Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Και για τη λεπτομερεια οι δοκιμες εγιναν με 27 κελσιου 88% υγρασια υπνο τωρα μηπως φιλοτιμηθει αυριο και περασει κανα τρυγονι...(ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται...)Αντε καληνυχτα...
 
Ένα βράδυ την προηγούμενη εβδομάδα έκατσα και γέμισα ένα κουτί φυσίγγια με CSB-6 που είχα κάμποση ακόμη από παλιά. Με τη LEE και τα ογκομετρικά της, χωρίς να ζυγίζω ένα-ένα, παρά μόνο τσεκάρισμα που και που. Με τα συγκεκριμένα bushing η δοσολογία μου βγαίνει γύρω στο 1,22 (+/- 0,01) Χ 25+ κάτι. Με συγκεντρωτήρα Θώδη 27. Καψούλια είχα μερικά 616 και τα έβαλα στα μισά φυσίγγια, και στα υπόλοιπα Cx2000 που έχω πολλά. Σκάγια Νο. 9 (18 στο γραμμάριο) και ρέλιασμα στα 57,70-57,80 χιλ. - σε άκοπους μετ. κάλυκες ...
View attachment 56172Επειδή είχα σκοπό να πάω σήμερα στο σκοπευτήριο, σκέφτηκα να κάνω καμιά δοκιμή στον πίνακα, αλλά αντί να πάρω από τα έτοιμα, κάθισα χθες και γέμισα πάλι 8, αλλά ζυγίζοντας ένα-ένα ώστε να είναι απόλυτα όμοια, τα μισά πάλι με 616 και τα άλλα μισά με Cx2000. Για να δω αν κάνει διαφορά το διαφορετικό καψούλι. Και επίσης, για ευκολία μου (για να είναι πιο έντονα τα σημάδια στον πίνακα, και λιγότερα στο μέτρημα, αντί για νο 9 σκάγια έβαλα νο 7,5 (12,5 σκάγια στο γραμμάριο, και με ακριβώς 315 σκάγια σε κάθε φυσίγγι).
Σήμερα, αφού έριξα μια πούλα, πήγα στους πίνακες κι έριξα 4 φυσίγγια, 2 με το 616, και 2 με το Cx2000, με τσοκ Briley SK στα 20m (εκ των υστέρων φάνηκε ότι ήταν λάθος μου, έπρεπε στα 25m), και με LM στα 30m. Έχουμε λοιπόν - αφού πόνεσαν πάλι τα μάτια μου απ' το μέτρημα !!!
1) 616 - CSB-6 1,22 x 25,2 gr - choke SK (0,20) @ 20 m.
View attachment 56173


2) 616 - CSB-6 1,22 x 25,2 gr - choke LM (0,43) @ 30 m.
View attachment 56175

3) Cx2000 - CSB-6 1,22 x 25,2 gr - choke SK (0,20) @ 20 m.
View attachment 56176

4) Cx2000 - CSB-6 1,22 x 25,2 gr - choke LM (0,43) @ 30 m.
View attachment 56177

Καλά λένε ότι οι συγκεντρ. Θώδη τα πάνε μπάλα.! Περίμενα με το 616 να σκορπίζει λίγο περισσότερο από το Cx2000, αλλά εδώ συμβαίνει το αντίθετο, αν και μικρή η διαφορά. Θεώρησα περιττό να τραβήξω τον κύκλο των 76 εκ. αφού σχεδόν όλα τα σκάγια φαίνεται ότι θα έπεφταν μέσα. Χοντρικά, με το μάτι υπολογίζω τις συγκεντρώσεις γύρω στο: 1) 96% - 2) 88% (με το 616) ... και 3) 94% - 4) 86% (με το Cx2000). Με το Cx2000 πάντως μου αρέσουν περισσότερο, και σαν κατανομές.
Υ.Γ. 1. Μου έχουν φύγει λίγο από το κέντρο σχεδόν όλες οι τουφεκιές ... Για να γίνονται σωστές δοκιμές, κανονικά πρέπει να υπάρχει πάγκος και βάση στήριξης του όπλου ... όπως κάνει ο ΝίκοςΠ ...

