Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Μηπως τα μπερδευουμε λιγο τα πραγματα φιλε με τον μετριο και καλο σκοπευτη και με τις αποκλισεις
απο τον στοχο...???

Εγω θελω να μου πεις,,,,Ο ιδιος σκοπευτης...χωρις αποκλισεις κτλ κτλ....στα 50 μετρα ποτε θα εχει περισσοτερες
επιτυχιες...με 68 σκαγια στον κυκλο η με 115...Εδω μιλαμε για 47 σκαγια διαφορα στον κυκλο...
Δεν μπορείς να βγάλεις κανένα συμπέρασμα για τις επιτυχίες αν δεν λάβεις υπόψη την σκοπευτική ικανότητα.
Αν τουφεκάει κέντρο (χωρίς αποκλίσεις = δηλαδή το κέντρο της τουφεκιάς όταν φτάνει στον λαγό βρίσκεται στο κέντρο του λαγού) τότε τα 115 προφανώς.
Αλλά ποιός το κάνει αυτό ?

Επισεις εξηγησε μου αυτο..

85 σκάγια στον κύκλο στα 36μ (50% συγκέντρωση)
Ποσοστό για άμεση καταβολή (7 σκάγια) = 18% ... και αν είμαστε κέντρο 86%..

153 σκάγια στον κύκλο στα 36μ (90% συγκέντρωση)
Ποσοστό για άμεση καταβολή (7 σκάγια) = 2% ... και αν είμαστε κέντρο 100%

Γιατι δεν το καταλαβαινω....Μηπως το διατυπωνεις λαθος ??
Και οι 2 περιπτώσεις υποθέτουν 7 σκάγια για να θεωρήσεις τον λαγό σκοτωμένο.

Στην πρώτη περίπτωση έχεις ένα 36gr #3 με 173 σκάγια με 50% συγκέντρωση στα 36m.
Αν το κέντρο της τουφεκιάς αποκλίνει 40cm από τον λαγό τότε παίρνεις 18 λαγούς στους 100.
Αν το κέντρο της τουφεκιάς βρίσκεται στο κέντρο του λαγού τότε παίρνεις 86 λαγούς στους 100.

Στην δεύτερη περίπτωση έχεις ένα 36gr #3 με 173 σκάγια με 90% συγκέντρωση στα 36m.
Αν το κέντρο της τουφεκιάς αποκλίνει 40cm από τον λαγό τότε παίρνεις 2 λαγούς στους 100.
Αν το κέντρο της τουφεκιάς βρίσκεται στο κέντρο του λαγού τότε παίρνεις 100 λαγούς στους 100.

Το "παίρνεις" είναι θεωρητικό και σημαίνει 7 σκάγια στον λαγό.
Είναι αυτό που έλεγα ότι όσα περισσότερα σκάγια έχεις στον κύκλο, τόσο λιγότερα έχεις έξω από αυτόν και το αντίστροφο.
 
Μη μαλώνετε ρε κάποια νούμερα στα σκάγια θέλουν Πόλα γρ δεν μπωρεις να ρίχνεις ν2 στα 30 γρ όπως και ν9 στα 50 γρ τόσο απλά είναι όσο χωντρενει το ΣΚΑΪ ανεβενουν και τα γρ
Ακριβώς, για να κερδίσεις σκάγια, ειδικά σε πολύ χοντρά ...
 
Όταν παραδεχτείς ότι οι λαγοί πέφτουν από καλά σκυλιά και όχι από καλά συγκεντρωτικά φυσίγγια θα ηρεμήσεις από στατιστικές, ταχύτητες και διατρήσεις.
Και χοντρά σκάγια στα εμπορικά για να μην είναι γεμισμένα με 1-2-3 νούμερα μικρότερα.
 
Και πολυ καλα κανεις ....!!! Ειπαμε αναλογα τον τροπο που κυνηγαμε επιλεγουμε και φυσιγγιο....απλα
πραγματα !!!
Δωσε συγκεντρώσεις Νικολα κ μην ακους τιποτααααα.
Οποιος θελει ανοιχτες κατανομες να παρει τουφεκακι αδρανειας της γνωστης φιρμας
 
Δεν μπορείς να βγάλεις κανένα συμπέρασμα για τις επιτυχίες αν δεν λάβεις υπόψη την σκοπευτική ικανότητα.
Αν τουφεκάει κέντρο (χωρίς αποκλίσεις = δηλαδή το κέντρο της τουφεκιάς όταν φτάνει στον λαγό βρίσκεται στο κέντρο του λαγού) τότε τα 115 προφανώς.
Αλλά ποιός το κάνει αυτό ?


Και οι 2 περιπτώσεις υποθέτουν 7 σκάγια για να θεωρήσεις τον λαγό σκοτωμένο.

