Βλητικές δοκιμές

Εδώ γράφω από το 2014. Μπορείς να ψάξεις και να βρεις τις δοκιμές.
10/6/2017 βλέπω εγγραφή φίλε.
Μάλλον θα έγραφες με άλλο username το 2014.
Βαριέμαι να ψάξω, θα αρκεστώ στις δικές μου.
Είπα μήπως τις είχες εύκαιρες.
 
Προσωπική μου γνώμη, η γεωμετρία της κάνης, παίζει κάποιο ρόλο σε παραμορφωσιμα σκάγια (μολύβδινα μαλακά και ημίσκληρα καθώς και βισμουθιου). Το πόσο όμως, δεν ξέρω. Για να μιλήσουμε για αυτό το ποσοστό, πρέπει να έχουμε ολόιδια φυσίγγια (πρακτικά αδύνατο). Στα σκάγια που δεν παραμορφώνονται (ατσάλινα, χάλκινα, TSS, hevishot κτλ) δεν νομίζω να αποδώσει κάτι παραπάνω...
 
κ.Νίκο όταν λές διπλό κυάθιο τι ακριβώς εννοείς ;
Βάλε αν θέλεις μια διαφωτιστική φώτο .

Eλα βρε Λαμπη μου ...Απιστευτο μου φανταζει....να μην ξερεις εσυ το διπλοκυαθιο !!! o_O
Ειναι η πατεντα του Μαστρο Μιχαλη...απο το ιδιογομωση...
Βιor 14 +2 κυαθια ( τα ποτηρια μονο ) μπιοριεταμπιλε 18 ....το ενα επανω στο αλλο φιλε !!

εικόνα_Viber_2023-08-24_18-14-18-323.jpg

Αναλογα την πυριτιδα και την δοσολογια..μπορεις να βαλεις και bior 18...

Tυχαια η δοση της φωτο..
 
Μα εκει είναι το θέμα Παναγιώτη.
Ότι υπάρχουν εταιρείες , στο συγκεκριμένο παράδειγμα η beretta , που έχουν καλύτερη γεωμετρία . Και έχει άλλες που δεν έχουν καλή γεωμετρία για αυτό και σε ορισμένες περιπτώσεις π.χ για καρτέρι μεγάλων θηραμάτων υπάρχει κόσμος που τα βελτιώνει.

Από αυτά που έχω δει , μπορεί η μπενελλι να βγάλει πιο σφιχτές τουφεκιές αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να μεγαλώσει ο κωννος και να πάει όσο του άλλου .

Αυτό γίνεται , γιατί η κάθε εταιρεία βγάζει και διαφορετικό/κα προφίλ κάννης .

