Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ο ορθοπαιδικός "πιστεύει" ότι υπάρχουν κόκκαλα....ο ψυχίατρος❓πιστεύει στην ύπαρξη της ψυχής❓κ αν δεν....τι ακριβώς θεραπεύει❓
Εντελως αλλη η ψυχη για τη θρησκεια και αλλη για την επιστημη . Μηλα με πορτοκαλια
 
Εντελως αλλη η ψυχη για τη θρησκεια και αλλη για την επιστημη . Μηλα με πορτοκαλια
Γιαννη να το εξηγησω λιγο. Η ψυχη για τη θρησκεια ειναι μια ανεξαρτητη απο το σωμα οντοτητα (σε αλληλεπιδραση ομως ) που καποια στιγμη φευγει και παει καπου αλλου. Για την επιστημη η ψυχη ειναι σαν το software του PC . Αν πλακωσεις με μια βαριοπουλα το PC , αυτο διαλυεται και το Software που περιειχε εξαφανιζεται. Οσο ομως υπαρχει και βγαζει bugs , καποιος προγραμματιστης πρεπει να το επιδιορθωνει. Αυτο κανει ο ψυχιατρος. Υπαρχουν και ουδετεροι αγνωστικιστες ψυχιατροι που λενε εμεις φτιαχνουμε την ψυχη οσο την εχουμε μπροστα μας, το αν παει μετα καπου αλλου ή οχι δεν το ξερουμε και δεν μας ενδιαφερει , δεν μπορουμε να επεμβουμε ετσι κι αλλιως.
 
Το χειρότερο βλητικο αποτέλεσμα που έχω δει σε πίνακα,δεν ήταν από Benelli.
Από τι ήταν ?
Έβαλε πιο πάνω ο Παναγιώτης φωτό από χαρτιά και ρώτησε αν χρειάζεται κώνο το όπλο .
Εμ μας έχετε δημιουργήσει ψυχολογικά 🤣
Έβαλε κι evo μία,σε μια μέση απόσταση και μόνο που...δεν έφαγε ξύλο!
Ο ίδιος είπε ότι έχει κάνει πολλές δοκιμές, εγώ προσωπικά ζήτησα την σφιχτότερη μακρινή με χοντρά εμπορικά γιατί αυτό με ενδιαφέρει.
Το γεγονός ότι έλιωσαν τα 9 στα 10 σκάγια πάνω στην λαμαρίνα,το προσέξαμε?
Δεν θυμάμαι να είδα σχολιασμό επ'αυτου...
Το πρόσεξα αλλά δεν έχω εμπειρία σε τόσα μέτρα.
Ήθελα το παραπάνω,το 5% όχι το 10%.
Εγώ θα βάζω rooster και θα ρίχνω 20% πάνω από το 5% το δικό σας. .yel. .yel. < αστείο
Επεμβάσεις στον κώνο, στον τόπο μας, γίνονται από το 1990 πάνω κάτω...(απλά το αναφέρω)
Να συμπληρώσω ότι οι οπλουργοί που το κάνουν το προτείνουν για όλα τα όπλα με κοντό κώνο.
Λόγω ευκολότερης μετάβασης των σκαγιών, μείωση ανάκρουσης, αύξηση διάτρησης, μικρότερες Pmax κτλ κτλ
Δεν είναι δηλαδή αποκλειστικότητα των Benelli.
Είναι θέμα γεωμετρίας.
Εμπρός λοιπόν πεδίον δόξης λαμπρόν.
 
Last edited:
Να θεσω και εναν προβληματισμο για τους κωνους. Ειμαστε σιγουροι οτι η βελτιωση στη συγκεντρωση δεν οφειλεται σε μειωση της αρχικης ταχυτητας ; Πρεπει να γινει δοκιμη με φυσιγγια μεγαλης ταχυτητας (καφε λαμπρο , special palobe ) γιατι εκει αν εχουμε εστω και 5 m/s μειωση της ταχυτητας , θα φανει εντονοτερα η αυξηση της συγκεντρωσης . Αν ισχυει αυτο που λεω (ποιος να ξερει ) τοτε τετοια φυσιγγια θα ευνοούν τους μακρυς κωνους να δειξουν καποια "βελτιωση"
 
Γιαννη να το εξηγησω λιγο. Η ψυχη για τη θρησκεια ειναι μια ανεξαρτητη απο το σωμα οντοτητα (σε αλληλεπιδραση ομως ) που καποια στιγμη φευγει και παει καπου αλλου. Για την επιστημη η ψυχη ειναι σαν το software του PC . Αν πλακωσεις με μια βαριοπουλα το PC , αυτο διαλυεται και το Software που περιειχε εξαφανιζεται. Οσο ομως υπαρχει και βγαζει bugs , καποιος προγραμματιστης πρεπει να το επιδιορθωνει. Αυτο κανει ο ψυχιατρος. Υπαρχουν και ουδετεροι αγνωστικιστες ψυχιατροι που λενε εμεις φτιαχνουμε την ψυχη οσο την εχουμε μπροστα μας, το αν παει μετα καπου αλλου ή οχι δεν το ξερουμε και δεν μας ενδιαφερει , δεν μπορουμε να επεμβουμε ετσι κι αλλιως.
Και ποίος έφτιαξε το software που επιδιορθώνει ο προγραμματιστης?😃
 
