Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα στην παρέα! Έχω μια βδομάδα να μπω στο φόρουμ και έκατσα και διάβασα καμιά 10αρια σελίδες βλητικής... Ας πω λοιπόν και εγώ τη γνώμη μου. Αν ήμουν λαγας, θα κυνηγούσα ΜΌΝΟ με δίκανο (πλάγιο ή s.poze), κάνη 76cm, τσοκ 1-3*. Φυσίγγι στην κάνη με το 3* ν6 αμερικάνικο ή νορμάλ σε συγκέντρωση ιδιογομωση (ένα 60% στα 36,5 m με το demi) και στην κάνη με το 1* ν4 αμερικάνικο ή πάρα πολύ συγκεντρωτικό ιδιογομωσης (80-85+ % στα 36,5 m). Αν έβγαινε ο λαγός από 10 έως 35 μέτρα, το ν6 τον κρατάει. Από εκεί και πάνω αναλαμβάνει το ν4!😉
 
Καλησπέρα στην παρέα! Έχω μια βδομάδα να μπω στο φόρουμ και έκατσα και διάβασα καμιά 10αρια σελίδες βλητικής... Ας πω λοιπόν και εγώ τη γνώμη μου. Αν ήμουν λαγας, θα κυνηγούσα ΜΌΝΟ με δίκανο (πλάγιο ή s.poze), κάνη 76cm, τσοκ 1-3*. Φυσίγγι στην κάνη με το 3* ν6 αμερικάνικο ή νορμάλ σε συγκέντρωση ιδιογομωση (ένα 60% στα 36,5 m με το demi) και στην κάνη με το 1* ν4 αμερικάνικο ή πάρα πολύ συγκεντρωτικό ιδιογομωσης (80-85+ % στα 36,5 m). Αν έβγαινε ο λαγός από 10 έως 35 μέτρα, το ν6 τον κρατάει. Από εκεί και πάνω αναλαμβάνει το ν4!😉
Είναι πολλά τα 35 μέτρα για να.6...θεωρω‼️ιδίως με 3*
 
Είναι πολλά τα 35 μέτρα για να.6...θεωρω‼️ιδίως με 3*

Ειναι πολλα τα σκαγια φιλε...36 γραμ. Ν6 ειναι 313 σκαγια...και με 60% συγκεντρωση ο κυκλος εχει 188
σκαγια.
Εαν βρεθει ο λαγος στο κεντρο θα μαζεψει 50 σκαγια...και εαν τα σκαγια ειναι σκληρα λυτρωμο δεν εχει!!
Το θεμα ειναι 35 μετρα και οχι 40....Στα 40 μετρα...''εχετε γεια βρυσουλες''...ρισκαρεις... ;)
 
Ειναι πολλα τα σκαγια φιλε...36 γραμ. Ν6 ειναι 313 σκαγια...και με 60% συγκεντρωση ο κυκλος εχει 188
σκαγια.
Εαν βρεθει ο λαγος στο κεντρο θα μαζεψει 50 σκαγια...και εαν τα σκαγια ειναι σκληρα λυτρωμο δεν εχει!!
Το θεμα ειναι 35 μετρα και οχι 40....Στα 40 μετρα...''εχετε γεια βρυσουλες''...ρισκαρεις... ;)
Εγώ με εμπορίου Εξαρια(έχω μετρήσει στα 36 γρ.εως κ 330‼️) τσοκ 3*κ 36.5 μέτρα‼️έχετε γεια βρυσούλες‼️😆στα 30 ναι‼️‼️‼️‼️απόλυτα‼️
 
Εγώ με εμπορίου Εξαρια(έχω μετρήσει στα 36 γρ.εως κ 330‼️) τσοκ 3*κ 36.5 μέτρα‼️έχετε γεια βρυσούλες‼️😆στα 30 ναι‼️‼️‼️‼️απόλυτα‼️

Ναι οκ. Το εχω δει το εργο στα εμπορικα...
Εγω φιλε με ''στρακα - στρουκες'' στον λαγο δεν παω....ουτε στην φασσα....
Ξερω οτι εαν χασω το θηραμα ειναι λαθος δικο μου .... :)
Στον λαγο ειδικα....δεν του αφηνω ''περιθωρια'' ουτε κιχ να κανει.... με το φυσιγγιο που του ριχνω!!!:)
 
Μιλάμε πάντα για καλοφτιαγμένα φυσίγγια με σκληρά επιμεταλλωμένα σκάγια.
Το λαγο τον βαρας στο κεφαλι...αν παει η τουφεκια στο σβερκο πεφτει κ με Νο9 στα 35 Χρήστο...δεν ειναι απαραιτητα τα επιμεταλλομενα.
 
