Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Στη γειτονική Βουλγαρία πάντως έχει πολλές επιλογές από πυρίτιδες.
Αν κάποιος μπορούσε να πάει και να γυρίσει τα κυνηγητικά μαγαζιά στη Σόφια θα έβρισκε πολλά πράγματα.
Και όσον αφορά τη νομιμότητα, είναι Ευρωπαϊκή Ένωση και δε φτουράει καμία κατηγορία. Το θέμα είναι τί νόμους έχει η Βουλγαρία για να σου την πουλήσει το κατάστημα.
Για παράδειγμα: https://guns.bg/bg/barut-2#/pageSize=12&viewMode=grid&orderBy=15&pageNumber=1
και εκει αλλαξανε τα πραγματα δυσκολεψανε στην αγορα !!! εχει ενα 3μηνο που μιλησα με τον "δικο"μου να μου φερει κατι πραγματα που θελω και μου ειπε ειδικα για τα μπαρουτια ,σφυξανε τα πραγματα !!!
 
και εκει αλλαξανε τα πραγματα δυσκολεψανε στην αγορα !!! εχει ενα 3μηνο που μιλησα με τον "δικο"μου να μου φερει κατι πραγματα που θελω και μου ειπε ειδικα για τα μπαρουτια ,σφυξανε τα πραγματα !!!
Κατάλαβα. Κρίμα.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Δεν έχω πάει ποτέ Βουλγαρία, δε ξέρω πως είναι.
 
Στη γειτονική Βουλγαρία πάντως έχει πολλές επιλογές από πυρίτιδες.
Αν κάποιος μπορούσε να πάει και να γυρίσει τα κυνηγητικά μαγαζιά στη Σόφια θα έβρισκε πολλά πράγματα.
Και όσον αφορά τη νομιμότητα, είναι Ευρωπαϊκή Ένωση και δε φτουράει καμία κατηγορία. Το θέμα είναι τί νόμους έχει η Βουλγαρία για να σου την πουλήσει το κατάστημα.
Για παράδειγμα: https://guns.bg/bg/barut-2#/pageSize=12&viewMode=grid&orderBy=15&pageNumber=1

To θεμα ειναι ....οτι ειναι αγνωστες για εμας Θαλη μου !!
1ον. Δεν ξερεις ποιες πρεπει να αγορασεις..τουλαχιστον εγω....ιδεα δεν εχω απο αυτες...
2ον. Θα χρειαστουν δοκιμες επι δοκμων μεχρι να βρεις που δουλευει η καθε πυριτιδα.
Εαν κυκλοφορουσαν φυσιγγια απο την Βουλγαρια στην Ελληνικη αγορα...ισως να ξεραμε καποια πραγματα!!!

Απο την ''αλλη''.....ψαχνομαστε με τις πυριτιδες.....και παραλληλα δεν υπαρχουν θηραματα να ριξουμε
αυτα που εχουμε...Εαν παλι φετος...την τσιχλα θα την βλεπω μονο σε φωτο ή στο περιπτερο....εγω θα
χρειαστω βαζελινη....
Κωμικοτραγικα πραγματα φιλε !!!
 
Μ
To θεμα ειναι ....οτι ειναι αγνωστες για εμας Θαλη μου !!
1ον. Δεν ξερεις ποιες πρεπει να αγορασεις..τουλαχιστον εγω....ιδεα δεν εχω απο αυτες...
2ον. Θα χρειαστουν δοκιμες επι δοκμων μεχρι να βρεις που δουλευει η καθε πυριτιδα.
Εαν κυκλοφορουσαν φυσιγγια απο την Βουλγαρια στην Ελληνικη αγορα...ισως να ξεραμε καποια πραγματα!!!

Απο την ''αλλη''.....ψαχνομαστε με τις πυριτιδες.....και παραλληλα δεν υπαρχουν θηραματα να ριξουμε
αυτα που εχουμε...Εαν παλι φετος...την τσιχλα θα την βλεπω μονο σε φωτο ή στο περιπτερο....εγω θα
χρειαστω βαζελινη....
Κωμικοτραγικα πραγματα φιλε !!!
Μορε να της παρουμε εμεις και σηνταγες θα βρουμε μπαμ μπαμ.φηλανδηκες και αμερικανες βλεποοο
 
Ακριβώς όπως τα λες Νίκο.
Επίσης είναι απελπισία η παντελής έλλειψη πυρίτιδων στα καταστήματα ιδιογόμωσης. Τόσες χώρες της Ευρώπης παράγουν, από πουθενά δεν εισάγουμε, μόνο Ιταλία. Φτάνουμε στο σημείο να θεοποιούμε τις 2-3 μπαρούφες που έχουν μείνει.
 
