Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Σημερινες δοκιμες...στα 36,5 και 50 μετρα.....παντα με 3* αστρα του ΒΟΙΤΟ.
Αυτην την φορα με βυσμα DRAGO 14 -Και σκαγια Ν4+Ν1 και Ν4+Ν2...Στην ιδια δοσολογια και στησιμο
φυσιγγιου.
42+2 Γραμμαρια και σκαγια σε στρωσεις... σε 12/76 καλυκα .
Ο DRAGO δεν μου αρεσε στα 36,5 μετρα....τα πηγε ''μπαλα'' και με ασχημη κατανομη και στις δυο δοκιμες
ενω στα 50 μετρα ( παντα με 3*αστρα ) κεντησε....!!!

Και του λογου το αληθες...
Πρωτα τα 36,5 μετρα..

εικόνα_Viber_2023-06-21_12-14-07-532.jpg

εικόνα_Viber_2023-06-21_12-14-49-271.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-21_12-15-25-010.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-21_12-32-57-859.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-21_12-35-20-635.jpg
Αυτο εδωσαν τα 36,5 μετρα...
Συνεχιζω με τα 50 μετρα..
 
Συνεχεια στα 50 μετρα...με τα ιδια σεταπ...

50 ΜΕΤΡΑ.

εικόνα_Viber_2023-06-21_12-29-14-766.jpg

εικόνα_Viber_2023-06-21_12-17-23-736.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-21_12-17-53-424.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-21_12-29-48-765.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-21_12-30-33-279.jpg

Αντε τωρα ''ξαγκιστρωνε''....να εχεις φυσιγγιο να μην ''δουλευει'' στα 36,5 μετρα....και δινει τον καλυτερο
εαυτο του στα 50 μετρα...!!!
Αυτο που δεν δοκιμασα ακομα ( πολλα ειναι ) αλλα σκεπτομαι τον Ζ2Μ15...ΚΑΙ εκει να τελειωσει και η
αναζητηση και το ψαξιμο του σεταπ !! :)
Αυτα για σημερα παλικαρια μου !!!:)
 
Συνεχεια στα 50 μετρα...με τα ιδια σεταπ...

50 ΜΕΤΡΑ.

View attachment 73704

View attachment 73705
View attachment 73706
View attachment 73707
View attachment 73708

Αντε τωρα ''ξαγκιστρωνε''....να εχεις φυσιγγιο να μην ''δουλευει'' στα 36,5 μετρα....και δινει τον καλυτερο
εαυτο του στα 50 μετρα...!!!
Αυτο που δεν δοκιμασα ακομα ( πολλα ειναι ) αλλα σκεπτομαι τον Ζ2Μ15...ΚΑΙ εκει να τελειωσει και η
αναζητηση και το ψαξιμο του σεταπ !! :)
Αυτα για σημερα παλικαρια μου !!!:)
Δεύτερο η τρίτο φυσίγγιο,απλό‼️
 
Δεν υπάρχει τίποτα περίεργο Νίκο.
Φυσίγγια μεγάλων αποστάσεων αυτή την συμπεριφορά έχουν.

Μην μου τα λες αυτα εμενα Βασιλη μου !!!
Ξερεις πολυ καλα οτι κρινω πολυ αυστηρα τα φυσιγγια μου....και ψαχνω το καλυτερο....
Το Ν4+Ν1 στα 36,5 μετρα με τον Drago 14 ειναι σκετη φολα....!!!
Και στις δυο δοκιμες στα ιδια μετρα φολα βγηκε !!!
Τι να το κανω εγω το 90 και 87% στα 36,5 μετρα οταν δεν εχω σωστη κατανομη ???

Εγω ηθελα να δω κατι τετοιο....Αυτο δεν θα με ''χαλαγε'' φιλε...και ας εχει μικροτερο ποσοστο συγκεντρωσης !!!

