Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Δε θα πατήσεις λιμάνι...τη γαμσες!
Άστον να λέει ρε, του ζήτησα την Benelli του και μου είπε ότι την κρατάει για συναισθηματικούς λόγους (δώρο από την πεθερά του).
Βγάλε το δικό σου συμπέρασμα. 🤣
Με Benelli κυνηγάει και αυτός.
Θα τους ξεσκεπάσω όλους, έναν έναν. 🤣
 
Άστον να λέει ρε, του ζήτησα την Benelli του και μου είπε ότι την κρατάει για συναισθηματικούς λόγους (δώρο από την πεθερά του).
Βγάλε το δικό σου συμπέρασμα. 🤣
Με Benelli κυνηγάει και αυτός.
Θα τους ξεσκεπάσω όλους, έναν έναν. 🤣
Ο Στέλιος είναι δικανακιας και στα διαλείμματα κρυφοφρανκιας με οικολογική συνείδηση γι'αυτό και ρίχνει Λάμπρο μόνο και μόνο για να ακούει το μπαμ, ασχέτως αποτελέσματος...
 
Εαν το καταφερεις θα σε παραδεχτω...
100 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕς γνωμες θα ακουσεις για το ποια ειναι καλη τουφεκια !!!
Βρες πρωτα...ποσα απο τα εμπορικα που κυκλοφορουν εχουν επαναλαμβανομενες επιτυχιες στα 40 μετρα...
και δεν λεω 45 -50 γιατι ξερω οτι δεν υπαρχουν...
Οχι τα φυσιγγια ΜΠΑΜ = 3 φρατζολες ψωμι....ΔΛΔ εκτος απο τα Αμερικανικα...και τα ''ειδικα'' φυσιγγια...
Ποια εμπορικα ειναι αυτα ??
Μετα....θα μπουν τα εξτρα τσοκ και οι κωνοι στην μεση.....και αντε φτου και απο την αρχη !!! :D
Εεεε ναι, κάπως έτσι πάει το πράγμα.
Αλλά έχουμε γέλιο ...
 
Κανένας μας δεν είναι 100% κέντρο, αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα.
Με τα τσοκ, τα φυσίγγια, τα βύσματα κτλ προσπαθούμε βασικά να καλύψουμε την αστοχία μας.
Αυτά από άποψη κατανομής και μόνο, .... δεν μιλάω για παγωνιές, "υγρασίες", λανθασμένη επιλογή # σκαγιών, αστάθειες φυσιγγίων κτλ

Αν επέλεγα τώρα φυσίγγι για λαγό (τσοκ δεν αλλάζω σχεδόν ποτέ) δεν θα έβαζα πρώτο το Rooster ή το 3" Nitro γιατί σκοτώνει μακρύτερα σκεπτόμενος τι θα κάνω αν μου βγει ο λαγός στα 50-60m.
Στο κυνήγι αυτό 1 άντε 2 φυσίγγια θα ρίξεις στις περισσότερες περιπτώσεις, οι αποστάσεις είναι γενικά normal και οι τουφεκιές από γελοίες μέχρι πολύ γρήγορες και δύσκολες.
Σε τι θα με βοηθήσει το υπερσυγκεντρωτικό φυσίγγι ?
Π.Χ. Ο κυριος στη φωτο, εφαγε ενα
"Ψωριάρικο σκορποχώρι" μισόταπο D20 28gr No9 με 5* στα 15m +/-.....κούτσουρο έμεινε....ολα τ'αλλα να'χαμε να λέγαμε, να'χαμε να πούμε ΓΙΑ τις κοντινές πάντα αποστάσεις.....οποιος κυνηγαει συχνά, ξέρει...
Τα υπολοιπα, δεν τα μπορώ, ειμαι μικρό παιδί και άμυαλο.....ουτε χερια εχω για τα 50m, αλλα και άστοχος είμαι...........αααα ξέχασα, και στα 50m δε παιρνω ποτε θηραμα γιατι δεν μπορω να βγαλω φυσιγγι 95% να μπορω να ριχνω απο τα 5m με το ίδιο...................κ στη μπεκάτσα φέτος θα πηγαίνω με LB6.

Y.Γ. Όπως πέφτει κ το μεγαλύτερο υδρόβιο (πράσινο) με Νο7 ή 8 στα 25m, αλλο τοσο πεφτει κι ο λαγός με Νο10 στα 30m να ξέρετε....η εμπειρία μου ως τώρα στο πραγματικό τερέν.
Καλημέρα σε όλους.....
20221216_103632.jpg
 
Προσπαθώ να του βρω νύφη, εσύ τι θες ?
Το μαναρε δεν σε πείραξε?
Καλύτερα να γραφτώ στίβο ρε Μπιλ.
Θα σε φάνε κακομοίρηηηηηη!!!!!
Μάναρε, ... να υποθέσω ότι δεν έχεις κυνηγήσει ποτέ με 391 ?
Μιλάμε για πολύ περπάτημα.
Αϋπνίες βλέπω
 
Ο Στέλιος είναι δικανακιας και στα διαλείμματα κρυφοφρανκιας με οικολογική συνείδηση γι'αυτό και ρίχνει Λάμπρο μόνο και μόνο για να ακούει το μπαμ, ασχέτως αποτελέσματος...
Μεσα στην χρονιά που θα έχει την επιλογή κ για μή "οικολογικά" από την λάμπρου (τούνγκστεν) κλπ να σε δώ τι δούλεμα θα φάς εδώ μέσα.χαχαχχα.
(Στίς δοκιμές είναι).
 
