Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
το πρόβλημα είναι ότι το 1* είναι σε όλα ίδιο (δηλαδή δεν κάνει τη δουλειά που θα ελπίζανε ) . οπότε ξεκινάνε οι συζητήσεις ποιος έχει καλύτερο 4* και ποιος 3*
Δηλαδή τον κύλινδρο τον χάσανε;
Για να πάρεις άνοιγμα κυλίνδρου θες φυσίγγια διασποράς;
Επιμένω γιατί με ενδιαφέρει τι γίνεται σε κυνήγι φερμας...
 
Κανε λιγη υπομονη Γιαννη μου....Εαν φερει εδω το οπλο ο Στελιος ( που θα το φερει )...θα τα δουμε ολα καλε
μου φιλε !!! :)
Εχω κανει δοκιμες Νικολα. Θα τα δεις κ εσυ απο κοντα.
Το μονο που δεν ξερω τι κανουν οι powerbore (δεν εχω δοκιμασει).
 
Όσοι τσιμπάνε εύκολα σε δολώματα εγώ τους λέω χάνους.
Αν είναι βαριά η λέξη την παίρνω πίσω και θα τους ονομάσω ευκολόπιστους.
Διότι αγοράζουν μια υπηρεσία χωρίς κανένας να τους διαβεβαιώνει ή να τους εγγυάται τίποτα.
Αγοράζεις δηλαδή ελπίδα.
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία και ο κώνος δουλεύει είτε μας αρέσει είτε όχι ,το μόνο που αποδέχομαι ως παρατήρηση είναι το θέμα ασφαλείας γιατί άλλο εργοστασιακός κώνος και άλλο μέρα εορτής,αλλά και πάλι μετά από τόσους κώνους που έχουν φτιαχτεί και δεν έχει ακουστεί θέμα δεν πρέπει να δημιουργεί πρόβλημα σε κανέναν εκτός τον ιδιογομωτη που δοκιμάζει και πειραματίζεται με φουρνελα αυτός καλύτερα να έχει super magnoum αν και από την μαλακια δεν σε σώζει κανείς.
 
Διαβάσαμε για τα πολλά σκάγια στο κέντρο ,αν είσαι από αυτούς που κεντροτουφεκανε τότε είναι που δεν χρειάζεσαι κώνο ,ιδίως αν θέλεις το θήραμα να τρωγεται.Εξ ορισμού τα 2/3 της τουφεκιας πάνε στο κεντρικό 1/3 του στόχου ,δεν χρειάζεσαι περισσότερα .Το ζητούμενο είναι πως θα πάρεις σκάγια από το κεντρικό τρίτο που δεν θα του λείψουν και να εμπλουτίσεις τα άλλα 2/3 με το ίδιο φονικά σκάγια.
Με ,muler ή brain
 
Δηλαδή τον κύλινδρο τον χάσανε;
Για να πάρεις άνοιγμα κυλίνδρου θες φυσίγγια διασποράς;
Επιμένω γιατί με ενδιαφέρει τι γίνεται σε κυνήγι φερμας...
Ιδια πείρα δεν έχουμε,εμείς οι αντιφρονούντες...‼️ ο Μάριος,prowler ,θα παρουσίαζε εκτεταμένη μελέτη πάνω στην μεγέθυνση κώνου ,αλλά δυστυχώς τον σουταραν‼️
 
Σίγουρα Παναγιώτη αυτό είναι το σωστό ... μιλάω για όπλα εκτός εγγύησης.
Δεν μπορεί ένα σωστό όπλο να ρίχνει τα σκάγια σε σχήμα S στον στόχο.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό.
Είναι σαν να φωνάζει SOS 🤣
Μπορεί αν έχει σταβωκομενο κώνο να σου φενετε η ντουφέκια σαν να έχει τάση να στρίψει στον αέρα λες και έβγαινε από ραβδωτό να το πω κάπως έτσι.
 
