Βλητικές δοκιμές

Συνεχεια με Lambro Super Tordo 32 Νο:9...χαρτονι δεν εβαλα, τα εφαγα με τις δικες μου νωρίτερα...χε χε...

View attachment 79360
Το καλητερο 32αρι…. που έχω ρίξει τα τελευταία χρόνια το έχω σε 7,5 σκαγι…μεχρει τωρα έχει εξερετικη συμπεριφορά με ολλους τους καιρούς βγάζει πολύ δύναμη πανό στα πουλια
 
Το καλητερο 32αρι…. που έχω ρίξει τα τελευταία χρόνια το έχω σε 7,5 σκαγι…μεχρει τωρα έχει εξερετικη συμπεριφορά με ολλους τους καιρούς βγάζει πολύ δύναμη πανό στα πουλια
Sipe φιλαράκι....αν ειχα περισευμα χαρτονι, θα εβαζα κ στοχο.
 
Καλησπέρα......... Το σεταπ είναι 8βολο 12/0 με mg2 και bufer σε μάγκνουμ κάλυκα 12/76, η απόσταση του στόχου 41 μέτρα από το στόμιο της κάνης το όπλο 391 61 cm με αυλό 18, 3 και το τσοκ φουλ 1*........
Εντύπωση μου προκάλεσε το σχήμα της ντουφέκιας που έχει τις μπάλες σε έναν κύκλο με 32 εκατοστά διάμετρο ομοιόμορφα κατανεμημενεςIMG_20230917_191828.jpg
 
Μετά από πολλές δοκιμές που έκανα με την συγκεκριμένη κανη διαπίστωσα ότι οι μπάλες 11/0 όπως και οι 12/0 πηγαίνουν πολύ καλύτερα με φουλ τσοκ ακόμη και στο σεταπ Αγγελοπούλου με σκοπό LB6........
Αυτό δεν συμβαίνει με την άλλη μου κανη με αυλό 18,6 mm που ποιοτικότερες κατανομές έχω με 4 & 3* ........ Με το φουλ πηγαίνουν μεν σφιχτά αλλά όχι ομοιόμορφα.........
 
Μετά από πολλές δοκιμές που έκανα με την συγκεκριμένη κανη διαπίστωσα ότι οι μπάλες 11/0 όπως και οι 12/0 πηγαίνουν πολύ καλύτερα με φουλ τσοκ ακόμη και στο σεταπ Αγγελοπούλου με σκοπό LB6........
Αυτό δεν συμβαίνει με την άλλη μου κανη με αυλό 18,6 mm που ποιοτικότερες κατανομές έχω με 4 & 3* ........ Με το φουλ πηγαίνουν μεν σφιχτά αλλά όχι ομοιόμορφα.........

Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα καννης,,,
Πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα στησιματος...

εικόνα_Viber_2022-04-16_10-42-13-646.jpg
εικόνα_Viber_2022-04-16_11-27-05-630.jpg
28 εκατοστα ειναι το πιατο φαγητου...που τρωμε !!!

εικόνα_Viber_2023-09-17_20-59-13-108.jpg
 
Για ρώτα πχ πόσοι από αυτούς που έχουν κάνει κώνους και κάνουν δοκιμές βιδώνουν το XF μπροστά.
Κανέναν δεν ξέρω.
Γιατί άραγε ;
Δεν θέλουν το λίγο παραπάνω ή μήπως τα σκορπάει το XF ;
Δεν ξέρω την απάντηση ... ερώτηση κάνω.

Έτσι σου μένει ένα όπλο που βαράει πιο σφιχτά τα ψιλά με 5* και 4*, βαράει σχεδόν full τα 3* και ελάχιστα παραπάνω τα 2* 1* και XF ίσως να τα σκορπάει κιόλας.

Μερικές ερωτήσεις και μερικές δοκιμές θα δείξουν την αλήθεια.
Όλα τα ρίχνουν τα κόνατα,βάζεις ότι θέλεις,και όσο σφιχτό θέλεις.
 
Είναι πολύ ωραίος και προπάντων δεν έχει κολλήματα με όπλα.
Γιάννη ευχαριστούμε για τις δοκιμές.
Με βοήθησες πολύ σημειώνοντας τα 76cm πάνω στο χαρτί.

Όπως έχω ξαναπεί αν τουφεκούσαμε χαρτιά και τενεκέδες αντί να κατασκευάζουμε θεωρίες θα είχαμε λύσει προ πολλού τα μυστήρια της βλητικής.