Για αυτό ακριβώς υπάρχει κόσμος που αλλάζει το προφίλ της benelli, επειδή οι κάννες δεν είναι ομοειδείς ,ούτε ίδιες.
Τα ειπες οπως επρεπε αλλα μεσα απο τα ερωτηματα δεν ειναι η διαπιστωση οτι συγκρινουμε ανομοια πραγματα για τον λογο αυτο υπαρχουν και διαφορες αλλα απο την αεναη συζήτηση που κανουμε για την υπεροχη των beretta εναντι των benelli βλητικα παντα κατι που η πολιτικη πωλησεων της μαμα beretta εχει επιλεξει να διατηρεί με την γεωμετρια που κστασκευαζει τις κανες τις πραγμα παρα πολυ ευκολα θα μπορουσε και στην benelli να δωσει αυτο το κατασκευαστικο πλεονεκτημα .Στην περιπτωση αυτη μια benelli θα πουλαγε μονο διοτι για μενα συγκεντρωνει στο συνολο των θετικων παραμετρων οπως κλειστρο εργονομια ζυγισμα αξιοποιστια σιγουρια καθσροτητα μηχανισμου θετικα αναγκαια πρωτιστως για ενα αυτογεμες.Να και ο λογος που σωστα διατυπωνεις οτι επιλεγουν να αγορασουν ενα benelli και προβαινουν οποιοι το κρινουν προσωπικα αναγκαιο στην.βελτιωση της κανης .Και οπως λεει και ο Βασιλης ο φιλος μου δεν ειναι παντα αναγκαιο ζητουμενο η σφιχτη τουφεκια γιατι πολλοι κυνηγοι δεν μπορουν να την υποστηριξουν και βολευονται με ποιο ανοιχτες και εχουν τα αποτελεσματα που τους ευχαριστει.Ενα παραδειγμα η benelli super sport βγαζει σφιχτες τουφεκιες εναντι των υπολοιπων benelli και ομως δυο κατοχοι που ξερω δεν μπορουν να προσαρμοστουν σε αυτο και ενας την πουλησε ο αλλος ειναι διπλα μου και πηγε και πηρε μια breda aries 2 μεταχειρισμενη να σημειωσω λαγοκυνηγος και το οπλο μπηκε στη βαλιτσα.Επειδη το εχω κυνηγησει το οπλο αυτο το συντηρουσα και εχω κανει συγκριτικο με την Μ2 δια της ιδισς γνωσεως και αναφερομαι.Θα επαναλαβω εν κατακλειδι το αυτογεμες δε ειναι μονο κανη που ευτυχως υπαρχει τροπος βελτιωσης για καλιτερο βλητικο αποτελεσμα οπως εχουμε ποικιλα αναδειξει εδω αλλα το συνολο των θετικων παραμετρων που πρεπει να δινουμε βαρυτητα στην κατασκευη του.
 
Γιατι εχουν απο την μανα τους κωνους.Πηρατε ποτε μια benelli και μια beretta με τον ιδιο κωνο και τον ιδιο αυλο για να διαπιστώσετε που υπαρχει πραγματι υπεροχη;Να δουμε που ειναι ο μυθος και που η πραγματικοτητα.Γιατι οταν κανουμε συγκρισεις πρεπει να ειναι μεταξυ ομοειδών πραγματων. Ας το κανει καποιος και τοτε θα καταλαβετε την πολιτικη πωλησεων της μαμα beretta.

Παναγιωτη μου...Πηρα εγω...δλδ ειπα σε εναν φιλο και μου εφερε την Μπενελι ραφαελο κριο...και με
δευτερη καννη καποια ντελουξ νομιζω....
ΚΑΙ οι δυο καννες 18,3 αυλο...και μαμα κωνο...Τι κωνο ειχαν δεν ξερω...
Εκανα δοκιμες...απο 32 γραμμαρια Ν8,5 μεχρι και 48 γραμμαρια Ν4...
Δεν ειδα ουσιαστικες διαφορες...που να αγγιζουν το 5%...Ολες ηταν κατω του 5%....και σε καποια σεταπ
η ραφαελο....εβαλε γυαλια στην Μπερετα Α-390...
Ειλικρινα δεν ξερω πως δημιουργηθηκε αυτος ο ΜΥΘΟΣ...οτι οι Μπενελι υστερουν βλητικα...
Εγω δεν ειδα κατι τετοιο....Και εαν το εβλεπα να εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα ελεγα...φιλε μου !!! :cool:

ΥΓ. Περιμενω...να γυρισει με το καλο.... ο φιλος μου ο Στελιος απο την Χιο...να μου φερει τις μπενελι του...να
δω αυτες τις διαφορές που λεει !!
Αυτες που δοκιμασα...βλητικα ( για μενα ) ηταν αψογες !!!:)
 
Γιατι εχουν απο την μανα τους κωνους.Πηρατε ποτε μια benelli και μια beretta με τον ιδιο κωνο και τον ιδιο αυλο για να διαπιστώσετε που υπαρχει πραγματι υπεροχη;Να δουμε που ειναι ο μυθος και που η πραγματικοτητα.Γιατι οταν κανουμε συγκρισεις πρεπει να ειναι μεταξυ ομοειδών πραγματων. Ας το κανει καποιος και τοτε θα καταλαβετε την πολιτικη πωλησεων της μαμα beretta.
Με ιδιο αυλο, ιδιο κωνο, δεν υπαρχει διαφορα. Εκτος και η μια εχει πιο σωστα τσοκ.
 