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία και ο κώνος δουλεύει είτε μας αρέσει είτε όχι ,το μόνο που αποδέχομαι ως παρατήρηση είναι το θέμα ασφαλείας γιατί άλλο εργοστασιακός κώνος και άλλο μέρα εορτής,αλλά και πάλι μετά από τόσους κώνους που έχουν φτιαχτεί και δεν έχει ακουστεί θέμα δεν πρέπει να δημιουργεί πρόβλημα σε κανέναν εκτός τον ιδιογομωτη που δοκιμάζει και πειραματίζεται με φουρνελα αυτός καλύτερα να έχει super magnoum αν και από την μαλακια δεν σε σώζει κανείς.
Επομένως,αφού η maxus με τον 7αρη κώνο είχε ίδια ακριβώς ‼️αποτύπωση ‼️με την δική μου,αν εγώ έφτιαχνα κώνο γύρω στο 7 θα ξεπερναγα τη maxus ,μετά όμως αν πήγαινε η maxus κ τον έφτιαχνε 14‼️ θα ξεπερναγε εμένα❓😆😆😆😆
 
Ναι , αλλά πολλές νευρώσεις , αλλά και ψυχώσεις δεν έχουν κανένα οργανικό υπόστρωμα .
Δεν είναι απαραίτητο μπορεί να δημιουργηθούν από συγκεκριμένες σκέψεις που καταλήγουν σε μόνιμα λανθασμένες συμπεριφορές.
 
Επομένως,αφού η maxus με τον 7αρη κώνο είχε ίδια ακριβώς ‼️αποτύπωση ‼️με την δική μου,αν εγώ έφτιαχνα κώνο γύρω στο 7 θα ξεπερναγα τη maxus ,μετά όμως αν πήγαινε η maxus κ τον έφτιαχνε 14‼️ θα ξεπερναγε εμένα❓😆😆😆😆
Μακάρι να πήγαινε έτσι .Να ξέρετε ο κώνος αποδίδει καλύτερα σε στενούς αυλούς όχι σε χωνια γι'αυτό δεν γίνονται συνήθως κώνοι σε 18.8 εκτός και αν προορίζεται το οπλο για πολλά γρ και μόνο.
 
Δηλαδή τον κύλινδρο τον χάσανε;
Για να πάρεις άνοιγμα κυλίνδρου θες φυσίγγια διασποράς;
Επιμένω γιατί με ενδιαφέρει τι γίνεται σε κυνήγι φερμας...
αν (με πολλά ερωτηματικά ) σφίγγει το 4*, θα σφίξει κι ο κύλινδρος. Εγώ στη φερμα πάντα με 4* και διασποράς τα δυο πρώτα μπεκάτσα ορτύκι.
 
Δηλαδή τον κύλινδρο τον χάσανε;
Για να πάρεις άνοιγμα κυλίνδρου θες φυσίγγια διασποράς;
Επιμένω γιατί με ενδιαφέρει τι γίνεται σε κυνήγι φερμας...
Αν για οποιονδήποτε λόγο σφίγγει το ic σφίγγει και ο κύλινδρος.
Λογικό δεν είναι ;
Μην φαντάζεσαι όμως τρελές διαφορές, καμία σχέση με αυτά που ακούγονται ότι στο ένα ψάχνεις το σκάγι και στο άλλο πάνε μπάλα.
Αυτά δεν γίνονται, γι αυτό και δεν τα παρουσιάζει κανένας (προς τιμήν τους βέβαια) γιατί η "φτιαγμένη" τουφεκιά φαίνεται αμέσως ή εν καιρώ.

Τα πάντα παίζονται στα ανοιχτά τσοκ (ότι παίζεται τέλος πάντων) γιατί τουφεκιές πάνω από 75-80% ελάχιστες φαίνονται με εμπορικά.
Άρα στα σφιχτά τσοκ ξεχάστε τους κώνους.
Ξεχάστε τους επίσης και στα χοντρά (<#4) ... επίσης κανένας δεν βάζει δοκιμές ακόμα και μόνο μετά κώνου.

Θυμηθείτε την διάτρηση σε μεγάλους κώνους ... θα μας απασχολήσει εν καιρώ και αυτή.

ο κώνος δουλεύει είτε μας αρέσει είτε όχι
Πες μου ότι θα κάνεις και στo querini για να σκοτώνεις ακόμα πιο μακρυά.
Δεν δουλεύουν Γιάννη, μόνο στα ανοιχτά και εκεί λίγο.
Τόσο λίγο που μπορείς με ένα άλλο τσοκ ή φυσίγγι να βγείς μπροστά.
Στο ξαναλέω. Κάνε δικές σου δοκιμές.
Θα εκπλαγείς με αυτά που θα δεις.
Συγκέντρωση σε πίνακες και διάτρηση σε πάκους Α4.

