Βλητικές δοκιμές

Ειναι
Και να συμπληρωσω...
Ν3 V1,5-399m/s 40 ΜΕΤΡΑ 3* Αστρα μαμα τσοκ 8χιλιοστα διατρηση σε σχολικο βιβλιο...

Επρεπε τον ντενεκε,,,,,να τον περασουν ακρη παντα...
Αναλογα το υλικο και αν δεις αυτον τον εχουν βαλει στη φωτια μπορει και να εχει σκληρινει !!
 
Ήταν κάθετος ο πωλητής για ποιο πράγμα❓γράψε αγγλικά βρε
He said that lm a professional,I know my job well as a gun seller,backbore barrels need heavier loads with a higher pellet count to fill the 30" circle,compared to tight bores and middle bore barrels.So I showed him patterns with proper choke tubes,and his jaw falled off.The gun was an SX3 super magnum,wearing Carlson's chokes.
 
Πολύ ωραίες ντουφεκιές...

Στο Νο3...καλύτερη η ντουφεκιά στα 36γρ. (χωρίς μπαφερ)...για τα γούστα μου πάντα...
Ίσως βέβαια, αυτή με το μπαφερ να σου έχει φύγει λιγο δεξιά...

Το 34αρι Νο 5, μήπως, λιγο διάτρηση να του δώσεις ακόμα...

Τυριού τενεκές;
Το φυσσιγγι στημένο σωστά με μπαφερ δεν έχει καμμία σχέση με το συμβατικό στο κυνηγι,δεν μου αρέσει η εικόνα του εδώ σε σχέση με το συμβατικό.
 
Τον ΑΣΣΟ ( ΤΣΟΚ ) θα δοκιμασεις στα 50 πραγματικα μετρα ( οχι βηματα ) σε αυτα τα μετρα θα εχεις
σωστη ''εικονα''...Επισεις στα ιδια μετρα διατρηση ( ντενεκε ) με σκαγια κατω απο Ν5.
Μπραβο για τις δοκιμες σου !!! :)

ΥΓ. Ο ντενεκες με βαρος ( μια πετρα ) απο πανω για ειναι σταθερος .
Τις δοκιμες δεν τις εκανα για μενα,αλλιως θα δοκιμαζα μονο την δικη μου,τις εκανα πιο πολυ επειδη υπηρχαν δυο ακριβως ιδια οπλα το ενα με κωνο και το αλλο χωρις για να δουμε εδω στο φορουμ τις διαφορες μεταξυ τους...Δοκιμασα στα 36,5 επειδη εκει ειναι η πιο στανταρ αποσταση δοκιμων ωστε να υπαρχει μετρο συγκρισης...Δοκιμασα το πιο κλειστο μαμα τσοκ που εχω(1*) και το πιο ανοιχτο(4* γιατι κυλινδρο δεν ειχε μεσα κατα την αγορα...)Εγω αυτο που ειδα ειναι οτι το τεσσαρι εκλεισε αρκετα ενω το φουλ εκλεισε κι αυτο ναι μεν αλλα οχι τοσο.Βεβαια αν ο κωνος κανει μονο αυτο δεν λεει και τιποτα γιατι αυτο μπορεις να το κανεις και με αφτερμαρκετ τσοκ χωρις να πειραξεις την καννη σου,αλλα εγω πιστευω οτι δεν κανει μονο αυτο...Για αυτο τωρα θελω να κανω δοκιμη διατρησης με τενεκε απο φετα με Νο2..θα ξεκινησω απο τα 30 μετρακαι βλεπουμε...Παντως εμπορικα εξαρια στα 36,5 δεν τον τρυπανε με τιποτα...
 
Το φυσσιγγι στημένο σωστά με μπαφερ δεν έχει καμμία σχέση με το συμβατικό στο κυνηγι,δεν μου αρέσει η εικόνα του εδώ σε σχέση με το συμβατικό.
Το φυσιγγι με το μπαφερ ηταν στημενο για χειμωνα για υδροβιο !! Μπορει να σκορπησε και λογο πιεσεων !! Αλλα δεν εχω δει και τεραστιες διαφορες με το πλαστικο μπαφερ που εχω δουλεψει !! Ασε που οντως μπορει να μου εχει φυγει δεξια η τουφεκια γιατι παντα ριχνω ορθιος και σχεδον ασημαδευτα κατι σαν τσορτσιλ !!!
 