Κανένας μας δεν είναι 100% κέντρο, αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα.
Με τα τσοκ, τα φυσίγγια, τα βύσματα κτλ προσπαθούμε βασικά να καλύψουμε την αστοχία μας.
Αυτά από άποψη κατανομής και μόνο, .... δεν μιλάω για παγωνιές, "υγρασίες", λανθασμένη επιλογή # σκαγιών, αστάθειες φυσιγγίων κτλ

Αν επέλεγα τώρα φυσίγγι για λαγό (τσοκ δεν αλλάζω σχεδόν ποτέ) δεν θα έβαζα πρώτο το Rooster ή το 3" Nitro γιατί σκοτώνει μακρύτερα σκεπτόμενος τι θα κάνω αν μου βγει ο λαγός στα 50-60m.
Στο κυνήγι αυτό 1 άντε 2 φυσίγγια θα ρίξεις στις περισσότερες περιπτώσεις, οι αποστάσεις είναι γενικά normal και οι τουφεκιές από γελοίες μέχρι πολύ γρήγορες και δύσκολες.
Σε τι θα με βοηθήσει το υπερσυγκεντρωτικό φυσίγγι ?

Καλημερα φιλαρα μου !! :)
Να με ρωταγε καποιος αλλος να το ''καταλαβαινα''....να με ρωτας εσυ που βοηθαει το συγκεντρωτικο
φυσιγγιο....ε' τι να πω τωρα ???
Μα που αλλου ?? Καθεσαι στο ποστο με 3* αστρα...και εχεις και τα 50 μετρα ΕΑΝ χρειαστει...
Μπορει στο φτερο να μην ειμαι τουφεκος....Αλλα σε σταθερο στοχο δυσκολα θα βγω απο το κεντρο...
Και ο τροπος που κυνηγαω εγω τον λαγο ( ποστο ) σταθερος στοχος ειναι για μενα..
Επισεις τα ιδια φυσιγγια δουλευω και στην φασσα....και σπανια θα αλλαξω το 3ρι τσοκ με το φουλ...
Τι να κανουμε τωρα....ετσι κυνηγαω...αυτα τα φυσιγγια γουσταρω και ριχνω βρε αδελφε !!:cool:

Απο την αλλη δεν υποχρεωσα κανεναν να ριχνει αυτα που εγω θεωρω ''ιδανικα'' φυσιγγια και τα ριχνω.
Το εχω πει ...και γραψει εκατονταδες φορες....τα γουστα και θελω του καθε ενος ειναι διαφορετικα....Ας
κανει λοιπον ο καθε ενας μας το κουμαντο του και να ριχνει αυτα που αυτος θεωρει καλυτερα...και ας
αφησουν τα ειρωνικα σχόλια....στην ακρη...τουλαχιστον εμενα δεν με αγγιζουν...:cool:

ΥΓ. Εχω κλεισμενα κατι καινουργια σεταπ για δοκιμη....Εαν εχω κεφι και τα δοκιμασω σημερα ....θα σου
δειξω τι κανουν τα 3* αστρα σε συγκεντρωτικο φυσιγγιο στα 36,5 μετρα και στα 50...φιλε !!!:)
 
Χρυση τομη στην σηγκετροση δεν υπαρχει.κοβης και ραβης το φησηγκη οπως θες εσει αναλογα με της αναγκες σου και το μερος που κυνηγας.αλοι κυνηγανε καβαλα,οποτε αυτη θελουν ανηκτα τσοκ και διασπορης με ταπες.αλοι καρτερια σε ανηκτα μερει τοτε θελουμε σφηκτες μακρηνες τουφεκιες.εγω προσοπηκα κραταο παντα 3 λογιον φησηγια στο λαγο.νο6και 5 διασπορας και ταπα 34,32γρ με 3,4 τσοκ για καβαλα.οταν καθηζο σε ποστα δουλευο 1,2 αστρα με 38γρ και 42 νο3 ρουκετες και ο λογος λογο μερους τον λαγο θα τον δο πανο απο 45 μετρα εκει θελο σφηκτη τουφεκια.ο λογος που κυνηγαο με δυκανο με εναλασομενα τσοκ παντα ειναι,μπορο ανα πασα στηγμη να αλαξο φησηγια μακρινα κοντηνα και εχω και επηλογη επητοπου ανηκτο κληστο τσοκ.αααυτα
 
Το όπλο-φυσίγγι είναι καθαρά προσωπικό γούστο του καθενός οπότε ότι και να λέμε αυτό που παραμένει είναι ότι το όπλο-φυσίγγι που σκοτώνει καλύτερα στα χέρια μας είναι το καλύτερο του κόσμου...όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε...

