Βλητικές δοκιμές

Και εγώ στην βλητική είμαι καχύποπτος,μόνο που μέχρι να κάνω την δοκιμή ΤΟ ΒΟΥΛΩΝΩ το στόμα μου.Ακου κρατά τα στο μυαλό σου,και να μην υποστηρίζω την αλήθεια,γιατί η άλλοι δεν,σκασιλα τι κάνουν οι άλλοι.Εγω τα είδα στο πεδίο!Και σου δίνω ένα παράδειγμα,τι μου είπε ο Γιάννης για το κωννο της Οπτιμα?3,5 πόντους και λόγο ότι ΔΕΝ τον μέτρησα και δεν βρίσκω στοιχεία έως τώρα,το βούλωσα.Ετσι βάδισα και στη βλητική,άκουσες να αναφέρω Το τροπάριο το
Ρεμινκτον και αχρωμιωτες,γιατί?Λες να μην τα έχω δει στο πεδίο?Από 18,2 έως 19,7?Eμενα μου άρεσε τόσο η βλητική που αφιερώθηκα σε αυτή και στις 3 κύριες πηγές για την ολοκληρωμένη γνώση της βλητικής των όπλων.,ΟΠΛΟΥΡΓΕΙΑ, ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ, ΔΟΚΙΜΈΣ.Χωρις και τα τρία μαζί δεν έχεις το πακέτο,πρέπει να ξέρεις και της 3 πηγές καλά για να μην πετάς πατάτες.Αλλα πάνω από όλα να αγαπάς την αληθεια οποία και να είναι αυτή .
Και εγώ βλέπεις ότι δεν μιλάω για τις δοκιμές σου ...
Δεν είσαι ο μόνος που κάνει δοκιμές ... κάποιοι που έχουν πρόσβαση σε επαγγελματικό εξοπλισμό δεν τα βλέπουν αυτά που βλέπεις εσύ για τις ταχύτητες στομίου.
Αυτό πρέπει κάπως να εξηγείται .. δες
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/benelli-team.4207/page-423#post-922626

Επίσης κανένας δεν επιχείρησε να απαντήσει σε αυτές τις 3 απλές ερωτήσεις ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές.5134/page-67#post-920258
Τα 40m/s μείωση στην αρχική δεν είναι αστεία ποσότητα.

Επί του πεδίου τώρα, εγώ με 2 μη βελτιωμένα όπλα ποτέ δεν είχα πρόβλημα διάτρησης ... γιατί ?
Γιατί σε σχέση με αυτά που διαβάζω εδώ, ρίχνω κοτρόνια.

Αν τώρα πας με οριακό # σκαγιού, σε οριακή απόσταση και κάποια δυνατά σκάγια 1-2 (σύμφωνα με την θεωρία σου και από αυτά που θα πλήξουν το θήραμα σε σωστό σημείο) καταφέρουν να το κρατήσουν τότε όλος αυτός ο κόπος που έχεις κάνει και οι μετατροπές έχουν κάποια σημασία.
Ο άλλος που ρίχνει 1 νούμερο πιο χοντρά θα είναι πάντα πιο μπροστά σε διάτρηση από οποιαδήποτε "γρήγορη" κάνη.
 
Last edited:
Και εγώ βλέπεις ότι δεν μιλάω για τις δοκιμές σου ...
Δεν είσαι ο μόνος που κάνει δοκιμές ... κάποιοι που έχουν πρόσβαση σε επαγγελματικό εξοπλισμό δεν τα βλέπουν αυτά που βλέπεις εσύ για τις ταχύτητες στομίου.
Αυτό πρέπει κάπως να εξηγείται .. δες
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/benelli-team.4207/page-423#post-922626

Επίσης κανένας δεν επιχείρησε να απαντήσει σε αυτές τις 3 απλές ερωτήσεις ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές.5134/page-67#post-920258
Τα 40m/s μείωση στην αρχική δεν είναι αστεία ποσότητα.

Επί του πεδίου τώρα, εγώ με 2 μη βελτιωμένα όπλα ποτέ δεν είχα πρόβλημα διάτρησης ... γιατί ?
Γιατί σε σχέση με αυτά που διαβάζω εδώ, ρίχνω κοτρόνια.

