Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
αληθεια τωρα ξερεις γιατι φτιαχτηκε ο 76 αρης καλυκας ? δηλαδη εσυ που εισαι ποστο στον λαγο θελεις να μου πεις οτι χρειαζεσαι 40-45-50 γρ για να τον τουφεκισεις ? γιατι και εγω ποστο ειμαι και κατα 99% τους τουφεκαω κατω απο τα 36 μετρα και καταφατσα γιατι μου ερχονται οποτε τους αφηνω οσο θελω! μεχρι και να με περασουν να τους τουφεκισω πισωκολα !!

Και τοτε γιατι βαζεις 36 γραμμαρια και ριχνεις 30 ???
Αστο βρε Μητσαρα...δεν βγαζει πουθενα η συζητηση....παντα θα διαφωνουμε γιατι εχουμε διαφορετικα
''θελω''...και διαφορετικες αποψεις !!!
Τα μαγκνουμ φυσιγγια δεν βγηκαν τυχαια....Αυτοι που τα εβγαλαν ειχαν τους λογους τους !!
 
Και τοτε γιατι βαζεις 36 γραμμαρια και ριχνεις 30 ???
Αστο βρε Μητσαρα...δεν βγαζει πουθενα η συζητηση....παντα θα διαφωνουμε γιατι εχουμε διαφορετικα
''θελω''...και διαφορετικες αποψεις !!!
Τα μαγκνουμ φυσιγγια δεν βγηκαν τυχαια....Αυτοι που τα εβγαλαν ειχαν τους λογους τους !!
εγω Νικο ριχνω και 32-33-34 γρ στο λαγο ! και το μπαικαλακι μου ειναι σαν να εχω φτιαξει κοντακι πανω μου ,τοσο καλα μου εχει ερθει και το βλεπω στις αποτομες χωρις σημαδεμα τουφεκιες που εχω σχεδον 100% επιτηχια , τα μαγγνουμ φτιαχτηκαν αποκλειστικα για τα ατσαλινα να μπορεσουν να χορεσουν λιγα παραπανω σκαγια για να ειναι πιο αποτελεσματικα , μεχρι τοτε μια χαρα σκοτωνανε τα 65-67-70χιλ φυσιγγια ,δεν προσπαθω να αλλαξω την γνωμη κανενος απλα δεν μπορεις να λες οτι η λογικη!!! λεει αυτο που λες αφου ολλα στην τελικη ειναι πιθανοτητες !!!με πολους παραγοντες να εμπλεκονται, απο το πως θα σου κατσει το τουφεκι την συγγεκριμενη στιγμη μεχρι ποιο κλασμα του δευτερολεπτου θα πατησεις την σκανδαλη !!
 
Νικόλα τα μάγκνουμ βγήκαν από ανάγκη επειδή τα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΆ σιδερένια σκάγια απαιτούσαν κάλυκα μεγαλύτερης χωρητικότητας σε σχέση με τα μολύβδινα.

ΟΚ... Το γνωριζω αυτο Γιαννη μου.....Και για πες μου.... γιατι τοτε τα γεμιζουν με μολυβδινα σκαγια ???

Να σου πω εγω....Γιατι δεν ειναι ολοι σκοπευταραδες....και τα περισσοτερα σκαγια τους δινουν περισσοτερες
πιθανοτητες να κρατησουν το θηραμα...
Αυτο πιστευω εγω φιλε !!!
 
