Βλητικές δοκιμές

Θες να περάσεις ανάμεσα από 2 κέθρα ή πουρνάρια. Βάζεις ασφάλεια περνάς και την βγάζεις ... θα βγάζεις και θα βάζεις φυσίγγι στην θαλάμη συνέχεια ?
Αναλόγως της περίπτωσης...
Αν κρίνω ότι χρειάζεται,βγάζω το φυσιγγι.
Αν όχι,η μία πλευρά του όπλου ακουμπάει στο σώμα και μία παλάμη(αριστερή ή δεξιά) καλύπτει την αντίθετη πλευρά.
Η κάνη κοιτάζει σε ασφαλές σημείο.

Όσοι την"πατάνε",το παθαίνουν από αμέλεια η από βεβαιότητα!
Η "ασφάλεια" δημιουργεί μέσα μας μια ΠΛΑΣΤΉ βεβαιότητα!
Αν έχεις δεδομένο ότι δεν υπάρχει "ασφάλεια"πρέπει να είσαι εντελώς αμελής (μην χαρακτηρίσω αλλιώς)για να προκαλέσεις ατύχημα!
Η πολύ άτυχος...
 
Στα πρώτα μου ξεκινήματα, κάπου στην αιτωλοακαρνανια, είχα χτυπήσει μια φασσα και για να την μαζέψω έπρεπε να σκαρφαλώσω μια πετρινη μαντρα , ύψους περίπου ενάμιση μέτρο. Το μόνο σημείο που φαινόταν σταθερό, ήταν κάτω από μια μεγάλη γκορτζιά, κρεμάω όπλο στην πλάτη με τον αορτηρα και τοποθετώ το σταθερό πόδι στην μάντρα για να σκαρφαλωσω...με το που κάνω την κίνηση με το άλλο πόδι, ακούω το μπαμ και τρανταζομαι....δεν ξέρω που κοίταγε η κάνη, η σκανδάλη πιάστηκε προφανώς σε κλαδί και έγινε το μπαμ...έπαθα, ευτυχώς πρόλαβα και έμαθα...από τότε, δεν μπορώ να πω ότι βάζω ασφάλεια...αλλά στα δύσκολα σημεία προσέχω πάρα πολύ και φροντίζω η κάννη να κοιτάει σε ασφαλές σημείο
 
Βαγγελη φιλικα στο λεω....Τα εχεις ολα στο μυαλο σου ανακατεμενα...Κοιτα τις σημειωσεις σου οταν θα
γραφεις σεταπ...
Το σεταπ του Αγγελοπουλου που τροποποιησες με ΜΒ36...Δεν βγαινει η ογκομετρια για κλεισιμο στα 57,5
που γραφεις !!!

Μονο σε ρελι βγαινει !!!

View attachment 79478
Τίποτε Νίκο μου δεν έχω μπερδεμένο..........
Το σεταπ αυτό σε ρελι θέλει 10 χιλιοστά φελο....... Σε αστέρι γίνεται και με 7 χιλιοστά φελο....... Εγώ χρησιμοποιώ 6 χιλιοστά........ Μάλλον εσύ κάτι εκανες λάθος........ Αργότερα μπορώ να στο βάλω και σε φωτογραφίες.......... Εσύ το έχεις κλείσει στο παρελθόν με αστέρι με mb32 ....... Ουσιαστικη διαφορά μεταξύ της mb32 και mb36 δεν υφίσταται..........
Μάλλον έβαλες πιο χοντρό φελο.........
Το ξαναγράφω και όποιος θέλει μπορεί να το δοκιμάσει.........
Cheditte 686 mb36 2,20x 8βολια 11/0 LB6 Ιταλικός μέσα φελος 6 χιλιοστά bufer πλαστικό ( όχι αλεύρι) 2,20 gr.6* 57,50.........
 
Το πιθανότερο είναι πολύ πίσω η λαβή και δεν φτάνει άνετα τη σκανδάλη...
Όπως και να 'χει,καλό είναι να μη μας "αποκοιμίζει"η ασφάλεια!
Προσωπικά,δεν την χρησιμοποιώ ποτέ και θεωρώ ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Οι κανόνες ασφαλείας όμως, τηρούνται στο έπακρο!
Λάθος μου το μήκος κοντακιου λαβής έπρεπε να γράψω αυτό είχα στο μυαλό.
 