Το λαγο τον βαρας στο κεφαλι...αν παει η τουφεκια στο σβερκο πεφτει κ με Νο9 στα 35 Χρήστο...δεν ειναι απαραιτητα τα επιμεταλλομενα.
Συμφωνώ απόλυτα Κώστα!! Αλλά όσο να ναι, ψάχνουμε τα καλύτερα για αυτά τα εκλεκτά θηράματα που δεν τα συναντάμε κάθε μέρα!!😉 Φυσικά τη δουλειά μας μπορούμε να την κάνουμε και με πιο απλά φυσίγγια!
 
Συμφωνώ απόλυτα Κώστα!! Αλλά όσο να ναι, ψάχνουμε τα καλύτερα για αυτά τα εκλεκτά θηράματα που δεν τα συναντάμε κάθε μέρα!!😉 Φυσικά τη δουλειά μας μπορούμε να την κάνουμε και με πιο απλά φυσίγγια!

Ασε τα ''ποιο απλα'' στον λαγο.....γιατί... θα κλαις... ;)
 
Ασε τα ''ποιο απλα'' στον λαγο.....γιατί... θα κλαις... ;)
Κύριε Νίκο, για λαγό έχω πάει 2-3 φορές! Και δεν με πρόδωσαν ούτε τα φυσίγγια ούτε το όπλο, αλλά ο λαγός που έκατσε μέσ'τη μέση του δρόμου πάνω στη στροφή και δεν τον είδα!!!!!😅😅
 
Πηγα και εριξα 3 φυσιγγια για λαγο....στα 36,5 μετρα Και στα 50 μετρα με 3* αστρα ολες οι δοκιμες.
Το εκανα για δειτε πως ''λειτουργουν'' τα συγκεντρωτικα φυσιγγια με το ιδιο τσοκ σε διαφορετικα μετρα.

36,5 μετρα 3* αστρα ΒΟΙΤΟ.

εικόνα_Viber_2023-06-14_15-04-19-346.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-14_15-04-29-267.jpg

Στα 50 μετρα με 3* αστρα... και απλα σκαγια...εννοω μολυβδινα..

εικόνα_Viber_2023-06-14_15-04-44-274.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-14_15-04-58-823.jpg

Και ακομα στα 50 μετρα ...παντα με 3* αστρα....Αλλα τα Ν4 σκαγια επινικελωμενα !!
Με την ιδια ταχυτητα και αυτο το φυσιγγιο.

εικόνα_Viber_2023-06-14_15-05-06-033.jpg

Οπως βλεπετε....λαγος δεν γλυτωνει μεχρι τα 50 μετρα ( δεν λεω περισσοτερα )...Απλα πρεπει να στειλεις
τα σκαγια επανω του...
Και ολα αυτα με 3* αστρα....χωρις να αλλαζεις τσοκ και φυσιγγια !!! :)
 
Πηγα και εριξα 3 φυσιγγια για λαγο....στα 36,5 μετρα Και στα 50 μετρα με 3* αστρα ολες οι δοκιμες.
Το εκανα για δειτε πως ''λειτουργουν'' τα συγκεντρωτικα φυσιγγια με το ιδιο τσοκ σε διαφορετικα μετρα.

36,5 μετρα 3* αστρα ΒΟΙΤΟ.

View attachment 73387
View attachment 73388

Στα 50 μετρα με 3* αστρα... και απλα σκαγια...εννοω μολυβδινα..

View attachment 73392
View attachment 73393

Και ακομα στα 50 μετρα ...παντα με 3* αστρα....Αλλα τα Ν4 σκαγια επινικελωμενα !!
Με την ιδια ταχυτητα και αυτο το φυσιγγιο.

View attachment 73394

Οπως βλεπετε....λαγος δεν γλυτωνει μεχρι τα 50 μετρα ( δεν λεω περισσοτερα )...Απλα πρεπει να στειλεις
τα σκαγια επανω του...
Και ολα αυτα με 3* αστρα....χωρις να αλλαζεις τσοκ και φυσιγγια !!! :)
Σημείωνε δοκιμές για Αύγουστο.
Πανομοιότυπο φυσίγγι χωρίς αλεύρι #5 στα 30-40-50m
Το ίδιο ακριβώς με #2 και #8.
9 φυσίγγια σύνολο.

ps
Αν δεν βαριέσαι ρίξε την δεύτερη στα 70m.
Να δεις που και στα 70m η κατανομή """βαράει""" λαγό, άσε την οριακή διάτρηση έξω από τους υπολογισμούς.
 
