Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Αν βαράμε μόνιμα 30cm φάλτσα τα ποσοστά γίνονται
Για μονό πλήγμα 70%
Για διπλό πλήγμα 35%
Για τριπλό πλήγμα 12%

Αν βαράμε μόνιμα έτσι ώστε η τσίχλα να είναι πάντα σε έναν κύκλο με διάμετρο 63cm γύρω από το κέντρο της τουφεκιάς (καλός σκοπευτής) τα ποσοστά γίνονται
Για μονό πλήγμα 86%
Για διπλό πλήγμα 60%
Για τριπλό πλήγμα 35%
Εγώ βαράω φάλτσα 50%αλλά επειδή έχω λάθος προσκοπευση ,πάει κέντρο‼️😆
 
Εχεις τα 50 μετρα με ανοιχτό τσοκ εννοεις Νικο;

Ανοιχτο εννοω 3* αστρα...και οι τουφεκιες που εχουν μεγαλυτερο ποσοστο συγκεντρωσης κρατανε και
μετρα περισσοτερα με το ιδιο τσοκ..
ΠΧ...

εικόνα_Viber_2021-04-13_16-58-58.jpg
εικόνα_Viber_2021-04-13_16-59-19.jpg
Αλλο 63%=131 σκαγια εντος κυκλου....Και αλλο 83%= 175.!!!

εικόνα_Viber_2022-02-21_13-34-24-161.jpg
εικόνα_Viber_2022-02-21_13-34-31-839.jpg
Αλλο 56%= 96 σκαγια στο κυκλο....Και αλλο 86%= 146 σκαγια.
Τα λιγα σκαγια τα 50 μετρα τα εχουν απο τυχη....Γι'αυτο και επιμενω και λεω οτι τα 36 γραμ. με μικρες
συγκεντρωσεις...δεν ειναι οτι καλυτερο !!
 
Last edited:
Ανοιχτο εννοω 3* αστρα...και οι τουφεκιες που εχουν μεγαλυτερο ποσοστο συγκεντρωσης κρατανε και
μετρα περισσοτερα με το ιδιο τσοκ..
ΠΧ...

View attachment 73077
View attachment 73078
Αλλο 63%=131 σκαγια εντος κυκλου....Και αλλο 83%= 175.!!!

View attachment 73079
View attachment 73080
Αλλο 56%= 96 σκαγια στο κυκλο....Και αλλο 86%= 146 σκαγια.
Τα λιγα σκαγια τα 50 μετρα τα εχουν απο τυχη....Γι'αυτο και επιμενω και λεω οτι τα 36 γραμ. με μικρες
συγκεντρωσεις...δεν ειναι οτι καλυτερο !!
Οκ κατάλαβα τι εννοείς. Δεν συμφωνω με το σκεπτικο σου βέβαια, εννοειται παντα οτι μιλαμε κυνηγετικα και με μονο σκοπο τις περισσότερες πιθανοτητες το θηραμα να πεθανει.
Εξαρτάται βέβαια και απο τα πεδια που κυνηγαει ο καθενας, ειδικα οταν μιλαμε ομως για λαγο που κατα πασα πιθανότητα δεν εισαι σε θεση να τον βλεπεις συνεχεια οταν τρεχει στο εδαφος, εκτος κι αν κυνηγας σε αεροδρόμιο, νομιζω τοσο πολυ συγκεντρωτικες ντουφεκιες μειωνουν τις πιθανότητες της καρπωσης. Αν μιλουσαμε για μεγάλα πουλιά που εννοείται οτι έχεις ασταματητη οπτικη επαφή, τοτε αλλαζει το πραγμα και ειναι ισως η μονη εξαίρεση που μπορω να δεχτω στην αποψη μου για τις πολυ συγκεντρωτικές ντουφεκιές.
Αυτή βέβαια είναι απλά η αποψη μου, δεν σημαίνει οτι είναι και η σωστη. Θα ηθελα ομως να ακουσω και τον Βασίλη @gvp9000 , τα πολυ ωραια διαγραμματα που φτιαχνει ισως μπορουν να δειξουν ποσες πιθανοτητες εχεις να παρεις ενα λαγο (ας πουμε απο τα 10 μεχρι τα 50 μετρα με ενα φυσιγγι με 60% στα 36.5 εναντι ενος με 85% στα 36.5).
 