εκτός τον ιδιογομωτη που δοκιμάζει και πειραματίζεται με φουρνελα αυτός καλύτερα να έχει super magnoum αν και από την μαλακια δεν σε σώζει κανείς.
Κάτσε να αρχίσουν τα ατσάλια ΗΡ bb's και μετά θα δούμε πόσα όπλα θα φουσκώσουν στους κώνους.
Μακάρι να αντέξουν.
 
Last edited:
Αν για οποιονδήποτε λόγο σφίγγει το ic σφίγγει και ο κύλινδρος.
Λογικό δεν είναι ;
Μην φαντάζεσαι όμως τρελές διαφορές, καμία σχέση με αυτά που ακούγονται ότι στο ένα ψάχνεις το σκάγι και στο άλλο πάνε μπάλα.
Αυτά δεν γίνονται, γι αυτό και δεν τα παρουσιάζει κανένας (προς τιμήν τους βέβαια) γιατί η "φτιαγμένη" τουφεκιά φαίνεται αμέσως ή εν καιρώ.

Τα πάντα παίζονται στα ανοιχτά τσοκ (ότι παίζεται τέλος πάντων) γιατί τουφεκιές πάνω από 75-80% ελάχιστες φαίνονται με εμπορικά.
Άρα στα σφιχτά τσοκ ξεχάστε τους κώνους.
Ξεχάστε τους επίσης και στα χοντρά (<#4) ... επίσης κανένας δεν βάζει δοκιμές ακόμα και μόνο μετά κώνου.

Θυμηθείτε την διάτρηση σε μεγάλους κώνους ... θα μας απασχολήσει εν καιρώ και αυτή.


Πες μου ότι θα κάνεις και στo querini για να σκοτώνεις ακόμα πιο μακρυά.
Δεν δουλεύουν Γιάννη, μόνο στα ανοιχτά και εκεί λίγο.
Τόσο λίγο που μπορείς με ένα άλλο τσοκ ή φυσίγγι να βγείς μπροστά.
Στο ξαναλέω. Κάνε δικές σου δοκιμές.
Θα εκπλαγείς με αυτά που θα δεις.
Συγκέντρωση σε πίνακες και διάτρηση σε πάκους Α4.


Κάτσε να αρχίσουν τα ατσάλια ΗΡ bb's και μετά θα δούμε πόσα όπλα θα φουσκώσουν στους κώνους.
Μακάρι να αντέξουν.
Το guerini έχει ήδη φτιαγμένο από το Σωτηρόπουλο.Μη μου μιλάς για πράγματα που έχω κάνει και έχω δει εδώ και 20 χρόνια πίσω εσύ που μάλλον δεν έχεις κάνει σε κανένα όπλο σου .Όταν θα έρθουν τα ατσάλινα σε όλα τα κυνήγια αν έρθουν μπορεί και εγώ να δω βγάλει Ρόδες και να πλησιάζω γρήγορα τα θηράματα μικραίνοντας την απόσταση καταβολής άρα θα με ικανοποιεί η εργοστασιακή κατασκευή κάποιων όπλων που δεν με ικανοποιεί τώρα .Υπάρχουν λεπτομέρειες Βασίλη που ξεφεύγουν σε πολλούς και τις έχω ξαναγράψει η κάθε κανη τραβάει συγκεκριμένο όγκο σκαγιων που η κατανομή τους εξαρτάται από το μέγεθος τους το βύσμα και τον κώνο και τσοκ όλα αυτά είναι αλληλένδετα μεταξύ τους .Οι στενοί αυλοί με κοντούς κλασικούς κώνους έχουν πολύ περιορισμένοι γκάμα που αποδίδουν .Επίσης τα τσοκ κάποιων εταιριών είναι για κλωτσιές μεταξύ αυτών και αυτή που υποστηρίζεις.Οταν θα κάνεις δοκιμές με μαμισια τσοκ ξεκινώντας από 10 άρια σκακια φτάνοντας μέχρι 2/3 νούμερο και σε γκάμα γρ από 28 μέχρι 52 με κοινά φυσίγγια όχι τα κορυφαία που κανουν 50€ το κουτί και αν κάνεις με 50 ευρώ το κουτί ρίξε ψιλά νούμερα θα καταλάβεις τι εννοώ .Επειδή έχω ξαναγράψει δεν είμαι φίλος με τις φωτογραφίες ,έχω κάνει ίσως περισσότερες δοκιμές από όσες νομίζεις και σε πραγματικές κυνηγετικές συνθήκες ξέρω πολύ καλά τι δουλεύει που και γιατί κάτι δεν δουλεύει.Και επειδή θέλω να έχω μια αξιοπρεπή ντουφέκια χωρίς να κάνω πλέον ιδιογομωση και ούτε να δίνω στο κάθε μπαμ ένα νεφρό ,όσο υποστηρίζω κάποια μέτρα ακόμη σαν κυνηγός δεν θα πάρω καποιες μάρκες όπλων που έχετε θεοποιήσει λόγο αξιοπιστίας οι περισσότεροι.Οταν τα χρόνια μου περάσουν και όταν οι νύχτες με γεράσουν θα πάρω μια μπεκάτσα μπενελι γιατί τότε μάλλον δεν θα σηκώνω και όπλο άνω των 35 μέτρων .Αυτά τα ολίγα .
 