Αν τώρα πας με οριακό # σκαγιού, σε οριακή απόσταση και κάποια δυνατά σκάγια 1-2 (σύμφωνα με την θεωρία σου και από αυτά που θα πλήξουν το θήραμα σε σωστό σημείο) καταφέρουν να το κρατήσουν τότε όλος αυτός ο κόπος που έχεις κάνει και οι μετατροπές έχουν κάποια σημασία.
Ο άλλος που ρίχνει 1 νούμερο πιο χοντρά θα είναι πάντα πιο μπροστά σε διάτρηση από οποιαδήποτε "γρήγορη" κάνη.
Βλέπεις που τελικά γιατί ότι και να πούμε,πάλι ερχόμαστε στο πρώτο ποστ,θέλω βελτιωμένη κάννη και προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν τι θέλω?Πήρατε αριθμούς που ζητήσατε ,και μετά από μερικές ώρες,γράφεται τα ίδια.Εγω την άτρακτο την διαβάζω στο χαρτοπολτο δεν χρειάζομαι κανέναν να μου κάνει μαθήματα βλητικής ήξερα πως πάει η άτρακτος των τσοκ φρένων,την έβλεπα κάθε μέρα.Αντε πάρε μια τέτοια κάννη,με ότι και να ρίξεις δίπλα δίπλα η συμβατική θα βλέπει την πλάτη σου.Φυσικα και θέλω να τα λέμε,stay tuned and we alot to talk about,Im haveing a nice time.Για μένα αυτές η συζητήσεις είναι πολύ ευχάριστες,καλά περνάω.Και όπως είπαμε νέα αγορά στη σωστή κατεύθυνση,κάνε αυτό που λέει η καρδιά σου.
 
Καλησπέρα στην παρέα...
Παραθέτω δυο απλές δοκιμές που έκανα με Lambro skeet 24 γρ 9,5 σειρά 2.
Η πρώτη με το τσοκ IC της remington και η δεύτερη με το Modified.
Η απόσταση και στις δυο τουφεκιές 32 μέτρα.
View attachment 79165

View attachment 79166
Η 2η φωτο μου αρεσει πολυ!!
 
Ενδιαφέρουσα φωτό που φυσικά αντιστοιχεί σε συγκεκριμένο φυσίγγι.
Την στιγμή της κορύφωσης των πιέσεων η γόμωση έχει κινηθεί κατά 12,7mm.
Στο συγκεκριμένο φυσίγγι η κορύφωση των πιέσεων δεν νομίζω ότι προέρχεται από τον κώνο.
Η ισοπεδωτική λογική ότι κάποιες γεωμετρίες πάνε καλύτερα (εστω και λίγο) ΟΛΑ τα φυσίγγια για εμένα είναι μεγάλο λάθος.
Δεν χρειάζεται καν απόδειξη ... το ότι ασχολούμαστε και κάνουμε δοκιμές 20 χρόνια για το ίδιο θέμα και ακόμα διαφωνούμε κάτι σημαίνει.

Σας είπα, σε λίγο θα ακούσουμε ότι τα Baikal δεν σκοτώνουν.

View attachment 79157
Από που είναι αυτό Βασίλη ;.
 
Βλέπεις που τελικά γιατί ότι και να πούμε,πάλι ερχόμαστε στο πρώτο ποστ,θέλω βελτιωμένη κάννη και προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν τι θέλω?
Ξεκίνα πάλι το κυνήγι.
Να δώσω 2 χιλιάρικα για 2 πιο γρήγορα σκάγια, δεν δίνω.
Γι αυτό να εισαι σίγουρος.
 
Ξεκίνα πάλι το κυνήγι.
Να δώσω 2 χιλιάρικα για 2 πιο γρήγορα σκάγια, δεν δίνω.
Γι αυτό να εισαι σίγουρος.
Άμα ξεκίναγα φυσικά bum δεν θα αγόραζα εννοείται,όλα στο τέρμα βλητικα και το τελευταίο σκαγιου.
 