Αδικαιολόγητος αυτός, άστον.
Σίγουρα ναι, τραγικός. Αυτός είναι και ο σκοπός της ασφάλειας του όπλου όμως. Να αποφύγεις το ακούσιο πάτημα της σκανδάλης, απο ένα κλαδί, ένα σκυλί, ένα ξένο σώμα γενικότερα. Έκατσες να αναπαυτείς ? ασφάλεια, περνάς απο πυκνά ? ασφάλεια. Εκεί καθορίζω εγώ την χρήση της και μόνο, ούτε για αποθήκευση, ούτε πτώση, ούτε πουθενά αλλού.
 
Όταν πρώτο ξεκίνησα να κυνηγώ,έβαζα συνέχεια ασφάλεια στο τουφέκι και ξεχνώντας την πολλές φορές,έχανα τις πέρδικες ή τις μπεκάτσες γιατί πάνω στο ξαφνιασμα το να προσπαθείς να βγάλεις την ασφάλεια είναι λίγο δύσκολο. Ε από κάποια στιγμή και μετά έμαθα είτε να καλύπτω με το χέρι μου όλη τη σκανδάλη, είτε να βάζω ασφάλεια και να τηνβγαζω με το που τελείωνα το σκαρφάλωμα στα βραχια ή την πυκνουρα του δάσους.πολλες φορές επίσης μπορεί να περάσω από σημεία δύσκολα και να ανοίξω το τουφέκι τσεκαροντας τις κανες του ή όταν ρίξω τουφεκιές φυσάω τις κανες να φύγει ότι υπάρχει μέσα. Μάλιστα,κάποια στιγμή ένας <<έξυπνος>> γέλασε όταν με είδε να φυσάω τις κανες και μου λέει,μαρεσει που τις φυσάς κιόλας και δε άντεξα και του απάντησα: γι'αυτό δε θα σκάσει ποτέ το τουφέκι μου και θα σκάσει το δικό σου..σοβαρεψε και δε ξαναπέ τίποτα.. γενικώς προσοχή παιδιά στα τουφέκια. Ένας λόγος που συμπαθώ περισσότερο τα δίκανα από ότι τις καραμπίνες είναι γιατί βλέπω τι γίνεται μέσα στις κανες χωρίς να λύσω το τουφεκι
 
Ένας λόγος που συμπαθώ περισσότερο τα δίκανα από ότι τις καραμπίνες είναι γιατί βλέπω τι γίνεται μέσα στις κανες χωρίς να λύσω το τουφεκι
Όταν περνάμε από πυκνούρα πρέπει να ελέγχουμε και την κάνη.
Δεν χρειάζεται λύσιμο βγάζεις το φυσίγγι και την κοιτάς από μπροστά.
Αν έχει κάτι που δεν φεύγει το λύνεις αναγκαστικά ... δεν μου έχει τύχει ποτέ, αλλά έχω ελέγξει την κάνη πάρα πολλές φορές στο κυνήγι.

Στο δίκανο είναι σαφώς πιο εύκολο.
 
Τίποτε Νίκο μου δεν έχω μπερδεμένο..........
Το σεταπ αυτό σε ρελι θέλει 10 χιλιοστά φελο....... Σε αστέρι γίνεται και με 7 χιλιοστά φελο....... Εγώ χρησιμοποιώ 6 χιλιοστά........ Μάλλον εσύ κάτι εκανες λάθος........ Αργότερα μπορώ να στο βάλω και σε φωτογραφίες.......... Εσύ το έχεις κλείσει στο παρελθόν με αστέρι με mb32 ....... Ουσιαστικη διαφορά μεταξύ της mb32 και mb36 δεν υφίσταται..........
Μάλλον έβαλες πιο χοντρό φελο.........
Το ξαναγράφω και όποιος θέλει μπορεί να το δοκιμάσει.........
Cheditte 686 mb36 2,20x 8βολια 11/0 LB6 Ιταλικός μέσα φελος 6 χιλιοστά bufer πλαστικό ( όχι αλεύρι) 2,20 gr.6* 57,50.........

Επιμενεις στο λαθος σου !!!
Για να βγει η ογκομετρια οπως τα λες...θελει ακοπο καλυκα 69 χιλιοστα και 5 χιλιοστα φελλο για να εχεις
9.5-10 χιλιοστα κενο χωρο....και παλι στριμωγμενο ειναι το σεταπ για μενα.


6 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΦΕΛΛΟΣ

εικόνα_Viber_2023-09-19_17-19-24-471.jpg
εικόνα_Viber_2023-09-19_17-28-48-805.jpg
6-7 χιλιοστα κενο χωρο....πως θα κλεισεις στα 57,5 ??