μαμα beretta εχει επιλεξει να διατηρεί με την γεωμετρια που κστασκευαζει τις κανες τις πραγμα παρα πολυ ευκολα θα μπορουσε και στην benelli να δωσει αυτο το κατασκευαστικο πλεονεκτημα
Ίσως και να μην μπορεί, για την ακρίβεια να μην λειτουργεί σωστά ο μηχανισμός αδράνειας, και όταν λέω σωστά δεν εννοώ απαραίτητα να μην μπορεί να επαναγεμισει , αλλά να ανοίγει το κλείστρο πριν ή γόμωση βγει από το στόμιο. Αυτό θα μπορούσε να συμβαίνει με ορισμένες γομώσεις, γιατί στον μηχανισμό αδράνειας δεν αρκεί να συμπιεστει το ελατηριο εντός του κλείστρου ,αλλά απαιτείται επίσης μία ελάχιστη διάρκεια με ψηλές πιέσεις ώστε η επιτάχυνση του όπλου (όχι του κλείστρου) προς τα πίσω ( επιτάχυνση του λάκτισματος), να καθυστερήσει την εκτόνωση του ελατηρίου ( άρα και το ξεκλείδωμα του κλείστρου) έτσι που όταν ανοίξει το κλείστρο να έχει ήδη βγει η γόμωση από την κάννη.
 
Τα ειπες οπως επρεπε αλλα μεσα απο τα ερωτηματα δεν ειναι η διαπιστωση οτι συγκρινουμε ανομοια πραγματα για τον λογο αυτο υπαρχουν και διαφορες αλλα απο την αεναη συζήτηση που κανουμε για την υπεροχη των beretta εναντι των benelli βλητικα παντα κατι που η πολιτικη πωλησεων της μαμα beretta εχει επιλεξει να διατηρεί με την γεωμετρια που κστασκευαζει τις κανες τις πραγμα παρα πολυ ευκολα θα μπορουσε και στην benelli να δωσει αυτο το κατασκευαστικο πλεονεκτημα .Στην περιπτωση αυτη μια benelli θα πουλαγε μονο διοτι για μενα συγκεντρωνει στο συνολο των θετικων παραμετρων οπως κλειστρο εργονομια ζυγισμα αξιοποιστια σιγουρια καθσροτητα μηχανισμου θετικα αναγκαια πρωτιστως για ενα αυτογεμες.Να και ο λογος που σωστα διατυπωνεις οτι επιλεγουν να αγορασουν ενα benelli και προβαινουν οποιοι το κρινουν προσωπικα αναγκαιο στην.βελτιωση της κανης .Και οπως λεει και ο Βασιλης ο φιλος μου δεν ειναι παντα αναγκαιο ζητουμενο η σφιχτη τουφεκια γιατι πολλοι κυνηγοι δεν μπορουν να την υποστηριξουν και βολευονται με ποιο ανοιχτες και εχουν τα αποτελεσματα που τους ευχαριστει.Ενα παραδειγμα η benelli super sport βγαζει σφιχτες τουφεκιες εναντι των υπολοιπων benelli και ομως δυο κατοχοι που ξερω δεν μπορουν να προσαρμοστουν σε αυτο και ενας την πουλησε ο αλλος ειναι διπλα μου και πηγε και πηρε μια breda aries 2 μεταχειρισμενη να σημειωσω λαγοκυνηγος και το οπλο μπηκε στη βαλιτσα.Επειδη το εχω κυνηγησει το οπλο αυτο το συντηρουσα και εχω κανει συγκριτικο με την Μ2 δια της ιδισς γνωσεως και αναφερομαι.Θα επαναλαβω εν κατακλειδι το αυτογεμες δε ειναι μονο κανη που ευτυχως υπαρχει τροπος βελτιωσης για καλιτερο βλητικο αποτελεσμα οπως εχουμε ποικιλα αναδειξει εδω αλλα το συνολο των θετικων παραμετρων που πρεπει να δινουμε βαρυτητα στην κατασκευη του.
Συμφωνώ μαζί σου φίλε.
Τα (ξανά)γράφω πιο πολύ , γιατί φτάσαμε στο 2023 και ξανά αναρωτιόμαστε αν έχουν αποτέλεσμα πράγματα που έχουν αποδειχτεί και στην πράξη εδώ και χρόνια ότι δουλεύουν.
Διαβάζω ορισμένες απόψεις ,που τα ισοπεδώνουν όλα.
Παιδιά από το 1950 -60 είναι γνωστά όλα. Μην τσιμπατε στην ανακύκλωση του μάρκετινγκ
 
