Βλητικές δοκιμές

Ολες αυτες οι καννες ιδιες;;;
Ποιες πιστευεις οτι υπερεχουν κ δινουν καλυτερα σκοτωματα με μεγαλη γκαμα φυσιγγιων;
Αυτές που έχουν μακριούς κωννους και ένα αυλό 18,6 και πάνω,έχουν ένα καλύτερο αποτέλεσμα μικρό αλλά υπαρκτό,αφού αντί για 10 σκάγια με μια ταχητητα Α,θα έχουν 15.
 
Μην υπερβάλεις ... καμιά δεν ρίχνει τόσο ψηλά ...
Και οι αμερικάνοι υιοθετούν τώρα σιγά σιγά το floating target (θήραμα ΠΑΝΩ από το σκόπευτρο).
Σε κάποια όπλα.
Προέρχεται από το pitch που έχουν τα κοντάκια τους.Για να το ρίξεις σωστά πρέπει να σου έρχεται,και να κουμπώνει το ζυγωματικο πάντα.
 
Δεν νομίζω να αλλάξουν πολλά πράγματα....σίγουρα θα έχω συσωματωσεις επειδή είναι πολύ ψιλά τα σκάγια.Γενικα δεν ασχολούμαι με διασποράς.
Ούτε εγώ,απλά λένε ότι έχουν καλύτερη διασπορά.
 
Γιατι οχι εγω ρε φιλε???
Κατουρησα στο πηγαδι ??? 😁 😁 😁 😁 :D
Ριξε στα οσα μετρα γουσταρεις.....αλλα στα 10 μετρα...νομιζω δεν εχει νοημα...''Μπαλα'' θα πανε...
Απο τα 12 μετρα και μετα δοκιμαζουμε διασπορας...αλλα και σε αυτα τα μετρα..''μπαλα'' πανε....
Εαν το φυσιγγιο διασπορας ανοιγει στα 10 -12 μετρα....ειναι επικινδυνο !!!
Θα ρίξω και στα 10m απλά για την πλάκα ...
Εσύ φτιάχνεις ότι θες και δεν χρησιμοποιείς εμπορικά γι αυτό είπα να μου πουν οι άλλοι αν θέλουν 20m ή 25m. 😜 .yel.
Εγώ για τα 10m-20m τα θέλω.
 
Last edited:
Γιώργο περιμένεις τις φάσσες και δοκιμάζεις για να περάσει η ώρα βλέπω 😍😍😍
Με πιάνει που και που...😃 αν δεν εχω κατι άλλο να κάνω.Δεν είμαι και πολύ της δοκιμής έχω κατασταλάξει σε κάποια setup και δεν ασχολούμαι παραπάνω 😃. Ναι τις περιμένω τις κουφαλες.😁
 
κ δινουν καλυτερα σκοτωματα με μεγαλη γκαμα φυσιγγιων;
Ρε Στελάρα τι μεγάλη γκάμα φυσιγγίων είναι αυτά που λέτε συνέχεια ?
Ποιος ρίχνει φυσίγγια στην τύχη ρε συ ?
Εσύ αγοράζεις ή φτιάχνεις φυσίγγια στην τύχη ?
Ή οι άλλοι που το επαναλαμβάνουν συνέχεια ?
Ποιος πάει για πέρδικες ++ με άγνωστο φυσίγγι ?

Ρε θα με τρελάνετε τελείως ?
 
Αυτές που έχουν μακριούς κωννους και ένα αυλό 18,6 και πάνω,έχουν ένα καλύτερο αποτέλεσμα μικρό αλλά υπαρκτό,αφού αντί για 10 σκάγια με μια ταχητητα Α,θα έχουν 15.

Θα λες για εμπορικα φυσιγγια....Εαν ναι....οκ !!!
 
Θα λες για εμπορικα φυσιγγια....Εαν ναι....οκ !!!
Όταν ρίξεις με το ίδιο φυσιγγι,έχουν ένα μικρό προβάδισμα σε διάτρηση σε σχέση με συμβατικές Κάννες,άσε τα εμπορίου.Και λίγο σε ψιλά σκαγια και με σφιχτά τσοκ σε κάποιες συνθήκες.,με τα απλά συμβατικά στημένα φυσσιγγια ιδιογομωσεις.Για εμπορίου θα σου έλεγε?Άρτσι βουρτσι και Λούλα.
 