10 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΦΕΛΛΟΣ..

εικόνα_Viber_2023-09-19_17-19-36-877.jpg
εικόνα_Viber_2023-09-19_17-20-03-050.jpg
2, αντε με το ζορι 3 χιλιοστα κενος χωρος....
Με αυτους τους κενους χωρους δεν κλεινεις τιποτα Βαγγελη .
Τουλαχιστον εγω..!!

ΥΓ. ΚΑΛΥΚΑΣ.

εικόνα_Viber_2023-09-19_17-38-48-317.jpg

Η ογκομετρια σε καλυκα 68,5 - ΜΒ36 - 2,20 Χ8 ΒΟΛΙΑ 11/0.
 
Τίποτε Νίκο μου δεν έχω μπερδεμένο..........
Το σεταπ αυτό σε ρελι θέλει 10 χιλιοστά φελο....... Σε αστέρι γίνεται και με 7 χιλιοστά φελο....... Εγώ χρησιμοποιώ 6 χιλιοστά........ Μάλλον εσύ κάτι εκανες λάθος........ Αργότερα μπορώ να στο βάλω και σε φωτογραφίες.......... Εσύ το έχεις κλείσει στο παρελθόν με αστέρι με mb32 ....... Ουσιαστικη διαφορά μεταξύ της mb32 και mb36 δεν υφίσταται..........
Μάλλον έβαλες πιο χοντρό φελο.........
Το ξαναγράφω και όποιος θέλει μπορεί να το δοκιμάσει.........
Cheditte 686 mb36 2,20x 8βολια 11/0 LB6 Ιταλικός μέσα φελος 6 χιλιοστά bufer πλαστικό ( όχι αλεύρι) 2,20 gr.6* 57,50.........

Αυτο εχω κλεισει σε Αστερι με ΜΒ32,,

εικόνα_Viber_2020-10-17_08-46-32.jpg
εικόνα_Viber_2020-10-17_08-47-02.jpg
 
Αυτο εχω κλεισει σε Αστερι με ΜΒ32,,

View attachment 79501
View attachment 79502
received_817482586744813.jpeg
Αυτό στήνει ο Αγγελόπουλος..........Τώρα δύο τινά συμβαίνουν.......... Η ο Αγγελόπουλος δεν ξέρει να το φτιάξει η ξαφνικά η mb36 απέκτησε διαφορετικό όγκο από την mb32.......
Παρεμπιπτόντως τον κάλυκα δεν τον κόβω και ούτε ποτέ έγραψα κάτι τέτοιο και αυτό με z2m 15 η drago 14 έχουν παραπλήσιο κενό χώρο....... Ο Αγγελόπουλος με mb32 βάζει 7 χιλιοστά φελο και εγώ 6........ Ο κενός χώρος είναι στα 11 χιλιοστά......
 
Έκατσες να αναπαυτείς ? ασφάλεια, περνάς απο πυκνά ? ασφάλεια. Εκεί καθορίζω εγώ την χρήση της και μόνο, ούτε για αποθήκευση, ούτε πτώση, ούτε πουθενά αλλού.
Αυτή είναι και η χρησιμότητα της
Να αποτρέψει την εκπυρσοκρότηση από ακούσιο πάτημα της σκανδάλης
Εγώ χωρίς ασφάλεια δεν πηγαίνω ούτε δέκα μέτρα, έτσι έχω συνηθίσει
Όσοι όμως έχουν αυταπάτες και νομίζουν ότι έχω ασφάλεια και είμαι κομπλέ άς κάνω και το όπλο κουπί, δεν πρέπει να κρατάνε όπλο
 
View attachment 79503
Αυτό στήνει ο Αγγελόπουλος..........Τώρα δύο τινά συμβαίνουν.......... Η ο Αγγελόπουλος δεν ξέρει να το φτιάξει η ξαφνικά η mb36 απέκτησε διαφορετικό όγκο από την mb32.......
Παρεμπιπτόντως τον κάλυκα δεν τον κόβω και ούτε ποτέ έγραψα κάτι τέτοιο και αυτό με z2m 15 η drago 14 έχουν παραπλήσιο κενό χώρο....... Ο Αγγελόπουλος με mb32 βάζει 7 χιλιοστά φελο και εγώ 6........ Ο κενός χώρος είναι στα 11 χιλιοστά......