Εκανα δοκιμες...απο 32 γραμμαρια Ν8,5 μεχρι και 48 γραμμαρια Ν4...
Δεν ειδα ουσιαστικες διαφορες...που να αγγιζουν το 5%...Ολες ηταν κατω του 5%...
Οι δικές σου δοκιμές έχουν ιδιαίτερη σημασία διότι γίνονται με σταθερά φυσίγγια.

Ειλικρινα δεν ξερω πως δημιουργηθηκε αυτος ο ΜΥΘΟΣ...οτι οι Μπενελι υστερουν βλητικα...
Για να βγάζουν κάποιοι χρήματα από όπλα που δεν ζητάνε τίποτα απολύτως και είναι τα πολυπληθέστερα στην Ελλάδα, έπρεπε να δημιουργηθεί ένα φανταστικό αφήγημα.
Επίσης γιατί όταν έχεις πει ένα πράγμα 100 φορές είναι δύσκολο να ξεπεράσεις τον εγωισμό σου και να πεις έκανα λάθος.
Εγώ πιέζω να πέσει καμιά δοκιμή που να με στείλει αδιάβαστο αλλά μόνο λόγια πέφτουν.

Εγω δεν ειδα κατι τετοιο....Και εαν το εβλεπα να εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα ελεγα...φιλε μου !!!
Η βλητική υπεροχή φαίνεται στο 90+% και στο 10-%.
Αυτά με κάνες δεν πετυχαίνονται.
Θες φυσίγγι ή/και τσοκ.
Αναλωνόμαστε σε ποσοστά που πετυχαίνονται σχετικά εύκολα με αλλαγή φυσιγγίου ή τσοκ και ποιά κάνη ρίχνει το ic σαν mod στα ψιλά μη γνωρίζοντας δε και την ακριβή σύσφιξη.
Αυτό είναι όλο το θέμα.
Οι τσίχλες δηλαδή (σαν το μικρότερο και πολυπληθέστερο θήραμα).
 
Last edited:
Ίσως και να μην μπορεί, για την ακρίβεια να μην λειτουργεί σωστά ο μηχανισμός αδράνειας, και όταν λέω σωστά δεν εννοώ απαραίτητα να μην μπορεί να επαναγεμισει , αλλά να ανοίγει το κλείστρο πριν ή γόμωση βγει από το στόμιο. Αυτό θα μπορούσε να συμβαίνει με ορισμένες γομώσεις, γιατί στον μηχανισμό αδράνειας δεν αρκεί να συμπιεστει το ελατηριο εντός του κλείστρου ,αλλά απαιτείται επίσης μία ελάχιστη διάρκεια με ψηλές πιέσεις ώστε η επιτάχυνση του όπλου (όχι του κλείστρου) προς τα πίσω ( επιτάχυνση του λάκτισματος), να καθυστερήσει την εκτόνωση του ελατηρίου ( άρα και το ξεκλείδωμα του κλείστρου) έτσι που όταν ανοίξει το κλείστρο να έχει ήδη βγει η γόμωση από την κάννη.
Αυτό ακριβώς είναι . Τέλεια διατύπωση και περιγραφή.
Για να έχεις αυτήν την « ελάχιστη διάρκεια με υψηλές πιέσεις» αποκλείονται μεγάλοι κώνοι και φαρδιοι άυλοι .
Όσοι κάνουν κώνο , ας έχουν υπόψη τους ότι μπορεί να ξεκλειδώνει το κλείστρο ελάχιστα νωρίτερα με κάποιες γομωσεις
 
