Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Και συμπληρώνω ότι αν πραγματικά το όπλο κάποιου είναι ελλατωματικό και ρίχνει εξωφρενικά χάλια από οποιοδήποτε άλλο, ο κώνος είναι ίσως μια από τις λύσεις.
Δεν χρειάζονται πάντως τα 7,5cm.

Ας δει όμως πρώτα τα τσοκ του.
 
Και συμπληρώνω ότι αν πραγματικά το όπλο κάποιου είναι ελλατωματικό και ρίχνει εξωφρενικά χάλια από οποιοδήποτε άλλο, ο κώνος είναι ίσως μια από τις λύσεις.
Δεν χρειάζονται πάντως τα 7,5cm.

Ας δει όμως πρώτα τα τσοκ του.
Εγώ θα έλεγα ότι αν αποδειχθεί το όπλο προβληματικό με διάφορα σοβαρά φυσίγγια ο δρόμος κατόπιν συνεννόησης είναι πίσω στον αντιπρόσωπο.
 
Αν κάποιος κάνει κάτι με την προσδοκία του καλύτερου (όπως κι αν το θεωρεί αυτο)δεν σημαίνει ότι έχει χαμηλή νοημοσύνη.
Αν κάποιος κοινοποιεί τα αποτελέσματα της όποιας επέμβασης έκανε και υποστηρίζει ότι είδε βελτίωση,πήγε προς η πέτυχε αυτό που ήθελε,δεν σημαίνει ότι είναι παπαγαλακι.
Γιατί να βλέπουμε δόλο οπωσδήποτε?
Δεν είναι κακό να πιστεύουμε ότι πιστεύουμε.
Όπως δεν είναι κακό να αφήνουμε και τους άλλους να πιστεύουν αυτό που πιστεύουν.
Αν θέλουμε να μάθουμε και δεν το τολμάμε εμπράκτως σε δικά μας,ας δούμε η ας ακούσουμε από αυτούς που το τόλμησαν,ρίσκαραν,πίστεψαν,δοκίμασαν...
Το να κρίνουμε αποτελέσματα είναι θεμιτό και ζητούμενο,σε παρέες σαν την δική μας.
Το να βλέπουμε συνομωσίες και προθέσεις χειραγώγησης, οικονομικο η άλλο οφέλος από όλους όσους λένε η δείχνουν κάτι,είναι το λιγότερο άκομψο.
Μπορεί να γίνεται από κάποιον,κάποιους...
Ποτέ δεν ξέρεις.
Οι υπόλοιποι γιατί τσουβαλιαζονται?
 
Μια δοκιμη για τους αυτους που τους αρεσουν τα χοντρα σκαγια....
Με πολυ ''δυσκολη'' πυριτιδα ( για μενα )...Δοσολογια και στησιμο του φιλου του elvas ...


εικόνα_Viber_2023-04-18_22-08-32-808.jpg

εικόνα_Viber_2023-04-18_22-08-50-992.jpg

Kαι....46 γραμμαρια σκαγια Ν3...απλο μολυβι...με V1,5-407m/s και 84% συγκεντρωση με 3* αστρα μαμα στα
36,5 μετρα....και σε 12/70 καλυκα....αντε γεια...!!! :cool:
Πιστευω οτι για τα εμπορικα φυσιγγια....ειναι ονειρο απατηλο !!! :)

ΥΓ. Ζητω συγνωμη εκ των προτερων....Σεταπ δεν θα δωσω ουτε σε ΠΜ.
Οποιος φιλος η συναδελφος θελει το σεταπ να το ζητησει απο τον φιλο τον elvas !!!
 
Οταν αξιωθω καπουε να ερθω εκει για κυνηγι
Θελω εθελοντες

Εναν το τεραιν για ορτυκια
Εναν να βαλει τοπο για παπια
Εναν να βαλει για περδικα
Εναν για μπεκατσα
Εναν για λαγο
Και εναν για αγριογουρουνα
Φασσες δεν θελω, αρκετα καριολα ειναι ηδη η ζωη μας.hair.

Εναν να βαλει καραμπινα χωρις κωνο
Εναν να βαλει καραμπινα με κωνο
Εναν να με παρει να αγορασω φουσεκια εμποριου
Εναν να μου δωσει ιδιογομωσης

Θα κανω οσες δοκιμες θελετε χωρις παραπονα σε οποιοδηποτε καιρο σε θηραματα και σε χαρτονια

Εαν υπαρχει φετα θα την φαω ευχαριστως για να ριξουμε στο τενεκε!