Ρε Στελάρα τι μεγάλη γκάμα φυσιγγίων είναι αυτά που λέτε συνέχεια ?
Ποιος ρίχνει φυσίγγια στην τύχη ρε συ ?
Εσύ αγοράζεις ή φτιάχνεις φυσίγγια στην τύχη ?
Ή οι άλλοι που το επαναλαμβάνουν συνέχεια ?
Ποιος πάει για πέρδικες ++ με άγνωστο φυσίγγι ?

Ρε θα με τρελάνετε τελείως ?
Έχω χρονογραφηφη κάτι αμερικανικά ατσαλιού,ο Πάνας χαρισματικό μου ταφησε 20 ευρώ,ακόμα γελάω με τα του εμπορίου.Οπως τα λέει ο Νίκος,δεν μπήκε ο κόσμος στην ιδιογομωση για να περνάει η ώρα.
 
Έχω χρονογραφηφη κάτι αμερικανικά ατσαλιού,ο Πάνας χαρισματικό μου ταφησε 20 ευρώ,ακόμα γελάω με τα του εμπορίου.Οπως τα λέει ο Νίκος,δεν μπήκε ο κόσμος στην ιδιογομωση για να περνάει η ώρα.
Από ταχύτητες.
 
Εσένα τι να υπάρχουν,αυτό που είδες στο χρονογράφο του Γιώργου.10μ/δ έως το πολύ κάτω από 15 από της υπερδιευρημενος και της κωνικές...η οποίες στα 40 μέτρα δίνουν κάποια σκάγια με καλύτερη διατρηση σε σχέση με της συμβατικές.Δηλαδη βλέπεις στα 40 μέτρα δύο διαφορετικά έργα μικρή αλλά υπαρκτή μεταξύ τους.


Επειδη τον Γιωργο τον γνωριζω πολλα χρονια...και ξερω τι μπορει να φτιαξει....Θα σου πω ...μην ''κρινεις''
απο 5 - 6 δοκιμες του !!!
Ο Γιωργος εχει αλλη ''φιλοσοφια''......ειναι λιγο...''του δεν βαριεσαι αδελφε''....εαν ηθελε να εχει ακριβως τις
ιδιες ταχυτητες θα τις ειχε....Αλλα ο Γιωργος εχει κατασταλαξει σε καποια σεταπ...και δεν το ψαχνει αλλο..
Δεν ειναι και πολυ των δοκιμων...δεν τον ''κατηγορω'' βεβαια... ουτε τον δικαιολογω...Απλα σου λεω ποιος
ειναι ο Γιωργος !!
Και εαν τον ''ζορισεις'' και λιγο...ο Θεος να φυλαει....αρχιζει τα ''Γαλλικα του''....και αντε να καθαρισεις μετα !! 😁 :D

Τελειωνοντας θα σου πω...οτι σιγουρα πρεπει να καταλαβες τι εστι Γιωργος...
ΠΧ,,,Οταν βλεπεις στα βολια του V1.5-480m/s =36 εκατοστα και δευτερη βολη με το αλλο οπλο V1,5-484m/s
=34 εκατοστα...Τι να συζηταμε....καταλαβαινεις και τι μπορει να φτιαξει στα φυσιγγια του !!!

Τωρα οσον αφορα την διατρηση....εγω εχω σταματησει να μετραω....Στα πχ. 40 μετρα...το ιδιο καλα σκοτωνει
και το σκαγι που εχει 2χιλιοστα διατρηση και αυτο που εχει 2,5 χιλιοστα...
Τα ζορια στην διατρηση...ειναι στα 50+μετρα....Αλλα και εκει εαν εχεις χοντρα σκαγια και καλη ποιοτητα τα ''ζορια'' πανε περιπατο !!!
Απλα...ψιριζουμε την μαιμου και να εχουμε κατι να λεμε φιλε μου !!!:)

ΥΓ. Και λεω παντα για φυσιγγια ιδιογομωσης.....Τα εμπορικα τα ειδα....Ας ειναι καλα εκει που ειναι...εκεινος
ο ευλογημενος λαγος που πεταλωσα με τρεις τουφεκιες...και με εκανε ιδιογομωτη !!! :)
 
Ρε Στελάρα τι μεγάλη γκάμα φυσιγγίων είναι αυτά που λέτε συνέχεια ?
Ποιος ρίχνει φυσίγγια στην τύχη ρε συ ?
Εσύ αγοράζεις ή φτιάχνεις φυσίγγια στην τύχη ?
Ή οι άλλοι που το επαναλαμβάνουν συνέχεια ?
Ποιος πάει για πέρδικες ++ με άγνωστο φυσίγγι ?

