Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Μια ακομα με LB6....και το βυσμα να τρυπαει τον στοχο...
Εαν το ειχα υπολογισει ποιο σωστα....και αφηνε τα σκαγια ο LB6 5 μετρα πριν το στοχο τα σκαγια...
μονο ο Θεος ξερει τι συγκεντρωση θα εβγαζε αυτο το φυσιγγιο !!!

εικόνα_Viber_2023-06-03_20-41-10-354.jpg
Με την ιδια ταχυτητα οπως το προηγουμενο....και ποσοστο συγκεντρωσης..
Στην προηγουμενη δοκιμη το βυσμα ( LB6 ) χωρις αντιβαρο....Σε αυτην με αντιβαρο...αλλα ηθελε λιγοτερο σε
γραμμαρια αντιβαρο.
Αυτο με χωρις αντιβαρο ''εδιωξε'' τα σκαγια πολυ νωρις....με το αντιβαρο ''αργησε''..και τα εφτασε στον
στοχο...παιρνοντας τα μαζι του...
Εαν ο στοχος ηταν στα 55 μετρα το 65% συγκεντωση ισως το εβγαζε...

Αλλα εαν και η γιαγια μου ειχε καρουλια....θα την λεγαμε τρενο ...!!! :D

Γυριζουμε ''σελιδα'' και παμε για τις επομενες δοκιμες παλικαρια !!!:)
 
Μια ακομα με LB6....και το βυσμα να τρυπαει τον στοχο...
Εαν το ειχα υπολογισει ποιο σωστα....και αφηνε τα σκαγια ο LB6 5 μετρα πριν το στοχο τα σκαγια...
μονο ο Θεος ξερει τι συγκεντρωση θα εβγαζε αυτο το φυσιγγιο !!!

View attachment 72867
Με την ιδια ταχυτητα οπως το προηγουμενο....και ποσοστο συγκεντρωσης..
Στην προηγουμενη δοκιμη το βυσμα ( LB6 ) χωρις αντιβαρο....Σε αυτην με αντιβαρο...αλλα ηθελε λιγοτερο σε
γραμμαρια αντιβαρο.
Αυτο με χωρις αντιβαρο ''εδιωξε'' τα σκαγια πολυ νωρις....με το αντιβαρο ''αργησε''..και τα εφτασε στον
στοχο...παιρνοντας τα μαζι του...
Εαν ο στοχος ηταν στα 55 μετρα το 65% συγκεντωση ισως το εβγαζε...

Αλλα εαν και η γιαγια μου ειχε καρουλια....θα την λεγαμε τρενο ...!!! :D

Γυριζουμε ''σελιδα'' και παμε για τις επομενες δοκιμες παλικαρια !!!:)
Εχεις 2 σημαντικα κενα ομως μεσα...αν οχι 3...βεβαια αυτο δε σημαινει πως θα γινεται σε καθε βολη φυσικα...πολυ ωραια.
 
με το αντιβαρο ''αργησε''..και τα εφτασε στον στοχο...παιρνοντας τα μαζι του...
Άκοπος ο LB6 ?

Κάνε δοκιμή με μεγαλύτερο βάρος στον συγκεντρωτήρα και παίξε με μικρά ή καθόλου σχισίματα την κορυφή.
Νομίζω θα πάει πιο σφιχτά.
 
Τι ευχαριστεις βρε Στελιο μου....Δεν εκανα τιποτα...τις ειχα τις τουφεκιες απο παλια.
Το πολυ περιεργο ( για μενα ) ειναι οτι με την ς4 εχω βγαλει πολυ καλες τουφεκιες ( για τα δικα μου γουστα )
σε ατεροειδες κλεισιμο...
Στο ρελι δεν καταφερα ποτε να βγαλω τουφεκια οπως εγω την ηθελα...Ποτε μα ποτέ....οτι και αν εκανα...σε οποια
δοσολογια η βυσμα...η ρουφιανα δεν μου εδωσε ποτέ πανω απο 67% με 3* αστρα.
Εχω φαει πολλα ''χαστουκια'' απο την ς4 σε ρελι !!!
Με 5-6 διαφορετικα βυσματα και δοσολογιες....ποτε δεν μου εκανε το κεφι...
Ενω η sipe...και στο ρελι κενταει...
Αντε τωρα ''ξαγκιστρωνε''....και δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω το ''γιατί'' και αυτο ειναι το χειροτερο!!

Σε αστρεροειδες κλεισιμο κενταει...

View attachment 72827
View attachment 72829

Σε ρελιαστο...την παιρνει ο ''διαολος''....

View attachment 72830
View attachment 72831

Εαν καποιος φιλος εχει ασχοληθει....και εαν θελει βεβαια ας πει την γνωμη του...Μηπως και βγαλουμε
''ακρη''...παλικαρια !!
Νίκο δεν ξέρω τι άλλες δοκιμές έχεις κάνει άλλα σε αυτές τις δύο έχουμε εντελώς διαφορετικά στησίματα....καψούλι, βύσμα, βαρος γόμωσης σκαγιών, αλευρι, Νο σκαγιών...και ψάχνουμε τις διαφορές στο κλείσιμο...
Δεν βγαίνει άκρη έτσι...