Στην πρώτη περίπτωση έχεις ένα 36gr #3 με 173 σκάγια με 50% συγκέντρωση στα 36m.
Αν το κέντρο της τουφεκιάς αποκλίνει 40cm από τον λαγό τότε παίρνεις 18 λαγούς στους 100.
Αν το κέντρο της τουφεκιάς βρίσκεται στο κέντρο του λαγού τότε παίρνεις 86 λαγούς στους 100.

Στην δεύτερη περίπτωση έχεις ένα 36gr #3 με 173 σκάγια με 90% συγκέντρωση στα 36m.
Αν το κέντρο της τουφεκιάς αποκλίνει 40cm από τον λαγό τότε παίρνεις 2 λαγούς στους 100.
Αν το κέντρο της τουφεκιάς βρίσκεται στο κέντρο του λαγού τότε παίρνεις 100 λαγούς στους 100.

Το "παίρνεις" είναι θεωρητικό και σημαίνει 7 σκάγια στον λαγό.
Είναι αυτό που έλεγα ότι όσα περισσότερα σκάγια έχεις στον κύκλο, τόσο λιγότερα έχεις έξω από αυτόν και το αντίστροφο.
Ρε αγορίνα... άσε τα ποσοστά.Στο κυνήγι μπορεί να σε προδώσει μελιτζάνα από την προηγούμενη μέρα.Πολλα τα απρόοπτα!
 
Δεν μπορείς να βγάλεις κανένα συμπέρασμα για τις επιτυχίες αν δεν λάβεις υπόψη την σκοπευτική ικανότητα.
Αν τουφεκάει κέντρο (χωρίς αποκλίσεις = δηλαδή το κέντρο της τουφεκιάς όταν φτάνει στον λαγό βρίσκεται στο κέντρο του λαγού) τότε τα 115 προφανώς.
Αλλά ποιός το κάνει αυτό ?


Και οι 2 περιπτώσεις υποθέτουν 7 σκάγια για να θεωρήσεις τον λαγό σκοτωμένο.

Στην πρώτη περίπτωση έχεις ένα 36gr #3 με 173 σκάγια με 50% συγκέντρωση στα 36m.
Αν το κέντρο της τουφεκιάς αποκλίνει 40cm από τον λαγό τότε παίρνεις 18 λαγούς στους 100.
Αν το κέντρο της τουφεκιάς βρίσκεται στο κέντρο του λαγού τότε παίρνεις 86 λαγούς στους 100.

Στην δεύτερη περίπτωση έχεις ένα 36gr #3 με 173 σκάγια με 90% συγκέντρωση στα 36m.
Αν το κέντρο της τουφεκιάς αποκλίνει 40cm από τον λαγό τότε παίρνεις 2 λαγούς στους 100.
Αν το κέντρο της τουφεκιάς βρίσκεται στο κέντρο του λαγού τότε παίρνεις 100 λαγούς στους 100.

Το "παίρνεις" είναι θεωρητικό και σημαίνει 7 σκάγια στον λαγό.
Είναι αυτό που έλεγα ότι όσα περισσότερα σκάγια έχεις στον κύκλο, τόσο λιγότερα έχεις έξω από αυτόν και το αντίστροφο.

Και στις 2 περιπτωσεις 173 σκαγια λαθος εχεις κανει...αλλα δεν πειραζει....Τα συμπερασματα μου για τα
δικα μου φυσιγγια τα εχω βγαλει στην πραξη....
Χωρις να υποτιμω βεβαια τα λεγομενα σου και τους πινακες ....Αυτο δεν επρεπε να γραψω γιατι το ξερεις
φιλε !! :)
 
Ρε αγορίνα... άσε τα ποσοστά.Στο κυνήγι μπορεί να σε προδώσει μελιτζάνα από την προηγούμενη μέρα.Πολλα τα απρόοπτα!
Και άμα είσαι νηστικός αλλού γι αλλού πάει η τουφεκιά!
Lambro και b&p τότε
Σε βγάζουν ασπροπρόσωπο σε περίπτωση διάρροιας και πείνας ανεξαρτήτως ποσοστού συγκέντρωσης.....
 
Δωσε συγκεντρώσεις Νικολα κ μην ακους τιποτααααα.
Οποιος θελει ανοιχτες κατανομες να παρει τουφεκακι αδρανειας της γνωστης φιρμας

Φερε σκαγια Στελαρα μου....Να κατεβασουμε τα αστερια απο τον ουρανο φιλε !!!:D
Ο καθε ενας εχει τις αποψεις του.....Σεβαστες ολες....αλλα εγω... εγω χαραξει την δικη μου ροτα φιλε !!!:)
 
Πολλά έχουμε πει αλλά πάντα καταλήγουμε στην τουφεκιά.
Καιρός να την απομυθοποιήσουμε και αυτή.