εγω Νικο ριχνω και 32-33-34 γρ στο λαγο ! και το μπαικαλακι μου ειναι σαν να εχω φτιαξει κοντακι πανω μου ,τοσο καλα μου εχει ερθει και το βλεπω στις αποτομες χωρις σημαδεμα τουφεκιες που εχω σχεδον 100% επιτηχια , τα μαγγνουμ φτιαχτηκαν αποκλειστικα για τα ατσαλινα να μπορεσουν να χορεσουν λιγα παραπανω σκαγια για να ειναι πιο αποτελεσματικα , μεχρι τοτε μια χαρα σκοτωνανε τα 65-67-70χιλ φυσιγγια ,δεν προσπαθω να αλλαξω την γνωμη κανενος απλα δεν μπορεις να λες οτι η λογικη!!! λεει αυτο που λες αφου ολλα στην τελικη ειναι πιθανοτητες !!!με πολους παραγοντες να εμπλεκονται, απο το πως θα σου κατσει το τουφεκι την συγγεκριμενη στιγμη μεχρι ποιο κλασμα του δευτερολεπτου θα πατησεις την σκανδαλη !!

Σου ειπα και πριν....Δεν βγαζει πουθενα η συζητηση....Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μου αλλαξεις την
αποψη μου...δλδ οτι τα περισσοτερα σκαγια εχουν περισσοτερα πλεονεκτιματα...Για οποιο θηραμα...και για
ολα τα κυνηγια !!!
 
Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι σε μεγάλα θηράματα η συγκέντρωση από μόνη της δεν λέει και πολλά πράγματα.

Μόνο στην περίπτωση πάρα πολύ μεγάλων αποστάσεων, θέλουμε πάρα πολύ συγκεντρωτικό φυσίγγι-τσοκ με την κατάλληλη διάτρηση, αλλά επίσης θέλουμε και χέρια, μάτια, εμπειρία και κοντάκια γιατί από μόνο του το φυσίγγι-τσοκ πάλι δεν θα κάνει τίποτα ουσιαστικό.
Απλά θα τονώνει την αυτοπεποίθησή μας, το οποίο είναι θεμιτό.

Για κάθε θήραμα, για κάθε απόσταση και για κάθε άνθρωπο (ανάλογα την σκοπευτική του ικανότητα) υπάρχει ένα ποσοστό συγκέντρωσης με το οποίο έχει τις περισσότερες επιτυχίες.
Αυτό το ποσοστό δεν είναι το ίδιο για όλους ούτε πάντα το μεγαλύτερο είναι καλύτερο.
Δεν έχει και νόημα να το υπολογίσουμε μιας και οι αποστάσεις αλλάζουν συνεχώς.
 
Το έχω γράψει πολλές φορές, λαγό κυνηγούσα βασικά με Rem express #4 (δηλαδή #3 ιταλικό) 35,5gr και τσοκ mod πάντα.
Δεν είναι τέρας συγκέντρωσης αυτό το φυσίγγι, είναι όμως θανατηφόρο, ειδικά αν λάβεις υπόψη το # σκαγιού.

Το θέμα όμως δεν είναι με τι κυνηγούσα εγώ, είναι με τι φυσίγγι αισθάνεται ασφάλεια ο καθένας.
Για εμένα ένα φυσίγγι 36gr #4-#3 που με τσοκ δίνει από 50% μέχρι 70% στα 36,5m είναι καλό για λαγό.

Το τρίτο (της απελπισίας) ας είναι πολύ πιο σφιχτό (πχ Nitro) αλλά ποτέ δεν είχα βάλει τέτοιο.
Ανάλογα τον τόπο και τον τρόπο προσαρμόζουμε τα φυσίγγια στο κυνήγι αυτό.Δεν υπάρχει μαγικό φυσίγγι για όλες τις συνθήκες τα έχουμε ξαναπεί.Και κάτι ακόμα...όταν βγεί σε άνοιγμα,μπάλωμα,σαρα ή ακόμα και να βάλει κώλο κάτω για να διαβάσει τα σκυλιά στα 50-60 μέτρα το πρώτο πράγμα που σκέφτεται ένας που κυνηγά λαγό δεν είναι να πατήσει σκανδάλη.Προσπαθει να καταλάβει την θέση των σκύλων,την πορεία του λαγού και αν σκοπεύει να κλειδώσει τα σκυλιά σε μια ατέρμονη δίωξη.Αν πατήσει σκανδάλη ρισκάρει να αλλάξει την συμπεριφορά της δίωξης.Ο ΛΑΓΑΣ τρέφεται από τις φωνές και το πείσμα των σκύλων του,οχι από μακρινές ντουφεκιες.Αυτα είναι για τους τουρίστες του είδους!
 