Υ.Γ. 2.Κάτι έπαθε ο κειμενογράφος μου :mad: και κόλλησε ξαφνικά το "Bold", και δεν επανέρχεται στην κανονική γραφή !!! :confused::mad:
Στέλιο αυτή η τελευταία με το cx2000 και το lm στα 30 μέτρα είναι φοβερή. Άμα την ρίξεις στα 35 μέτρα θα σου καλύψει όλο τον πίνακα ομοιόμορφα και δεν γλυτώνει τπτ.
 
Ανεβαζω και εγω κατι δοκιμες που εκανα...Μου εδωσε ο συγκυνηγος ενα kicks smoke full 0,35 mobile που αγορασε για να το δοκιμασω στην ATA...Το τσοκακι στη συσκευασια πανω ειχε αυτοκολλητο χαρτακι και ηταν γραμμενο με το χερι 17,48 mm...Ο αυλος της ΑΤΑ υπολογιζω γυρω στο 18,3 μπορει και λιγοτερο γιατι δυο τσοκακια μαμα εχουν φουστα 18,3...Φυσιγγι τοπικου κατασκευαστη 32γρ. σε Νο8 και Νο6 με GM3 (Θα σφαξω κανενα και θα ανεβασω φωτο οταν ανεβω σοφιτα..)Στο οπλο εχει γινει κωνος γυρω στους 6,5 ποντους αλλα δεν εχει κυνηγηθει ακομη οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη αν εγινε καλυτερο η χειροτερο...Το 8 στα 36,5μ και το 6 στα 50μ κορδελα...View attachment 56179

View attachment 56178
Γιάννη το kicks μην το κοιτάζεις στα χαρτιά. Τα δόντια του τα δείχνει στον κυνηγοτοπο πάνω στα θηράματα.. Εκεί θα δεις άλλα κόλπα..
 
Γιάννη το kicks μην το κοιτάζεις στα χαρτιά. Τα δόντια του τα δείχνει στον κυνηγοτοπο πάνω στα θηράματα.. Εκεί θα δεις άλλα κόλπα..
Κωστα ο φιλος μου το πηρε σε full 0,35(δυνατο τουφεκι...) εγω προσανατολιζομαι σε κατι πιο ανοιχτο 0,25.Εσυ τι λες και ποιο εχεις?
 
Λοιπόν χθες που πήγα στους πίνακες, μετά από τα φυσίγγια μου με την CSB-6, είπα να ρίξω και δυο φυσίγγια που είχα στην τσάντα εδώ και καιρό. LAMBRO παλιά, του 2005, ένα ΜΠΛΕ Νο 6, κι ένα ΚΑΦΕ Νο 5. Μιας και ήταν χοντρά σκέφτηκα να τα ρίξω από τα 36 μέτρα και με πιο σφιχτό τσοκ. Βίδωσα στην πάνω κάννη το Briley IM με σύσφιξη σχεδόν 7/10 (διάμετρος στομίου .700")...
Τσάμπα κόπος !!:( και οι δυο μου έφυγαν αρκετά εκτός κέντρου !!!
Άδικα έφαγα τσι χτύπους !!! (Αν και δεν ήταν και τόσο σοβαρό το κλώτσημα τελικά ... Ειδικά το ΜΠΛΕ που φοβόμουν με το δίκαννο - ΚΑΦΕ είχα ξαναρίξει - επειδή είναι ένα γραμμάριο βαρύτερο και πολύ πιο πιεσμένο και ο συγκεντρωτήρας του (GT) πολύ συμπιεσμένος/τσαλακωμένος. Εν τέλει δεν το ένιωσα πιο "δυνατό" από το ΚΑΦΕ ...
Έκανα μαλακία ... ενώ το είχα σκεφτεί να βάλω το τζιπ σε θέση που να χρησιμοποιήσω τη ρεζέρβα σαν στήριγμα, τελικά βαρέθηκα να το μετακινήσω, με πίεζε και ο χρόνος γιατί νύχτωνε, κι έτσι την πάτησα !!! :(o_O
Τέλος πάντων, αν και ένα σημαντικό τμήμα της κάθε τουφεκιάς έφυγε εκτός πίνακα, έκατσα και μέτρησα τα σκάγια, οπότε τις ανεβάζω, έστω κι έτσι !!!
LAMBRO ΜΠΛΕ - 34 γρ. Νο 6 - 9,4 σκάγια/γρ. - σύνολο 320
SKB 605 - BRILEY INVx2 - IM (7/10 η 2*) @ 36 m.