Σωστά αυτά που λες, ειδικά τα bold.

Εαν το καταφερεις θα σε παραδεχτω...
100 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕς γνωμες θα ακουσεις για το ποια ειναι καλη τουφεκια !!!
Βρες πρωτα...ποσα απο τα εμπορικα που κυκλοφορουν εχουν επαναλαμβανομενες επιτυχιες στα 40 μετρα...
και δεν λεω 45 -50 γιατι ξερω οτι δεν υπαρχουν...
Οχι τα φυσιγγια ΜΠΑΜ = 3 φρατζολες ψωμι....ΔΛΔ εκτος απο τα Αμερικανικα...και τα ''ειδικα'' φυσιγγια...
Ποια εμπορικα ειναι αυτα ??
Μετα....θα μπουν τα εξτρα τσοκ και οι κωνοι στην μεση.....και αντε φτου και απο την αρχη !!! :D
 
Πάντως παρότι έχω αγνοια απο κυνήγι λαγού, όλοι οι παλιοί κυνηγοι ιδιογομωτες εψαχναν πάντα την καλή συγκεντρωση. Το θυμάμαι όταν γεμιζε και δοκιμαζε ο πατέρας μου με τον παππού μου που κυνηγούσαν λαγό. Κι εδω που τα λέμε φυσίγγι επιδόσεων και μακρινών αποστάσεων είναι το συγκεντρωτικό φυσίγγι.
 
Παραμενει,,,,, το αστοχος...!!!
Κανένας μας δεν είναι 100% κέντρο, αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα.
Με τα τσοκ, τα φυσίγγια, τα βύσματα κτλ προσπαθούμε βασικά να καλύψουμε την αστοχία μας.
Αυτά από άποψη κατανομής και μόνο, .... δεν μιλάω για παγωνιές, "υγρασίες", λανθασμένη επιλογή # σκαγιών, αστάθειες φυσιγγίων κτλ

Αν επέλεγα τώρα φυσίγγι για λαγό (τσοκ δεν αλλάζω σχεδόν ποτέ) δεν θα έβαζα πρώτο το Rooster ή το 3" Nitro γιατί σκοτώνει μακρύτερα σκεπτόμενος τι θα κάνω αν μου βγει ο λαγός στα 50-60m.
Στο κυνήγι αυτό 1 άντε 2 φυσίγγια θα ρίξεις στις περισσότερες περιπτώσεις, οι αποστάσεις είναι γενικά normal και οι τουφεκιές από γελοίες μέχρι πολύ γρήγορες και δύσκολες.
Σε τι θα με βοηθήσει το υπερσυγκεντρωτικό φυσίγγι ?
 
Ναι έχω ένα Winchester 101 */* 76 εκ κάννη, 76cal, τέλος δεκαετίας 1960 ή αρχές1970.Παπιοντουφεκο...
Έχω βάλει φώτο εδώ όταν του άλλαξα πέλμα.
Στην προκειμένη το όνομα Winchester δεν μπορεί να θεωρηθεί τυχαίο...

Μεγαλο το κείμενο αλλά αξίζει μια ανάγνωση......

https://gundigest.com/more/classic-guns/gundigest-070609-winchester-model-12-duck-gun/amp
 
Δωσε συγκεντρώσεις Νικολα κ μην ακους τιποτααααα.
Οποιος θελει ανοιχτες κατανομες να παρει τουφεκακι αδρανειας της γνωστης φιρμας
Πήραμε Benelli γιατί με τις μονοβολιές όλων των άλλων δεν μπορούσαμε να σταυρώσουμε φτερό. 🤣
Ότι και να πάρεις εκτός Benelli ρίχνει το ίδιο σφιχτά και σκοτώνει άνετα μετά τα 50.

Βαριόμαστε ρε φίλε να περπατάμε για να μαζεύουμε τα θηράματα και ρίχνουμε πιο κοντά.

Σε αυτές τις αποστάσεις (κάτω των 50m) η Benelles είναι τα πιο θανατηφόρα όπλα του κόσμου.
Πάνω από τα 50m τα πιο θανατηφόρα είναι όλα τα υπόλοιπα.
Κατάλαβες τώρα γιατί η Benelli είναι πρώτη σε πωλήσεις ?
Οι περισσότεροι κυνηγοί βαριούνται να περπατήσουν για να μαζέψουν το θήραμα.
.very funny.
Όλα εγώ θα τα αποκαλύπτω επιτέλους ?

ps
Έσπασες την ανακωχή 🤣
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top