εικόνα_Viber_2023-06-14_15-04-19-346.jpg
εικόνα_Viber_2023-06-15_14-30-20-489.jpg

Αυτο ηθελα.....Δεν ''παραπονιεμαι''....Αλλωστε γι'αυτο κανω δοκιμες....
Το καθε βυσμα εχει την δικη του συγκεντρωση και κατανομη....στην ΙΔΙΑ δοσολογια...και επιβεβαιωθηκε
και σημερα φιλε !!! :)

Στο Ν4+Ν2 πηγε λιγο καλυτερα λογω πληθους σκαγιων ....ηταν περισσοτερα τα σκαγια και ''διορθωσαν'' την
κατανομη....
Βεβαια ο DRAGO Παραμενει ενα απο τα κορυφαια βυσματα για μενα !!!:):cool:
 
Ή μία τριάρα ξεγυρισμένη, σε κοπάδι παπιά που περνάει άνετο κι ωραίο στα 50+ και νομίζει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.


Παρηγορια στον αρρωστο....μεχρι να βγει η ψυχη του...:)
Και εαν περασει το κοπαδι στα 36 μετρα....τι κανεις ?? Δεν ριχνεις ( ? ) ή εχεις μαζι σου στιποχαρτο για να
τα μαζευεις ??:D
 
Μαστρονικο όταν στήνεις φυσιγγι για 50μ φυσικό είναι να πηγαίνει τόπι στα 35!

Δεν ειναι δικαιολογια αυτη Γιαννη μου....ή φτιαχνουμε φυσιγγιο...η ''βηχουμε'' φιλε !!!

Και εσυ στα κοντακια σου....το καλυτερο ψαχνεις και φτιαχνεις παντα φιλε !!!;):)
 
Και εαν περασει το κοπαδι στα 36 μετρα
Νικολα...ο βαλτος δεν ειναι δάσος να μη τα δεις που ερχονται...η τα αφηνεις να σε προσπερασουν λιγο ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΤΙΛΥΦΘΕΙΣ ή τα πλακώνεις νωρίτερα απο τα 36,5 όπου θα τα εχεις δει να'ρχονται...μια χαρα ειναι οι τουφεκιες!!!

Υ.Γ. Τα παπια ιδικα τα κοπαδιαστά, φένονται απο τα 600m++ που πλαναρουν...
 
Δεν ειναι δικαιολογια αυτη Γιαννη μου....ή φτιαχνουμε φυσιγγιο...η ''βηχουμε'' φιλε !!!

Και εσυ στα κοντακια σου....το καλυτερο ψαχνεις και φτιαχνεις παντα φιλε !!!;):)
Δεν το λέω για δικαιολογία!
Πραγματικότητα είναι!
 
Νικολα...ο βαλτος δεν ειναι δάσος να μη τα δεις που ερχονται...η τα αφηνεις να σε προσπερασουν λιγο ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΤΙΛΥΦΘΕΙΣ ή τα πλακώνεις νωρίτερα απο τα 36,5 όπου θα τα εχεις δει να'ρχονται...μια χαρα ειναι οι τουφεκιες!!!

Υ.Γ. Τα παπια ιδικα τα κοπαδιαστά, φένονται απο τα 600m++ που πλαναρουν...

ΟΚ...Δεν θα τα ''χαλασουμε'' για μια κατανομη τωρα Κωστη μου !!!
Ασε να δουμε τι θα δωσει αυριο ο Ζ2Μ15...και θα εχουμε ποιο ολοκληρωμενη εικονα φιλε !!!

Ισως στο παπι και σε κοπαδι να δουλευει.....Στον λαγο....και εαν ειναι σε τραβερσα...χαιρετα μου τον πλατανο !!
Το ιδιο πιστευω και σε μοναδικο παπι.....Πολυ μαζεμενη τουφεκια Κωστή μου !!!
Πρεπει να εχεις χερια για να υποστηριξεις τετοια τουφεκια φιλε !!!
 
