Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Bασιλη,10% πάνω κάτω δεν ειναι το ίδιο.
Για κυνήγι μέσων - μεγάλων θηραμάτων Άρη είναι το ίδιο ... μικρών και δισκακίων δεν είναι αλλά μην περιμένεις και τεράστιες διαφορές 1 βαριά 2 τσίχλες στις 10 ή για τους σκοπευτές 10 δισκάκια στα 100 (<<<< εδώ παίζει ρόλο όταν είσαι κέντρο και θα συμφωνήσω μαζί σου).

Το 10% δεν ήταν σταθερή απόκλιση ... οι κάνες εναλλάσονταν στις "πρωτιές".

10% απόκλιση και μεγαλύτερη έχει φυσίγγι από φυσίγγι στα εμπορικά ακόμα και στα Winchester AA ... πως δηλαδή να πιστέψω ότι είναι ?
Προφανώς δεν το πιστεύω μόνο από αυτό και για άλλους λόγους τους οποίους έχω αναλύσει παλιότερα.
 
Last edited:
Πες το ντε μην ντρέπεσαι ... είναι και οι Beretta προβληματικές μιας και μεταμορφώνονται και θέλουν και αυτές κώνο για να σκοτώσουν. :cool:
Τσουβάλιασμα το ξέρω αλλά τι να κάνουμε ? όταν τσουβαλιάζουν κάποιοι θα αρχίσουμε και εμείς.
Πιθανόν και όλα τα υπόλοιπα όπλα που κυκλοφορούν 🤣 μιας και τουλάχιστον όσα έχω δοκιμάσει ρίχνουν πάνω κάτω τα ίδια.
Σε προβληματικό όπλο δεν έχω πέσει μέχρι στιγμής.
Σηνεχειζεις να ειρωνεύεσαι από ότι φενεται είναι ο μόνος δρόμος που ξέρεις…
 
ΛΑΘΟΣ.
40μ. διαφορά είχαμε.
Ή ο δικός σου χρονογράφος είναι "χουβαρντάς" ή ο δικός μου "τσιγκούνης".
Βέβαια, τα δύο γραμμάρια επιπλέον αλεύρι παίζουν το ρόλο τους.
Χωρίς αυτά το πιεσόμετρο έγραψε 678bar.
 
Για κυνήγι μέσων - μεγάλων θηραμάτων Άρη είναι το ίδιο ... μικρών και δισκακίων δεν είναι αλλά μην περιμένεις και τεράστιες διαφορές 1 βαριά 2 τσίχλες στις 10 ή για τους σκοπευτές 10 δισκάκια στα 100 (<<<< εδώ παίζει ρόλο όταν είσαι κέντρο και θα συμφωνήσω μαζί σου).

Το 10% δεν ήταν σταθερή απόκλιση ... οι κάνες εναλλάσονταν στις "πρωτιές".

10% απόκλιση και μεγαλύτερη έχει φυσίγγι από φυσίγγι στα εμπορικά ακόμα και στα Winchester AA ... πως δηλαδή να πιστέψω ότι είναι ?
Προφανώς δεν το πιστεύω και για άλλους λόγους τους οποίους έχω αναλύσει παλιότερα.
Mια χαρά τα λές.
Εδώ όμως μιλάμε για βλητική υπεροχή και όχι για κυνηγετικό ή σκοπευτικό αποτέλεσμα.
Το 10% παραπάνω παραμένει, άσχετα αν είναι χρήσιμο.
Αλλοι το ψάχνουν και άλλοι όχι (όπως και εγώ).
 
Μου έκανε εντύπωση η ταυτοποίηση της ταχύτητας.
407 ο δικός σου χρονογράφος, 406 ο δικός μου (χωρίς αλεύρι).
Ανεξαρτήτως διαστάσεων και διαφοροποίησης κανών, η ομοιομορφία είναι εντυπωσιακή.

Εμενα μου κρεμασε το σαγονι οταν εφτασα στον στοχο !!! Εχασα ''τον κοσμο''....δεν πιστευα σε αυτο που
εβλεπα με σχεση αυτο που εκλεισα !!!
12/70 καλυκα 46+2 γραμ. σκαγια ??? o_O Και V1,5-407m/s ???
Εκει σου εβγαλα το καπελο.... και σε παραδεχτηκα !!!:cool:
Περιμενα στην καλυτερη ενα 65%....Οταν ειδα τα σκαγια ''μπαλα''...κοκκαλωσα...!!!
Και οτι λεω...δεν το λεω για δημιουργια εντυπωσεων....Απλα αυτη ειναι η αληθεια !!!:cool:
 
