Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Δεν κάνεις λάθος, αλλά το τι βλέπει ο καθένας στο κυνήγι είναι σχετικό και για εμένα αδιάφορο γιατί έχω ακούσει πολλές παπάρες στην ζωή μου.
Σε κάποιες ήμουν μπροστά.

Το τι βλέπουν όλοι με τις δοκιμές συγκέντρωσης και διάτρησης είναι λιγότερο σχετικό.

Κάτσε αύριο να δεις τι φυσίγγι έφτιαξε ο μικρός με τις συμβουλές του Νίκου.
Αν ένα παιδί 15 χρονών που μέχρι χθες δεν ήξερε τι σημαίνει κάλυκας μπορεί να φτιάξει τέτοιο φυσίγγι απορώ πραγματικά γιατί άλλοι ιδιογομωτές δεν μπορούν ... και αγοράζουν όπλα ή τρυπάνε τις κάνες για να πετύχουν βλητική υπεροχή.
ΑΔΙΑΦΟΡΟ!!! το τι βλέπουμε στο κυνηγι … το διάβασα και αυτό… από παπαριες έχω άκουσει και διάβαση και εγώ πολλές… δεν μπορις να κατάλαβες ότι η αγωρα όπλου είναι και αυτό ένα μεράκι μας αρεση και το κάνουμε….δεν μπορούν όλλοι να κάνουν ότι κανης και έσυ το εχεις δει λάθος το θέμα….
 
Όχι. 😂
Τι να τις κάνουμε ;
.sarcastic.
Τα πράγματα είναι απλά.
Η maxus του Στέλιου ήταν χαλασμένη.
Τελεία και παύλα.

Αλλά να τα λέμε όλα, ότι της λείπει της ρημάδας από διάτρηση το αναπληρώνει με συγκέντρωση.
Πολλαπλούν τραύμα.
Σκοτώνει διά λιθοβολισμού.
Μαρτυρικός θάνατος .pray to God.
Ενώ εσυ βάροντας χαρτόνια έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι ολλα ίδια .very funny.το Σταμάταω εδώ γιατί μας διαβάζουν και αλλά παιδιά και ρίχνουν πολύ γέλιο με της τεκμηριωμένες!!!! αποδηξεις
 
Νικο, αλλη ηταν η συζητηση...η συζητηση ηταν Buffer vs Αλεύρι, στα ματια του ταχογράφου...εσυ μας εβαλες δοκιμες με αλευρι κ με ΣΚΕΤΑ σκαγια...καμια σχεση με τη συζητηση φιλαρα μου...
Ξερουμε ολοι πιστευω πως το αλευρι ειναι καλυτερο του buffer, μην παμε αλλου την κουβεντα περι αυτων των δύο... :)
Αλλο ηταν το ζητούμενο.

Καλημερα Κωστη μου !! ''Παρτο αλλιως''.....δεν απαντησα σε καμια συζητηση....
Απλα ανεβασα δοκιμες να δειτε τι κανει το αλευρι φιλε !!! :)
 
Νίκο έχεις δοκιμάσει να κλείσεις με ψιλό πριονίδι σκόνη αντί για αλεύρι?πρόσεξε έχει όριο ίδιο βαρύ και ελαφρύ ανάλογα από πού έχει βγεί.

Γιαννη μου εχω δοκιμασει υλικα για ''μπαφερ''....τον αδη με τα λειψανα φιλε !!!
Μεχρι Ελληνικο καφε ....και βρασμενο...το κατακαθι που διαβαζει η καφετζου ( :D ).....αυτο που
δινει το αλευρι κανενα υλικο δεν το συναγωνιζεται....
Και το χοντρο ή ψιλο σιμιγδαλι που βαζουν ορισμενοι.....αφενως μεν δεν πιανει την αποδοση που εχει
το αλευρι...αφετερου...μπορει να βγει και επικινδυνο το φυσιγγιο φιλε μου !!!:):cool:
 
Το αλευρι ειτε το θελετε ειτε οχι....ανεβαζει συγκεντρωσεις και ταχυτητες....στην ιδια δοσολογια !!
Και για του λογου το αληθες....

ΧΩΡΙΣ ΑΛΕΥΡΙ.

View attachment 75913

View attachment 75914

ΜΕ ΑΛΕΥΡΙ.

View attachment 75915

View attachment 75916
Αυτα τα αποτελεσματα εδωσαν οι δικες μου δοκιμες....
Εαν καποιος φιλος εχει δοκιμες με αντιθετα αποτελεσματα .....θα ηθελα να τις δω !!!

ΥΓ. Χωρις ιχνος αντιπαραθεσης με κανεναν....αποψεις -γνωμες ανταλασσουμε !! :)
Νίκο,
Μπορεί το φυσίγγιο με αλεύρι να έδωσε μεγαλύτερο ποσοστό, αυτό όμως χωρίς αλεύρι νομίζω ότι έχει καλύτερη ποιότητα κατανομής.
Η διαφορά στην ταχύτητα, κατά πάσα πιθανότητα, οφείλεται στις αυξημένες πιέσεις.
 
