Βλητικές δοκιμές

Ρε έχετε βρει μέρος που τα παπιά πετάγονται και στήνονται στα 35 ;
Και αν περάσει στα 50 αλλάζεις φυσίγγι ;
Ωωω μον ντιέ.
Τα 8αρια τα βράδια τα ρίχνουν,εγώ κάτω από 6 δεν έριχνα.Ασε τα 50 για σκοτεινά μιλάμε.
 
Έχω μια δοκιμή με 8aria alectoris club του Μιτσακου 40 μέτρα με 8αρια.Ενα πραγματικό φυσιγγι αστέρι τότε.Δεν έπιασαν 100 φύλλα στο χαρτοπολτό τα περισσότερα 65 με 30 φύλλα.
Είμαι καλεσμένος σε ένα τραπέζι καλού φίλου και βρίσκεται εκεί και ένας γνωστός βιοτέχνης φυσιγγίων.Αναπτυσει μια θεωρία πως αν με 2 κιλά πίεση σε μια οδοντογλυφίδα θα πονέσει κάποιος περισσότερο παρά με ένα μολύβι χωρίς μύτη.Καποια στιγμή εμφανίζει ένα κουτί 9βολα που ήταν παραγγελία του φίλου και του λέει καλοριχτα.Για τι κυνήγι προορίζονται τα 9βολα τον ρωτάω?Μα για γουρούνι μου λέει...και γιατί δεν του δίνεις 10ρακια να τα ξαπλώνει 5 5 του λέω και εγώ...
 
Είμαι καλεσμένος σε ένα τραπέζι καλού φίλου και βρίσκεται εκεί και ένας γνωστός βιοτέχνης φυσιγγίων.Αναπτυσει μια θεωρία πως αν με 2 κιλά πίεση σε μια οδοντογλυφίδα θα πονέσει κάποιος περισσότερο παρά με ένα μολύβι χωρίς μύτη.Καποια στιγμή εμφανίζει ένα κουτί 9βολα που ήταν παραγγελία του φίλου και του λέει καλοριχτα.Για τι κυνήγι προορίζονται τα 9βολα τον ρωτάω?Μα για γουρούνι μου λέει...και γιατί δεν του δίνεις 10ρακια να τα ξαπλώνει 5 5 του λέω και εγώ...
Είχε μπερδευτει με το πιο τρυπάει πιο εύκολα,βάζοντας 2 ποδολιβρες ωντος το μικρότερο Σκάι θα τρυπήσει περισσότερο.Αλλα το κυνηγετικό όπλο δεν λειτουργεί έτσι γιατί όλα τα διαμετρήματα ξεκινουν με την ίδια ταχητητα και όχι την ίδια ενέργεια.
 
Είχε μπερδευτει με το πιο τρυπάει πιο εύκολα,βάζοντας 2 ποδολιβρες ωντος το μικρότερο Σκάι θα τρυπήσει περισσότερο.Αλλα το κυνηγετικό όπλο δεν λειτουργεί έτσι γιατί όλα τα διαμετρήματα ξεκινουν με την ίδια ταχητητα και όχι την ίδια ενέργεια.
Μια χαρά κυνηγάει λαγούς με 9αρια στα 45 μέτρα.
 
Είχε μπερδευτει με το πιο τρυπάει πιο εύκολα,βάζοντας 2 ποδολιβρες ωντος το μικρότερο Σκάι θα τρυπήσει περισσότερο.Αλλα το κυνηγετικό όπλο δεν λειτουργεί έτσι γιατί όλα τα διαμετρήματα ξεκινουν με την ίδια ταχητητα και όχι την ίδια ενέργεια.
Με τα tss ,(τουνγκστεν σούπερ σιοτ‼️)αλλάζει το έργο‼️
 
Ναι όταν η απαιτούμενη διάτρηση υπάρχη έτσι είναι,αλλα όταν θέλουμε 170 φύλλα για να πάρουμε το θηραμα θέλουμε 170.Αλλιως ανεβαίνει η πιθανότητα τραυματισμού.Τα 20 φύλλα για να τα πάρεις με μια μπάλα 4,5 χιλιοστών θες 15μ/δ και τα 30 φύλλα 20μ/δ,δεν είναι λίγο στη κρούση.Εδω θες 160 φύλλα τέτοια για το πράσινο κεφάλι(κίτρινο ΟΤΕ),Και ο στενός αυλός το έκανα μια φορά,σε σχέση με τον υπερδιευρημενο,που θα έπαιρνε και τις τρεις καθαρά στη θεωρία πάντα.Γιατι ο στεννός αυλός ΕΧΕΙ 9,8,7,6 σκάγια καλά απλά δεν έχει 10. Και τι κάνεις?Απλά βάζεις 5αρι και το θέμα είναι ληξαν .