και εκει αλλαξανε τα πραγματα δυσκολεψανε στην αγορα !!! εχει ενα 3μηνο που μιλησα με τον "δικο"μου να μου φερει κατι πραγματα που θελω και μου ειπε ειδικα για τα μπαρουτια ,σφυξανε τα πραγματα !!!

Τροπος παντα υπαρχει...
Εδω επι χουντας που απαγορευοταν η εισαγωγη μπανανας ( τσικιτα )....Στον Κηφισο μαζι την Κρητικη
μπανανα...η τσικιτα ηταν χυμα...Δωσε και μενα μπαρμπα...
Το θεμα ξανα λεω...ειναι ποιες ειναι οι καλες πυριτιδες...και για ποσα γραμμαρια η καθε μια.
Επισεις δεν εχει νοημα να αγορασεις μονοβασικες η τροποποιημενες....Σκοπος ειναι να βρεις διβασικες..
 
Εδω επι χουντας που απαγορευοταν η εισαγωγη μπανανας ( τσικιτα )...
Και επί δημοκρατίας απαγορευόταν η εισαγωγή μπανάνας.
Θυμάμαι δεκαετία του 80 με τον πατέρα μου πηγαίναμε στο δρόμο του αεροδρομείου (θεσσαλονίκη) γιατί ήταν ένας γύφτος που πουλούσε μπανάνες. Από Κρήτη μας έλεγε ότι είναι οι μπανάνες.
 
Μ

Μορε να της παρουμε εμεις και σηνταγες θα βρουμε μπαμ μπαμ.φηλανδηκες και αμερικανες βλεποοο

Κουζουλε μου....εγω εχω αγρια μεσανυχτα απο αυτες....Εννοω δεν ξερω ποιες ειναι οι διβασικες και ποιες
οχι.
Τωρα εαν πεσει στα χερια μου....οκ...μεσα απο δοκιμες θα την βρω...οκ.
 
Τροπος παντα υπαρχει...
Εδω επι χουντας που απαγορευοταν η εισαγωγη μπανανας ( τσικιτα )....Στον Κηφισο μαζι την Κρητικη
μπανανα...η τσικιτα ηταν χυμα...Δωσε και μενα μπαρμπα...
Το θεμα ξανα λεω...ειναι ποιες ειναι οι καλες πυριτιδες...και για ποσα γραμμαρια η καθε μια.
Επισεις δεν εχει νοημα να αγορασεις μονοβασικες η τροποποιημενες....Σκοπος ειναι να βρεις διβασικες..
οι αμερικανηκες ειναι ολλες δυβασικες !!! τι να το κανεις και εκει 60 ευρω τα 450 γρ εχουν!!! εγω περιμενω την βουλγαρικη τη δυβασικη κανενα 2κιλο να την ξεψαχνισω !!!
 
οι αμερικανηκες ειναι ολλες δυβασικες !!! τι να το κανεις και εκει 60 ευρω τα 450 γρ εχουν!!! εγω περιμενω την βουλγαρικη τη δυβασικη κανενα 2κιλο να την ξεψαχνισω !!!
Είναι σίγουρο αυτό;
Ρωτάω γιατί κάποια αμερικανικά ογκομετρικά, όπως ας πούμε αυτό της Lee είναι παντελώς αναξιόπιστα με τις διβασικές πυρίτιδες.
Δηλαδή αν είναι όλες τους διβασικές, τότε για ποιες πυρίτιδες τα έχουν φτιάξει αυτά τα ογκομετρικά δεν καταλαβαίνω.
Η μήπως έχουν διαφορετική συμπεριφορά οι αμερικανικές διβασικές 🤔

maxresdefault.jpg
 
Είναι σίγουρο αυτό;
Ρωτάω γιατί κάποια αμερικανικά ογκομετρικά, όπως ας πούμε αυτό της Lee είναι παντελώς αναξιόπιστα με τις διβασικές πυρίτιδες.
Δηλαδή αν είναι όλες τους διβασικές, τότε για ποιες πυρίτιδες τα έχουν φτιάξει αυτά τα ογκομετρικά δεν καταλαβαίνω.
Η μήπως έχουν διαφορετική συμπεριφορά οι αμερικανικές διβασικές 🤔

