Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ρε παιδια αυτες οι αλλαγες που κανουν σε καψυλλια - πυριτιδες κλπ. Δεν αλλαζουν τα χαρακτηριστικα του φυσιγγιου? Τα αλλαζουν προς το καλυτερο για τον καταναλωτη κυνηγο ή προς οφελος του κερδους..
Καμια φορα γινονται και για το καλυτερο αλλα τις περισσοτερες φορες για διευκολυνση της παραγωγης.
Αν ειναι σοβαρος ο κατασκευαστης και δεν δωσει δικαιωμα στην αλλαγη του κανενας δεν θα τον κραξει.
Αν παλι πας στο καρτερι και πεσεις στην μερα που δεν βαρας ελατο στα 5 μετρα και ανοιξεις ενα "αλλαγμενο"
φυσιγγι.....πες μου που θα φορτωσεις την αποτυχια της ημερας....
 
Οταν "ενα καλο" φυσιγγι αλλαζει κατι δυστηχως ειναι προς το χειροτερο εως το πολυ χειροτερο..
Η αλλη περιπτωση ειναι πολυ σπανια..
Ελαχιστες φορες ακουσαμε να λενε αυτο το φυσιγγι δεν ηταν "καλο" αλλα το βελτιωσαν κ τωρα θεριζει...
Ολο το αντιθετο ακουμε...
Αφου μπει σε κανα κανονακι(αν υπαρχει) βγενει στο εμποριο..αν κοβει η αν δεν κοβει θα το δουν οι κυνηγοι φτανει που καταφεραμε κ το πουλησαμε..
 
Δεν μου φάνηκε να κλωτσάει πολύ το καινούργιο percorso, αρκετά ανεκτό θα έλεγα. Το special palombe κλωτσάει περισσότερο ;
Ρε συ Νικολη εσυ που μπενεις στα ιταλικα φορουμ κτλπ πως σχολιαζουν της (ουκ ολιγες) αλλαγες των φυσιγγιων nsi ολα αυτα τα χρονια??
Εχει αρχισει κ χανει εδαφος η ειναι η ιδεα μου??
 
Ρε συ Νικολη εσυ που μπενεις στα ιταλικα φορουμ κτλπ πως σχολιαζουν της (ουκ ολιγες) αλλαγες των φυσιγγιων nsi ολα αυτα τα χρονια??
Εχει αρχισει κ χανει εδαφος η ειναι η ιδεα μου??
Tασο δεν εχει καμια σχεση αυτο.....Μιλας για την Maionchi που εγινε NSI.....To ιδιο αποτελεσμα θα ειχε αν περναγε η Πυρκαλ στα χερια του σαλεπιτζη του Λαμπρου.
Η Maionchi εκανε αλλαγες....εδωσε ποτε δικαιωμα ομως;)
 
.Μιλας για την Maionchi που εγινε NSI.....
Οχι αυτο..αυτο οκ..
Το εχω ξαναπει..Δεν θυμαμε ποτε κατι αναλογο απο αλλη εταιρια για να μην πω βιοτεχνια..
Αν τσεκαρουμε με πολυ προσοχη την nsi(κυριως στα κυνηγετικα φυσιγγια με τα σκοπευτικα δεν ασχολουμε πολυ) καμια 15ετια πισω μεχρι κ σημερα θα δουμε οτι οι αλλαγες που κανει ειναι πολυ συχνες κ για ψυλλου πηδημα..
Εχει σταματησει την παραγωγη πολλων κατα γενικη ομολογια καλων φυσιγγιων κ εχει "χαλασει" αλλα τοσα..
Προφανως θελει συχνα να ανανεωνει την γκαμα της για να βλεπει κατι νεο ο καταναλωτης..
Στην ουσια ομως τα εχει κανει πολυ χειροτερα τα πραγματα...
 
Οχι αυτο..αυτο οκ..
Το εχω ξαναπει..Δεν θυμαμε ποτε κατι αναλογο απο αλλη εταιρια για να μην πω βιοτεχνια..
Αν τσεκαρουμε με πολυ προσοχη την nsi(κυριως στα κυνηγετικα φυσιγγια με τα σκοπευτικα δεν ασχολουμε πολυ) καμια 15ετια πισω μεχρι κ σημερα θα δουμε οτι οι αλλαγες που κανει ειναι πολυ συχνες κ για ψυλλου πηδημα..
Εχει σταματησει την παραγωγη πολλων κατα γενικη ομολογια καλων φυσιγγιων κ εχει "χαλασει" αλλα τοσα..
Προφανως θελει συχνα να ανανεωνει την γκαμα της για να βλεπει κατι νεο ο καταναλωτης..
Στην ουσια ομως τα εχει κανει πολυ χειροτερα τα πραγματα...
Εδω κολλαει που λενε...ηταν στραβο το κλιμα το εφαγε και ο γαιδαρος....
Πολλες εταιριες εξω και μεσα στα πλαισια του ανταγωνισμου εχασαν τον
χαρακτηρα τους και κατεστρεψαν φυσιγγαρες!Η NSI απο την αρχη δεν.....
 