Καλημερα !!
Διακρινω απο τις δοκιμες σου....''συνδρομο''....της ''καλης καννης''....και ψειρισες την μαιμου...
Ωστοσο καμια δοκιμη δεν παει ''χαμενη''.... ειδικοτερα σε αυτες που κανουμε λαθη....
Απο αυτες μαθαινουμε περισσοτερα...
Πολυ σωστα...Οταν δεν εχουμε την διατρηση που θελουμε...κατεβαινουμε ενα νουμερο σκαγιων.... !!!

ΥΓ. Για μενα....δεν υπαρχουν καλες και κακες καννες....Υπαρχει καλο - μετριο - και για τα σκουπιδια φυσιγγιο...
Αυτο ειναι που κανει και την διαφορά !!! :)
 
Καλημερα !!
Διακρινω απο τις δοκιμες σου....''συνδρομο''....της ''καλης καννης''....και ψειρισες την μαιμου...
Ωστοσο καμια δοκιμη δεν παει ''χαμενη''.... ειδικοτερα σε αυτες που κανουμε λαθη....
Απο αυτες μαθαινουμε περισσοτερα...
Πολυ σωστα...Οταν δεν εχουμε την διατρηση που θελουμε...κατεβαινουμε ενα νουμερο σκαγιων.... !!!

ΥΓ. Για μενα....δεν υπαρχουν καλες και κακες καννες....Υπαρχει καλο - μετριο - και για τα σκουπιδια φυσιγγιο...
Αυτο ειναι που κανει και την διαφορά !!! :)
Καλημέρα,ναι σύνδρομος,θέλω βελτίωση από το φυσσιγγι,θέλω και αυτό το λίγο παραπάνω από την κάννη.
 
θέλω και αυτό το λίγο παραπάνω από την κάννη.
Αν δεν έγραφες νούμερα από τις δοκιμές σου θα μπορούσα να αμφισβητήσω όλα όσα γράφεις.
Περί αυξημένων αρχικών, συγκεντρώσεων, ακόμα και τελικών.
Έχουν κάνει και άλλοι τέτοιες δοκιμές και μάλιστα διεθνώς γνωστοί στο αντικείμενο.
Κανένας τους δεν υποστιρίζει αυτά που υποστιρίζεις εσύ.
Απλά κράτα το στο μυαλό σου.
Όλα αυτά είχαν δοκιμαστεί τον προηγούμενο αιώνα.
 
Last edited:
Καλημέρα,ναι σύνδρομος,θέλω βελτίωση από το φυσσιγγι,θέλω και αυτό το λίγο παραπάνω από την κάννη.

To ''παραπανω'' απο την καννη...θα το παρεις απο το φυσιγγιο...και οχι απο την καννη...
Η καννη θα σου δωσει οτι βαλεις στην θαλαμη της....

ΥΓ. Εσυ το δικο σου ''τροπαριο''....και εγω το δικο μου !!! :D
 
Ενδιαφέρουσα φωτό που φυσικά αντιστοιχεί σε συγκεκριμένο φυσίγγι.
Την στιγμή της κορύφωσης των πιέσεων η γόμωση έχει κινηθεί κατά 12,7mm.
Στο συγκεκριμένο φυσίγγι η κορύφωση των πιέσεων δεν νομίζω ότι προέρχεται από τον κώνο.
Η ισοπεδωτική λογική ότι κάποιες γεωμετρίες πάνε καλύτερα (εστω και λίγο) ΟΛΑ τα φυσίγγια για εμένα είναι μεγάλο λάθος.
Δεν χρειάζεται καν απόδειξη ... το ότι ασχολούμαστε και κάνουμε δοκιμές 20 χρόνια για το ίδιο θέμα και ακόμα διαφωνούμε κάτι σημαίνει.

Σας είπα, σε λίγο θα ακούσουμε ότι τα Baikal δεν σκοτώνουν.

img-20841_zpstxvgwman_jpg.jpg
 
To ''παραπανω'' απο την καννη...θα το παρεις απο το φυσιγγιο...και οχι απο την καννη...
Η καννη θα σου δωσει οτι βαλεις στην θαλαμη της....

ΥΓ. Εσυ το δικο σου ''τροπαριο''....και εγω το δικο μου !!! :D

Και για να τεκμηριωσω τα οσα λεω!!!
Το πρωτο δικο τους φυσιγγιο φτιαγμενο απο τα χερια τους.... και σε 12/76 καλυκα...και λεω για
τον Βασιλη gvp900 και τον γιο του !!! 🥰
Ριγμενα απο τον ''σιδεριά'' το ΒΟΙΤΟ...δλδ....απο μια απλη και φτηνη καννη !!

εικόνα_Viber_2023-08-07_19-26-31-743.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-07_19-27-58-483.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-07_19-28-04-030.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-07_19-32-42-502.jpg

Και ενα δικο μου...