Σημείωνε δοκιμές για Αύγουστο.
Πανομοιότυπο φυσίγγι χωρίς αλεύρι #5 στα 30-40-50m
Το ίδιο ακριβώς με #2 και #8.
9 φυσίγγια σύνολο.

ps
Αν δεν βαριέσαι ρίξε την δεύτερη στα 70m.
Να δεις που και στα 70m η κατανομή """βαράει""" λαγό, άσε την οριακή διάτρηση έξω από τους υπολογισμούς.

Δεν βαριεμαι βρε φιλε....αλλα τι νοημα εχουν τα 70 μετρα ?? Ποιος θα σηκωσει οπλο σε αυτα τα μετρα ??
Και εαν υποθεσουμε οτι το ριχνω...με 3* αστρα να το ριξω ???
Θα μας ''κοροιδευουν'' φιλε....Στα 70 μετρα πρεπει να σημαδευω μισο μετρο πανω απο το κεντρο του στοχου !!
Να μου ελεγες 55-60 μετρα...να πω...ε' ας το παρει το ποταμι...70 μετρα ειναι πολλα και ειναι μετρα του ''καφενειου''...!!!

ΥΓ. Γιατι χωρις αλευρι ?? Τρεχει η καλη ποιοτητα σκαγιων απο τα πατζακια μας ??? :D
Να ψαχνουμε για σκαγια θελεις ??:D
 
Πηγα και εριξα 3 φυσιγγια για λαγο....στα 36,5 μετρα Και στα 50 μετρα με 3* αστρα ολες οι δοκιμες.
Το εκανα για δειτε πως ''λειτουργουν'' τα συγκεντρωτικα φυσιγγια με το ιδιο τσοκ σε διαφορετικα μετρα.

36,5 μετρα 3* αστρα ΒΟΙΤΟ.

View attachment 73387
View attachment 73388

Στα 50 μετρα με 3* αστρα... και απλα σκαγια...εννοω μολυβδινα..

View attachment 73392
View attachment 73393

Και ακομα στα 50 μετρα ...παντα με 3* αστρα....Αλλα τα Ν4 σκαγια επινικελωμενα !!
Με την ιδια ταχυτητα και αυτο το φυσιγγιο.

View attachment 73394

Οπως βλεπετε....λαγος δεν γλυτωνει μεχρι τα 50 μετρα ( δεν λεω περισσοτερα )...Απλα πρεπει να στειλεις
τα σκαγια επανω του...
Και ολα αυτα με 3* αστρα....χωρις να αλλαζεις τσοκ και φυσιγγια !!! :)
60 μου τα έχεις άνετα Νίκο με φουλ
 
60 μου τα έχεις άνετα Νίκο με φουλ

Ναι εχεις δικιο....Στον λαγο δεν εχουν ''νοημα'' τα 60 μετρα....για μενα που δεν ειμαι τουφεκος...
Σε εναν καλο σκοπευτη ισως....Αλλα λαγαδες και καλοι σκοπευτες...ειναι αυτοι που ασχολουντε και με
φτερωτο θηραμα....
''Καθαροαιμοι'' λαγαδες...η σκοπευση τους ειναι για κλαματα...με ελαχιστες εξαιρεσεις....
Τωρα το σεταπ αυτο σε φασσα και παπι....πρεπει να κανει πολυ σοβαρες κηδειες φιλε!!
 
Ναι εχεις δικιο....Στον λαγο δεν εχουν ''νοημα'' τα 60 μετρα....για μενα που δεν ειμαι τουφεκος...
Σε εναν καλο σκοπευτη ισως....Αλλα λαγαδες και καλοι σκοπευτες...ειναι αυτοι που ασχολουντε και με
φτερωτο θηραμα....
''Καθαροαιμοι'' λαγαδες...η σκοπευση τους ειναι για κλαματα...με ελαχιστες εξαιρεσεις....
Τωρα το σεταπ αυτο σε φασσα και παπι....πρεπει να κανει πολυ σοβαρες κηδειες φιλε!!
Τυφλά να έχει το ρεμινγκτον‼️φυσιγγαρος‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top