Βλητικές δοκιμές Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Βέβαια στην αρχή και με το BX δυσκολευομουν αλλά πέρυσι το κυνήγησα κατ’αποκλειστηκοτητα. Και κυνήγαγα καθε μέρα πέρυσι. Φαντάσου βαραγα μαύρες(τσίχλες) μια μέρα χωρίς διασπορας χαχα. Τα είχα
τωρα τα ειπες ολα!
 
ο kicks πιστεύω θα είναι πιο εντυπωσιακό σε καπνίσματα αλλά θα έχει ένα βαθμό δυσκολίας μεγαλύτερο στα κοντινά.
τιποτα δεν εχει!συνηθεια θελει μονο να μην αλλαζεις συνεχεια τσοκ,το βλεπεις και στο σκοπευτηριο ποσο ευκολα τσοκ ειναι.[ολα τα κλειστα τσοκ ανεξαρτητου μαρκας αμα το κοντακι η η επωμιση σου ειναι αλλου για αλλου θα σε δυσκολεψη]
 
Λοιπόν αρχικα να πω οτι ειχε συννεφια με πολυ ζεστη 20 βαθμους και οι δοκιμες εγιναν σχεδον παραθαλασσια(23 μετρα πανω απο τη σταθμη....). Παιζει ρολο το υψομετρο, απλως το αναφερω.

Το χαρτονι 82×110.
1η δοκιμη jordan 40g no4 στα 50μ
Ισως μου εφυγε ελαφρως προς τα κατω αλλα φαινεται καλη τουφεκια θεωρω για αυτα τα μετρα και τις συνθηκες που επικρατουσαν.
View attachment 56518
Πανω η πρωτοτυπη και κατω σημιωμενη για να τη βλεπετε καλυτερα....View attachment 56520
2η δοκιμη το δικό μου φυσιγγι με την τεκνα(εχω γραψει την συνταγη στο χαρτι και ειναι με θωδη 16 και συνολικα 104 σκαγια) οπως ειχα πει δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο.
Πρωτοτυπη.....View attachment 56523
Σημειωμενη....
View attachment 56524
Και συνεχιζουμε σε λιγο με αλλα 2 φυσιγγια.
Μου βγηκαν τα ματια παρεπιπτοντως αλλα ενταξει σας εχω φτιαξει με τις κοκκινες κουκιδες και τα βλεπετε καλα εσεις.
Με τέκνα και Θώδη 16 πολύ καλό είναι το cx 2000 2,00x38 6* 57,00
 
Κάθε κάννη βέβαια ακόμα και από το ίδιο μοντέλο είναι διαφορετική.
Έτσι λένε οι Αμερικάνοι αλλά δεν το πιστεύω πλήρως ...

Το μόνο που αλλάζει είναι ο αυλός (και η ΣΥΣΦΙΞΗ των ίδιων, κατά τα άλλα, ΤΣΟΚ) ... αν τον μετρήσεις και μετρήσεις και το τσοκ, 2 κάνες από το ίδιο μοντέλο θα βγάλουν παρόμοιες τουφεκιές, αν έχεις την ίδια σύσφιξη.

Δεν μετράει σχεδόν κανένας, .... οπότε η πιο εύκολη εξήγηση είναι ότι βγάζουν διαφορετικές τουφεκιές ;)

ps
Έχω πετύχει τσοκ με 0,2mm διαφορά από αυτό που δίνει ο κατασκευαστής.
Δεν πιάνω ψιλά γράμματα όπως οι διαφορές στις φούστες των τσοκ.
 
Last edited:
View attachment 56472
Έκανα και μια δοκιμή με του ξαδέρφου την M2....
Για νεροσωληνα πολύ καλά τα πήγε.:D:D:D
Μ αρέσει η κατανομή που έβγαλε.
Τσοκ 3 άστρα μαμά.
Ωραίος νερό σωλήνας!!!!! Θα τα δουν οι μπερετακιδες και ρεμικτονοεμπλοκακιδες και θα καταπίνουν τη γλώσσα τους!!!! Ξέρεις τι λένε για τους Έλληνες?? Όταν υπάρχει κάποιος που πετυχαίνει στη ζωή η κάτι που πετυχαίνει δύο πράγματα κάνουν γιατί δε μπορούν να το κάνουν οι ίδιοι!!!! Η το απαξιώνουν η το συκοφαντούν!!!!
 
View attachment 56472
Έκανα και μια δοκιμή με του ξαδέρφου την M2....
Για νεροσωληνα πολύ καλά τα πήγε.:D:D:D
Μ αρέσει η κατανομή που έβγαλε.
Τσοκ 3 άστρα μαμά.
Η απόσταση είναι 26,50 μέτρα όπως γράφεις???????? Η ήθελες να γράψεις 36,50 μέτρα????
 