Το guerini έχει ήδη φτιαγμένο από το Σωτηρόπουλο.
🤣😜
Λαμπρά ... περιμένω να δω διαστημικές τουφεκιές με τον κατάλληλο συνδιασμό για το δικό σου όπλο που τα πάει όλα μπάλα με φθηνό φυσίγγι στα 50m.
Για χάρη σου έριξα 18 συγκριτικές με την 1187, με φθηνοφύσιγγα, μου βγήκαν τα μάτια να μετράω και το αποτέλεσμα μηδέν σε συγκέντρωση και διάτρηση.
Μάλλον ούτε η Rem επέλεξε τον κατάλληλο κώνο και αυλό ... η μη χρωμίωση δεν αντιστάθμισε το λάθος τους. 🤣
Τράβα μια φωτό βρε Γιάννη, άσε τι είδες πριν 20 χρόνια.
Μου τις έχεις υποσχεθεί

Δεν υποστιρίζω κανένα όπλο φίλε ... εσείς έχετε βαλθεί να μας τρελάνετε με την βλητική υπεροχή των κοντινών αποστάσεων και των τεσσάρων άστρων. :cool:
 
Last edited:
🤣😜
Λαμπρά ... περιμένω να δω διαστημικές τουφεκιές με τον κατάλληλο συνδιασμό για το δικό σου όπλο που τα πάει όλα μπάλα με φθηνό φυσίγγι στα 50m.
Για χάρη σου έριξα 18 συγκριτικές με την 1187, με φθηνοφύσιγγα, μου βγήκαν τα μάτια να μετράω και το αποτέλεσμα μηδέν σε συγκέντρωση και διάτρηση.
Μάλλον ούτε η Rem επέλεξε τον κατάλληλο κώνο και αυλό ... η μη χρωμίωση δεν αντιστάθμισε το λάθος τους. 🤣
Τράβα μια φωτό βρε Γιάννη, άσε τι είδες πριν 20 χρόνια.
Μου τις έχεις υποσχεθεί

Δεν υποστιρίζω κανένα όπλο φίλε ... εσείς έχετε βαλθεί να μας τρελάνετε με την βλητική υπεροχή των κοντινών αποστάσεων και των τεσσάρων άστρων. :cool:
4* για όλα ρε Φιλουι,τραβάς κάνα ζορ είσυ❓α❓😆😆😆😆είσυ θα έχς του φουλ ‼️κιμείς θα συ ριχνουμει σταυτια μι του τεσσειρου‼️‼️‼️διεν κατάλαβα δλδ που είνει του κακουο❓😆😆😆😆
Πι.ες/Ειμείς διεν θελουμει να βιδωνουμει κι να ξειβειδωνουμει‼️συ άμα θέλς μην κανς κώνου,σκασιλα μας ειδω που τα λιεμει τι θα κανς είσυ κι τι δεν θα κανς‼️α κι κοίτα φιλικά στα γράφου ούλα αυτά Νταξ❓μη μει πειραεις κι για κάναν φθουνειρο😆😆😆😆😆
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top