Υποσχομαι να δωσω τα αποτελεσματα οπως θα βγουν τοσο στον φακελο για τα χαρτονια οσο και στην σχαρα για τα θηραματα!

Θα ειμαι και δοκιμαστης και ψηστης

Θα χρειαστω και ενα πορτοκαλι γιλεκο γιατι ειστε ολοι ψηλοι και θα σας ερθει κανα εγκεφαλικο εαν βλεπετε μια καραμπινα να περπαταει στα καλαμια μονη της στον αερα

Οσοι εχετε αλυσοπριονα ευχαριστως να τα κανω ενα σερβις ως εκτιμηση της προσφορας σας σε τεραιν οπλα και θηραματα

Βρηκαμε λοιπον την μεση λυση και για δοκιμες και για αποδειξεις

Οκ ολοι;:)
 
Οι χαρακτηρισμοί και οι προσβολές πρέπει να αποφεύγονται και για έναν ακόμη λόγο, γιατί χάνεις το δίκιο σου ,η κουβέντα εκτρέπεται από το σοβαρό θέμα που συζητείται ,Είναι τρομερό ένα καινούργιο όπλο των 2000+€ να πηγαίνει για μετατροπή χωρίς να μιλήσεις με τον αντιπρόσωπο η με την εταιρεία που το κατασκεύασε.Τελικα τι είναι το λειοκαννο κυνηγετικό όπλο ,ποιες είναι οι προδιαγραφές του , γιατί κατασκευάστηκε,υπάρχουν όρια;
 
Οταν αξιωθω καπουε να ερθω εκει για κυνηγι
Θελω εθελοντες

Εναν το τεραιν για ορτυκια
Εναν να βαλει τοπο για παπια
Εναν να βαλει για περδικα
Εναν για μπεκατσα
Εναν για λαγο
Και εναν για αγριογουρουνα
Φασσες δεν θελω, αρκετα καριολα ειναι ηδη η ζωη μας.hair.

Εναν να βαλει καραμπινα χωρις κωνο
Εναν να βαλει καραμπινα με κωνο
Εναν να με παρει να αγορασω φουσεκια εμποριου
Εναν να μου δωσει ιδιογομωσης

Θα κανω οσες δοκιμες θελετε χωρις παραπονα σε οποιοδηποτε καιρο σε θηραματα και σε χαρτονια

Εαν υπαρχει φετα θα την φαω ευχαριστως για να ριξουμε στο τενεκε!

Υποσχομαι να δωσω τα αποτελεσματα οπως θα βγουν τοσο στον φακελο για τα χαρτονια οσο και στην σχαρα για τα θηραματα!

Θα ειμαι και δοκιμαστης και ψηστης

Θα χρειαστω και ενα πορτοκαλι γιλεκο γιατι ειστε ολοι ψηλοι και θα σας ερθει κανα εγκεφαλικο εαν βλεπετε μια καραμπινα να περπαταει στα καλαμια μονη της στον αερα

Οσοι εχετε αλυσοπριονα ευχαριστως να τα κανω ενα σερβις ως εκτιμηση της προσφορας σας σε τεραιν οπλα και θηραματα

Βρηκαμε λοιπον την μεση λυση και για δοκιμες και για αποδειξεις

Οκ ολοι;:)
Έχεις όλο το hunterslife δίπλα σου προχωρα άφοβα!!
 
Για τη λέξη (χάνους) έχεις δίκιο ,αλλά μπορείς να πεις για τον καθένα ,για τους δικούς του λόγους ευκολόπιστος.Εχουμε περάσει χρηματιστήρια ,εορτοδανεια -διακοποδανεια,με το νοίκι παίρνεις σπίτι και αλλά πολλά τυρακια.Εσυ θα ήθελα να μου πεις η οποιοσδήποτε άλλος ξέρει ,αν κάποιος από τους οπλουργους που ανέφερες, για τη συγκεκριμένη εργασία δίνει γραπτή .εγγύηση επιτυχίας ,το πάχος της κάνης και πόσο έμεινε στο σημείο της επέμβασης , ποσοστό βελτίωσης με τουφεκιές πριν και μετά .
Θα σου πω την δικιά μου περιπτοση εκανα την 302 στο @@@@ ( τον ξέρουν όλλοι έχουν κάνει πολλά παιδιά και από εδώ)έκανε 5,5 κωννο το οπλο μεταμορφώθηκε στα εμπορικα φυσηγγια και βλητικά αυτό που ήθελα το πήρα μπορώ πλέον με ένα οικονομικό φυσηγγια τις σειράς .., δεν χρειάζεται να δωσο ένα καρό λεφτά για φυσηγγια Στην κουβέντα που κάναμε πρειν τον κωννο με διαβεβαίωσε για αυτά που θα δω και όντος έτσι ήταν τον έχω κάνη από το 12 η 13 αν θυμάμαι καλά έχω ρίξει πολλά φυσηγγια πρόβλημα κανένα τωρα αν κάποιος έχει ένστασης για την ασφάλεια του όπλου ας παρει ενα τηλ σε οποίων γουσταρι εγώ δεν έχω την γνώση να του πω λεπτομεριες
 
