Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Οταν θα καταλαβεις οτι το 99% χανεται απο τους λαγους χανεται ( πεταλωνετε ) απο λαθος υπολογισμο
μετρων ...λαθος σκοπευση ...και ακαταλληλο φυσιγγιο...τοτε θα συμφωνουμε σε πολλα !!!
Τα σκυλια ειναι αλλο κεφαλαιο....το ιδιο και ο κυνηγος ....και το ιδιο και το φυσιγγιο !!!
Ξεχνας ότι πέφτουν λαγοί με 32Χ8 στα 25-30 μέτρα σε περπατητο τσίχλας με απλά τσιχλοφυσιγγα ε...Η ψυχραιμία σκοτώνει.Το πεταλωμα είναι από την έλλειψη της.Ακομα και ένα σκάγι από μάπα φυσίγγι να έχει στον θώρακα θα πνίγει στο αίμα 100 μέτρα παρακάτω.Αν δεν γίνει και πεθάνει από βαθιά γεράματα τράβα για ψάρεμα.Ουτε το καλό φυσίγγι θα σε σώσει,ούτε το καλό κοντάκι, ούτε το καλό τσοκ.ΔΕΝ κάνεις απλά!Ατσαλωνεις όταν τον δείς και τα κάνεις σκατα! Κάτι τελευταίο και το σταματάω εδώ γιατί είναι πονεμένη ιστορία αυτό το κυνήγι.Οποιος έχει ρίξει ντουφεκια δίπλα σε μικρό λαγό για να του αλλάξει πορεία και έχει τρέξει να πιάσει το κεφαλοσκυλο του για να σταματήσει δίωξη είναι Λαγας.Δεν σε κάνει λιγότερο κυνηγό ή άνθρωπο αν γυρίσεις με άδεια χέρια και γεμάτη ψυχή.Να τα χέσω και τα σούπερ φυσίγγια,τα σούπερ σκυλιά όταν κρέμονται λαγοπουλα για φωτογραφίες.

*Αν ήταν έτσι όπως τα λες καθότι μηχανικός δεν θα είχες ολόκληρες συλλογές από κλειδιά για το κατάλληλο παξιμάδι.Θα είχες ένα καλό γαλλικό στην κωλοτσεπη και θα επισκευαζες JCB.
 
Ασε βρε Μητσο....Τοτε να πηγαινουμε με διασπορας στο λαγο...
Εγω παντως με διασπορας Νο6 εχω παρει το 90%(μην πω 99) των λαγων που εχω ντουφεκισει...
Δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος αντιπαραθεσης ο καθενας αναλογα τον τροπο και τον τοπο που κυνηγαει το λαγο επιλεγει και το φυσιγγιο που θα χρησιμοποιησει.Αν βλεπει οτι με το φυσιγγιο που επιλεγει παιρνει το θηραμα σημαινει οτι η επιλογη του ηταν σωστη αν οχι αλλαζει επιλογη...Εγω κ.Νικο το φυσιγγιο με τεκνα και 85% συγκεντρωση δεν υπαρχει περιπτωση να το βαλω πρωτο σε κυνηγι λαγου με τον τροπο και τον τοπο που κυνηγαω εγω αλλα θα μου αρεσε πολυ να το εχω σαν τριτο σε περιπτωση που δεν τον παρω με τα πρωτα δυο και εχω ακομη οπτικη επαφη(πραγμα σπανιο...)
 
Νικο εσυ δεν μππρεις να καταλαβεις οτι με αυτο το φυσιγγι και 1 χιλ λαθος σκοπευση πραγμα πολυ συνηθησμενο τον εχεις πεταλωσει και θα καθετε κιολας να αναρωτιεται αν περνανε μαχητηκα αεροπλανα απο πανω η τον σφυρανε να γυρισει !!

Παραμενει,,,,, το αστοχος...!!!
 