IMG_20220921_190847_LAMBRO_BLUE_IM_36_OK.jpg
LAMBRO ΚΑΦΕ - 33 γρ. Νο 5 - 7,7 σκάγια/γρ. - σύνολο 255
SKB 605 - BRILEY INVx2 - IM (7/10 η 2*) @ 36 m.
IMG_20220921_191328_LAMBRO_KAFE_5_IM_36_OK.jpg
 
Ε
Λοιπόν χθες που πήγα στους πίνακες, μετά από τα φυσίγγια μου με την CSB-6, είπα να ρίξω και δυο φυσίγγια που είχα στην τσάντα εδώ και καιρό. LAMBRO παλιά, του 2005, ένα ΜΠΛΕ Νο 6, κι ένα ΚΑΦΕ Νο 5. Μιας και ήταν χοντρά σκέφτηκα να τα ρίξω από τα 36 μέτρα και με πιο σφιχτό τσοκ. Βίδωσα στην πάνω κάννη το Briley IM με σύσφιξη σχεδόν 7/10 (διάμετρος στομίου .700")...
Τσάμπα κόπος !!:( και οι δυο μου έφυγαν αρκετά εκτός κέντρου !!!
Άδικα έφαγα τσι χτύπους !!! (Αν και δεν ήταν και τόσο σοβαρό το κλώτσημα τελικά ... Ειδικά το ΜΠΛΕ που φοβόμουν με το δίκαννο - ΚΑΦΕ είχα ξαναρίξει - επειδή είναι ένα γραμμάριο βαρύτερο και πολύ πιο πιεσμένο και ο συγκεντρωτήρας του (GT) πολύ συμπιεσμένος/τσαλακωμένος. Εν τέλει δεν το ένιωσα πιο "δυνατό" από το ΚΑΦΕ ...
Έκανα μαλακία ... ενώ το είχα σκεφτεί να βάλω το τζιπ σε θέση που να χρησιμοποιήσω τη ρεζέρβα σαν στήριγμα, τελικά βαρέθηκα να το μετακινήσω, με πίεζε και ο χρόνος γιατί νύχτωνε, κι έτσι την πάτησα !!! :(o_O
Τέλος πάντων, αν και ένα σημαντικό τμήμα της κάθε τουφεκιάς έφυγε εκτός πίνακα, έκατσα και μέτρησα τα σκάγια, οπότε τις ανεβάζω, έστω κι έτσι !!!
LAMBRO ΜΠΛΕ - 34 γρ. Νο 6 - 9,4 σκάγια/γρ. - σύνολο 320
SKB 605 - BRILEY INVx2 - IM (7/10 η 2*) @ 36 m.

View attachment 56231
LAMBRO ΚΑΦΕ - 33 γρ. Νο 5 - 7,7 σκάγια/γρ. - σύνολο 255
SKB 605 - BRILEY INVx2 - IM (7/10 η 2*) @ 36 m.
View attachment 56232
Ετσι βαράς και στο κυνηγι!!!!
 
Κωστα ο φιλος μου το πηρε σε full 0,35(δυνατο τουφεκι...) εγω προσανατολιζομαι σε κατι πιο ανοιχτο 0,25.Εσυ τι λες και ποιο εχεις?
Για τι αποστάσεις το προοριζεις? Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν δυσκολευτηκα καθόλου στο να τα βρω μαζί του. Έχω το LF(30) που έχω κυνηγήσει 3 σεζόν και το mod(20) που πήρα φέτος και το έχω ρίξει μόνο σε χαρτιά. Το παράδοξο είναι ότι και τα δύο μου βγάζουν ακριβώς την ίδια τουφεκιά και στην εικόνα καί στα νούμερα συγκέντρωσης. Θεωρώ πως με το mod(20) μέχρι τα 40-45 μετρα θα είσαι μια χαρά..
 
