Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Στην περίπτωση του percorso δεν έχει να κάνει με την έλλειψη υλικών αλλά με την προοδευτικότητα της tecna οπότε επαναπροσδιορίζεται αμέσως η βλητικότητα του. Στην δική μας ελληνική φτωχή πραγματικότητα είναι έτσι ακριβώς όπως το λες.
 
Καλημερα! Βαζω το S&B Red Hare: Χαρτινος Καλυκας, μεταλλο 12.2mm, διαμ. σκαγιων 3.1, 3.2, 3.4, 3.5mm, διαμ.ταπας -διαμ. χαρτονακι 18.5mm, συνολικο βαρος σκαγιων 31.13γρ. (133 σκαγια) πυριτιδα 1.92γρ.! Μερικα σκαγια θαμπα μερικα γυαλιστερα αλλα αφηναν πολυ μαυριλα στα χερια!
https://m.imgur.com/a/B6RUoMe
 
Καλημερα! Βαζω το S&B Red Hare: Χαρτινος Καλυκας, μεταλλο 12.2mm, διαμ. σκαγιων 3.1, 3.2, 3.4, 3.5mm, διαμ.ταπας -διαμ. χαρτονακι 18.5mm, συνολικο βαρος σκαγιων 31.13γρ. (133 σκαγια) πυριτιδα 1.92γρ.! Μερικα σκαγια θαμπα μερικα γυαλιστερα αλλα αφηναν πολυ μαυριλα στα χερια!
https://m.imgur.com/a/B6RUoMe
Αν ξερει καποιος τι πυριτιδα ειναι αυτη? Και γενικα ενα σχολιο απο τους εμπειρους!:)
 
Καλημερα! Βαζω το S&B Red Hare: Χαρτινος Καλυκας, μεταλλο 12.2mm, διαμ. σκαγιων 3.1, 3.2, 3.4, 3.5mm, διαμ.ταπας -διαμ. χαρτονακι 18.5mm, συνολικο βαρος σκαγιων 31.13γρ. (133 σκαγια) πυριτιδα 1.92γρ.! Μερικα σκαγια θαμπα μερικα γυαλιστερα αλλα αφηναν πολυ μαυριλα στα χερια!
https://m.imgur.com/a/B6RUoMe
Νομίζω η Lovex είναι η πυρίτιδα.
 
Αν ξερει καποιος τι πυριτιδα ειναι αυτη? Και γενικα ενα σχολιο απο τους εμπειρους!:)
Εγω το ειχα αγορασει για λαγο με το μονοκαννο και ειχα ριξει και με τις καραμπινες! Με τις καραμπινες ομως ειχα παρατηρησει οτι σκιζοταν ο χαρτινος καλυκας! Γενικα μου φανηκε μαλακο φυσιγγι! Κ ομορφο μπορω να πω.sarcastic.!!!
 
Εγω το ειχα αγορασει για λαγο με το μονοκαννο και ειχα ριξει και με τις καραμπινες! Με τις καραμπινες ομως ειχα παρατηρησει οτι σκιζοταν ο χαρτινος καλυκας! Γενικα μου φανηκε μαλακο φυσιγγι! Κ ομορφο μπορω να πω.sarcastic.!!!
Από απόδοση πως σου φάνηκε ?
 
Το red.her το δούλεψα πολύ στη μπεκατσα και λίγο στην πέρδικα. Εμεινα απολυτα ικανοποιημενος.Το αντικατεστησα με το special game επειδη δεν βρσκω πλεον στην πολη μου.,.. Δοκιμαστεί το αξιζει......πολύ μαλακό και αποτελεσματικο.....
 
Λόγω του ότι δεν έχω πετύχει κάποια σχετική συζήτηση ή αναφορά, θέτω το ερώτημα: Έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα στη χρήση χάρτινου κάλυκα σε αυτογεμή;
Στο "καφενείο" λένε πως κολλάνε οι κάλυκες στη θαλάμη, ειδικά αν έχουν πάρει κάποια υγρασία. Μήπως αυτό ισχύει μόνο για τα ταλαιπωρημένα;
Επίσης, κάπου διάβασα πως, κατά την πυροδότηση, ο χάρτινος κάλυκας σφίγγει περισσότερο στη θαλάμη. Αν ισχύει κάτι τέτοιο λέτε να υπάρχει κάποια υπερβολική επιβάρυνση του εξωλκέα και κίνδυνος σπασίματός του;

Ρωτάω γιατί έχω πολλά Golden Wing 36gr και θέλω να τα έχω για πρώτο στη 1100.

Ευχαριστώ!
 
