Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Πηγα εκανα μια δοκιμη στα 36,5 μετρα και μια στα 50 ...με τα 3* αστρα του ΒΟΙΤΟ.
Ειχα την εντυπωση οτι το σεταπ το ειχα δοκιμασε...Αλλα το ειχα δοκιμασει σε αστεροειδες κλεισιμο και
οχι σε ρελι...
Σημερα το δοκιμασα και σε ρελι....
Πιστευω οτι εχει λιγη ''αξιοπρεπεια''....αν και θα το ηθελα λιγο καλυτερο...

Η πρωτη βολη στα 36,5 μετρα,,,,με την ιδια δοσολογια αλλα με διαφορετικο καψουλι...και οφειλεται
η διαφορα ταχυτητας απο την δευτερη βολη !!!

36,5 Μετρα.

εικόνα_Viber_2023-07-29_12-27-09-000.jpg

εικόνα_Viber_2023-07-29_12-27-17-818.jpg
εικόνα_Viber_2023-07-29_12-27-26-687.jpg

Θα ηταν ποιο καλη εαν ειχε λιγο καλυτερη συγκεντρωση και κατανομη...Αλλα το V1,5-428m/s δεν
''αστευεται''.... ;)

Θα συνεχισω με την επομενη στα 50 μετρα.
 
Πηγα εκανα μια δοκιμη στα 36,5 μετρα και μια στα 50 ...με τα 3* αστρα του ΒΟΙΤΟ.
Ειχα την εντυπωση οτι το σεταπ το ειχα δοκιμασε...Αλλα το ειχα δοκιμασει σε αστεροειδες κλεισιμο και
οχι σε ρελι...
Σημερα το δοκιμασα και σε ρελι....
Πιστευω οτι εχει λιγη ''αξιοπρεπεια''....αν και θα το ηθελα λιγο καλυτερο...

Η πρωτη βολη στα 36,5 μετρα,,,,με την ιδια δοσολογια αλλα με διαφορετικο καψουλι...και οφειλεται
η διαφορα ταχυτητας απο την δευτερη βολη !!!

36,5 Μετρα.

View attachment 75734

View attachment 75735
View attachment 75736

Θα ηταν ποιο καλη εαν ειχε λιγο καλυτερη συγκεντρωση και κατανομη...Αλλα το V1,5-428m/s δεν
''αστευεται''.... ;)

Θα συνεχισω με την επομενη στα 50 μετρα.
Στα 50 πιστεύω θα στρώσει η κατανομή‼️
 
🤣😜
Λαμπρά ... περιμένω να δω διαστημικές τουφεκιές με τον κατάλληλο συνδιασμό για το δικό σου όπλο που τα πάει όλα μπάλα με φθηνό φυσίγγι στα 50m.
Για χάρη σου έριξα 18 συγκριτικές με την 1187, με φθηνοφύσιγγα, μου βγήκαν τα μάτια να μετράω και το αποτέλεσμα μηδέν σε συγκέντρωση και διάτρηση.
Μάλλον ούτε η Rem επέλεξε τον κατάλληλο κώνο και αυλό ... η μη χρωμίωση δεν αντιστάθμισε το λάθος τους. 🤣
Τράβα μια φωτό βρε Γιάννη, άσε τι είδες πριν 20 χρόνια.
Μου τις έχεις υποσχεθεί