Ρε θα με τρελάνετε τελείως ?
Βααιλη εαν δεν εχεις κυνηγησει με οπλο που σκοτωνει εύκολα με πολλους διαφορετικους τυπους φυσιγγιων δεν μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα.
Υπαρχουν καννες που σκοτωνουν καλυτερα.
Μην φανταστεις τρελα πραγματα. Ομως υπαρχουν...
Κ αυτες που εχω εντοπισει οτι το κανουν ειναι οι οπτιμα hp. Κ λεω για δοκιμες σε τσιχλες κ περδικες.
Δεν ξερω τι κανουν οι powerbore. Ισως να ειναι ιδιες ή καλυτερες (θα με κανετε να αγορασω powerbore μονο κ μονο για τη δοκιμη)
Τωρα εαν με ρωτησεις με τι κυνηγαω τελευταια θα σου πω με την ASSO κ φυσιγγια οτι ναναι διοτι οι διαφορές δεν ειναι τρελές κ δεν κυνηγαω για επιδειξη κ νουμερα.
Με ψαγμενο φυσιγγι ναι, ολα γινονται σχεδον ιδια.
 
Επειδη τον Γιωργο τον γνωριζω πολλα χρονια...και ξερω τι μπορει να φτιαξει....Θα σου πω ...μην ''κρινεις''
απο 5 - 6 δοκιμες του !!!
Ο Γιωργος εχει αλλη ''φιλοσοφια''......ειναι λιγο...''του δεν βαριεσαι αδελφε''....εαν ηθελε να εχει ακριβως τις
ιδιες ταχυτητες θα τις ειχε....Αλλα ο Γιωργος εχει κατασταλαξει σε καποια σεταπ...και δεν το ψαχνει αλλο..
Δεν ειναι και πολυ των δοκιμων...δεν τον ''κατηγορω'' βεβαια... ουτε τον δικαιολογω...Απλα σου λεω ποιος
ειναι ο Γιωργος !!
Και εαν τον ''ζορισεις'' και λιγο...ο Θεος να φυλαει....αρχιζει τα ''Γαλλικα του''....και αντε να καθαρισεις μετα !! 😁 :D

Τελειωνοντας θα σου πω...οτι σιγουρα πρεπει να καταλαβες τι εστι Γιωργος...
ΠΧ,,,Οταν βλεπεις στα βολια του V1.5-480m/s =36 εκατοστα και δευτερη βολη με το αλλο οπλο V1,5-484m/s
=34 εκατοστα...Τι να συζηταμε....καταλαβαινεις και τι μπορει να φτιαξει στα φυσιγγια του !!!

Τωρα οσον αφορα την διατρηση....εγω εχω σταματησει να μετραω....Στα πχ. 40 μετρα...το ιδιο καλα σκοτωνει
και το σκαγι που εχει 2χιλιοστα διατρηση και αυτο που εχει 2,5 χιλιοστα...
Τα ζορια στην διατρηση...ειναι στα 50+μετρα....Αλλα και εκει εαν εχεις χοντρα σκαγια και καλη ποιοτητα τα ''ζορια'' πανε περιπατο !!!
Απλα...ψιριζουμε την μαιμου και να εχουμε κατι να λεμε φιλε μου !!!:)