Επομένως ,όσοι θέλετε να έχετε βελτιωμένο κύλινδρο που να ΜΗΗΗΗΗΝ είναι βελτιωμένος κύλινδρος αλλά ντεεεεεμι τσοκ κάντε κώνο‼️‼️‼️
Όσοι πάλι νομίζετε ότι η επέκταση κώνου θα αυξήσει αναλογικά τα ποσοστά του φουλ,καλύτερα παίξτε τζόκερ,Κίνο,Λόττο‼️
Τα λέω καλά Μπιλ❓
 
Επομένως ,όσοι θέλετε να έχετε βελτιωμένο κύλινδρο που να ΜΗΗΗΗΗΝ είναι βελτιωμένος κύλινδρος αλλά ντεεεεεμι τσοκ κάντε κώνο‼️‼️‼️
Όσοι πάλι νομίζετε ότι η επέκταση κώνου θα αυξήσει αναλογικά τα ποσοστά του φουλ,καλύτερα παίξτε τζόκερ,Κίνο,Λόττο‼️
Τα λέω καλά Μπιλ❓
Έχεις δει πολλές τουφεκιές πάνω από 75-80% ;
Με τι εμπορικά φυσίγγια ;

Ρητορική ερώτηση.
 
Last edited:
Έχεις δει πολλές τουφεκιές πάνω από 75-80% ;
Με τι φυσίγγια ;

Ρητορική ερώτηση.
Με απλά εμπορίου εγώ δεν έχω φτάσει το 80❓που σου έδωσε εσένα το περκορσο έως 70-72 στην καλύτερη με λάιτ φουλ....φουλ φουλ δεν έχω,έχω 8/10
92❓ έφτασα με το μπριλλευ, όταν έριξα το 42.5 νιτρομαγκ μόνο αυτο‼️με το μαμά 8/10 έως 87%
 
Ίσως και να μην μπορεί, για την ακρίβεια να μην λειτουργεί σωστά ο μηχανισμός αδράνειας, και όταν λέω σωστά δεν εννοώ απαραίτητα να μην μπορεί να επαναγεμισει , αλλά να ανοίγει το κλείστρο πριν ή γόμωση βγει από το στόμιο. Αυτό θα μπορούσε να συμβαίνει με ορισμένες γομώσεις, γιατί στον μηχανισμό αδράνειας δεν αρκεί να συμπιεστει το ελατηριο εντός του κλείστρου ,αλλά απαιτείται επίσης μία ελάχιστη διάρκεια με ψηλές πιέσεις ώστε η επιτάχυνση του όπλου (όχι του κλείστρου) προς τα πίσω ( επιτάχυνση του λάκτισματος), να καθυστερήσει την εκτόνωση του ελατηρίου ( άρα και το ξεκλείδωμα του κλείστρου) έτσι που όταν ανοίξει το κλείστρο να έχει ήδη βγει η γόμωση από την κάννη.
Δεν νομίζω ότι ειναι αυτός ο λόγος. Πολύ απλά αν ίσχυε κάτι τέτοιο τότε θα συνέβαινε αυτό που λες με κάποια πολύ ελαφριά φυσίγγια που δεν θα έδιναν αρκετό λάκτισμα κλπ. Επίσης ακόμη και στις κάννες super magnum με ελαφριά φυσίγγια πάλι θα γινόταν αυτό που λες. Ακόμη και όσοι πειράζουν ή αλλαζουν κάννες και εδώ αλλά και στην Αμερική που τα πειράζουν κατευθείαν από τα καταστήματα πάλι θα είχαν θέμα. Και πάλι όμως είναι κάτι πολύ εύκολα ρυθμίσιμο με το βάρος του κλειστρου και το ελατήριο αδρανείας και επαναφοράς όπως έχουν κάνει και άλλοι κατασκευαστές που πλέον φτιάχνουν αδρανείας όπλα όπως πχ η Browning που έχει και διευρυμένο αυλό. Ή βάζοντας διπλά ελατήρια όπως έχει κάνει στην Super Vinci. Λυσεις υπάρχουν πολλές αν ήθελε και σίγουρα έχει την τεχνογνωσία να το κάνει αν θέλει. Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα marketing της Beretta. Αν δεν διαχώριζε κάπως τα όπλα της μεταξύ των εταιριων που τις ανήκουν (beretta , franchi , Benelli) τότε θα πούλαγε μόνο η Benelli.
 