Εγω παντως με διασπορας Νο6 εχω παρει το 90%(μην πω 99) των λαγων που εχω ντουφεκισει...
Δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος αντιπαραθεσης ο καθενας αναλογα τον τροπο και τον τοπο που κυνηγαει το λαγο επιλεγει και το φυσιγγιο που θα χρησιμοποιησει.Αν βλεπει οτι με το φυσιγγιο που επιλεγει παιρνει το θηραμα σημαινει οτι η επιλογη του ηταν σωστη αν οχι αλλαζει επιλογη...Εγω κ.Νικο το φυσιγγιο με τεκνα και 85% συγκεντρωση δεν υπαρχει περιπτωση να το βαλω πρωτο σε κυνηγι λαγου με τον τροπο και τον τοπο που κυνηγαω εγω αλλα θα μου αρεσε πολυ να το εχω σαν τριτο σε περιπτωση που δεν τον παρω με τα πρωτα δυο και εχω ακομη οπτικη επαφη(πραγμα σπανιο...)

Και πολυ καλα κανεις ....!!! Ειπαμε αναλογα τον τροπο που κυνηγαμε επιλεγουμε και φυσιγγιο....απλα
πραγματα !!!
 
Ξεχνας ότι πέφτουν λαγοί με 32Χ8 στα 25-30 μέτρα σε περπατητο τσίχλας με απλά τσιχλοφυσιγγα ε...Η ψυχραιμία σκοτώνει.Το πεταλωμα είναι από την έλλειψη της.Ακομα και ένα σκάγι από μάπα φυσίγγι να έχει στον θώρακα θα πνίγει στο αίμα 100 μέτρα παρακάτω.Αν δεν γίνει και πεθάνει από βαθιά γεράματα τράβα για ψάρεμα.Ουτε το καλό φυσίγγι θα σε σώσει,ούτε το καλό κοντάκι, ούτε το καλό τσοκ.ΔΕΝ κάνεις απλά!Ατσαλωνεις όταν τον δείς και τα κάνεις σκατα! Κάτι τελευταίο και το σταματάω εδώ γιατί είναι πονεμένη ιστορία αυτό το κυνήγι.Οποιος έχει ρίξει ντουφεκια δίπλα σε μικρό λαγό για να του αλλάξει πορεία και έχει τρέξει να πιάσει το κεφαλοσκυλο του για να σταματήσει δίωξη είναι Λαγας.Δεν σε κάνει λιγότερο κυνηγό ή άνθρωπο αν γυρίσεις με άδεια χέρια και γεμάτη ψυχή.Να τα χέσω και τα σούπερ φυσίγγια,τα σούπερ σκυλιά όταν κρέμονται λαγοπουλα για φωτογραφίες.

*Αν ήταν έτσι όπως τα λες καθότι μηχανικός δεν θα είχες ολόκληρες συλλογές από κλειδιά για το κατάλληλο παξιμάδι.Θα είχες ένα καλό γαλλικό στην κωλοτσεπη και θα επισκευαζες JCB.

Ολα αυτα τα γνωριζω....36 χρονια δεν εχασα σεζον του λαγου....
Απο την αλλη...επειδη επαθα και εμαθα....''ΑΣΤΕΙΑ'' με τα φυσιγγια του λαγου δεν κανω....Δεν τυχαιο που εχω
τοσα κλειδια για το καθε παξιμαδι...( σεταπ για ολους τους καιρους και Νρα σκαγιων ).
Απο το γαλλικο στην κωλοτσεπη εκλαψε κοσμος καλε μου φιλε το γνωριζω και αυτο!!!
 
Νικο να σε ρωτήσω κατι, αν θες μου απαντας, αν παλι οχι δεν τρεχει κατι.
Ποσους λαγούς περιπου ντουφεκας τη σεζον και ποσους απο αυτους τους παιρνεις;