Λοιπόν χθες που πήγα στους πίνακες, μετά από τα φυσίγγια μου με την CSB-6, είπα να ρίξω και δυο φυσίγγια που είχα στην τσάντα εδώ και καιρό. LAMBRO παλιά, του 2005, ένα ΜΠΛΕ Νο 6, κι ένα ΚΑΦΕ Νο 5. Μιας και ήταν χοντρά σκέφτηκα να τα ρίξω από τα 36 μέτρα και με πιο σφιχτό τσοκ. Βίδωσα στην πάνω κάννη το Briley IM με σύσφιξη σχεδόν 7/10 (διάμετρος στομίου .700")...
Τσάμπα κόπος !!:( και οι δυο μου έφυγαν αρκετά εκτός κέντρου !!!
Άδικα έφαγα τσι χτύπους !!! (Αν και δεν ήταν και τόσο σοβαρό το κλώτσημα τελικά ... Ειδικά το ΜΠΛΕ που φοβόμουν με το δίκαννο - ΚΑΦΕ είχα ξαναρίξει - επειδή είναι ένα γραμμάριο βαρύτερο και πολύ πιο πιεσμένο και ο συγκεντρωτήρας του (GT) πολύ συμπιεσμένος/τσαλακωμένος. Εν τέλει δεν το ένιωσα πιο "δυνατό" από το ΚΑΦΕ ...
Έκανα μαλακία ... ενώ το είχα σκεφτεί να βάλω το τζιπ σε θέση που να χρησιμοποιήσω τη ρεζέρβα σαν στήριγμα, τελικά βαρέθηκα να το μετακινήσω, με πίεζε και ο χρόνος γιατί νύχτωνε, κι έτσι την πάτησα !!! :(o_O
Τέλος πάντων, αν και ένα σημαντικό τμήμα της κάθε τουφεκιάς έφυγε εκτός πίνακα, έκατσα και μέτρησα τα σκάγια, οπότε τις ανεβάζω, έστω κι έτσι !!!
LAMBRO ΜΠΛΕ - 34 γρ. Νο 6 - 9,4 σκάγια/γρ. - σύνολο 320
SKB 605 - BRILEY INVx2 - IM (7/10 η 2*) @ 36 m.

View attachment 56231
LAMBRO ΚΑΦΕ - 33 γρ. Νο 5 - 7,7 σκάγια/γρ. - σύνολο 255
SKB 605 - BRILEY INVx2 - IM (7/10 η 2*) @ 36 m.
View attachment 56232
Σούπερ‼️‼️‼️κ ας έφυγαν....ήταν ωραία φυσίγγια τα παλιά‼️
 
Για τι αποστάσεις το προοριζεις? Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν δυσκολευτηκα καθόλου στο να τα βρω μαζί του. Έχω το LF(30) που έχω κυνηγήσει 3 σεζόν και το mod(20) που πήρα φέτος και το έχω ρίξει μόνο σε χαρτιά. Το παράδοξο είναι ότι και τα δύο μου βγάζουν ακριβώς την ίδια τουφεκιά και στην εικόνα καί στα νούμερα συγκέντρωσης. Θεωρώ πως με το mod(20) μέχρι τα 40-45 μετρα θα είσαι μια χαρά..
Ευχαριστω πολυ Κωστα για την απαντηση εγω σκεφτομαι το 0,25 για να ειμαι καπου στη μεση...εχεις μετρησει στομιο με παχυμετρο στα δυο που εχεις? και αν ναι ποσο ειναι και για τι οπλο(αυλο) εγω ενδιαφερομαι για crio plus αυλο 18,3-18,4
 
εγώ ξέρετε τι σκέφτομαι;
εδώ πίνακα δεν μπορούμε να πετύχουμε σωστά στα 36 ψαχνόμαστε για φυσίγγια να βαράνε τις φάσσες στα 60 μ
.very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny.