Σίγουρα Παναγιώτη αυτό είναι το σωστό ... μιλάω για όπλα εκτός εγγύησης.
Δεν μπορεί ένα σωστό όπλο να ρίχνει τα σκάγια σε σχήμα S στον στόχο.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό.
Είναι σαν να φωνάζει SOS 🤣
Έτσι έριχνε εμένα τα γουιντσεστερ 42 γρ.ροτβαιλ 40 γρ. Drago chedditte 38 gr. Σταμάτησα να τα ρίχνω κ το πρόβλημα πααααεειιιι‼️
Αλλά δεν μου εξήγησε κάποιος Γιατί ❓η maxus, έχει την ίδια τουφέκια με τη δική μου,ενώ με τον 7αρι κώνο της(η πρώτη) θα έπρεπε να έχει τα κέντρα που προσδοκει όποιος πάει για κώνο❓
 
Σηνεχειζεις να ειρωνεύεσαι από ότι φενεται είναι ο μόνος δρόμος που ξέρεις…
Μην τα παίρνεις όλα προσωπικά και μην είσαι τόσο ευαίσθητος όταν μιλάμε για όπλα και όχι για ανθρώπους.
Κανέναν δεν ειρωνεύτηκα οπότε δεν υπάρχει λόγος να ζητήσω και συγνώμη.
 
Έλα ντε ?
Αντιστρέφω τον συλλογισμό για όλα τα Benello-όπλα και για αυτούς που υποστιρίζουν ότι χρειάζονται οποσδήποτε κώνο για να σκοτώσουν ή κανένα δεν σκοτώνει ή είναι χαμηλών βλητικών προδιαγραφών. 🤣
Όλα τα άλλα εν τω μεταξύ γαζώνουν ... 🤣
Σε αυτούς απευθύνομαι.
Δεν το βρίσκεις λίγο ύποπτο και υπερβολικό ?
Εγώ το βρίσκω όταν παίζονται εκατομμύρια ευρώπουλα από πίσω.

Δεν μίλησα για χαμηλή νοημοσύνη.
Αν το συμπεραίνεις από τους χάνους, χάνος είμαι και εγώ που αγοράζω τσοκ, λάδια και φυσίγγια για δοκιμές ενώ ξέρω τι θα περιμένω.
Ελπίδα αγοράζω και εγώ.

Άκομψο δεν θα με έλεγα, άξεστο ίσως λόγω γουρουνίλας 🤣😜.yel.
Αυτή δεν έχει το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς❓ποια θα βγάλεις κρεμασταρι ....για το μάστορα❓....εκεί είναι τα γκαφρα‼️
 
Μην τα παίρνεις όλα προσωπικά και μην είσαι τόσο ευαίσθητος όταν μιλάμε για όπλα και όχι για ανθρώπους.
Κανέναν δεν ειρωνεύτηκα οπότε δεν υπάρχει λόγος να ζητήσω και συγνώμη.
Δεν σου ζήτησα την συγνωμη σου… όλλοι βλέπουν τι γράφεις και σε ποιους απαντάς.., εκτός και ειρωνεύεσαι ολλους με διάφορετικες γνώμες από εσένα …
 
Ανακεφαλαίωσις‼️
Αν ρίχνεις εμπορικά ,τα φυσίγγια ακόμη κ απ' το ίδιο κουτί παρουσιάζουν απόκλιση έως κ 10% (εκτός αμερικαν μειντ)
Αν γεμίζεις τώρα κ είσαι κρυφό ταλέντο‼️(η ξέρεις να ακούς κ έχεις μεράκι)όχι μόνο φτιάχνεις σταθερά φυσίγγια αλλά παύει κ η ανάγκη πρόσθετων βελτιωτικών❓😆της Τουφεκίας,βλέπε τσοκς,(κωνικά,κωνικά παράλληλα,τσοκ στο τσοκ,κιξ,μιξ,χιξ....κ.α),πορτινγκ ,φυσίγγια αμερικανικά‼️
κ δεν ξέρω Τι άλλο θα παίξει....εν καιρω‼️
 
"Δεν μπορεί ένα σωστό όπλο να ρίχνει τα σκάγια σε σχήμα S στον στόχο.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό.
Είναι σαν να φωνάζει SOS"

Το κάνει, όταν χρησιμοποιείς φυσίγγια για...κροταλίες. .yel.
Ο 18.8 αυλός διαλέγοντας τάπες,(αρχικά τουλάχιστον,εν έτη 1997)σου μίλαγε στον πίνακα😆με γράμματα😆😆😆😆
 
Το 10% παραπάνω παραμένει, άσχετα αν είναι χρήσιμο.
Καταρχήν δεν το έχω δει το σταθερό >=+10%.
Όταν το δω θα το πιστέψω.

Πες μου κάτι .. αν το όπλο Α βγάζει 60% και το Β 70% με 3* ενώ στο 1* το Α βγάζει 80% και το Β 75% ... ποιό είναι το "καλύτερο" όπλο για εσένα ?
 
