Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Σπυρο μου , δεν ξερω εαν το εχεις καταλαβει.....αλλα σε καθε πυριτιδα εχω βγαλμενα πανω απο 50 διαφορετικα
σεταπ....σε στησιματα καψουλια δοσολογιες υψος κλεισιματος...με ''απλα'' βυσματα...με ''εξτριμ βυσματα
( steel - lb6 ) μαλλινη ταπα....αποσπωμενο πατο... σε 12/65 -12-70 -12/76 ...κτλ κτλ...
Ωστοσο δεν χανω τον ''λογαριασμο''....για μενα τα περισσοτερα ειναι καλα ( και παντα για τα γουστα μου )...
Οποτε οταν θελω καποια σεταπ να βγαλω στην παραγωγη ξερω τι θα διαλεξω...και δεν θα τρεχω για δοκιμες
την ''τελευταια'' στιγμη...

Ο καθε ενας εχει τα ''θελω'' του....Εσυ θελεις να πας με ρελιαστο στο κυνηγι ΟΚ ....ειναι το δικο σου ''θελω''
φιλε....Κανεις δεν θα σου πει οχι !!!:)
Δεν είπα Νίκο ότι δεν έχεις κάνει δοκιμές ή δεν έχεις κατασταλάξει στις γομώσεις που κυνηγάς, ούτε καν ότι δεν ξέρεις να κάνεις δοκιμές...
Ούτε θέλω καν να κρίνω τις γνώσεις σου (ή κάποιου άλλου συνάδελφου βέβαια)...μακριά από μένα τέτοια πρόθεση...

Απλά επειδή ανέφερες ότι σε ρελι δεν σου άρεσε η S4 και έβαλες για σύγκριση αυτές τις ντουφεκιές...πήρα σαν παράδειγμα να κάνω ένα σχόλιο ότι για να συγκρίνουμε μια παράμετρο πρέπει να αφήσουμε όλες τις άλλες παραμέτρους ίδιες...

Και εννοείται ο καθένας έχει τα γούστα του και ότι γράφω το γράφω για χάρην της συζήτησης σύμφωνα με τα δικά μου και όχι για να ακυρώσω την προσπάθεια κανενός ή να περάσω τη δική μου άποψη ως σωστή...

Νίκο...αν παίρνεις τα σχόλια μου στις δοκιμές σου ως κακοπροαιρετη κριτική ή σαν προσπάθεια μου να φανώ έξυπνος απέναντί σού θέλω να μου το πεις...
Ειλικρινά δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση...
 
Δεν είπα Νίκο ότι δεν έχεις κάνει δοκιμές ή δεν έχεις κατασταλάξει στις γομώσεις που κυνηγάς, ούτε καν ότι δεν ξέρεις να κάνεις δοκιμές...
Ούτε θέλω καν να κρίνω τις γνώσεις σου (ή κάποιου άλλου συνάδελφου βέβαια)...μακριά από μένα τέτοια πρόθεση...

Απλά επειδή ανέφερες ότι σε ρελι δεν σου άρεσε η S4 και έβαλες για σύγκριση αυτές τις ντουφεκιές...πήρα σαν παράδειγμα να κάνω ένα σχόλιο ότι για να συγκρίνουμε μια παράμετρο πρέπει να αφήσουμε όλες τις άλλες παραμέτρους ίδιες...

Και εννοείται ο καθένας έχει τα γούστα του και ότι γράφω το γράφω για χάρην της συζήτησης σύμφωνα με τα δικά μου και όχι για να ακυρώσω την προσπάθεια κανενός ή να περάσω τη δική μου άποψη ως σωστή...

Νίκο...αν παίρνεις τα σχόλια μου στις δοκιμές σου ως κακοπροαιρετη κριτική ή σαν προσπάθεια μου να φανώ έξυπνος απέναντί σού θέλω να μου το πεις...
Ειλικρινά δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση...

Ουτε να το ξαναπεις αυτο....Σου εχω κοψει ''κουστουμι''...και ξερω πολυ καλα οτι ΠΑΝΤΑ καλοπροαιρετα
μιλας !!!!
Δεκτο καθε σχολιο σου και παρατηρηση σου Σπυρο μου !!!
Δεν νομιζω να χρειαζεται να γραψω τιποτα αλλο φιλε μου !!! :cool: :cool: :)
 
Πες τα.....για να μην θα μουρλαθουμε .... :cool: Αλλο 30 αλλο 35 αλλο 40....και αλλο 50 μετρα !!!:)
Βρε θείε..., αν ειναι ετσι, τοτε να καθομαστε να κοιταμε σαν αγάλματα τις δοκιμες ολων κ να μη μιλαμε αχνα.......δεν ειναι ετσι κ δεν εγραψα κατι μειονεκτικο.....
 