Στα 10 μετρα εαν δεν μπορεις εσυ στειλεις τα σκαγια επανω στο θηραμα φταιει
το φυσιγγιο ??
Νικόλα...τα 10m ειναι μπούκα φωτια...ακομη κ με τα 3*....εσύ, ποσο γρηγορος σκοπευτης εισαι, που με το ξεπεταγμα του λαγου:

1) Θα προλαβεις να σημαδέψεις...
2) Να πατησεις σκανδάλη εν ώρα κέντρο στόχου
3) Που θα τη βρεις την ψυχραιμεία
4) Και ολα αυτα, με 1 φυσιγγι που παει μπάλα στα 10m......μονο κ μονο απο το αγχος, του ριχνεις 2 καρφωτες κ ακομη παει....ριχνεις κ 3η βολη στα 35m....ok...+τα εμποδια κ τα ζικ ζακ του....
Και που'σε....με 3 φυσιγγια κυνηγαμε στο οπλο.....οχι με 12 σφαιρες καραμπινες, γιατι αν ηταν ετσι, θα τουφεκαγα απο Αμαλιαδα ως το Ξυλόκαστρο....
 
Νικόλα...τα 10m ειναι μπούκα φωτια...ακομη κ με τα 3*....εσύ, ποσο γρηγορος σκοπευτης εισαι, που με το ξεπεταγμα του λαγου:

1) Θα προλαβεις να σημαδέψεις...
2) Να πατησεις σκανδάλη εν ώρα κέντρο στόχου
3) Που θα τη βρεις την ψυχραιμεία
4) Και ολα αυτα, με 1 φυσιγγι που παει μπάλα στα 10m......μονο κ μονο απο το αγχος, του ριχνεις 2 καρφωτες κ ακομη παει....ριχνεις κ 3η βολη στα 35m....ok...+τα εμποδια κ τα ζικ ζακ του....
Και που'σε....με 3 φυσιγγια κυνηγαμε στο οπλο.....οχι με 12 σφαιρες καραμπινες, γιατι αν ηταν ετσι, θα τουφεκαγα απο Αμαλιαδα ως το Ξυλόκαστρο....
Περσυ τουφεκισα εναν ετσι μεσα σε μονοπατι μεσα στο δασος σε ενα σταυροδρομι ενω κατεβενα πιο κατω απο το σταυροδρομι γιατι ειχε λιγες ανοιχταδες και τα σκυλια ακουγοντουσταν απο εκει αυτος ειχε παρει το μονοπατι πρως τα πανω τον ειδα με την ακρη του ματιου το μερος που τον τουφεκισα ηταν ανοιγμα το πολυ 5 μετρα ενστικτοδος απο την κοιλια που κρατουσα το τουφεκι επομησα και τουφεκισα ειδα να πεταγονται μαλια !!! Λεω τι στο που@@@ο θα ηταν δε θα ηταν 10-12 μετρα μακρια με τσοκ lm το φυσιγγι χωρις αλευρια χωρις τιποτα ενα 34 αρι με ς4 νο 3 τον ειχε παρει ακριβως διπλα απο την σπαλα να πω ! Και τον ειχε περασει μονοβολο ακομα και το βυσμα ,αυτος απο την φορα που ειχε ειχε πεσει 5-6 μετρα πιο πανω
 
Νικόλα...τα 10m ειναι μπούκα φωτια...ακομη κ με τα 3*....εσύ, ποσο γρηγορος σκοπευτης εισαι, που με το ξεπεταγμα του λαγου:

1) Θα προλαβεις να σημαδέψεις...
2) Να πατησεις σκανδάλη εν ώρα κέντρο στόχου
3) Που θα τη βρεις την ψυχραιμεία
4) Και ολα αυτα, με 1 φυσιγγι που παει μπάλα στα 10m......μονο κ μονο απο το αγχος, του ριχνεις 2 καρφωτες κ ακομη παει....ριχνεις κ 3η βολη στα 35m....ok...+τα εμποδια κ τα ζικ ζακ του....
Και που'σε....με 3 φυσιγγια κυνηγαμε στο οπλο.....οχι με 12 σφαιρες καραμπινες, γιατι αν ηταν ετσι, θα τουφεκαγα απο Αμαλιαδα ως το Ξυλόκαστρο....