Δεν υποστιρίζω κανένα όπλο φίλε ... εσείς έχετε βαλθεί να μας τρελάνετε με την βλητική υπεροχή των κοντινών αποστάσεων και των τεσσάρων άστρων. :cool:
Αν θυμάμαι καλά έριχνες με μπενελι τσοκ gemini, να ρίξεις με το μαμά να μας πει τις ωραίες συγκρίσεις που θα κάνεις με την 1187 μαμά και αυτή.Εγω θα τις φωτογραφίσω τις δοκιμές και σε άσπρο πίνακα για να φαίνονται τα σκακιά όχι η κουκίδες των μαρκαδόρων που η κάθε μία είναι τριπλή σε μέγεθος και φαίνεται το χαρτί γεμάτο .Η guerini μαμά έχει 3 τσοκ 1-3-skeet με αυτά θα ρίξω και μόνο .Και να ξέρεις δεν είναι το θέμα μας μόνο η συγκέντρωση είναι το πώς κρατιέται μια σοβαρή κατανομή από που ξεκινά και που χάνεται σε μέτρα αυτή είναι η μαγκιά του Αμερικανού και της perazzi για να σε βάλω σε σκέψεις και να δεις πόσο καλά σκοτώνει ένα όπλο στα 25 και στα 45 χωρίς να υπερβάλει ούτε σε συγκέντρωση ούτε να χρειάζεται τον 100% αυστηρό σκοπευτή..Γι'αυτό το φυσίγγι που τρωγεστε όλοι από μόνο του δε κάνει τη διαφορά αλλά ο κάθε ένας μπορεί να λέει ότι θέλει αλλά κάποια πράγματα δεν είναι άσπρο μαύρο υπάρχουν άλλοι παράμετροι που ανήκουν στο πολύ ψάξιμο.Αυτο που σου γράφω για μια κατανομή που καλύπτει μεγάλη γκάμα μέτρων χωρίς απόλυτη αυστηρότητα δεν μπορεί να γίνει από το φυσίγγι όποιος κατάλαβε κατάλαβε γίνεται από την κανη και σε μικρότερο ποσοστό από το τσοκ διότι φτάνοντας στο τσοκ έχει υποστεί ήδη το μεγαλύτερο κομμάτι της επιρροής της η ντουφεκιά γι'αυτό και πολλοί έχουν πει και λένε αυτό το όπλο μου δίνει το κάτι παραπάνω είτε σε πιατακι είτε σε θήραμα.Και για να το δεις σε χαρτί θα πρέπει να ρίξεις πολλές ντουφέκιες σε διαφορετικές αποστάσεις και όχι 50 στα 36.5 η άλλες 50στα 50.Ενολιγοις για να δούμε τις διαφορές θέλουμε δοκιμές που δεν γίνονται συνήθως.Και θέλουν πολύ χρόνο όχι ότι κάποιοι δεν τις έχουν κάνει για πάρτη τους
 
50 ΜΕΤΡΑ...Το ιδιο σεταπ..με 3* αστρα του ΒΟΙΤΟ.

View attachment 75739
View attachment 75740
View attachment 75741

Για 50 μετρα με 3* αστρα με 58% συγκεντρωση...και 419μ/δ....δεν το λεω ''ασχημο''... Μην ξεχναμε οτι ειναι σε ρελι κλεισμενο.....οποτε....καλουτσικο το βλεπω... :)
Τέτοια "καλουτσικα"εμείς βάζουμε κολατεραλ το νεφρό για να τα αγοράσουμε Νικ‼️
 
50 ΜΕΤΡΑ...Το ιδιο σεταπ..με 3* αστρα του ΒΟΙΤΟ.

View attachment 75739
View attachment 75740
View attachment 75741

Για 50 μετρα με 3* αστρα με 58% συγκεντρωση...και 419μ/δ....δεν το λεω ''ασχημο''... Μην ξεχναμε οτι ειναι σε ρελι κλεισμενο.....οποτε....καλουτσικο το βλεπω... :)
Πάλι μαγικά έκανες κύριε Νίκο.
Εγώ με το φουλ παλεύω να βάλω τόσα σκάγια στα 50.
 
Όταν όμως μιλάμε για μακρινές άμεσες καταβολές και βλητικές υπεροχές προσωπικά δεν θα έβαζα δοκιμή στα 26μ.