Εγω σου βαζω φωτο την ογκομετρια....και εσυ 3εις λαλουν και 2 χορευουν....
Βγαλε λοιπον και εσυ την ογκομετρια....να δουμε ποιο ειναι το σωστο...!!!!
Ασε τον Αγγελοπουλο....αυτος κλεινει ΜΒ32 απο το 1,85 εως 2 γραμμαρια...

Και σταματω εδω Βαγγελη...γιατι σε λιγο θα θελουμε και διαιτητη με σενα !!
 
Εγω σου βαζω φωτο την ογκομετρια....και εσυ 3εις λαλουν και 2 χορευουν....
Βγαλε λοιπον και εσυ την ογκομετρια....να δουμε ποιο ειναι το σωστο...!!!!
Ασε τον Αγγελοπουλο....αυτος κλεινει ΜΒ32 απο το 1,85 εως 2 γραμμαρια...

Και σταματω εδω Βαγγελη...γιατι σε λιγο θα θελουμε και διαιτητη με σενα !!
Δεν χρειάζεται να σε πείσω........... Εάν πιστεύεις ότι το 2 γραμμάρια mb32 από το 2,20 mb36 έχει διαφορά στην ογκομετρια 3 χιλιοστά κι ότι εσύ γεμίζεις φυσίγγια και εμείς "κουνάμε σημαία" δικαίωμα σου.........
Εγώ αυτό γέμισα με τη "λάθος" ογκομετρια και πήγε στα 41 μέτρα σε κύκλο 30 εκατοστών......... Εσύ γέμισε τα δικά σου..... Δεν σε υποχρεώνει κανείς να το γεμίσεις......
 
Πολυ κουραση σημερα !!! Εφυγε ολη μερα σε δοκιμες...!!
36 φυσιγγια με 3 διαφορετικα οπλα... 12 φυσιγγια σε καθε οπλο με διαφορετικα τσοκ...
Αλλα ο σοφος λαος λεει...''εαν δεν βρεξεις κωλο ψαρι δεν τρως''... !!! :)

Εαν αποφασισω και ανεβασω φωτο....θα γελασουν και τα ραδικια με τα οπλα και τα τσοκ + με τα αποτελεσματα
των δοκιμων !!!:D

ΥΓ. Καλο αποβραδο παλικαρια.....και αυριο με υγεια !!!:)
 
Πολυ κουραση σημερα !!! Εφυγε ολη μερα σε δοκιμες...!!
36 φυσιγγια με 3 διαφορετικα οπλα... 12 φυσιγγια σε καθε οπλο με διαφορετικα τσοκ...
Αλλα ο σοφος λαος λεει...''εαν δεν βρεξεις κωλο ψαρι δεν τρως''... !!! :)

Εαν αποφασισω και ανεβασω φωτο....θα γελασουν και τα ραδικια με τα οπλα και τα τσοκ + με τα αποτελεσματα
των δοκιμων !!!:D

ΥΓ. Καλο αποβραδο παλικαρια.....και αυριο με υγεια !!!:)
Άντε με το τσιγκέλι θα στα βγάζουμε.

Καλημέρα σε όλους.
 
Καλησπέρα. Λοιπόν, ψάχνοντας λεπτομέρειες για τα B&P MG2 40gr (ψάχνω φυσίγγι για πάπιες/χήνες για κυνήγι στο εξωτερικό) έπεσα πάνω σε αυτό το Νορβηγικό forum (δεν ξέρω αν το έχετε αναφέρει ξανά εδώ). Ο τύπος λοιπόν παίρνει ΠΟΛΛΑ εμπορικά και τα ταχυμετρά και μάλλον ανοίγει γιατί δίνει και μ.ο διαμετρήματος σκαγιών και νούμερο μέσα. Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση ήταν ότι τα μέτρησε και στους +10 βαθμούς αλλά και στους -15!!!!!!!! Παρακάτω βρείτε το link αλλά και τις μετρήσεις του. Απλά ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ από τα Mythos....

https://www.kammeret.no/topic/79622-test-av-haglepatroner/page/2/



20180204_203912.jpg.f0ba427f11094bcde9e7dca4f1d4b2c9.jpg
 

Attachments

  • 20180204_210004.jpg.01bf265b0fb5550b74e8e7d3c99db9ba.jpg
    20180204_210004.jpg.01bf265b0fb5550b74e8e7d3c99db9ba.jpg
    84,7 KB · Προβολές: 57
Back
Top