ΥΓ. Και λεω παντα για φυσιγγια ιδιογομωσης.....Τα εμπορικα τα ειδα....Ας ειναι καλα εκει που ειναι...εκεινος
ο ευλογημενος λαγος που πεταλωσα με τρεις τουφεκιες...και με εκανε ιδιογομωτη !!! :)
25 βαθμούς νότιοι,55% υγρασία,με Άκουιλα 32 γραμμάρια ιδιογομωσεις 6αρια......Χρονογράφος= mossberg835 71εκ. 19,65 αυλος.βελτ.κυλ. Κάννη ν1,5=434-430-431μ/δ/////bettinsoli 71εκ 18,45 αυλος Ντέμι ν1,5=421-419-415μ/δ............Αποτέλεσμα στο χαρτοπολτό στα 40 Μ από αυτά τα φυσσιγγια τα πρώτα 10 σκαγια=Mossberg 835=+180φ/+170φ/+170,,,,,,,,,,,,,,, bettinsoli+150φ/+150/+160φ.,,,,,,,,,,,Και ο στενός με σύσφιξη 0,5 ενώ το Μοσσυ Τζωρτζ Φόρμαν με 0,25 τεσταρισμενα στο πίνακα στα 45 και όχι στα 35 ότι ωντος βγάζουμε την συγκέντρωση σύμφωνα με της σύσφιξης.
 
25 βαθμούς νότιοι,55% υγρασία,με Άκουιλα 32 γραμμάρια ιδιογομωσεις 6αρια......Χρονογράφος= mossberg835 71εκ. 19,65 αυλος.βελτ.κυλ. Κάννη ν1,5=434-430-431μ/δ/////bettinsoli 71εκ 18,45 αυλος Ντέμι ν1,5=421-419-415μ/δ............Αποτέλεσμα στο χαρτοπολτό στα 40 Μ από αυτά τα φυσσιγγια τα πρώτα 10 σκαγια=Mossberg 835=+180φ/+170φ/+170,,,,,,,,,,,,,,, bettinsoli+150φ/+150/+160φ.,,,,,,,,,,,Και ο στενός με σύσφιξη 0,5 ενώ το Μοσσυ Τζωρτζ Φόρμαν με 0,25 τεσταρισμενα στο πίνακα στα 45 και όχι στα 35 ότι ωντος βγάζουμε την συγκέντρωση σύμφωνα με της σύσφιξης.

Εγω βλεπω οτι εχεις κανει μεγαλο αγωνα....και μπραβο σου ....αλλα οι αποκλισεις που ειδες ...( για μενα )
ειναι αμελητεες....Εννοω οτι ολα τα φυσιγγια που εριξες στα ιδια μετρα ολα θα σκοτωναν με την διατρηση
που εδωσαν...
Δλδ,,,τι 180 φυλλα τι 150 ...η διαφορα ειναι αμελητεα....30 φυλλα βρεγμενα δεν ειναι ουτε μισο χιλιοστο !!!
Τωρα εαν ηθελες να δεις τις διαφορές στις καννες....εκει παω ''πασο''....
Απο την ''αλλη''...εψαχνες πραγματα που σαν ιδιογομωτης...μπορουσες να τα κανεις ολα ''ισωμα'' ....με την
εννοια να μην εχουν διαφορες !!!
Ωστοσο...αυτο που εχει σημασια....ειναι το ''ταξιδι''.... :)
 
Βααιλη εαν δεν εχεις κυνηγησει με οπλο που σκοτωνει εύκολα με πολλους διαφορετικους τυπους φυσιγγιων δεν μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα.
Υπαρχουν καννες που σκοτωνουν καλυτερα.
Μην φανταστεις τρελα πραγματα. Ομως υπαρχουν...
Κ αυτες που εχω εντοπισει οτι το κανουν ειναι οι οπτιμα hp. Κ λεω για δοκιμες σε τσιχλες κ περδικες.
Δεν ξερω τι κανουν οι powerbore. Ισως να ειναι ιδιες ή καλυτερες (θα με κανετε να αγορασω powerbore μονο κ μονο για τη δοκιμη)
Τωρα εαν με ρωτησεις με τι κυνηγαω τελευταια θα σου πω με την ASSO κ φυσιγγια οτι ναναι διοτι οι διαφορές δεν ειναι τρελές κ δεν κυνηγαω για επιδειξη κ νουμερα.
Με ψαγμενο φυσιγγι ναι, ολα γινονται σχεδον ιδια.
Eαν έχουν κάνει κάτι με τον κωννο θα έχουν φτιάξει και η συγκεντρώσεις με τα συμβατικά σετ απ'.Απο διάτρηση τα ίδια .
 
Back
Top