Έχω όμως κάτι κοντινό
View attachment 75649
εδω φιλε μου μου εχεις βαλη μια ντουφεκια με 28 γραμαρια,στα 25 μετρα,με lm, tsok.egv ayta ta metra τα εχω με κυλινδρο στα 26 μετρα,και οχι lm,πως εσυ,και με 32γρ,οχι 28.γιατι οπως ξερης,τα 28 γραμ,ειναι πιο κλειστες ντουφεκιες απο οτι τα 32.παρολα αυτα με 32 και 4 αστρα η 5 αστρα εγω εχω πιο κλειστη ντουφεκια λογο κονου.εγω δεν εβαλα 28 γραμαρια με 3 τσοκ.αν δεις το 3αρι με 28 γραμαρια θα δεις αποτυπομα μιας μπαλας.κιεπειδη καποιος μου ειπε οτι πας σκοπεπευτηριο,οταν ξαναπας,στειλε μυνημα να παμε για να πειστεις.καφε θα πιουμε και θα γνωριστουμε.εχω κανη και δοκιμες,με χοντρα σκαγια 5αρια συγκεκριμενα,στα 40 μετρα αλλα το ειχα σε χαρτονη οχη φωτογραφια,αλλιως θα εδειχνα.ηστερα να πω οτι δεν το πεζω ξυπνιος ουτε καποιο κερδος εχω απο αυτα που λεω.ο σωτηρης ο παπαιωαννου,που εχη μηχανημα cns στο πειραια,οταν ειδε της ντουφεκιες στη μαλακασα,μου λεει,εγω εχω μια μπερετα σπιτι που τις εχω κανη κωνο,και δεν μπορω να κυνηγισω,και δεν την κυνηγαω.εγω στα κοντινα τα πουλια,πχ,τις πρωινες η νυχτερινες τσιχλες εχω φτιαξη,ενα τσοκ,6 φορες πιο ανοιχτο απ τον κυλιδρο.υστερα εβαλα δοκιμη 26 μετρα και πεσανε να με φανε,γιατι 26 μετρα?γιατι μεχρη αυτα τα μετρα πετανε οι τσιχλες στο καρτερη,μες τον ελεωνα.αν εκει ειμαι καλυμενος,δεν χρειαζεται να βαλο αλλο τσοκ,τα αλλα τα εχω για πιο μακρια.ηθελα να γραψω ακομα,οτιτα 50 μετρα που λεται,αν βαλεις ενα στοχο 1*1 και συκωσης τον αντοιχειρα σου απεναντη του,το νυχι του αντοιχειρα σου,κρηβει τον στοχο κι αυτο που δοκιμασα στα 40 οχι στα 50 που λεται.οποιος θελη κανη δικιμη με κορδελα και θα το διαπιστωση.και να ξερεται οι δοκιμες, στα κανονακια,γινονται με φουλ τσοκ στα 36,5 μετρα.οχι στα 50.τωρα αν ριχνης σε κοπαδι φασες στα 50 με 4αρια που εχουν τηναναλογη δηναμη βεβαια να καταβαλουν το θηραμα και αν,την βρουν σε ζωτικο οργανο θα πεση.παω για δουλεια τωρα οποιος εχη αντιθετη γνωμη σε αυτα που εγραψα,δεκτος να τον ακουσω.
 
Πάλι μαγικά έκανες κύριε Νίκο.
Εγώ με το φουλ παλεύω να βάλω τόσα σκάγια στα 50.

Τιποτα μαγικο Κωστη μου !!! Το σεταπ οπως ειδες ειναι Ν4+Ν2 σκαγια σε στρωσεις...
Εαν μπορεσεις και προστατευσεις οσο καλυτερα μπορεις απο παραμορφωσεις το Ν4 που τρωει ολο το
ζορι κατα την πυροδοτηση...θα εχεις και εσυ τα ιδια αποτελεσματα ...ισως και καλυτερα !!
Το ''μυστικο'' ειναι στην προστασια του Ν4 φιλε μου !!!! ;) :)
 
.Η guerini μαμά έχει 3 τσοκ 1-3-skeet με αυτά θα ρίξω και μόνο .
Επειδή έτυχε να πάω κάνα δυο φορές στον Κούρκουλο και είδα τότε τις kalliston που του πήγαινε ο Σωτηροπουλος, αν θες βάλε μια φωτό με τα τσοκ μαμά guerini μέχρι να κάνεις τις δοκιμές σου, γιατί δεν τα θυμάμαι, ούτε τι μήκος είχαν ούτε που είχαν τις βόλτες. Έτσι για να μαθαίνουμε.
 