He said that lm a professional,I know my job well as a gun seller,backbore barrels need heavier loads with a higher pellet count to fill the 30" circle,compared to tight bores and middle bore barrels.So I showed him patterns with proper choke tubes,and his jaw falled off.The gun was an SX3 super magnum,wearing Carlson's chokes.
Τώρα ΝΝΝΝΝΑΙ το καθάρισες‼️αλήθεια ,προς τι η ευκολία,στο να είσαι άκρως σαφής με αγγλικά παρά με ελληνικά❓
 
Τις δοκιμες δεν τις εκανα για μενα,αλλιως θα δοκιμαζα μονο την δικη μου,τις εκανα πιο πολυ επειδη υπηρχαν δυο ακριβως ιδια οπλα το ενα με κωνο και το αλλο χωρις για να δουμε εδω στο φορουμ τις διαφορες μεταξυ τους...Δοκιμασα στα 36,5 επειδη εκει ειναι η πιο στανταρ αποσταση δοκιμων ωστε να υπαρχει μετρο συγκρισης...Δοκιμασα το πιο κλειστο μαμα τσοκ που εχω(1*) και το πιο ανοιχτο(4* γιατι κυλινδρο δεν ειχε μεσα κατα την αγορα...)Εγω αυτο που ειδα ειναι οτι το τεσσαρι εκλεισε αρκετα ενω το φουλ εκλεισε κι αυτο ναι μεν αλλα οχι τοσο.Βεβαια αν ο κωνος κανει μονο αυτο δεν λεει και τιποτα γιατι αυτο μπορεις να το κανεις και με αφτερμαρκετ τσοκ χωρις να πειραξεις την καννη σου,αλλα εγω πιστευω οτι δεν κανει μονο αυτο...Για αυτο τωρα θελω να κανω δοκιμη διατρησης με τενεκε απο φετα με Νο2..θα ξεκινησω απο τα 30 μετρακαι βλεπουμε...Παντως εμπορικα εξαρια στα 36,5 δεν τον τρυπανε με τιποτα...
Ο κωνος κάνη και άλλες δουλειές εκτός από συγκετροση
 
Τις δοκιμες δεν τις εκανα για μενα,αλλιως θα δοκιμαζα μονο την δικη μου,τις εκανα πιο πολυ επειδη υπηρχαν δυο ακριβως ιδια οπλα το ενα με κωνο και το αλλο χωρις για να δουμε εδω στο φορουμ τις διαφορες μεταξυ τους...Δοκιμασα στα 36,5 επειδη εκει ειναι η πιο στανταρ αποσταση δοκιμων ωστε να υπαρχει μετρο συγκρισης...Δοκιμασα το πιο κλειστο μαμα τσοκ που εχω(1*) και το πιο ανοιχτο(4* γιατι κυλινδρο δεν ειχε μεσα κατα την αγορα...)Εγω αυτο που ειδα ειναι οτι το τεσσαρι εκλεισε αρκετα ενω το φουλ εκλεισε κι αυτο ναι μεν αλλα οχι τοσο.Βεβαια αν ο κωνος κανει μονο αυτο δεν λεει και τιποτα γιατι αυτο μπορεις να το κανεις και με αφτερμαρκετ τσοκ χωρις να πειραξεις την καννη σου,αλλα εγω πιστευω οτι δεν κανει μονο αυτο...Για αυτο τωρα θελω να κανω δοκιμη διατρησης με τενεκε απο φετα με Νο2..θα ξεκινησω απο τα 30 μετρακαι βλεπουμε...Παντως εμπορικα εξαρια στα 36,5 δεν τον τρυπανε με τιποτα...

Οντως τα Ν6 δεν τρυπανε....
Χωρις να θελω να υποτιμησω τις δοκιμες σου....και πανω απο ολα τον κοπο σου...Θα σου πω οτι εμενα
τετοιες δοκιμες...( κατσε να βρω την σωστη λεξη,,για να το πω κομψα.. ) δεν με εντυπωσιαζουν...
Ο πρωτος λογος....γιατι ειμαι ιδιογομωτης....ο δευτερος λογος...δεν εμπιστευομαι την σταθεροτητα των
φυσιγγιων....
Καποτε ( πριν ξεκινησω ''ζεστα'' την ιδιογομωση ) ειχα αγορασει ..Αμερικανικα ελεγαν ...μαιμου βγηκαν.....
Καναδεζικα ηταν.....Ν2....Τα δοκιμασα σε στοχο....στα 40 μετρα νομιζω....και ηταν της Κυριακης χαρας...
και της Δευτερας λυπης....
Τι να δω λοιπον απο εμπορικα φυσιγγια ???
Σφαξε εαν θελεις 2-3 φυσιγγια....το πρωτο που μετρησεις ειναι η διαμετρο των σκαγιων καθως και το πληθος..
δλδ ποσα εχει το καθε φυσιγγιο μεσα...
Ασχετα με μενα που μου ειναι αδιαφορες τετοιες δοκιμες....Ξανα λεω Αξιολογος και αξιεπαινος ο κοπος σου ...
και συνεχισε...γιατι σιγουρα υπαρχουν συναδελφοι που τους ενδιαφερουν αυτες οι δοκιμες !!! :)
 