Ο συγκεντρωτηρας z2m18 η κάτι άλλο????
26,5 μέτρα είναι Βαγγέλη,δεν είχα άλλο χώρο και έπρεπε να έχω τον ταχογραφο σε σκιά....
Συγκεντρωτηρας biorientabile 18... Ξέχασα να το γράψω στη φωτό.
Άσχετα με τη συγκέντρωση έβγαλε ωραία κατανομή, δε συμφωνείς;
 
Ωραίος νερό σωλήνας!!!!! Θα τα δουν οι μπερετακιδες και ρεμικτονοεμπλοκακιδες και θα καταπίνουν τη γλώσσα τους!!!! Ξέρεις τι λένε για τους Έλληνες?? Όταν υπάρχει κάποιος που πετυχαίνει στη ζωή η κάτι που πετυχαίνει δύο πράγματα κάνουν γιατί δε μπορούν να το κάνουν οι ίδιοι!!!! Η το απαξιώνουν η το συκοφαντούν!!!!
Δε χρειάζεται να απαξιώνουμε τίποτα φίλε Παναγιώτη. Αργότερα που θα χορτάσω λιγάκι το κυνήγι θα κάνω κι άλλες δοκιμές με τη m2 γιατί αυτό που είδα μου άρεσε. Πιο πολύ θα τις κάνω για να δει κι ο ξάδερφος μου πως πάνε τα φυσίγγια που ρίχνει ανάλογα τα μέτρα και το τσοκ.
 
26,5 μέτρα είναι Βαγγέλη,δεν είχα άλλο χώρο και έπρεπε να έχω τον ταχογραφο σε σκιά....
Συγκεντρωτηρας biorientabile 18... Ξέχασα να το γράψω στη φωτό.
Άσχετα με τη συγκέντρωση έβγαλε ωραία κατανομή, δε συμφωνείς;
Κατά τη γνώμη μου το συγκεκριμένο βύσμα είναι πολύ καλό και δίνει συγκεντρώσεις ,αλλά θέλει την πυρίτιδα τουλάχιστον στο 1,90 γιατί ως μισοταπα θέλει 0,05 παραπάνω ......... Η απόσταση είναι πολύ μικρή για να βγάλεις συμπέρασμα σε συγκέντρωση -κατανομη........
 
τιποτα δεν εχει!συνηθεια θελει μονο να μην αλλαζεις συνεχεια τσοκ,το βλεπεις και στο σκοπευτηριο ποσο ευκολα τσοκ ειναι.[ολα τα κλειστα τσοκ ανεξαρτητου μαρκας αμα το κοντακι η η επωμιση σου ειναι αλλου για αλλου θα σε δυσκολεψη]
Σωστό....κ εγώ κοντά μακριά λάιτ φουλ εκτός μπεκάτσας‼️
 
Κατά τη γνώμη μου το συγκεκριμένο βύσμα είναι πολύ καλό και δίνει συγκεντρώσεις ,αλλά θέλει την πυρίτιδα τουλάχιστον στο 1,90 γιατί ως μισοταπα θέλει 0,05 παραπάνω ......... Η απόσταση είναι πολύ μικρή για να βγάλεις συμπέρασμα σε συγκέντρωση -κατανομη........
Βαγγέλη κοίτα πως το βλέπω εγώ...
Άσχετα με το βύσμα μου έδωσε μια ικανοποιητική ταχύτητα οπότε την πυρίτιδα δεν θα την πήγαινα παραπάνω.
Σωστά το λες ότι η απόσταση σε σχέση με το τσοκ είναι μικρή.... έπρεπε να είναι στα 30 μέτρα η δοκιμή οπότε την συγκέντρωση δεν θα τη λάβουμε στα υπ οψην. Όμως η κατανομή στα σκάγια δεν είναι άσχημη. Δεν έχει κενά που θα μπορούσε να περάσει μια πέρδικα η ένας λαγός από μέσα εφόσον είμαι κέντρο.
Λογικά λοιπόν στα 30 μέτρα με 3 άστρα θα γεμίσει ο κύκλος και θα έχω μια ακόμα πιο αποτελεσματική τουφεκιά ή με 4 άστρα στα 26 μέτρα πάλι θα γεμίσει ο κύκλος. Για μένα σε κυνήγι πέρδικας και λαγού με σκύλο φερμας κάνει σαν πρώτο φυσιγγι με 4 άστρα.
Τα παραπάνω είναι άποψη μου βέβαια για τον τόπο και τον τρόπο που κυνηγάω.
 
Και η συνεχεια...IMG_20220924_232426.jpgIMG_20220924_232519.jpgIMG_20220924_232910.jpgIMG_20220924_234527.jpg
Τα σκαγια τα μετρησα 285 μπαρουτι μαλλον GM3 καψουλι μαλλον CX2000 συγκεντρωτηρας μαλλον aquila (ιδιογομωτης δεν ειμαι...) Βασιλη για κανε μια τα σκαγια με το counthings (για αυτο ανεβασα φωτο...) εκανα και εγω μια προσπαθεια αλλα κατι μου ζηταγε βαρεθηκα και το κλεισα...για κανε και ενα εξπλειν τροπου χρησης...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top