Αντε παλι απο την αρχη !!!
Βρε Κωστη μπορεις να καταλαβεις κατι ??? Εαν οταν εισαι στο τιμονι και βγει το αυτ/το απο τον δρομο
επεδη εσενα σε πηρε ο υπνος...δεν φταιει το αυτ/το ΕΣΥ φταις !!!
Το ιδιο συμβαινει και με το φυσιγγιο....Οταν εσυ σημαδευεις οπου σου γουσταρει δεν φταιει το φυσιγγιο...
Ολα τα αλλα ειναι λογια και δικαιολογιες....φιλε !!!
 
Αντε παλι απο την αρχη !!!
Βρε Κωστη μπορεις να καταλαβεις κατι ??? Εαν οταν εισαι στο τιμονι και βγει το αυτ/το απο τον δρομο
επεδη εσενα σε πηρε ο υπνος...δεν φταιει το αυτ/το ΕΣΥ φταις !!!
Το ιδιο συμβαινει και με το φυσιγγιο....Οταν εσυ σημαδευεις οπου σου γουσταρει δεν φταιει το φυσιγγιο...
Ολα τα αλλα ειναι λογια και δικαιολογιες....φιλε !!!
Όταν παραδεχτείς ότι οι λαγοί πέφτουν από καλά σκυλιά και όχι από καλά συγκεντρωτικά φυσίγγια θα ηρεμήσεις από στατιστικές, ταχύτητες και διατρήσεις.
 
Όταν παραδεχτείς ότι οι λαγοί πέφτουν από καλά σκυλιά και όχι από καλά συγκεντρωτικά φυσίγγια θα ηρεμήσεις από στατιστικές, ταχύτητες και διατρήσεις.

Οταν θα καταλαβεις οτι το 99% χανεται απο τους λαγους χανεται ( πεταλωνετε ) απο λαθος υπολογισμο
μετρων ...λαθος σκοπευση ...και ακαταλληλο φυσιγγιο...τοτε θα συμφωνουμε σε πολλα !!!
Τα σκυλια ειναι αλλο κεφαλαιο....το ιδιο και ο κυνηγος ....και το ιδιο και το φυσιγγιο !!!
 
Νικόλα τα μάγκνουμ βγήκαν από ανάγκη επειδή τα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΆ σιδερένια σκάγια απαιτούσαν κάλυκα μεγαλύτερης χωρητικότητας σε σχέση με τα μολύβδινα.
Μαγκνουμ φυσίγγια υπάρχουν εδώ και τουλάχιστον 60 χρόνια, όταν δεν υπήρχαν σιδερενια σκάγια.
Μάλλον τα σούπερ μαγκνουμ εννοείτε... που πράγματι φτιάχτηκαν για αυτά.
 
Οποιος πεταλωνει λαγο και στα 50 μετρα με τετοιο φυσιγγιο....απλα ειναι ΑΣΤΟΧΟΣ...

View attachment 73124
Ολα τα αλλα για μενα ειναι λογια....ΧΩΡΙς ιχνος αντιπαραθεσης με κανενα συναδελφο !!!
Νικο εσυ δεν μππρεις να καταλαβεις οτι με αυτο το φυσιγγι και 1 χιλ λαθος σκοπευση πραγμα πολυ συνηθησμενο τον εχεις πεταλωσει και θα καθετε κιολας να αναρωτιεται αν περνανε μαχητηκα αεροπλανα απο πανω η τον σφυρανε να γυρισει !!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top