Θα σου πω την δικιά μου περιπτοση εκανα την 302 στο @@@@ ( τον ξέρουν όλλοι έχουν κάνει πολλά παιδιά και από εδώ)έκανε 5,5 κωννο το οπλο μεταμορφώθηκε στα εμπορικα φυσηγγια και βλητικά αυτό που ήθελα το πήρα μπορώ πλέον με ένα οικονομικό φυσηγγια τις σειράς .., δεν χρειάζεται να δωσο ένα καρό λεφτά για φυσηγγια Στην κουβέντα που κάναμε πρειν τον κωννο με διαβεβαίωσε για αυτά που θα δω και όντος έτσι ήταν τον έχω κάνη από το 12 η 13 αν θυμάμαι καλά έχω ρίξει πολλά φυσηγγια πρόβλημα κανένα τωρα αν κάποιος έχει ένστασης για την ασφάλεια του όπλου ας παρει ενα τηλ σε οποίων γουσταρι εγώ δεν έχω την γνώση να του πω λεπτομεριες
Από τα λεγόμενα σου κι άλλες εταιρείες λίγο πολύ έχουν θέμα στον κώνο και δεν είναι μόνο οι benelli με (προβληματικές) κάννες.
 
Εγώ θα έλεγα ότι αν αποδειχθεί το όπλο προβληματικό με διάφορα σοβαρά φυσίγγια ο δρόμος κατόπιν συνεννόησης είναι πίσω στον αντιπρόσωπο.
Σίγουρα Παναγιώτη αυτό είναι το σωστό ... μιλάω για όπλα εκτός εγγύησης.
Δεν μπορεί ένα σωστό όπλο να ρίχνει τα σκάγια σε σχήμα S στον στόχο.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό.
Είναι σαν να φωνάζει SOS 🤣
 
Σίγουρα Παναγιώτη αυτό είναι το σωστό ... μιλάω για όπλα εκτός εγγύησης.
Δεν μπορεί ένα σωστό όπλο να ρίχνει τα σκάγια σε σχήμα S στον στόχο.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό.
Είναι σαν να φωνάζει SOS 🤣
Αν ψάχνεσαι να αποκτήσεις όπλο εκτός εγγύησης δηλαδή μεταχειρισμένο τοτε εκτός τον έλεγχο στον οπλουργο πρέπει να το ρίξεις σε δισκάκια στον πίνακα για να δεις αν σου κάνει , αλλιώς χαιρετίσματα.
 
Last edited:
Από τα λεγόμενα σου κι άλλες εταιρείες λίγο πολύ έχουν θέμα στον κώνο και δεν είναι μόνο οι benelli με (προβληματικές) κάννες.
Εγώ δεν έγραψα αυτό!!!!για το το έτυχε σε εμένα και τι έπραξα εγω μηλαο.. το τι κάνη ο καθένας στο οπλο του είναι δικό του θεμα
 
Οι υπόλοιποι γιατί τσουβαλιαζονται?
Έλα ντε ?
Αντιστρέφω τον συλλογισμό για όλα τα Benello-όπλα και για αυτούς που υποστιρίζουν ότι χρειάζονται οποσδήποτε κώνο για να σκοτώσουν ή κανένα δεν σκοτώνει ή είναι χαμηλών βλητικών προδιαγραφών. 🤣
Όλα τα άλλα εν τω μεταξύ γαζώνουν ... 🤣
Σε αυτούς απευθύνομαι.
Δεν το βρίσκεις λίγο ύποπτο και υπερβολικό ?
Εγώ το βρίσκω όταν παίζονται εκατομμύρια ευρώπουλα από πίσω.

Δεν μίλησα για χαμηλή νοημοσύνη.
Αν το συμπεραίνεις από τους χάνους, χάνος είμαι και εγώ που αγοράζω τσοκ, λάδια και φυσίγγια για δοκιμές ενώ ξέρω τι θα περιμένω.
Ελπίδα αγοράζω και εγώ.

Άκομψο δεν θα με έλεγα, άξεστο ίσως λόγω γουρουνίλας 🤣😜.yel.
 