Οκ κατάλαβα τι εννοείς. Δεν συμφωνω με το σκεπτικο σου βέβαια, εννοειται παντα οτι μιλαμε κυνηγετικα και με μονο σκοπο τις περισσότερες πιθανοτητες το θηραμα να πεθανει.
Εξαρτάται βέβαια και απο τα πεδια που κυνηγαει ο καθενας, ειδικα οταν μιλαμε ομως για λαγο που κατα πασα πιθανότητα δεν εισαι σε θεση να τον βλεπεις συνεχεια οταν τρεχει στο εδαφος, εκτος κι αν κυνηγας σε αεροδρόμιο, νομιζω τοσο πολυ συγκεντρωτικες ντουφεκιες μειωνουν τις πιθανότητες της καρπωσης. Αν μιλουσαμε για μεγάλα πουλιά που εννοείται οτι έχεις ασταματητη οπτικη επαφή, τοτε αλλαζει το πραγμα και ειναι ισως η μονη εξαίρεση που μπορω να δεχτω στην αποψη μου για τις πολυ συγκεντρωτικές ντουφεκιές.
Αυτή βέβαια είναι απλά η αποψη μου, δεν σημαίνει οτι είναι και η σωστη. Θα ηθελα ομως να ακουσω και τον Βασίλη @gvp9000 , τα πολυ ωραια διαγραμματα που φτιαχνει ισως μπορουν να δειξουν ποσες πιθανοτητες εχεις να παρεις ενα λαγο (ας πουμε απο τα 10 μεχρι τα 50 μετρα με ενα φυσιγγι με 60% στα 36.5 εναντι ενος με 85% στα 36.5).

Τα διαγραμματα του Βασιλη...μας ανοιγουν τα ματια...και ξερουμε που ''βαδιζουμε''....
Ωστοσο η κοινη λογικη λεει...οσο περισσοτερα σκαγια...τοσο περισσοτερες πιθανοτητες ...και ειδικοτερα
οταν εχουμε να κανουμε με 36 γραμμαρια σκαγια !!!
Τα 50 μετρα δεν σηκωνουν ''αστεια''.....Αλλο τα 36,5 ...αλλο τα 40 ,,,,και αλλο τα 50 !!!!
 
Τα διαγραμματα του Βασιλη...μας ανοιγουν τα ματια...και ξερουμε που ''βαδιζουμε''....
Ωστοσο η κοινη λογικη λεει...οσο περισσοτερα σκαγια...τοσο περισσοτερες πιθανοτητες
Μακαρι να εχει ορεξη να ασχοληθει ο Βασίλης, πιστευω θα με δικαιώσει....
Αλλο τα 36,5 ...αλλο τα 40 ,,,,και αλλο τα 50 !!!!
Και αλλο τα 10, τα 15,,,,και τα 20!!!!
 
Μακαρι να εχει ορεξη να ασχοληθει ο Βασίλης, πιστευω θα με δικαιώσει....

Και αλλο τα 10, τα 15,,,,και τα 20!!!!

Ναι σιγουρα...καθε μετρο επιπλεον μετραει...
Επισεις μην το παιρνεις ''προσωπικα'' για τον ποιον θα δικαιωσει....εγω δεν το βλεπω ετσι..
Βαδιζω με την κοινη λογικη που λεει... το 56% με 96 σκαγια στα 36,5 μετρα ...στα 50 μετρα θα γινει 40% με 68
σκαγια...
Και το 86% με 146 σκαγια θα γινει στα 50 μετρα 70% με 119 σκαγια...
Και τα 68 σκαγια ισως κρατησουν λαγο....Αλλα τα 119 εχουν περισσοτερες πιθανοτητες απο 68 σκαγια...αυτο
λεω.
 
