Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
δικη σου γνωμη ομως.
Και η δική σου γνώμη μπορεί να οδηγεί χάνους σε """οπλουργούς""" για μηδενικό όφελος.
50,000 benelli x 150€ ο κώνος = 7.500.000€
Δεν σου βάζω άλλα όπλα.
Δεν το έχεις σκεφτεί αυτο ?
Όσο περισσότεροι οι χάνοι, τόσο μεγαλύτερος ο τζίρος.
Αλλά για να αυξηθούν οι χάνοι χρειάζεται και λίγο διαφήμιση για να δημιουργηθούν ανύπαρκτες ανάγκες.

Εσύ βέβαια καλά έκανες γιατί το όπλο σου έριχνε κατανομές σε σχήμα S.
Δεν ρίχνουν όμως όλα τα όπλα έτσι.
Στο λέω για να μην κινδυνεύσεις να θεωρηθείς διαφημιστής αμφιβόλων υπηρεσιών.
Θα μπορούσες πχ να γράψεις ότι όσοι έχουν το συγκεκριμένο όπλο που πετάει κατανομές σε σχήμα S μια λύση θα μπορούσε να είναι ο κώνος.
Όχι κουτσοί στραβοί στον Αγ. Παντελεήμονα.

500 ατομα να ρωτησεις 500 γνωμες θα παρεις διαφορετικες
Δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λές.
Αν ρωτήσεις 500 άτομα τα οποία έχουν σχέσεις με """οπλουργούς""" (που κάνουν κώνους) και με τον έναν ή τον άλλο τρόπο επωφελούνται από αυτούς ή απλά αισθάνονται υποχρεωμένοι θα πάρεις 500 ίδιες γνώμες.
Ότι μόνο οι Benelli χρειάζονται κώνους για να σκοτώσουν. 🤣
Όλα τα άλλα όπλα που κυκλοφορούν δεν χρειάζονται. 😜

Αν μπορείς βάλε μας καμιά τουφεκιά με χοντρά εμπορικά #2-#4 λέγοντάς μας το φυσίγγι και το τσοκ να δούμε τι κάνει ο 7,5cm κώνος στα χοντρά.
Αν είναι ιδιογόμωσης γράψε και την συνταγή.

Στα ψιλά είδα ότι πραγματικά σκοτώνει στα 26m.
 
Last edited:
Στα ψιλά είδα ότι πραγματικά σκοτώνει στα 26m.
Και ισως με μαλλινοταπα φυσιγγια να υπαρχει διαφορα, ειδικα αν μιλαμε για εμποριου με ''χαλβα'' ψιλα σκαγια, αλλα για να βγαλουμε συμπερασμα πρεπει να γινουν συγκριτικες δοκιμες.
 
ειναι δυνατον οταν φτιαξουμε κωνο δεν θα εχουμε ποιο βελτιωμενη τουφεκια , αφου τα σκαγια θα ταξιδεψουν ποιο ομαλα μεσα στην κανη του οπλου , ναι η ιδιογωμοση ειναι ποιο καλη απο τα ετοιμα , οταν ξερουμε να γεμισουμε , δηλαδη ενα φυσιγγιο ιδιογωμοσης οταν σε ενα οπλο χωρις κωνο ειναι καλο , τοτε σε ενα οπλο με κωνο θα ειναι καλυτερο , και ο κυριος αυτος λεει οτι οταν το φυσιγγιο σε οπλο χωρις κωνο ειναι καλυτερο , η το ιδιο , εχει πει πολλες φορες οτι δεν ξερει απο οπλα , παρα μονο απο ιδιογωμοση τωρα ξαφνικα πως εμαθε?, αφου σε εμενα εχει πει οτι το οπλο μαγνουμ ειναι και αυτο με θαλαμη 2, 3/4 , θαλαμη που το οπλο αυτο που εχω με αυτη την θαλαμη ειναι δοκιμασμενο στης 1370 πιεσης , και μου λεει οτι τοτε ειναι μαγνουμ και δεν ξερω εγω λεει τιποτα απο οπλα
 
Last edited:
Και ισως με μαλλινοταπα φυσιγγια να υπαρχει διαφορα, ειδικα αν μιλαμε για εμποριου με ''χαλβα'' ψιλα σκαγια, αλλα για να βγαλουμε συμπερασμα πρεπει να γινουν συγκριτικες δοκιμες.

Πως και που θα κανεις τις συγκριτικες δοκιμες Γιωργο μου??
Το ποιο απλο....αυτος που παει για φτιαξιμο κωνου...Κατι εχει δει στις δοκιμες πριν τον κωνο..
Αυτες τις δοκιμες θελουμε...και μετα αυτες με τον φτιαγμενο κωνο...
Τι ποιο ευκολο δλδ ??!!
 
Θέλω πολύ όταν ανοίξει το κυνήγι να σπαταλήσω μια μέρα και να πάρω χαρτόνια κι ένα κουτί εμπορικά φυσίγγια, τσιχλοφύσιγγα κατα προτίμηση και να τα ρίξω με 3* με τα 3 οπλα μου. Κι εχω την περιέργεια πραγματικά να το κάνω κυρίως για δικά μου συμπεράσματα κι όχι για να αποδείξω κάτι εδώ. Απο πέρυσι ήθελα να το κάνω, αλλά βαρέθηκα να το οργανώσω.
 
Θέλω πολύ όταν ανοίξει το κυνήγι να σπαταλήσω μια μέρα και να πάρω χαρτόνια κι ένα κουτί εμπορικά φυσίγγια, τσιχλοφύσιγγα κατα προτίμηση και να τα ρίξω με 3* με τα 3 οπλα μου. Κι εχω την περιέργεια πραγματικά να το κάνω κυρίως για δικά μου συμπεράσματα κι όχι για να αποδείξω κάτι εδώ. Απο πέρυσι ήθελα να το κάνω, αλλά βαρέθηκα να το οργανώσω.
Ποια ειναι τα οπλα?
 
Mε τρώει καιρό τώρα!
Ρίξε και κανένα χοντρό (#4 και κάτω) ....
Πρόβλεψη από τώρα ... οι διαφορές θα είναι κάτω από 10% σε όλα τα όπλα.
Αν είναι παραπάνω θα οφείλεται στην αστάθεια του φυσιγγίου οπότε ρίξε άλλο ένα και βγάλε μέσο όρο.

Αν είχαν την ίδια μετρημένη σύσφιξη θα τολμούσα να πω 5%.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top