Λόγω του ότι δεν έχω πετύχει κάποια σχετική συζήτηση ή αναφορά, θέτω το ερώτημα: Έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα στη χρήση χάρτινου κάλυκα σε αυτογεμή;
Στο "καφενείο" λένε πως κολλάνε οι κάλυκες στη θαλάμη, ειδικά αν έχουν πάρει κάποια υγρασία. Μήπως αυτό ισχύει μόνο για τα ταλαιπωρημένα;
Επίσης, κάπου διάβασα πως, κατά την πυροδότηση, ο χάρτινος κάλυκας σφίγγει περισσότερο στη θαλάμη. Αν ισχύει κάτι τέτοιο λέτε να υπάρχει κάποια υπερβολική επιβάρυνση του εξωλκέα και κίνδυνος σπασίματός του;

Ρωτάω γιατί έχω πολλά Golden Wing 36gr και θέλω να τα έχω για πρώτο στη 1100.

Ευχαριστώ!
Εγω φιλε το red hare το εχω ριξει με την beretta a300 ('75), baikal mp153 σε απανωτες δοκιμες χωρις προβλημα! Το μονο που με φοβησε ειναι οτι κοβοταν κομματι απο τον χαρτινο καλυκα και συγκεκριμενα απο το αστεροειδες κλεισιμο!
 
Λόγω του ότι δεν έχω πετύχει κάποια σχετική συζήτηση ή αναφορά, θέτω το ερώτημα: Έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα στη χρήση χάρτινου κάλυκα σε αυτογεμή;
Στο "καφενείο" λένε πως κολλάνε οι κάλυκες στη θαλάμη, ειδικά αν έχουν πάρει κάποια υγρασία. Μήπως αυτό ισχύει μόνο για τα ταλαιπωρημένα;
Επίσης, κάπου διάβασα πως, κατά την πυροδότηση, ο χάρτινος κάλυκας σφίγγει περισσότερο στη θαλάμη. Αν ισχύει κάτι τέτοιο λέτε να υπάρχει κάποια υπερβολική επιβάρυνση του εξωλκέα και κίνδυνος σπασίματός του;

Ρωτάω γιατί έχω πολλά Golden Wing 36gr και θέλω να τα έχω για πρώτο στη 1100.

Ευχαριστώ!
Τα χάρτινα αντιμετοπηζουν πρόβλημα μόνο αν έχει τραβηξη υγρασία στον παφηλα τότε πρηζωντε και σφηνονουν στην θολαμη,αυτό το καταλαβενης πρην το ρήξης ζωριζετε να μπει.απο θέμα οτη σφηγει παραπανο στην θολαμη αν είναι σε καλή κατασταση αυτό δεν υσχειη
 
Τα χάρτινα αντιμετοπηζουν πρόβλημα μόνο αν έχει τραβηξη υγρασία στον παφηλα τότε πρηζωντε και σφηνονουν στην θολαμη,αυτό το καταλαβενης πρην το ρήξης ζωριζετε να μπει.απο θέμα οτη σφηγει παραπανο στην θολαμη αν είναι σε καλή κατασταση αυτό δεν υσχειη
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη!
Οπότε τα άψογα χάρτινα ρίχνονται άφοβα και με τα αυτογεμή, isn't it?
 
Ευχαριστώ Alex!
Γι' αυτό ακριβώς ανυσηχώ κι εγώ, μήπως μένουν κομμάτια από τον χάρτινο κάλυκα στην κάννη (τρομακτικό σενάριο), διότι στα αυτογεμή δεν έχεις τον έλεγχο της κάννης σε κάθε γέμιση.
Ακριβως γιαυτο κ εγω αποφασισα να το ριχνω μονο με το μονοκαννο!!
 
Λόγω του ότι δεν έχω πετύχει κάποια σχετική συζήτηση ή αναφορά, θέτω το ερώτημα: Έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα στη χρήση χάρτινου κάλυκα σε αυτογεμή;
Στο "καφενείο" λένε πως κολλάνε οι κάλυκες στη θαλάμη, ειδικά αν έχουν πάρει κάποια υγρασία. Μήπως αυτό ισχύει μόνο για τα ταλαιπωρημένα;
Επίσης, κάπου διάβασα πως, κατά την πυροδότηση, ο χάρτινος κάλυκας σφίγγει περισσότερο στη θαλάμη. Αν ισχύει κάτι τέτοιο λέτε να υπάρχει κάποια υπερβολική επιβάρυνση του εξωλκέα και κίνδυνος σπασίματός του;

Ρωτάω γιατί έχω πολλά Golden Wing 36gr και θέλω να τα έχω για πρώτο στη 1100.

Ευχαριστώ!
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε δίκανο ούτε σε καραμπίνα με τους χάρτινους κάλυκες...... Είχαν κάποιοι φίλοι μου όταν τους βραχηκαν κάποια φυσίγγια!!!
 
Ακριβως γιαυτο κ εγω αποφασισα να το ριχνω μονο με το μονοκαννο!!
Καλά, κι εγώ όλα τα χάρτινα για το πλάγιο τα έχω αλλά δεν θέλω να το ταλαιπωρώ με 36γρ και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα το Golden Wing, κι αυτή η NSI δεν ανακοινώνει και πιέσεις!...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top