μηπως εχεις φτιαξει κουρκουτι απο αλευρι να φτιαξεις το rooster???

Ακου....Ξανα λεω....τον αδη με τα λειψανα εχω δοκιμασει....μεχρι ζελε που τρωμε εχω στα σκαγια....
Αν συνεχισω να γραφω τι εχω δοκιμασει....θα με περασετε για μουρλο !!! :D
 
Νίκο,
Μπορεί το φυσίγγιο με αλεύρι να έδωσε μεγαλύτερο ποσοστό, αυτό όμως χωρίς αλεύρι νομίζω ότι έχει καλύτερη ποιότητα κατανομής.
Η διαφορά στην ταχύτητα, κατά πάσα πιθανότητα, οφείλεται στις αυξημένες πιέσεις.

Γιατι με το αλευρι να εχεις αυξημενες πιεσεις Λευτερη μου???
Τα ιδια γραμμαρια εσπρωξε η πυριτιδα.......
Οσο για την κατανομη....το φυσιγγιο με το αλευρι....εχει περισσοτερα μετρα απο το αλλο !!
Λογικο δεν ειναι να εχει διαφορετικη κατανομη με 40 σχεδον σκαγια επιπλεον ??
 
Βασίλη τι έφτιαχνες 4:00 το πρωί?

Δεν μπορουσε να ''χονεψει'' τις τουφεκιες που εβγαλε αυτος και ο γιος του !!! :D :)
Τους εβαλα και εκλεισαν σε 12/76 το σεταπ με τα φυσιγγια που σου στελνω...
Οταν εφτασαν στον στοχο....παρα λιγο να τρεχουμε για υπογλωσια....Δεν πιστευε αυτο που εβλεπε !!:D🥰:cool:
 
Γιατι με το αλευρι να εχεις αυξημενες πιεσεις Λευτερη μου???
Τα ιδια γραμμαρια εσπρωξε η πυριτιδα.......
Νικόλα,για τον ίδιο λόγο που όταν γεμίζουμε με χοντρά σκάγια,στην ίδια συνταγή,ανεβάζουμε πυρίτιδα.
Με ίδιο βάρος γόμωσης.
 
Το συμπαιρένω από τη διαφορά στις ταχύτητες.
Μπορεί να κάνω και λάθος.

Καλε μου φιλε....εγω δεν εχω τροπο να μετρησω πιεσεις...Ο μονος ενδεικτικος τροπος ειναι ο ωμος μου!!
Εσυ εχεις ολα τα κομφορ και εργαλεια...Μετρησε το εαν θελεις !!
 
Νικόλα,για τον ίδιο λόγο που όταν γεμίζουμε με χοντρά σκάγια,στην ίδια συνταγή,ανεβάζουμε πυρίτιδα.
Με ίδιο βάρος γόμωσης.

Μα η δοσολογια ειναι ιδια Γιαννη μου...και σε πυριτιδα και σε βαρος σκαγιων .!!!
 
Το αλεύρι δεν περναει από τις οπές της κάνης στο πιστόνι?Με λίγο λάδι να αναμειχθεί δεν γίνεται προζυμη μέσα εκεί?

Εχω ριξει χιλιαδες φυσιγγια με αλευρι....Δεν ειχα ποτε προβλημα...Λαδι στο πιστονι γιατι βαζεις ??
Εγω δεν βαζω.
 
Νίκο,
Μπορεί το φυσίγγιο με αλεύρι να έδωσε μεγαλύτερο ποσοστό, αυτό όμως χωρίς αλεύρι νομίζω ότι έχει καλύτερη ποιότητα κατανομής.
Η διαφορά στην ταχύτητα, κατά πάσα πιθανότητα, οφείλεται στις αυξημένες πιέσεις.
Εγώ νομίζω το αντίθετο Λευτέρη. Σε αυτή που δεν έχει αλεύρι, παρατηρώ κενά και ανομοιομορφία, ενώ στην δεύτερη, που έχει αλεύρι, τελείως διαφορετική κατάσταση. Ειδικά δε, αν η βολή ήταν ελάχιστα πιο ψηλά, θα ήταν ακόμη καλύτερη η εικόνα.
 
Ενώ εσυ βάροντας χαρτόνια έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι ολλα ίδια .very funny.το Σταμάταω εδώ γιατί μας διαβάζουν και αλλά παιδιά και ρίχνουν πολύ γέλιο με της τεκμηριωμένες!!!! αποδηξεις
Εγώ Ηλία πριν γελάσω με τις τεκμηριωμένες του Μπίλυ θα περιμένω κ τις δικές σου‼️
Κααααααλλλλλημερες κόσμε‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top