Από τι ήταν ?
Θα σου στείλω μνμ...😎
Ο ίδιος είπε ότι έχει κάνει πολλές δοκιμές, εγώ προσωπικά ζήτησα την σφιχτότερη μακρινή με χοντρά εμπορικά γιατί αυτό με ενδιαφέρει.
Χωρίς να το ξέρω,νομίζω ότι δοκίμασε με τα σκάγια που τον ενδιαφέρουν στην απόσταση που ρίχνει συνήθως.
Το πρόσεξα αλλά δεν έχω εμπειρία σε τόσα μέτρα.
........
Εγώ θα βάζω rooster και θα ρίχνω 20% πάνω από το 5% το δικό σας. .yel. .yel. < αστείο
Σωστό κι αυτό!!😁
Να συμπληρώσω ότι οι οπλουργοί που το κάνουν το προτείνουν για όλα τα όπλα με κοντό κώνο.
Λόγω ευκολότερης μετάβασης των σκαγιών, μείωση ανάκρουσης, αύξηση διάτρησης, μικρότερες Pmax κτλ κτλ
Δεν είναι δηλαδή αποκλειστικότητα των Benelli.
Είναι θέμα γεωμετρίας.
Για να γίνεται αυτή η εργασία,προφανώς θα ξεκίνησε από κάποια"ανάγκη".
Πιθανότατα,είδαν βελτίωση και καθιερώθηκε...
Εννοείται ότι δεν είναι αποκλειστικότητα των Benelli !!!
Εμπρός λοιπόν πεδίον δόξης λαμπρόν.
Άντε,με το καλό!
Γράψε εντυπώσεις!🙂
 
Καταρχήν δεν το έχω δει το σταθερό >=+10%.
Όταν το δω θα το πιστέψω.

Πες μου κάτι .. αν το όπλο Α βγάζει 60% και το Β 70% με 3* ενώ στο 1* το Α βγάζει 80% και το Β 75% ... ποιό είναι το "καλύτερο" όπλο για εσένα ?
Το BERETTA ... :p
 
Άντε,με το καλό!
Γράψε εντυπώσεις!🙂
Πριτς ... διότι βασικά ρίχνω δράμια

και

λεφτά υπάρχουν
Remington Nitro 2 full.jpg

Remington Nitro 4 full.jpg

Winchester Rooster 4.jpg

Ρώτησα κι απάντηση δεν πήρα!
😟

Υπάρχει κοντέρ?
Το είδα και νόμιζα ότι κάνεις πλάκα ... Όχι Γιάννη δεν υπάρχει.
Μπορείς όμως να ψάξεις για τα μηνύματά σου και να δεις πόσα πόσταρες τις τελευταίες 24 ώρες.
Το όριο είναι 50.

Το BERETTA ...
Διπλωματική απάντηση.
.sarcastic.


ps
Οικονομία μηνυμάτων ... "messages eco mode enabled" 45 από τα 50.
 
Last edited:
Αν κάποιος κάνει κάτι με την προσδοκία του καλύτερου (όπως κι αν το θεωρεί αυτο)δεν σημαίνει ότι έχει χαμηλή νοημοσύνη.
Αν κάποιος κοινοποιεί τα αποτελέσματα της όποιας επέμβασης έκανε και υποστηρίζει ότι είδε βελτίωση,πήγε προς η πέτυχε αυτό που ήθελε,δεν σημαίνει ότι είναι παπαγαλακι.
Γιατί να βλέπουμε δόλο οπωσδήποτε?
Δεν είναι κακό να πιστεύουμε ότι πιστεύουμε.
Όπως δεν είναι κακό να αφήνουμε και τους άλλους να πιστεύουν αυτό που πιστεύουν.
Αν θέλουμε να μάθουμε και δεν το τολμάμε εμπράκτως σε δικά μας,ας δούμε η ας ακούσουμε από αυτούς που το τόλμησαν,ρίσκαραν,πίστεψαν,δοκίμασαν...
Το να κρίνουμε αποτελέσματα είναι θεμιτό και ζητούμενο,σε παρέες σαν την δική μας.
Το να βλέπουμε συνομωσίες και προθέσεις χειραγώγησης, οικονομικο η άλλο οφέλος από όλους όσους λένε η δείχνουν κάτι,είναι το λιγότερο άκομψο.
Μπορεί να γίνεται από κάποιον,κάποιους...
Ποτέ δεν ξέρεις.
Οι υπόλοιποι γιατί τσουβαλιαζονται?
ευχαριστω γιαννη με συμπληρωσες σε ολα οσα εγραψες.
 