Δεν εχω λογους να μην σου απαντησω...
Μεσο ορο παιρνω 7 λαγους την σεζον....εγω σαν Νικος....Οχι ολη η παρεα...
Εχω πεταλωσει μονο 2 λαγους....Τον πρωτο λαγο πριν πολλα χρονια...και το εχω γραψει πολλες φορες το ΠΩΣ.
Τον δευτερο τον πεταλωσα πριν 2 σεζον απο δυο τραγικα και ανεπιτρεπτα λαθη για μενα...και θα σου πω το
πως...και τι τραγικα λαθη εκανα...
Εχω πει οτι εχω προβλημα ακοης....Φοραω ακουστικα βαρηκοιας....και παντα φοραω το ενα γιατι με τα δυο
ο πολυς φορυβος μου δημιουργει πονοκεφαλο...Αυτο ομως ( το ενα ακουστικο ) εχει το μειον να μην ακουω
στερεοφωνικα...Ακουω....αλλα που ερχετε ο θορυβος δεν ξερω...
Ειμαι στο ποστο....ΑΚΟΥΩ τα σκυλια...1ο λαθος...Δεν σηκωνομαι απο το καρεκλακι...λεω μεσα μου απο αριστερα
θα ερθει...
Ερχετε ο λαγος στην δεξια μου πλευρα και σταματαει στα 35 μετρα. Τον βλεπω με την ακροματια μου...
Ακουνητος...ασαλευτος εγω....Περιμενω να ξεκινησει για να γυρισω να του ριξω....δεν ξεκιναει ο καριολης...
2ο λαθος....Χανω την υπομονη μου και γυριζω και του ριχνω....Εκει που καθοταν ο λαγος ανοιξε γεωτρηση...
Τι να το κανεις...τον λαγο τον εχασα...και δεν εφυγε προς τα πισω ωστε να τον βλεπω και να μπορω να του ριξω
δευτερη...σαλταρισε μεσα στο πυκνο πανω στο αγιαρι ...
Η παρεα ακουσε την τουφεκια...και ειπαν ο λαγος επεσε....ΠΑΝΤΑ μια τουφεκια ριχνω...Οταν τους ειπα οτι
τον πεταλωσα....δεν πιστευαν στα αυτια τους....Καλα απο καζουρα χοτρασα....αλλα το χειροτερο...ακομα δεν
εχω χονεψει...πως εκανα 2 απανωτα λαθη..
Χωρις να θελω να περιαυτολογησω...ειμαι τερας ψυχραιμιας....+ ο τροπος που κυνηγαω ( ποστο ) εκει
οφειλεται το οτι δεν εχω πεταλωμενους λαγους...τον αφηνω και ερχετε μεχρι εκει που εγω θελω...οταν
φτασει στο σημειο που θελω...σηκωνω το οπλο...και ο λαγος με το που ακουει την κινηση σταματαει...
Εκει μενει...και παει στον παραδεισο !!!
Ετσι κυνηγαω.....Εαν κυνηγουσα καβαλα στα σκυλια δεν ξερω ποσους και αν ειχα πεταλωσει...και το λεω
αυτο....γιατι περα απο την ψυχραιμια που με διακρινει....Παντα μα παντα εχω το καταλληλο φυσιγγιο στην
θαλαμη μου αναλογα τον τοπο και τον καιρο που εχει!!!
 
Στο γουρούνι γιατί πάμε με βόλια και τα κάνετε όσο είναι πιο κλειστά, μπάλα στην τουφεκιά με 500 αρα ταχύτητα? Το γουρούνι δεν βγαίνει στα 10 μέτρα?
Πλάκωσε το πυροβολικό... τράβα για καμία τσίχλα παιδί μου.yel.
 
Δεν υπάρχει ΙΕΡΟ ΔΙΣΚΟΠΌΤΗΡΟ! Ανά περίπτωση, κυνήγι,τόπο, τρόπο, πάει και το φυσίγγι και το τουφέκι και το σκυλί κτλ κτλ...
Ο Νίκος παρουσιάζει ένα συγκεκριμένο "εργαλείο",προφανώς δε κάνει για όλα κ για όλους...
Εγώ το "μελετάω" για τη χρήση που προορίζεται!
Όπως,αντίστοιχα,ένα διασποράς,ένα μάλλινο κτλ... Πάμε παρακάτω...
 