Κάθε συνδυασμός κάννης-φυσιγγιου δινει το μέγιστο σε μια συγκεκριμένη απόσταση...κρίνεις πια είναι η απόσταση που ντουφεκας στην πλειοψηφία των περιπτώσεων το θήραμα που κυνηγάς και αναλόγως στήνεις και τα "εργαλεία" σου...
 
Μεσα στην χρονιά που θα έχει την επιλογή κ για μή "οικολογικά" από την λάμπρου (τούνγκστεν) κλπ να σε δώ τι δούλεμα θα φάς εδώ μέσα.χαχαχχα.
(Στίς δοκιμές είναι).
Τιμή πες να τα τιμήσουμε δεόντως.
Ψάξε για πυκνότητα σκαγιών. 12 - 15 - 18 ?
 
Καλημερα φιλαρα μου !! :)
Να με ρωταγε καποιος αλλος να το ''καταλαβαινα''....να με ρωτας εσυ που βοηθαει το συγκεντρωτικο
φυσιγγιο....ε' τι να πω τωρα ???
Μα που αλλου ?? Καθεσαι στο ποστο με 3* αστρα...και εχεις και τα 50 μετρα ΕΑΝ χρειαστει...
Μπορει στο φτερο να μην ειμαι τουφεκος....Αλλα σε σταθερο στοχο δυσκολα θα βγω απο το κεντρο...
Και ο τροπος που κυνηγαω εγω τον λαγο ( ποστο ) σταθερος στοχος ειναι για μενα..
Επισεις τα ιδια φυσιγγια δουλευω και στην φασσα....και σπανια θα αλλαξω το 3ρι τσοκ με το φουλ...
Τι να κανουμε τωρα....ετσι κυνηγαω...αυτα τα φυσιγγια γουσταρω και ριχνω βρε αδελφε !!:cool:

Απο την αλλη δεν υποχρεωσα κανεναν να ριχνει αυτα που εγω θεωρω ''ιδανικα'' φυσιγγια και τα ριχνω.
Το εχω πει ...και γραψει εκατονταδες φορες....τα γουστα και θελω του καθε ενος ειναι διαφορετικα....Ας
κανει λοιπον ο καθε ενας μας το κουμαντο του και να ριχνει αυτα που αυτος θεωρει καλυτερα...και ας
αφησουν τα ειρωνικα σχόλια....στην ακρη...τουλαχιστον εμενα δεν με αγγιζουν...:cool:

ΥΓ. Εχω κλεισμενα κατι καινουργια σεταπ για δοκιμη....Εαν εχω κεφι και τα δοκιμασω σημερα ....θα σου
δειξω τι κανουν τα 3* αστρα σε συγκεντρωτικο φυσιγγιο στα 36,5 μετρα και στα 50...φιλε !!!:)
Το έχω πει πολλές φορές, ο καθένας ρίχνει το φυσίγγι που του εμπνέει ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
Δεν υπάρχει ιδανικό φυσίγγι, ούτε ιδανική συγκέντρωση, ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν.
Ότι υπολογίζω βάζω ... σωστό λάθος δεν ξέρω, πάντως ταιριάζουν με την αίσθηση που έχω.
Ρίξε ότι ρίχνεις και φτιάξε ακόμα πιο σφιχτά !!!! θα χρειαστούν σε μη υψοφοβικά παπιά !!! ;)
😍 😍 😍
 
Ας κανει λοιπον ο καθε ενας μας το κουμαντο του και να ριχνει αυτα που αυτος θεωρει καλυτερα...και ας
αφησουν τα ειρωνικα σχόλια....στην ακρη...τουλαχιστον εμενα δεν με αγγιζουν...:cool:
Καλημέρα Νίκο.
Ελπίζω αυτό να μην πηγαίνει για μένα, αν κατάλαβες ότι σε ειρωνεύτηκα συγνώμη αλλά δεν είναι έτσι. Απλά δεν είχα καταλάβει ότι ντουφεκάς τους λαγούς σταματημενους ακίνητους στο καθαρό.
Δεν κυνηγάω λαγό, καμία 10αριά που έχω πάρει όλους κι όλους ήταν τυχαία σε περπατητό για τσίχλες, οπότε μιλάμε για δύσκολες ντουφεκιές σε θηράματα που τρέχουν σε δύσκολα πεδία. Φαντάστηκα λοιπόν ότι έτσι είναι το κυνήγι του....
Όταν έγραψες πώς τους ντουφεκάς εσύ, είδες ότι αμέσως απάντησα ότι τα παίρνω όλα πίσω και πολύ καλά κάνεις που ρίχνεις τα αντιαεροπορικά σου.
Και πάλι σορυ αν παρεξηγήθηκα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top