Αν έστηνες δύο πανομοιότυπα φυσίγγια, όπως το 1ο ας πούμε (αντε αντί για Τασκωφ 22 να ήθελες 24 για να σου βγει το ύψος) τι διαφορές θα έβγαζαν;

Έστω και έτσι όμως...το ρέλι την άπλωσε καλύτερα τη ντουφεκια...
Εγώ με το ρελιαστο θα πήγαινα για κυνήγι...
 
Nobel sport 686
Sipe 1,65x34 Ag 22 No 4n
12/68,50-57,00 mm 6*
Τσοκ 1* 36,50 μέτρα από το στόμιο της κάνης
Σκάγια 147 από 183,6
Συγκέντρωση 80%
View attachment 72835
Sipe 686 1,65x34 ag22 No5n 57,00
Απόσταση 36, 50 μέτρα τσοκ 3*
Σκάγια 155 από 248
Συγκέντρωση 62,5%View attachment 72838να
Sipe 686 1,60x32 No 5n z2m 24 57,00
Τσοκ 1* απόσταση 36, 50 μέτρα
Σκάγια 160 απο 233
Συγκέντρωση 68,50%View attachment 72839
Βαγγέλη εκτός αυτής με MB 36 και 3* όλες οι υπόλοιπες πολύ καλές είναι...

Αυτή με τον Z2M 24 μου κάνει περισσότερο "κλικ"...για φτιάξε μια με Ζ2Μ 21 στα 34γρ ακριβώς όπως την έφτιαξες με το Aguila 22...
 
Μια δοκιμή ενός καλού φίλου του @Gelisva74 με Sipe....

Οπλο: Beretta S55 71cm 3* στα 36.5m...

View attachment 72864
Αρκετά σφιχτή...

Για τα γούστα μου πάντα...θέλει λίγο "τσίμπημα" να απλώσει λίγο καλύτερα το κέντρο...μπορεί να πέσει ελαφρώς η συγκέντρωση αλλά πιστεύω θα φτιάξει καλύτερα η ισοκατανομή...
 
Νίκο δεν ξέρω τι άλλες δοκιμές έχεις κάνει άλλα σε αυτές τις δύο έχουμε εντελώς διαφορετικά στησίματα....καψούλι, βύσμα, βαρος γόμωσης σκαγιών, αλευρι, Νο σκαγιών...και ψάχνουμε τις διαφορές στο κλείσιμο...
Δεν βγαίνει άκρη έτσι...

Αν έστηνες δύο πανομοιότυπα φυσίγγια, όπως το 1ο ας πούμε (αντε αντί για Τασκωφ 22 να ήθελες 24 για να σου βγει το ύψος) τι διαφορές θα έβγαζαν;

Έστω και έτσι όμως...το ρέλι την άπλωσε καλύτερα τη ντουφεκια...
Εγώ με το ρελιαστο θα πήγαινα για κυνήγι...

Σπυρο μου , δεν ξερω εαν το εχεις καταλαβει.....αλλα σε καθε πυριτιδα εχω βγαλμενα πανω απο 50 διαφορετικα
σεταπ....σε στησιματα καψουλια δοσολογιες υψος κλεισιματος...με ''απλα'' βυσματα...με ''εξτριμ βυσματα
( steel - lb6 ) μαλλινη ταπα....αποσπωμενο πατο... σε 12/65 -12-70 -12/76 ...κτλ κτλ...
Ωστοσο δεν χανω τον ''λογαριασμο''....για μενα τα περισσοτερα ειναι καλα ( και παντα για τα γουστα μου )...
Οποτε οταν θελω καποια σεταπ να βγαλω στην παραγωγη ξερω τι θα διαλεξω...και δεν θα τρεχω για δοκιμες
την ''τελευταια'' στιγμη...

Ο καθε ενας εχει τα ''θελω'' του....Εσυ θελεις να πας με ρελιαστο στο κυνηγι ΟΚ ....ειναι το δικο σου ''θελω''
φιλε....Κανεις δεν θα σου πει οχι !!!:)
 
Άκοπος ο LB6 ?

Κάνε δοκιμή με μεγαλύτερο βάρος στον συγκεντρωτήρα και παίξε με μικρά ή καθόλου σχισίματα την κορυφή.
Νομίζω θα πάει πιο σφιχτά.

Εσυ με εχεις για ''καστανά''...καλα - καλα !!!:D

Παρε μια σημερινη....και εχε χαρη που ξεμεινα απο χαρτια στοχου...:)

εικόνα_Viber_2023-06-04_12-24-38-613.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-04_12-24-58-901.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top