Last edited:
Εσυ θα ήθελα να μου πεις η οποιοσδήποτε άλλος ξέρει ,αν κάποιος από τους οπλουργους που ανέφερες, για τη συγκεκριμένη εργασία δίνει γραπτή .εγγύηση επιτυχίας ,το πάχος της κάνης και πόσο έμεινε στο σημείο της επέμβασης , ποσοστό βελτίωσης με τουφεκιές πριν και μετά .
Είναι τόσο σίγουρη η επέμβαση που δεν δίνει κανένας.
Όχι μόνο Έλληνας αλλά και ξένοι.
Και εγγύηση, όχι επιστροφή χρημάτων ... αγορά νέας κάνης.
Να τα λέμε όλα.
 
Απο οτι εχω καταλαβει τα οπλα με κωνο
1-1.5 cm δεν σκοτωνουν σε μεγαλες αποστασεις.Κουνια που μας κουναγε θα ελεγα.Εγω πιστευω εκτος απο ελπιδα που λεχθηκε προηγουμενως αγοραζουμε και ψυχολογια οπως και με τα τσοκ
 
Από τα λεγόμενα σου κι άλλες εταιρείες λίγο πολύ έχουν θέμα στον κώνο και δεν είναι μόνο οι benelli με (προβληματικές) κάννες.
Πες το ντε μην ντρέπεσαι ... είναι και οι Beretta προβληματικές μιας και μεταμορφώνονται και θέλουν και αυτές κώνο για να σκοτώσουν. :cool:
Τσουβάλιασμα το ξέρω αλλά τι να κάνουμε ? όταν τσουβαλιάζουν κάποιοι θα αρχίσουμε και εμείς.
Πιθανόν και όλα τα υπόλοιπα όπλα που κυκλοφορούν 🤣 μιας και τουλάχιστον όσα έχω δοκιμάσει ρίχνουν πάνω κάτω τα ίδια.
Σε προβληματικό όπλο δεν έχω πέσει μέχρι στιγμής.
 
Last edited:
Απο οτι εχω καταλαβει τα οπλα με κωνο
1-1.5 cm δεν σκοτωνουν σε μεγαλες αποστασεις.Κουνια που μας κουναγε θα ελεγα.Εγω πιστευω εκτος απο ελπιδα που λεχθηκε προηγουμενως αγοραζουμε και ψυχολογια οπως και με τα τσοκ
Υπάρχει μια διάχυτη αντίληψη με πολλούς θιασώτες ότι κοντοί κώνοι, στενοί αυλοί, χρωμιωμένες κάνες, κάνες χωρίς porting και κάνες benelli δεν σκοτώνουν.
Άλλοι τα βλέπουν στο πεδίο και άλλοι στο χαρτί.
Τίποτα από αυτά δεν είναι αλήθεια εκτός από προβληματικές εξαιρέσεις.
Όλες οι κάνες μπορούν να αποδόσουν άνετα ένα 70% δύσκολα ένα 80% και από εκεί και πάνω αρχίζουν τα αγγούρια για μη αμερικάνικα εμπορικά.
Καθόμαστε και ψειρίζουμε το 5% κάτω από το 70%, το οποίο μπορείς να το κερδίσεις με φυσίγγι ή τσοκ.
 
Last edited:
Μια δοκιμη για τους αυτους που τους αρεσουν τα χοντρα σκαγια....
Με πολυ ''δυσκολη'' πυριτιδα ( για μενα )...Δοσολογια και στησιμο του φιλου του elvas ...


View attachment 75681

View attachment 75682

Kαι....46 γραμμαρια σκαγια Ν3...απλο μολυβι...με V1,5-407m/s και 84% συγκεντρωση με 3* αστρα μαμα στα
36,5 μετρα....και σε 12/70 καλυκα....αντε γεια...!!! :cool:
Πιστευω οτι για τα εμπορικα φυσιγγια....ειναι ονειρο απατηλο !!! :)

ΥΓ. Ζητω συγνωμη εκ των προτερων....Σεταπ δεν θα δωσω ουτε σε ΠΜ.
Οποιος φιλος η συναδελφος θελει το σεταπ να το ζητησει απο τον φιλο τον elvas !!!
Μου έκανε εντύπωση η ταυτοποίηση της ταχύτητας.
407 ο δικός σου χρονογράφος, 406 ο δικός μου (χωρίς αλεύρι).
Ανεξαρτήτως διαστάσεων και διαφοροποίησης κανών, η ομοιομορφία είναι εντυπωσιακή.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top