Θελεις να σου ανεβασω δοκιμη με 71,5% στα 50 μετρα ???
Και εαν το 86% δεν γινει 70% ας γινει 67 -68% ,,,δεν χαλασε ο κοσμος !!
Δεν ειπα οτι δε σε πιστευω...απλα ρωτησα κατα ποσο ειναι σιγουρο κατα Γ.Μ.Ο. απο τοσες δοκιμες που εχεις κανει....κουβεντα να γινεται.
Ναι σιγουρα...καθε μετρο επιπλεον μετραει...
Επισεις μην το παιρνεις ''προσωπικα'' για τον ποιον θα δικαιωσει....εγω δεν το βλεπω ετσι..
Βαδιζω με την κοινη λογικη που λεει... το 56% με 96 σκαγια στα 36,5 μετρα ...στα 50 μετρα θα γινει 40% με 68
σκαγια...
Και το 86% με 146 σκαγια θα γινει στα 50 μετρα 70% με 119 σκαγια...
Και τα 68 σκαγια ισως κρατησουν λαγο....Αλλα τα 119 εχουν περισσοτερες πιθανοτητες απο 68 σκαγια...αυτο
λεω.
Να ρωτησω κατι αλλο εγω, που το εχω παθει με τρυγονι, οχι λαγό....αν με το 86% τουφεκισης μια 3αρα στο λαγο στα 20m και σου φυγει ο σίγουρος, ποσο θα σε ενοχλεισει ΑΝ του πατήσεις μια 3αρα στα 50 κ χασεις κ αυτον...;;;
Ποια αποσταση θα πειραξει πιο πολυ;;;
Εχω χασει τρυγονια, απο το καπελο μου εγω...
 
Δεν ειπα οτι δε σε πιστευω...απλα ρωτησα κατα ποσο ειναι σιγουρο κατα Γ.Μ.Ο. απο τοσες δοκιμες που εχεις κανει....κουβεντα να γινεται.

Να ρωτησω κατι αλλο εγω, που το εχω παθει με τρυγονι, οχι λαγό....αν με το 86% τουφεκισης μια 3αρα στο λαγο στα 20m και σου φυγει ο σίγουρος, ποσο θα σε ενοχλεισει ΑΝ του πατήσεις μια 3αρα στα 50 κ χασεις κ αυτον...;;;
Ποια αποσταση θα πειραξει πιο πολυ;;;
Εχω χασει τρυγονια, απο το καπελο μου εγω...

Το ιδιο θα με ενοχλησει....Αλλα θα ειναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ...και οχι πουλημα απο το φυσιγγιο Κωστή !!!
Αλλο σκοπευση...και αλλο φυσιγγιο...μην τα μπερδευεις φιλε !!!
 
Δοκιμασα την ΜΒ36 σε καλυκα 12/76....
ΟΚ....Για τα σκουπιδια δεν ειναι....αλλα ουτε απο τις τουφεκιες που θα ''εκοβα'' φλεβες...
Και το λεω...γιατι εχει τα ''θεματακια της'' με την φουλ υγρασια....και οι ταχυτητες που εδωσε ειναι
οριακες !!!
Τις ανεβαζω....και οποιος θελει λεει την γνωμη του παλικαρια μου !!!

36,5 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ.

View attachment 73015

View attachment 73016
View attachment 73017
View attachment 73018
View attachment 73019

Ολα ''τα λεφτα''....ο καφες κατω απο τα πευκα !!!;):)

Ωραίες και οι 3 τουφεκιές. Η πρώτη με τα 38γρ + 1.5 έχει ακριβώς την εικόνα που θελω να βλέπω σε μια λαγοτουφεκια. 270 σκάγια σύνολο γόμωσης με τα 200 μέσα στο κύκλο και πολύ ωραία κατανομή. Κι ας έχει λιγότερο ποσοστό από τις άλλες δύο.
 
Το ιδιο θα με ενοχλησει....Αλλα θα ειναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ...και οχι πουλημα απο το φυσιγγιο Κωστή !!!
Αλλο σκοπευση...και αλλο φυσιγγιο...μην τα μπερδευεις φιλε !!!
Στον κοντινο 20αρι λαγο θα φταιει το φυσιγγι του 86+% καθως θα παει μπαλα κ θα το χασεις Νικολα μου.....στον 50αρι λαγό, ΤΟΤΕ θα φταιξει η σκόπευση κ οχι το φυσιγγι.
 
Στον κοντινο 20αρι λαγο θα φταιει το φυσιγγι του 86+% καθως θα παει μπαλα κ θα το χασεις Νικολα μου.....στον 50αρι λαγό, ΤΟΤΕ θα φταιξει η σκόπευση κ οχι το φυσιγγι.

Λαθος...η σκοπευση φταιει και χαμενη ψυχραιμια...και οχι το φυσιγγιο που παει μπαλα...
Αυτη ειναι η γνωμη μου Κωστη !!!
 