ΟΚ...Δεν θα τα ''χαλασουμε'' για μια κατανομη τωρα Κωστη μου !!!
Ασε να δουμε τι θα δωσει αυριο ο Ζ2Μ15...και θα εχουμε ποιο ολοκληρωμενη εικονα φιλε !!!

Ισως στο παπι και σε κοπαδι να δουλευει.....Στον λαγο....και εαν ειναι σε τραβερσα...χαιρετα μου τον πλατανο !!
Το ιδιο πιστευω και σε μοναδικο παπι.....Πολυ μαζεμενη τουφεκια Κωστή μου !!!
Πρεπει να εχεις χερια για να υποστηριξεις τετοια τουφεκια φιλε !!!
Συμφωνω σε ολα....
 
Παρηγορια στον αρρωστο....μεχρι να βγει η ψυχη του...:)
Και εαν περασει το κοπαδι στα 36 μετρα....τι κανεις ?? Δεν ριχνεις ( ? ) ή εχεις μαζι σου στιποχαρτο για να
τα μαζευεις ??:D
Νίκο, είναι κάποιες μέρες που όπως λέμε εμείς οι παπιοκυνηγοί, "είχε παπιά αλλά περνούσαν ψηλά". Γι αυτές τις μέρες αυτό το φυσίγγι είναι ότι πρέπει. Ή κάποιες μέρες από τα Χριστούγεννα και μετά, που τα σφυριχτάρια κάνουν παρέλαση τα κοπάδια, στα 60 μέτρα και πάνω. Κάποια που θα κάνουν το λάθος και θα είναι οριακά, θα την πληρώσουν.
 
Παρηγορια στον αρρωστο....μεχρι να βγει η ψυχη του...:)
Και εαν περασει το κοπαδι στα 36 μετρα....τι κανεις ?? Δεν ριχνεις ( ? ) ή εχεις μαζι σου στιποχαρτο για να
τα μαζευεις ??:D
Στα 36 μέτρα με τέτοια φυσίγγια, στα καλά παπιά θα έχουμε εντυπωσιακά "καπνισματα"!!! Γενικά πάντως, στα υδρόβια οι μακρινές βολές είναι κανόνας! Αναφέρομαι σε ημερήσιο κυνήγι με καρτέρι και όχι σε περπατητο ή πρωί - απόγευμα που οι αποστάσεις μικραίνουν!!😉😉
 
Νικολα...ο βαλτος δεν ειναι δάσος να μη τα δεις που ερχονται...η τα αφηνεις να σε προσπερασουν λιγο ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΤΙΛΥΦΘΕΙΣ ή τα πλακώνεις νωρίτερα απο τα 36,5 όπου θα τα εχεις δει να'ρχονται...μια χαρα ειναι οι τουφεκιες!!!

Υ.Γ. Τα παπια ιδικα τα κοπαδιαστά, φένονται απο τα 600m++ που πλαναρουν...
Μην το δένεις κόμπο Κώστα μου υπάρχουν μέρει που τα βλέπεις εντελος ξαφνικά… μια ντουφέκια σε κοπάδια στα παπια στα 50/60 μέτρα θέλουν αλλά τόσα μέτρα για να πέσουν προπαντός αν έρχονται με φορά αυτές η ντουφεκες πρέπει να γίνονται όταν το επητρεπει ο τόπος ( ανοικτά μέρει χωρίς καλάμια και βρίγκες)
 
Ή μία τριάρα ξεγυρισμένη, σε κοπάδι παπιά που περνάει άνετο κι ωραίο στα 50+ και νομίζει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Δύσκολα κοπάδι να σου περάσει στα 50 ,κρατάνε απόσταση ασφαλείας 100+ ‼️εκτός κ αν γνωρίζεις.... κ είσαι καρτέρι ‼️πρωί απόγευμα....συνήθως μόνο πρωί πήγαινα η στο περπατητο‼️τα καθαρά δέχονται Φέρμα εκτός κ αν είναι ανοιχτά ...εκεί θα σου φύγουν απ' τα 100 μέτρα‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top