Θέλει αρκετές επαναλήψεις με εμπορικά αλλά και με ένα πάνω κάτω βγάζεις κάποιο χοντρικό συμπέρασμα.

Για να καταλάβω ότι 1187 και μ2 δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές στην συγκέντρωση έριξα 3 μόνο διαφορετικά φυσίγγια.
Rem express #4, #6 με full και ένα Jordan κόκκινο #8 με mod.

Έριξα άλλα 15 διαφορετικά με διάφορα τσοκ για να πείσω άλλους ότι δεν υπήρχαν διαφορές.

Φυσικά κανένα όπλο δεν έριχνε το ίδιο με το άλλο, ούτε όμως κάποιο ήταν μόνιμα μπροστά και με διαφορά.
Και δεν έριχνα χοντρά.
Για να ρίξουν τα ίδια πρέπει τα τσοκ να δουλεύουν σωστά στη σύσφιξη τους,και αυτό δεν συμβαίνει πάντα.Γιαυτο και δεν ρίχνουν ίδια.Τα 45 μέτρα που ρίχνω εγώ όλα τα χοντρά,το ντεμι είναι υποχρεωμένο να κλειδωσει
 
Για να ρίξουν τα ίδια πρέπει τα τσοκ να δουλεύουν σωστά στη σύσφιξη τους,και αυτό δεν συμβαίνει πάντα.Γιαυτο και δεν ρίχνουν ίδια.Τα 45 μέτρα που ρίχνω εγώ όλα τα χοντρά,το ντεμι είναι υποχρεωμένο να κλειδωσει
Μεταξυ 40-45% στο μέσο όρο με τουλάχιστον 5 τουφεκιές,τότε είναι σωστό.
 
Είναι πολύ ωραίος και προπάντων δεν έχει κολλήματα με όπλα.
Γιάννη ευχαριστούμε για τις δοκιμές.
Με βοήθησες πολύ σημειώνοντας τα 76cm πάνω στο χαρτί.
Και εγω σε ευχαριστω Βασιλη για τα ποσοστα και τους κυκλους...Εγω το ειδα σαν ευκαιρια αφου εχω στα χερια μου δυο ιδια οπλα με κωνο και χωρις να κανω καποιες δοκιμες να δουμε τι γινεται.Οτι ιδεα εχετε ειναι καλοδεχουμενη και για διατρηση και για συγκεντρωση,το οπλο θα ειναι στα χερια μου μεχρι να ξεκινησουν οι τσιχλες μετα θα επιστραφει στον ιδιοκτητη να παει και αυτος κανα κυνηγι...
 
Όλα τα ρίχνουν τα κόνατα,βάζεις ότι θέλεις,και όσο σφιχτό θέλεις
Φυσικά και βάζεις όσο σφιχτό θες ... τι βγάζεις είναι το ζήτημα.
Για ρώτα πόσοι χρησιμοποιούν F ή XF σε κωνάτα.
Ας ρίξει κάποιος που έχει μεγάλο κώνο μια τουφεκιά με 3* και μια με XF να δούμε την διαφορά.
Λογικά το XF πρέπει να είναι 15% πιο πάνω ? Είναι ???

Αφού όλα τα εμπορικά πλαφονάρουν στο 80% περίπου, άρα δεν είναι.
 
Φυσικά και βάζεις όσο σφιχτό θες ... τι βγάζεις είναι το ζήτημα.
Για ρώτα πόσοι χρησιμοποιούν F ή XF σε κωνάτα.
Ας ρίξει κάποιος που έχει μεγάλο κώνο μια τουφεκιά με 3* και μια με XF να δούμε την διαφορά.
Λογικά το XF πρέπει να είναι 15% πιο πάνω ? Είναι ???

Αφού όλα τα εμπορικά πλαφονάρουν στο 80% περίπου, άρα δεν είναι.
[/QUO.
Το μέσο όρο της έξτρα φουλ με συμβατικό φυσιγγι με μια σειρά από τουφεκιές θα είναι κάπου μεταξύ 75-80%,με χοντρά σκάγια.Και δεν παίρνεται από τον κωννο αλλά από το τσοκ.Τι να ρωτήσω ρε Βασίλη ποιών τι κάνει ο κωννος?
 