Δεν εχω λογους να μην σου απαντησω...
Μεσο ορο παιρνω 7 λαγους την σεζον....εγω σαν Νικος....Οχι ολη η παρεα...
Εχω πεταλωσει μονο 2 λαγους....Τον πρωτο λαγο πριν πολλα χρονια...και το εχω γραψει πολλες φορες το ΠΩΣ.
Τον δευτερο τον πεταλωσα πριν 2 σεζον απο δυο τραγικα και ανεπιτρεπτα λαθη για μενα...και θα σου πω το
πως...και τι τραγικα λαθη εκανα...
Εχω πει οτι εχω προβλημα ακοης....Φοραω ακουστικα βαρηκοιας....και παντα φοραω το ενα γιατι με τα δυο
ο πολυς φορυβος μου δημιουργει πονοκεφαλο...Αυτο ομως ( το ενα ακουστικο ) εχει το μειον να μην ακουω
στερεοφωνικα...Ακουω....αλλα που ερχετε ο θορυβος δεν ξερω...
Ειμαι στο ποστο....ΑΚΟΥΩ τα σκυλια...1ο λαθος...Δεν σηκωνομαι απο το καρεκλακι...λεω μεσα μου απο αριστερα
θα ερθει...
Ερχετε ο λαγος στην δεξια μου πλευρα και σταματαει στα 35 μετρα. Τον βλεπω με την ακροματια μου...
Ακουνητος...ασαλευτος εγω....Περιμενω να ξεκινησει για να γυρισω να του ριξω....δεν ξεκιναει ο καριολης...
2ο λαθος....Χανω την υπομονη μου και γυριζω και του ριχνω....Εκει που καθοταν ο λαγος ανοιξε γεωτρηση...
Τι να το κανεις...τον λαγο τον εχασα...και δεν εφυγε προς τα πισω ωστε να τον βλεπω και να μπορω να του ριξω
δευτερη...σαλταρισε μεσα στο πυκνο πανω στο αγιαρι ...
Η παρεα ακουσε την τουφεκια...και ειπαν ο λαγος επεσε....ΠΑΝΤΑ μια τουφεκια ριχνω...Οταν τους ειπα οτι
τον πεταλωσα....δεν πιστευαν στα αυτια τους....Καλα απο καζουρα χοτρασα....αλλα το χειροτερο...ακομα δεν
εχω χονεψει...πως εκανα 2 απανωτα λαθη..
Χωρις να θελω να περιαυτολογησω...ειμαι τερας ψυχραιμιας....+ ο τροπος που κυνηγαω ( ποστο ) εκει
οφειλεται το οτι δεν εχω πεταλωμενους λαγους...τον αφηνω και ερχετε μεχρι εκει που εγω θελω...οταν
φτασει στο σημειο που θελω...σηκωνω το οπλο...και ο λαγος με το που ακουει την κινηση σταματαει...
Εκει μενει...και παει στον παραδεισο !!!
Ετσι κυνηγαω.....Εαν κυνηγουσα καβαλα στα σκυλια δεν ξερω ποσους και αν ειχα πεταλωσει...και το λεω
αυτο....γιατι περα απο την ψυχραιμια που με διακρινει....Παντα μα παντα εχω το καταλληλο φυσιγγιο στην
θαλαμη μου αναλογα τον τοπο και τον καιρο που εχει!!!
Αρα αν καταλαβα καλα ουσιαστικα παιρνεις ολους τους λαγους που ντουφεκάς, παρα κατι 100%.
Τα παιρνω ολα πισω λοιπον, πολυ καλα κανεις και ριχνεις τα αντιαεροπορικά σου ;)
 
Ανάλογα τον τόπο και τον τρόπο προσαρμόζουμε τα φυσίγγια στο κυνήγι αυτό.Δεν υπάρχει μαγικό φυσίγγι για όλες τις συνθήκες τα έχουμε ξαναπεί.Και κάτι ακόμα...όταν βγεί σε άνοιγμα,μπάλωμα,σαρα ή ακόμα και να βάλει κώλο κάτω για να διαβάσει τα σκυλιά στα 50-60 μέτρα το πρώτο πράγμα που σκέφτεται ένας που κυνηγά λαγό δεν είναι να πατήσει σκανδάλη.Προσπαθει να καταλάβει την θέση των σκύλων,την πορεία του λαγού και αν σκοπεύει να κλειδώσει τα σκυλιά σε μια ατέρμονη δίωξη.Αν πατήσει σκανδάλη ρισκάρει να αλλάξει την συμπεριφορά της δίωξης.Ο ΛΑΓΑΣ τρέφεται από τις φωνές και το πείσμα των σκύλων του,οχι από μακρινές ντουφεκιες. Αυτα είναι για τους τουρίστες του είδους!
Πολλά έχουμε πει αλλά πάντα καταλήγουμε στην τουφεκιά.
Καιρός να την απομυθοποιήσουμε και αυτή.

Σωστά αυτά που λες, ειδικά τα bold.
 
Τον λαγο τον σκοτωνη η ψηχρεμια,και το σοστω κονακι,και ενα καλο σε γενηκες γραμες φησηγκη.μεχρει τα 50 μετρα οριακα,απο εκει και μετα ρησκαρης στα παντα.αυτο εχω δει εγω,που δεν πιανο και ληγους .big smile.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top