Πες το ντε μην ντρέπεσαι ... είναι και οι Beretta προβληματικές μιας και μεταμορφώνονται και θέλουν και αυτές κώνο για να σκοτώσουν. :cool:
Τσουβάλιασμα το ξέρω αλλά τι να κάνουμε ? όταν τσουβαλιάζουν κάποιοι θα αρχίσουμε και εμείς.
Πιθανόν και όλα τα υπόλοιπα όπλα που κυκλοφορούν 🤣 μιας και τουλάχιστον όσα έχω δοκιμάσει ρίχνουν πάνω κάτω τα ίδια.
Σε προβληματικό όπλο δεν έχω πέσει μέχρι στιγμής.
Ρε μη γράφετε με αυτά τα μικρούλια γράμματα. Δεν βλέπω να τα διαβάσω από το τηλέφωνο..hair.
 
Μας εχετε σπασει τ'αρ@@@@α με τους κωνους και τις γεωμετριες εδω παλια σκοτωνανε με πατεντες νεροσωληνες (κανονικες!! ) ουτε τσοκ ουτε τιποτα !! Και τωρα διυλίζεται τον κώνωπα φτάνει πια ασχοληθείτε με κάτι άλλο!! όπως τι κώνο χρειάζεται η σούβλα !!
 
Ο ορθοπαιδικός "πιστεύει" ότι υπάρχουν κόκκαλα....ο ψυχίατρος❓πιστεύει στην ύπαρξη της ψυχής❓κ αν δεν....τι ακριβώς θεραπεύει❓
Η ψυχιατρική ασχολείται με ψυχικες ασθένειες/διαταραχές, αυτές δεν έχουν αφετηρία παθήσεις της ψυχής (όπως κι αν το ερμηνεύει αυτό κανείς), αλλά του εγκεφάλου-νευρικου συστήματος. Γι αυτό και χορηγούνται φάρμακα, αυτά δεν επιδρούν στην ψυχή, αλλά στον εγκέφαλο-νευρικο σύστημα.
Ο ψυχίατρος λοιπόν πιστεύει στην ύπαρξη εγκεφάλου και νευρικού συστήματος, κάτι τόσο αυταποδεικτο, όσο και τα οστά για τον ορθοπεδικό ή τα βλια-κα για μένα :cool:
 
Μας εχετε σπασει τ'αρ@@@@α με τους κωνους και τις γεωμετριες εδω παλια σκοτωνανε με πατεντες νεροσωληνες (κανονικες!! ) ουτε τσοκ ουτε τιποτα !! Και τωρα διυλίζεται τον κώνωπα φτάνει πια ασχοληθείτε με κάτι άλλο!! όπως τι κώνο χρειάζεται η σούβλα !!
Για κοντοσούβλι τετράγωνο καρέ 10x10 κωνικό το τελευταίο τμήμα της μύτης 4-5εκ...Για αρνί,σωλήνα 26 Χιλ με τελευταίο κωνικό κομμάτι στα 16μμ για να περνάει απ'τις λάμες τις ψησταριάς....yelling.
 
Μας εχετε σπασει τ'αρ@@@@α με τους κωνους και τις γεωμετριες εδω παλια σκοτωνανε με πατεντες νεροσωληνες (κανονικες!! ) ουτε τσοκ ουτε τιποτα !! Και τωρα διυλίζεται τον κώνωπα φτάνει πια ασχοληθείτε με κάτι άλλο!! όπως τι κώνο χρειάζεται η σούβλα !!
https://www.biofan.gr/προϊόντα/konos-sfagis-poulerikon-galvanize/
 
Πριτς ... διότι βασικά ρίχνω δράμια

και

λεφτά υπάρχουν
View attachment 75693

View attachment 75694

View attachment 75695


Το είδα και νόμιζα ότι κάνεις πλάκα ... Όχι Γιάννη δεν υπάρχει.
Μπορείς όμως να ψάξεις για τα μηνύματά σου και να δεις πόσα πόσταρες τις τελευταίες 24 ώρες.
Το όριο είναι 50.


Διπλωματική απάντηση.
.sarcastic.


ps
Οικονομία μηνυμάτων ... "messages eco mode enabled" 45 από τα 50.
Bασίλη....Το φέρνεις βόλτα βόλτα του χρόνου νάμασστε όλοι με μια πεντασταδιακή και μια Μ2....
 
Η ψυχιατρική ασχολείται με ψυχικες ασθένειες/διαταραχές, αυτές δεν έχουν αφετηρία παθήσεις της ψυχής (όπως κι αν το ερμηνεύει αυτό κανείς), αλλά του εγκεφάλου-νευρικου συστήματος. Γι αυτό και χορηγούνται φάρμακα, αυτά δεν επιδρούν στην ψυχή, αλλά στον εγκέφαλο-νευρικο σύστημα.
Ο ψυχίατρος λοιπόν πιστεύει στην ύπαρξη εγκεφάλου και νευρικού συστήματος, κάτι τόσο αυταποδεικτο, όσο και τα οστά για τον ορθοπεδικό ή τα βλια-κα για μένα :cool:
Ναι , αλλά πολλές νευρώσεις , αλλά και ψυχώσεις δεν έχουν κανένα οργανικό υπόστρωμα .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top