Last edited:
Δεν έχω δει όπλο που να μην σκοτώνει.
Σαν αποτέλεσμα.
Το πώς και πού, διαφέρει.
Το χειρότερο βλητικο αποτέλεσμα που έχω δει σε πίνακα,δεν ήταν από Benelli.
Έχω πειράξει 6 κανες από αυτές που έχω στην κατοχή μου.
Από διάφορα όπλα...
Την Μπενελα μου,δεν την πείραξα πρώτη.
Σκότωνε!
Νομίζω ότι τώρα το κάνει λιιιγο καλύτερα...
Ήθελα το παραπάνω,το 5% όχι το 10%.
Έχω λίγο μουρλια,αν μπορώ να το έχω,ΘΕΛΩ να το έχω,ας μη μου χρειαστεί ποτέ!
Είναι κάτι σαν τα εργαλεία...
Αν μου χρειαστεί και δεν το έχω,διαολιζομαι!
Ακόμη κι αν συμβεί μια φορά στα 10 χρόνια.
Έβαλε πιο πάνω ο Παναγιώτης φωτό από χαρτιά και ρώτησε αν χρειάζεται κώνο το όπλο .
Αναγκαίο είναι να αναπνέουμε,να πίνουμε νερό,να τρώμε,να κοιμόμαστε...
Ο κώνος, σίγουρα δεν είναι μέσα στα αναγκαία!
Ακόμη κι αν κατέχουμε την χειρότερη σκορποσκαγιαστρα της οικουμένης.
Έβαλε κι evo μία,σε μια μέση απόσταση και μόνο που...δεν έφαγε ξύλο!
Δηλ,τι περιμέναμε να δούμε?
Μια τρύπα στον πίνακα?
Το γεγονός ότι έλιωσαν τα 9 στα 10 σκάγια πάνω στην λαμαρίνα,το προσέξαμε?
Δεν θυμάμαι να είδα σχολιασμό επ'αυτου...


Επεμβάσεις στον κώνο, στον τόπο μας, γίνονται από το 1990 πάνω κάτω...(απλά το αναφέρω)
 
Εγώ δεν έγραψα αυτό!!!!για το το έτυχε σε εμένα και τι έπραξα εγω μηλαο.. το τι κάνη ο καθένας στο οπλο του είναι δικό του θεμα
Αυτό που θέλω να πω Ηλια με τους κώνους είναι λίγο ομιχλώδες , ανέφερες κάποιους οπλουργους που καθένας υποστηρίζει διαφορετικά μήκη .Αν αυτός που πήγες υποστηρίζει μέχρι 5,5 οτιδήποτε λιγότερο η περισσότερο είναι λάθος.Τετοιες σκέψεις και άλλες πολλές μπορείς να κάνεις και στο τέλος να το πληρώσεις ακριβά.
 
Αναρωτιέμαι τι θα έλεγε ο μακαρίτης St. Morse αν άκουγε (διάβαζε) εμάς να ασχολούμαστε και να γινόμαστε ειδήμονες στους κώνους.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3779551/
Δεν ειναι μονο οι ορθοπεδικοι, και οι ψυχιατροι κανουν καλη δουλεια
 
Δεν ειναι μονο οι ορθοπεδικοι, και οι ψυχιατροι κανουν καλη δουλειά
Ο ορθοπαιδικός "πιστεύει" ότι υπάρχουν κόκκαλα....ο ψυχίατρος❓πιστεύει στην ύπαρξη της ψυχής❓κ αν δεν....τι ακριβώς θεραπεύει❓
 
όλλοι βλέπουν τι γράφεις και σε ποιους απαντάς..,
Προφανώς.
εκτός και ειρωνεύεσαι ολλους με διάφορετικες γνώμες από εσένα …
Δικό σου συμπέρασμα ... λανθασμένο.

Πολλές φορές έχω αλλάξει γνώμη, βάση όμως λογικής και τεκμηρίων.
Αν ξεκινήσεις να κάνεις δοκιμές θα αναθεωρήσεις πολλά από αυτά που πίστευες σαν δεδομένα, όπως έκανα και εγώ.
 
Mια χαρά τα λές.
Εδώ όμως μιλάμε για βλητική υπεροχή και όχι για κυνηγετικό ή σκοπευτικό αποτέλεσμα.
Το 10% παραπάνω παραμένει, άσχετα αν είναι χρήσιμο.
Αλλοι το ψάχνουν και άλλοι όχι (όπως και εγώ).
Αρκεί το 10% να μην το παίρνεις σε βάρος της φιλικότητας.Εγω πιστεύω οι εταιρείες μαζικής κατασκευής προσπαθούν να συγκερασουν πολλούς συμβιβασμούς, έτσι ώστε το όπλο να είναι φιλικό σε εμάς τους μέτριους σκοπευτές -κυνηγους.Αυτο θεωρώ δυσκολότερο από το να κάνεις το απόλυτο όπλο που δεν θα συγχωρεί κάτι εκτός του κέντρου.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top