Επειδή έτυχε να πάω κάνα δυο φορές στον Κούρκουλο και είδα τότε τις kalliston που του πήγαινε ο Σωτηροπουλος, αν θες βάλε μια φωτό με τα τσοκ μαμά guerini μέχρι να κάνεις τις δοκιμές σου, γιατί δεν τα θυμάμαι, ούτε τι μήκος είχαν ούτε που είχαν τις βόλτες. Έτσι για να μαθαίνουμε.

Γιαννη εξηγησε μου κατι βρε φιλε μου !!
Οταν φτιαχνεις κωνο...τον φτιαχνεις για βελτιωσεις την τουφεκια σου...Καλα τα λεω μεχρι εδω ???
Εαν ειναι σωστο αυτο που λεω...και εχει βελτιωθει η τουφεκια σου...τα εξτρα τσοκ τι τα θελεις ??
 
Γιαννη εξηγησε μου κατι βρε φιλε μου !!
Οταν φτιαχνεις κωνο...τον φτιαχνεις για βελτιωσεις την τουφεκια σου...Καλα τα λεω μεχρι εδω ???
Εαν ειναι σωστο αυτο που λεω...και εχει βελτιωθει η τουφεκια σου...τα εξτρα τσοκ τι τα θελεις ??
Αυτό που είχα διαβάσει κάπου κύριε Νίκο είναι πως για να επωφεληθείς πλήρως απ' την επιμήκυνση ενός κώνου χρειάζεσαι έξτρα έσω-εξω τσοκ με τέτοιο επιπλέον μήκος, όσο και η αύξηση του μήκους του κώνου. Αυτό που δε θυμάμαι τώρα, γιατί πάνε χρόνια και δε μπορώ να βρω την πηγή, είναι αν αυτό το έξτρα μήκος που χρειάζεται στο τσοκ είναι το παράλληλο ή το κωνικό τμήμα του τσοκ.
 
Επειδή έτυχε να πάω κάνα δυο φορές στον Κούρκουλο και είδα τότε τις kalliston που του πήγαινε ο Σωτηροπουλος, αν θες βάλε μια φωτό με τα τσοκ μαμά guerini μέχρι να κάνεις τις δοκιμές σου, γιατί δεν τα θυμάμαι, ούτε τι μήκος είχαν ούτε που είχαν τις βόλτες. Έτσι για να μαθαίνουμε.
Εδώ είσαι
 

Attachments

  • IMG_20230219_133445.jpg
    IMG_20230219_133445.jpg
    344,4 KB · Προβολές: 35
Αυτό που είχα διαβάσει κάπου κύριε Νίκο είναι πως για να επωφεληθείς πλήρως απ' την επιμήκυνση ενός κώνου χρειάζεσαι έξτρα έσω-εξω τσοκ με τέτοιο επιπλέον μήκος, όσο και η αύξηση του μήκους του κώνου. Αυτό που δε θυμάμαι τώρα, γιατί πάνε χρόνια και δε μπορώ να βρω την πηγή, είναι αν αυτό το έξτρα μήκος που χρειάζεται στο τσοκ είναι το παράλληλο ή το κωνικό τμήμα του τσοκ.
Κάπου διάβασα ότι παράλληλο τμήμα τσοκ που χωρά όλη τη γόμωση παύει να είναι τσοκ αλλά αυλός κάννης .
 
Κάπου διάβασα ότι παράλληλο τμήμα τσοκ που χωρά όλη τη γόμωση παύει να είναι τσοκ αλλά αυλός κάννης .
Ε πιθανώς τότε να χρειάζεται αύξηση του παράλληλου τμήματος του τσοκ, μιας και η επιμήκυνση του κώνου μειώνει το μήκος του αυλού.
 
Ε πιθανώς τότε να χρειάζεται αύξηση του παράλληλου τμήματος του τσοκ, μιας και η επιμήκυνση του κώνου μειώνει το μήκος του αυλού.
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι σε ένα τσοκ το μεγάλο παράλληλο τμήμα δεν είναι τσοκ λειτουργεί σαν κομμάτι κάννης .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top