Ουτε να το ξαναπεις αυτο....Σου εχω κοψει ''κουστουμι''...και ξερω πολυ καλα οτι ΠΑΝΤΑ καλοπροαιρετα
μιλας !!!!
Δεκτο καθε σχολιο σου και παρατηρηση σου Σπυρο μου !!!
Δεν νομιζω να χρειαζεται να γραψω τιποτα αλλο φιλε μου !!! :cool: :cool: :)
👍
 
Δυο ακομα δοκιμες σημερινες....Για τον καλο μου φιλο τον χασαπαρο που τον λεω εγω...!!!
SIPE - 12/76 Καλυκας.... μια σε Ν5 και μια σε Ν4.


View attachment 72872
View attachment 72873

View attachment 72874
View attachment 72875
Νίκο και οι δύο ωραίες τουφεκιές. Η sipe μέχρι πόσο μπορεί να φορτωθεί; Είχα την εντύπωση, ότι φτάνει μέχρι 35 γρ, άντε 36 γρ.
 
Βρε θείε..., αν ειναι ετσι, τοτε να καθομαστε να κοιταμε σαν αγάλματα τις δοκιμες ολων κ να μη μιλαμε αχνα.......δεν ειναι ετσι κ δεν εγραψα κατι μειονεκτικο.....

Γιατι ειπα κατι κακο εγω ??? Ισα -ισα...που θελω τα σχολιά σας και τις παρατηρησεις σας Κωστη μου !!!
Ουτε ο outlander ειπε κατι κακο..Απλα σου θυμησε τα μετρα οπως και εγω βρε φιλε !!! :)
 
Νίκο και οι δύο ωραίες τουφεκιές. Η sipe μέχρι πόσο μπορεί να φορτωθεί; Είχα την εντύπωση, ότι φτάνει μέχρι 35 γρ, άντε 36 γρ.

Σε 12/70...για ασφαλεια του σεταπ...ειναι εκει που γραφεις...35 γραμμαρια..
Σε 12/76....μπορεις να πας και παραπανω....αλλα ΧΩΡΙς να ''καβαλησεις'' το καλαμι !!!
Εαν θελεις σου στελνω το σεταπ στο βαιπερ !!!
 
Σε 12/70...για ασφαλεια του σεταπ...ειναι εκει που γραφεις...35 γραμμαρια..
Σε 12/76....μπορεις να πας και παραπανω....αλλα ΧΩΡΙς να ''καβαλησεις'' το καλαμι !!!
Εαν θελεις σου στελνω το σεταπ στο βαιπερ !!!
Έπρεπε ήδη να τα έχεις στείλει..big smile.
 
Νίκο και οι δύο ωραίες τουφεκιές. Η sipe μέχρι πόσο μπορεί να φορτωθεί; Είχα την εντύπωση, ότι φτάνει μέχρι 35 γρ, άντε 36 γρ.
Σε 12/70...για ασφαλεια του σεταπ...ειναι εκει που γραφεις...35 γραμμαρια..
Σε 12/76....μπορεις να πας και παραπανω....αλλα ΧΩΡΙς να ''καβαλησεις'' το καλαμι !!!
Εαν θελεις σου στελνω το σεταπ στο βαιπερ !!!
Παρεμπιπτόντως...έβλεπα στο Ytube σήμερα το πρωί έναν Ιταλό που ανέβασε μια δοκιμή με SIPE στα 38 γρ/No5 σε κάλυκα Nobel Sport 12/76-684- Ζ2M24 και κλείσιμο με χρήση 3ου σταδίου στα 63,6...
Έχει και αποτελέσματα της τράπεζας δοκιμών με κυλινδρική κάννη και ταχύτητα στα 2,5μ.
Ενδεικτικά...μέσο όρο..
Χρόνος κάννης (tc)-3013,2
Πίεση-727,8 bar
Ταχυτητα V2 (2,5μ.)-401,23

Το κανάλι είναι το IL BUNKER wild...
Αν βάλετε μετάφραση...έστω και στα Ιταλικά...καταλαβαίνετε γόμωση και αναλογίες...
 
Παρεμπιπτόντως...έβλεπα στο Ytube σήμερα το πρωί έναν Ιταλό που ανέβασε μια δοκιμή με SIPE στα 38 γρ/No5 σε κάλυκα Nobel Sport 12/76-684- Ζ2M24 και κλείσιμο με χρήση 3ου σταδίου στα 63,6...
Έχει και αποτελέσματα της τράπεζας δοκιμών με κυλινδρική κάννη και ταχύτητα στα 2,5μ.
Ενδεικτικά...μέσο όρο..
Χρόνος κάννης (tc)-3013,2
Πίεση-727,8 bar
Ταχυτητα V2 (2,5μ.)-401,23

Το κανάλι είναι το IL BUNKER wild...
Αν βάλετε μετάφραση...έστω και στα Ιταλικά...καταλαβαίνετε γόμωση και αναλογίες...

Δεν το ξερω ουτε το εχω δει ποτε Σπυρο μου !!!
Δεν τα παρακολουθω....δεν καταλαβαινω τι λενε....ουτε αγγλικα δεν ξερω...
Το σεταπ με το Ν5 μου ζητησε να δοκιμασω ο φιλος μου ο χασαπαρος....Εγω το τροποποιησα και σε Ν4..
Θα βγαλω και αλλα σεταπ σε 12/76....και μετα εχει σειρα η ς4 φιλε μου !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top