View attachment 74979
Αλο αμερικανηκες δυβασικες αλο ευροπαηκες.η αμερηκανηκες εχουν αλα κολπα.πληρος ζελατινοποιημενες με προσθεση γραφιτη που και να θες δεν κολανε στα ογκομετρικα ουτε εχουν στατικο,ασε πιυ τα δυσκια ειναι ολα ειδια σε μεγεθος και γρ
 
Κουζουλε μου....εγω εχω αγρια μεσανυχτα απο αυτες....Εννοω δεν ξερω ποιες ειναι οι διβασικες και ποιες
οχι.
Τωρα εαν πεσει στα χερια μου....οκ...μεσα απο δοκιμες θα την βρω...οκ.
Δυπλης μονο η αμερηκανες και ορησμενες lovex.εχω δουλεψη καμποσες απο αυτες,πιλη καλεςςςςςς
 
Οι αμερικανικές διβασικές είναι όλες με ποσοστό νιτρογλυκερινης κάτω του 30%, παραδόξως οι μονοφασικές που παράγουν, ειδικά η imr , είναι ακόμη καλύτερες.

Από όλες αυτές τις πυρίτιδες Θαλή, μόνο η σειρά 300 της vihtavuori είναι και για λειοκανα, όλες αυτές τις αγοράζουν οι Βούλγαροι αποκλειστικά για ραβδωτά,

Ειλικρινα σε χαιρομαι βρε φιλε !!!
Παντα ενημερωμενος....σε παραδεχομαι !!! :)
 
Είναι σίγουρο αυτό;
Ρωτάω γιατί κάποια αμερικανικά ογκομετρικά, όπως ας πούμε αυτό της Lee είναι παντελώς αναξιόπιστα με τις διβασικές πυρίτιδες.
Δηλαδή αν είναι όλες τους διβασικές, τότε για ποιες πυρίτιδες τα έχουν φτιάξει αυτά τα ογκομετρικά δεν καταλαβαίνω.
Η μήπως έχουν διαφορετική συμπεριφορά οι αμερικανικές διβασικές 🤔

View attachment 74979
Αν βάλεις SP 2 ή SP 3 θα τις δουλέψει μιά χαρά.
Τη διαφορά την κάνει το σχήμα και ο όγκος των κόκκων όχι η χημική της σύσταση.
 
Τη διαφορά την κάνει το σχήμα και ο όγκος των κόκκων όχι η χημική της σύσταση.
Ευχαριστώ για την απάντησε elvas.
Αλλά βλέπω τη ΣΙΠΕ για παράδειγμα ότι έχει ίδιο σχήμα κόκκων με μονοβασικές που δουλεύω και είναι η μέρα με τη νύχτα στη συμπεριφορά στο ογκομετρικό.
Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι η χημική σύσταση που δυσκολεύει τη συνεργασία των διβασικών με τα ογκομετρικά;
 
Ευχαριστώ για την απάντησε elvas.
Αλλά βλέπω τη ΣΙΠΕ για παράδειγμα ότι έχει ίδιο σχήμα κόκκων με μονοβασικές που δουλεύω και είναι η μέρα με τη νύχτα στη συμπεριφορά στο ογκομετρικό.
Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι η χημική σύσταση που δυσκολεύει τη συνεργασία των διβασικών με τα ογκομετρικά;
Άλλο να κολλάει η πυρίτιδα στα τοιχώματα του ογκομετρικού (S4, Sipe, Tecna) άλλο να μετριέται με ακρίβεια.
Στην πρώτη περίπτωση εξαρτάται από τη σύνθεσή της.
Στη δεύτερη όχι.
Γι' αυτό άλλωστε κατασκευάστηκαν οι σφαιρικές. Ακριβής ογκομετρική μέτρηση σε μηχανές γόμωσης μεγάλης ταχύτητας, συνήθως για στρατιωτική χρήση.
 
Άλλο να κολλάει η πυρίτιδα στα τοιχώματα του ογκομετρικού (S4, Sipe, Tecna) άλλο να μετριέται με ακρίβεια.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι άλλο. Το ίδιο μου φαίνεται ότι είναι.
Αν κολλάει στα τοιχώματα του ογκομετρικού, δεν θα μετριέται με ακρίβεια.
Αν δεν κολλάει στα τοιχώματα και πέφτει ανεμπόδιστα όπως οι μονοβασικές, θα μετριέται με ακρίβεια.
Η χημική της σύσταση μοιάζει να παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη ρεολογία της.
Ίσως κάπου να κάνω λάθος.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top