Δεν νομίζω ότι ειναι αυτός ο λόγος. Πολύ απλά αν ίσχυε κάτι τέτοιο τότε θα συνέβαινε αυτό που λες με κάποια πολύ ελαφριά φυσίγγια που δεν θα έδιναν αρκετό λάκτισμα κλπ. Επίσης ακόμη και στις κάννες super magnum με ελαφριά φυσίγγια πάλι θα γινόταν αυτό που λες. Ακόμη και όσοι πειράζουν ή αλλαζουν κάννες και εδώ αλλά και στην Αμερική που τα πειράζουν κατευθείαν από τα καταστήματα πάλι θα είχαν θέμα. Και πάλι όμως είναι κάτι πολύ εύκολα ρυθμίσιμο με το βάρος του κλειστρου και το ελατήριο αδρανείας και επαναφοράς όπως έχουν κάνει και άλλοι κατασκευαστές που πλέον φτιάχνουν αδρανείας όπλα όπως πχ η Browning που έχει και διευρυμένο αυλό. Ή βάζοντας διπλά ελατήρια όπως έχει κάνει στην Super Vinci. Λυσεις υπάρχουν πολλές αν ήθελε και σίγουρα έχει την τεχνογνωσία να το κάνει αν θέλει. Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα marketing της Beretta. Αν δεν διαχώριζε κάπως τα όπλα της μεταξύ των εταιριων που τις ανήκουν (beretta , franchi , Benelli) τότε θα πούλαγε μόνο η Benelli.
Ναι όντως η Μπράου στην α5(αδράνειας) έχει αυλό 18.7-18-8❓κ κώνο σίγουρα μεγαλύτερο από τον 1.2 εκ.που πούλησε η λινατσα σε μένα‼️
 
Δεν κάνει και ο @BIRDY τις δοκιμές για να δούμε αν ο μεγαλύτερος κώνος των powerbore κάνει δουλειά.
.my man.
Θα έρθουν τα δίδυμα και θα μείνουμε με την απορία 😂
Κάτσε περιμένω την διατριβή....του πραουλερ‼️θα την σκάσω σαν την Σαπφώ Νοταρά‼️μπουυυυυυυρλοτοοοοο‼️😆
 
Δεν είναι θέμα λειτουργίας.
Η Α5 με διευρυμένο αυλο(18.7-8)δουλεύει απρόσκοπτα.
Τουρκικά με 18.8,το ίδιο.
Καλά αυτό μη το λες. Σκεφτόμουν να αγοράσω την Α5 και μου είπαν μακρια γιατί με μικρές γομώσεις κάνει εμπλοκές. Για τα τουρκικα δεν ξέρω.
 
Back
Top