Μετά από πολλές δοκιμές που έκανα με την συγκεκριμένη κανη διαπίστωσα ότι οι μπάλες 11/0 όπως και οι 12/0 πηγαίνουν πολύ καλύτερα με φουλ τσοκ ακόμη και στο σεταπ Αγγελοπούλου με σκοπό LB6........
Αυτό δεν συμβαίνει με την άλλη μου κανη με αυλό 18,6 mm που ποιοτικότερες κατανομές έχω με 4 & 3* ........ Με το φουλ πηγαίνουν μεν σφιχτά αλλά όχι ομοιόμορφα.........
Αυτό το σετάπ Αγγελοπούλου είναι με άκοπο τον Lb6.
Μπάφερ βάζεις; και αμορτισέρ;
Αν δεν σε κάνει κόπο το αναλύεις;
Τα 11/0 χωράνε στον Lb6 ανά δυάδες αλλά τα 12/0;
Δεν πετάει βυζούνια ο κάλυκας;
 
Για ρώτα πόσοι χρησιμοποιούν F ή XF σε κωνάτα.
Λογικά το XF πρέπει να είναι 15% πιο πάνω ? Είναι ???
Πάντως όσα και να σου πουν,έχεις το φόβο μήπως και τελικά αξίζει μια τέτοια αγορά.Οποτε για να πείσεις των εαυτό σου,αφού κανείς δεν μπορεί να σε πείσει γράφοντας,και για να μην βασανίζεται άλλο,η θα βρης για δοκιμές κάποιο,η αγόρασε ένα.
 
Πάντως όσα και να σου πουν,έχεις το φόβο μήπως και τελικά αξίζει μια τέτοια αγορά.Οποτε για να πείσεις των εαυτό σου,αφού κανείς δεν μπορεί να σε πείσει γράφοντας,και για να μην βασανίζεται άλλο,η θα βρης για δοκιμές κάποιο,η αγόρασε ένα.
😂
Δεν σου έχω πει ότι "πειράζω" όσους πιστεύουν ότι έχουν υπερόπλα ?

Βρε για χαϊβάνι με πέρασες να πιστεύω ότι μου πουν ?
Αν ήθελα όπλο θα το είχα αγοράσει ήδη.

Αν αγόραζα όπλο τώρα την be diamond θα αγόραζα.
Και το βλητικό κομμάτι δεν έχει καμία σημασία στην επιλογή.

Την advanced impact δεν θα την αγοράσω πάντως όταν έρθει η ώρα του μικρού, για αρκετούς λόγους.
Μέχρι τότε θα υπάρχουν καμιά 40αριά διαφορετικές γεωμετρίες ... οπότε απλά θα διαλέξω το όπλο που μου κάθεται καλύτερα, δεν θέλει συνεργεία και μου αρέσει οπτικά 😁
 
Αυτό το σετάπ Αγγελοπούλου είναι με άκοπο τον Lb6.
Μπάφερ βάζεις; και αμορτισέρ;
Αν δεν σε κάνει κόπο το αναλύεις;
Τα 11/0 χωράνε στον Lb6 ανά δυάδες αλλά τα 12/0;
Δεν πετάει βυζούνια ο κάλυκας;
Το έχω τροποποιήσει ως προς την πυρίτιδα..........
12/70 686 ( με πολύ κρύο cx 2000)
Mb36 2,20 x 8 βόλια 11/0 LB6 ακοπό 2, 20 γραμμάρια bufer ( μικρού όγκου,όχι αλεύρι)
6* 57,50 mm.......
Πάει πολύ καλά με όλα τα τσοκ,αλλά με το φουλ 1* δίνει ρέστα .........
Στα 41 μέτρα κύκλο κάτι λιγότερο από 30 cm
 
Το έχω τροποποιήσει ως προς την πυρίτιδα..........
12/70 686 ( με πολύ κρύο cx 2000)
Mb36 2,20 x 8 βόλια 11/0 LB6 ακοπό 2, 20 γραμμάρια bufer ( μικρού όγκου,όχι αλεύρι)
6* 57,50 mm.......
Πάει πολύ καλά με όλα τα τσοκ,αλλά με το φουλ 1* δίνει ρέστα .........
Στα 41 μέτρα κύκλο κάτι λιγότερο από 30 cm

Συγνωμη που στο λεω.....Αυτο δεν ειναι το σεταπ του Νικου Αγγελοπουλου ( απο το Ιδιογομωση ) !!!

Αυτο που εγραψες ειναι οντως τροποποιημενο σεταπ με ΜΒ36....
Ο Αγγελοπουλος το στηνει με ΜΒ32 ...ΚΑΙ 5,5 χιλιοστα φελλο για αμορτισερ και ΑΛΕΥΡΙ !!
Εσυ....αμορτισερ δεν βαζεις ???
 
Back
Top