Οντως τα Ν6 δεν τρυπανε....
Χωρις να θελω να υποτιμησω τις δοκιμες σου....και πανω απο ολα τον κοπο σου...Θα σου πω οτι εμενα
τετοιες δοκιμες...( κατσε να βρω την σωστη λεξη,,για να το πω κομψα.. ) δεν με εντυπωσιαζουν...
Ο πρωτος λογος....γιατι ειμαι ιδιογομωτης....ο δευτερος λογος...δεν εμπιστευομαι την σταθεροτητα των
φυσιγγιων....
Καποτε ( πριν ξεκινησω ''ζεστα'' την ιδιογομωση ) ειχα αγορασει ..Αμερικανικα ελεγαν ...μαιμου βγηκαν.....
Καναδεζικα ηταν.....Ν2....Τα δοκιμασα σε στοχο....στα 40 μετρα νομιζω....και ηταν της Κυριακης χαρας...
και της Δευτερας λυπης....
Τι να δω λοιπον απο εμπορικα φυσιγγια ???
Σφαξε εαν θελεις 2-3 φυσιγγια....το πρωτο που μετρησεις ειναι η διαμετρο των σκαγιων καθως και το πληθος..
δλδ ποσα εχει το καθε φυσιγγιο μεσα...
Ασχετα με μενα που μου ειναι αδιαφορες τετοιες δοκιμες....Ξανα λεω Αξιολογος και αξιεπαινος ο κοπος σου ...
και συνεχισε...γιατι σιγουρα υπαρχουν συναδελφοι που τους ενδιαφερουν αυτες οι δοκιμες !!! :)
Τα φυσιγγια με τα οποια κανω δοκιμες τα εχω παρουσιασει στην "παρουσιαση φυσιγγιων " και ειναι ολα μετρημενα,και διαμετρος σκαγιου και αριθμος σκαγιων ανα φυσιγγιο...και ειναι συμφωνα με τη διαμετρο που δινεται στους πινακες διαμετρου σκαγιων μαλιστα ανφερω και το πληθος σκαγιων του φυσιγγιου στο μηνυμα μουΔυστυχως ιδιογομωτης δεν ειμαι, τουλαχιστον ακομη,οποτε οι δοκιμες μου μονο με εμπορικα μπορουν να γινουν...Εσυ Νικο μου το προβλημα σου το ελυσες με την ιδιογομωση-και πολυ καλα εκανες- εμεις ομως που ριχνουμε εμπορικα εχουμε τα θεματακια μας και ψαχνομαστε ακομη...
 
Μάστορα έτσι είναι φυσικά,αλλά όταν μπορείς,όταν μπορείς λέω.....κάνε αυτό που προστάζει η καρδια σου,μια ζωή την εχουμε....κατάλαβες για ποιον χτυπάει η καμπανα,🙂
Εγω το εκανα ,στο Βασιλη να τα πεις...
 
Τα φυσιγγια με τα οποια κανω δοκιμες τα εχω παρουσιασει στην "παρουσιαση φυσιγγιων " και ειναι ολα μετρημενα,και διαμετρος σκαγιου και αριθμος σκαγιων ανα φυσιγγιο...και ειναι συμφωνα με τη διαμετρο που δινεται στους πινακες διαμετρου σκαγιων μαλιστα ανφερω και το πληθος σκαγιων του φυσιγγιου στο μομωση ποιοςηνυμα μουΔυστυχως ιδιογομωτης δεν ειμαι, τουλαχιστον ακομη,οποτε οι δοκιμες μου μονο με εμπορικα μπορουν να γινουν...Εσυ Νικο μου το προβλημα σου το ελυσες με την ιδιογομωση-και πολυ καλα εκανες- εμεις ομως που ριχνουμε εμπορικα εχουμε τα θεματακια μας και ψαχνομαστε ακομη...
Εσύ μάστορα μου είσαι τεχνίτης,αν δεν μπεις εσύ στην ιδιογομωση ποιος θα μπει,και θα φτιάξεις και της πατέντες σου,ξεκινα.
 
Πρωινή απασχοληση...
Μου εδωσε ενας φιλος, 2 φυσιγγια Clever Mirage 36gr No6 τα οποια θα τα ριξει στην περδικα...
Αρκετα αξιολογο φυσιγγι σε ταχυτητα, ανακρουση κ κατανομη...
Τα εντόσθια του, στην παρουσίαση φυσιγγίων.

20230917_102144.jpg20230917_102208.jpg20230917_083051.jpg
 
Back
Top