εικόνα_Viber_2022-10-30_14-13-38-553.jpg

Δλδ.....τι περισσοτερο θα μας δωσει η ''καλη καννη''....???? :)
 
To ''παραπανω'' απο την καννη...θα το παρεις απο το φυσιγγιο...και οχι απο την καννη...
Η καννη θα σου δωσει οτι βαλεις στην θαλαμη της....

ΥΓ. Εσυ το δικο σου ''τροπαριο''....και εγω το δικο μου !!! :D
Ότι και να φτιάξεις μια τέτοια κάννη θα σου δώσει κάτι παραπάνω σε σχέση με μια συμβατική,αυτο είναι όλο.Δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να την αποκτήσει.Εσυ ρώτησες τι παραπάνω κάνει και σου απάντησα με αριθμούς.Ειπες ότι δεν με ενδιαφέρει το περνώ με ιδιογομωση,το κατάλαβα.
 
Αν δεν έγραφες νούμερα από τις δοκιμές σου θα μπορούσα να αμφισβητήσω όλα όσα γράφεις.
Περί αυξημένων αρχικών, συγκεντρώσεων, ακόμα και τελικών.
Έχουν κάνει και άλλοι τέτοιες δοκιμές και μάλιστα διεθνώς γνωστοί στο αντικείμενο.
Κανένας τους δεν υποστιρίζει αυτά που υποστιρίζεις εσύ.
Απλά κράτα το στο μυαλό σου.
Όλα αυτά είχαν δοκιμαστεί τον προηγούμενο αιώνα.
Εγώ φίλε αγαπητέ υποστηρίζω το Δία ταύτα,και δεν έχω πρόβλημα με την αλήθεια οποία και να είναι.
 
Ενδιαφέρουσα φωτό που φυσικά αντιστοιχεί σε συγκεκριμένο φυσίγγι.
Την στιγμή της κορύφωσης των πιέσεων η γόμωση έχει κινηθεί κατά 12,7mm.
Στο συγκεκριμένο φυσίγγι η κορύφωση των πιέσεων δεν νομίζω ότι προέρχεται από τον κώνο.
Η ισοπεδωτική λογική ότι κάποιες γεωμετρίες πάνε καλύτερα (εστω και λίγο) ΟΛΑ τα φυσίγγια για εμένα είναι μεγάλο λάθος.
Δεν χρειάζεται καν απόδειξη ... το ότι ασχολούμαστε και κάνουμε δοκιμές 20 χρόνια για το ίδιο θέμα και ακόμα διαφωνούμε κάτι σημαίνει.

Σας είπα, σε λίγο θα ακούσουμε ότι τα Baikal δεν σκοτώνουν.

View attachment 79157
Ρε μας εχετε πρηξει τα α@@@@δια με τους κωνους και τις γεωμετριες και τους αυλους !!! Εχει παρατηρησει κανεις σας σε βιντεο αργης κινησης πως "φουσκωνει" η κανη εκει που περναει η γομωση με το βυσμα ; Η κανες διαστελωνται!!! Πιο πολυ θα μετραει η συσταση του κραματος παρα ολλα αυτα που μας τα εχετε κανει νταουλια !!
Ps: .sex hard.με τα μπαικαλ ειπαμε στα 50 στησημο και εγω του την αναβω .yelling.
 
Εγώ φίλε αγαπητέ υποστηρίζω το Δία ταύτα,και δεν έχω πρόβλημα με την αλήθεια οποία και να είναι.
Και εγώ στην βλητική είμαι καχύποπτος,μόνο που μέχρι να κάνω την δοκιμή ΤΟ ΒΟΥΛΩΝΩ το στόμα μου.Ακου κρατά τα στο μυαλό σου,και να μην υποστηρίζω την αλήθεια,γιατί η άλλοι δεν,σκασιλα τι κάνουν οι άλλοι.Εγω τα είδα στο πεδίο!Και σου δίνω ένα παράδειγμα,τι μου είπε ο Γιάννης για το κωννο της Οπτιμα?3,5 πόντους και λόγο ότι ΔΕΝ τον μέτρησα και δεν βρίσκω στοιχεία έως τώρα,το βούλωσα.Ετσι βάδισα και στη βλητική,άκουσες να αναφέρω Το τροπάριο το
Ρεμινκτον και αχρωμιωτες,γιατί?Λες να μην τα έχω δει στο πεδίο?Από 18,2 έως 19,7?Eμενα μου άρεσε τόσο η βλητική που αφιερώθηκα σε αυτή και στις 3 κύριες πηγές για την ολοκληρωμένη γνώση της βλητικής των όπλων.,ΟΠΛΟΥΡΓΕΙΑ, ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ, ΔΟΚΙΜΈΣ.Χωρις και τα τρία μαζί δεν έχεις το πακέτο,πρέπει να ξέρεις και της 3 πηγές καλά για να μην πετάς πατάτες.Αλλα πάνω από όλα να αγαπάς την αληθεια οποία και να είναι αυτή .
 
Back
Top