Επισεις μην το παιρνεις ''προσωπικα'' για τον ποιον θα δικαιωσει....εγω δεν το βλεπω ετσι..
Με παρεξήγησες, δεν παιρνω προσωπικά τιποτα, εννοω οτι θα δικαιώσει την αποψη μου οτι ο ιδιος κυνηγος θα παρει στις ιδιες ευκαιρίες μεσα στη χρονια μεγαλυτερο ποσοστο των λαγων που θα ντουφεκισει αν το φυσιγγι του δεν είναι πολυ συγκεντρωτικο.
στα 50 μετρα θα γινει 40% με 68
σκαγια...
στα 50 μετρα 70% με 119 σκαγια...
Τι σημασία εχει βρε Νικο τι θα γινει στα 50 μετρα; Το προβλημα ειναι τι θα γινει νωριτερα...
Το ιδιο θα με ενοχλησει....Αλλα θα ειναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ...και οχι πουλημα απο το φυσιγγιο Κωστή !!!
Αλλο σκοπευση...και αλλο φυσιγγιο...μην τα μπερδευεις φιλε !!!
Σαν να μου λες δηλαδη οτι αν εγω ριχνω τα φυσιγγια σου σε ενα κλειστο τσιχλοκάρτερο και δεν πετυχαίνω πούστη, θα φταίει η σκοπευση μου και οχι τα φυσιγγια που θα ειναι φτιαγμενα για αλλη δουλειά.
 
Με παρεξήγησες, δεν παιρνω προσωπικά τιποτα, εννοω οτι θα δικαιώσει την αποψη μου οτι ο ιδιος κυνηγος θα παρει στις ιδιες ευκαιρίες μεσα στη χρονια μεγαλυτερο ποσοστο των λαγων που θα ντουφεκισει αν το φυσιγγι του δεν είναι πολυ συγκεντρωτικο.

Τι σημασία εχει βρε Νικο τι θα γινει στα 50 μετρα; Το προβλημα ειναι τι θα γινει νωριτερα...

Σαν να μου λες δηλαδη οτι αν εγω ριχνω τα φυσιγγια σου σε ενα κλειστο τσιχλοκάρτερο και δεν πετυχαίνω πούστη, θα φταίει η σκοπευση μου και οχι τα φυσιγγια που θα ειναι φτιαγμενα για αλλη δουλειά.

Οταν πας με λαθος φυσιγγιο στο μερος που θελεις να κυνηγησεις...η ευθυνη ειναι δικη σου και οχι του φυσιγγιου.

Ποσο νωριτερα ?? Εχεις συμβολαιο με τον λαγο στα ποσα μετρα θα σου βγει ??
Το εχω γραψει και αλλη φορα ..ιδανικο φυσιγγιο για ολα τα μετρα για ολα τα κυνηγια για ολους τους
καιρους και τοποθεσιες δεν υπαρχει...
Παντα διαλεγουμε φυσιγγια για το μερος και τον τροπο που κυνηγαμε...
Για μενα το συγκεκριμενο φυσιγγιο που συζηταμε δεν ειναι για 50 μετρα...Για αλλους μπορει να ειναι..οκ.
Τα ''γουστα'' διαφερουν απο κυνηγο σε κυνηγο...
Αλλωστε τοσο μεγαλη γκαμα φυσιγγιων δεν υπηρχε εαν ηταν τα διαφορετικα τα πραγματα!!
 
Θα σας υπολογίσω ότι θέλετε σε σχέση με πιθανότητες αλλά θα πρέπει να συμφωνήσετε στα νούμερα πρώτα ... δηλαδή

1. Θήραμα
2. Σκάγια στην γόμωση
3. Σκάγια στον κύκλο στην απόσταση που σκοπεύετε να τουφεκίσετε (δεν είναι απαραίτητα τα 36,5)
4. Απόσταση
5. Εκατοστά στραβοτουφεκίσματος ή διάμετρος κύκλου στην παραπάνω απόσταση (με κέντρο, το κέντρο της τουφεκιάς) που σχεδόν πάντα το θήραμα θα είναι ολόκληρο μέσα σε αυτόν --- ότι θέλετε από τα 2.
6. Αριθμός σκαγιών που θέλουμε να πάρει το θήραμα για άμεση καταβολή.

Συμφωνήστε στα νούμερα και θα σας δώσω τα ποσοστά
πχ
1. Λαγός
2. 170
3. 70 σκάγια στα 45μ
4. 45μ
5. 100 cm διάμετρος κύκλου (στα 45μ) ή τουφεκιά με απόκλιση 40cm (στα 45μ)
6. 7 σκάγια για άμεση καταβολή
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top