πρεπει να θελωΞεκίνα πάλι το κυνήγι.
Να δώσω 2 χιλιάρικα για 2 πιο γρήγορα σκάγια, δεν δίνω.
Γι αυτό να εισαι σίγουρος.
Θα σε φαη ο καημός σου λέω,έχεις όλα τα σημάδια του συνδρόμου θέλω αλλά δεν πρέπει να θέλω.Τοχω δει πολλές φορές σου λέω,πάρε και όποιος πει κακό λόγο θάχει να κάνει με μένα.Ενας που δεν ενδιαφέρεται,δεν ασχολείται,άρα έχεις το σύνδρομο.Με έχεις δει εμένα να ασχολουμε με το τι είπε ο Ρόστερ,ο Τόμας,και δεν ξέρω ποιος?Γιατί τα έχω λύσει αυτά τα θέματα,αγοράζω ένα τουφέκι τέρμα ταβάνι στην απόδοση του,γιατί αυτό θέλω,είναι τόσο απλό.Θελω και την σοβαρή βελτίωση την ιδιογομωση,αλλά και το κάτι παραπάνω από την κάννη.Εγω το χομπι μου το πλήρωσα,έτσι γουστάρω μια ζωή την έχουμε,αέρα για την Α5 θα πηγαινα.Παρτο,μην το στερείς από τον εαυτο είναι κρίμα να υποφέρεις και να γραφης χρόνια,από το 20 είπες αν θυμάμαι καλά.Θα την πάρεις θα την ευχαρηστηθεις και τα κατεβατα τέλος.Μετα στόχος η ιδιογομωση,τότε θα είσαι ολοκληρωμένος,να μην σου τα περνούν η εταιρίες είναι κρίμα.
 
Θα σε φαη ο καημός σου λέω,έχεις όλα τα σημάδια του συνδρόμου θέλω αλλά δεν πρέπει να θέλω.Τοχω δει πολλές φορές σου λέω,πάρε και όποιος πει κακό λόγο θάχει να κάνει με μένα.Ενας που δεν ενδιαφέρεται,δεν ασχολείται,άρα έχεις το σύνδρομο.Με έχεις δει εμένα να ασχολουμε με το τι είπε ο Ρόστερ,ο Τόμας,και δεν ξέρω ποιος?Γιατί τα έχω λύσει αυτά τα θέματα,αγοράζω ένα τουφέκι τέρμα ταβάνι στην απόδοση του,γιατί αυτό θέλω,είναι τόσο απλό.Θελω και την σοβαρή βελτίωση την ιδιογομωση,αλλά και το κάτι παραπάνω από την κάννη.Εγω το χομπι μου το πλήρωσα,έτσι γουστάρω μια ζωή την έχουμε,αέρα για την Α5 θα πηγαινα.Παρτο,μην το στερείς από τον εαυτο είναι κρίμα να υποφέρεις και να γραφης χρόνια,από το 20 είπες αν θυμάμαι καλά.Θα την πάρεις θα την ευχαρηστηθεις και τα κατεβατα τέλος.Μετα στόχος η ιδιογομωση,τότε θα είσαι ολοκληρωμένος,να μην σου τα περνούν η εταιρίες είναι κρίμα.
Αν μου πεις όπλο που να βάζω μέσα δράμια 000 και να τα ρίχνει σαν 0000 θα το αγοράσω την επόμενη ημέρα.
Άντε τα #5 να τα ρίχνει σαν #4.
Τσίχλες δεν με ενδιαφέρουν.
Ας πληρώσουν άλλοι για να μάθουν.

Για πες τώρα για να ξέρω τι θα περιμένω.
Αυλός 18,4mm κώνος 1,5cm (M2) με ένα κοινό #6 (400m/s) πόσα βρεγμένα φύλλα θα τρυπήσει στα 40m?
Το ίδιο και για την Maxus 1.
 
Θα σε βάλω μέσα τι κουλτούρα των αγγλόφωνων ,Ο bum ναι είναι ο αλήτης,αλλά η ακριβής έννοια είναι άχρηστος,.για τέτοια bums λέμε🤣
Μια λέξη χίλιες έννοιες ,αν ακούσεις μία μαυρουκα να λέει, μα'ι' μπαμ‼️εννοεί την πίσω κίνηση‼️....ο μπόξερ ...την χαμένη υπόθεση....κλπ κλπ
 
Back
Top