* για ΟΛΟΥΣ μας το λέω και πρώτα απ' όλους για μένανε
Πίνακα κέντρο ομολογώ δεν έχω χτυπήσει ποτέ αχαχα
Εδώ όμως έβαλα γενναία προσκόπευση :)

Alpha Game 4_6 mod.jpg
 
Ανεβαζω και εγω κατι δοκιμες που εκανα...Μου εδωσε ο συγκυνηγος ενα kicks smoke full 0,35 mobile που αγορασε για να το δοκιμασω στην ATA...Το τσοκακι στη συσκευασια πανω ειχε αυτοκολλητο χαρτακι και ηταν γραμμενο με το χερι 17,48 mm...Ο αυλος της ΑΤΑ υπολογιζω γυρω στο 18,3 μπορει και λιγοτερο γιατι δυο τσοκακια μαμα εχουν φουστα 18,3...Φυσιγγι τοπικου κατασκευαστη 32γρ. σε Νο8 και Νο6 με GM3 (Θα σφαξω κανενα και θα ανεβασω φωτο οταν ανεβω σοφιτα..)Στο οπλο εχει γινει κωνος γυρω στους 6,5 ποντους αλλα δεν εχει κυνηγηθει ακομη οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη αν εγινε καλυτερο η χειροτερο...Το 8 στα 36,5μ και το 6 στα 50μ κορδελα...

View attachment 56178
Φυσιγγι τοπικου κατασκευαστη 32γρ. σε Νο8 με GM3

όλες τις πληροφορίες μας έδωσες Γιάννη εκτός από το φυσίγγι που το κρατάς μυστικό ...
Πες το, να πάρω 1 κουτί.
 
Last edited:
Φυσιγγι τοπικου κατασκευαστη 32γρ. σε Νο8 με GM3

όλες τις πληροφορίες μας έδωσες Γιάννη εκτός από το φυσίγγι που το κρατάς μυστικό ...
Πες το να πάρω 1 κουτί.
Αμα μου φτιαξεις τα δυο χαρτονια που ανεβασα με κουκιδες και κυκλους χρωματιστους θα σου στειλω ενα κουτι τζαμπα...Περα απο την πλακα δεν ειναι μυστικο θα σφαξω ενα 8αρι ενα εξαρι και ενα διασπορας και θα ανεβασω φωτο το χρωσταω και στον ΝικοςΠ εξαλλου που του το υποσχεθηκα πριν μερες αλλα ειμαι τεμπελακος υπομονη...
 
Αμα μου φτιαξεις τα δυο χαρτονια που ανεβασα με κουκιδες και κυκλους χρωματιστους θα σου στειλω ενα κουτι τζαμπα...Περα απο την πλακα δεν ειναι μυστικο θα σφαξω ενα 8αρι ενα εξαρι και ενα διασπορας και θα ανεβασω φωτο το χρωσταω και στον ΝικοςΠ εξαλλου που του το υποσχεθηκα πριν μερες αλλα ειμαι τεμπελακος υπομονη...
Θα στα φτιάξω αλλά δεν θα το κάνω για τα φυσίγγια :)
Για εσένα θα το κάνω ... θες αυτά τα χαρτόνια με το 8άρι και το 6άρι ... ?
Θέλω και μια διάσταση χαρτιού αν και νομίζω τις γράφεις πάνω και δεξιά.
Θέλω επίσης και σκάγια στο φυσίγγι ... δεν θυμάμαι αν τα έχεις βάλει.
 
Ευχαριστω πολυ Κωστα για την απαντηση εγω σκεφτομαι το 0,25 για να ειμαι καπου στη μεση...εχεις μετρησει στομιο με παχυμετρο στα δυο που εχεις? και αν ναι ποσο ειναι και για τι οπλο(αυλο) εγω ενδιαφερομαι για crio plus αυλο 18,3-18,4
Πάρε αυτό που σκέφτεσαι μια χαρά θα είσαι.. Σίγουρα θα τα έχεις τ 40-45 μετρα. Δυστυχώς δεν έχω παχυμετρο για να τα μετρήσω.. Σε μια 391 18.3 τα φοράω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top