Μας χάλασε το tordo Τάσο... :(
Είχαμε βρει την υγειά μας χειμώνα καλοκαίρι
Τωρα που το λες καπου εχω ενα κουτι αλλα ειναι το μονο που δεν ανοιγω το κουτι για να τα θαυμαζω..σβηνει ευκολα η τσιχλα,θα παρω γαντια..:(:D:D
To προηγουμενο Gm3 fast καφε με το 8mm μεταλλο θυμαμε ηταν εξισου αποτελεσματικο αλλα ακομη πιο μαλακο απο αυτο..χαιρομουν να το ριχνω με το δικαννο..
 
Από τον φίλο μας Μύρο.
viber-image-2019-04-21-18-52-08.jpg

viber-image-2019-04-21-18-52-14.jpg

viber-image-2019-04-21-18-52-21.jpg

viber-image-2019-04-21-18-52-27.jpg

viber-image-2019-04-21-18-52-23.jpg

viber-image-2019-04-21-18-52-06.jpg

viber-image-2019-04-21-18-52-18.jpg

viber-image-2019-04-21-18-52-30.jpg

viber-image-2019-04-21-18-52-34.jpg
To 4αρι το ερηξα φέτος πρώτη φορά στις φασσες
Φυσιγγαρα και αυτή!!!
 
Ρε συ Νικολη εσυ που μπενεις στα ιταλικα φορουμ κτλπ πως σχολιαζουν της (ουκ ολιγες) αλλαγες των φυσιγγιων nsi ολα αυτα τα χρονια??
Εχει αρχισει κ χανει εδαφος η ειναι η ιδεα μου??
Την σχολιάζουν αρνητικά με αποχή απο τα προϊόντα της.
Στις πρώτες επιλογές τους έχουν την cheddite και την Baschieri στα εμπορικά, σε συνδυασμό με την Ιδιογομωση υπάρχουν armerie που μπορείς να παραγγείλεις φυσίγγια με τα υλικά της αρεσκείας σου.
Στην Ιταλία λόγο παράδοσης θα βρεις όλα τα υλικά του κόσμου για την Ιδιογομωση με τους ανάλογους φορολογικούς δασμούς για την προστασία του made in Italy.
Με τις πολυεθνικές δεν τα πάνε και τόσο καλά. Είναι ελεεινά τοπικιστές με πανίσχυρο κυνηγετικό σύλλογο που έχει φέρει σε απολογία πολλές φορές πρωτοκλασάτες ιταλικές μάρκες.
 
Εγω παντως παιδια επηρεαζομαι και ψυχολογικα οταν βλεπω αλλαγες εστω και στο χρωμα του καλυκα (..ξερω εχω θεμα....sarcastic.)!!! Οταν ειχαν πρωτοβγει τα 10βολα της Nsi με buffer ειχα αγορασει δυο 10αδες και ομολογω στις δοκιμες ειχαν παει καλα! Μετα απο λιγο καιρο βλεπω αλλαζει τον καλυκα απο γκρι σε διαφανες....εκει κατα την αποψη μου θα επρεπε να το ξαναδοκιμασω αλλα λεω.....γυρνα πισω στον Αμερικανο που ειναι σχετικα πιο σταθερος (εξωτερικα τουλαχιστον....big smile.)! Επαθα κ μια εμπλοκη στο καρτερι και τοτε ο κυβος ερριφθει....
[Να μην παρεξηγηθω δεν ριχνω το φταιξιμο της εμπλοκης στο φυσιγγι γιατι δεν ειμαι 100% σιγουρος]
 
Last edited:
Θα μας τρελάνει αυτή η NSI !!! ... Percorso με καψούλι Cheddite 2000 !!! ... :eek:o_O
Βέβαια είχα πετύχει και παλιό Percorso di caccia MAIONCHI με καψούλι Fiocchi 616 (και μπαρούτι Α1-36) ...;)
Και το ΟΚ επίσης με 616 ...
Αλλά θυμάμαι και παρτίδα Cheddite Drago Sporting με συγκεντρωτήρα NSi GT και καψούλι 688 !!
Πολλές ... αλλαξοκ@λιές οι γειτόνοι μας !!! .... o_O:D:D.yel.
Πήρα την απάντηση από τους Ιταλούς, το percorso caccia είναι με 688 στο 1.90 η τέκνα αυτή την στιγμή.
Ίσως η παρτίδα που έχουμε εδώ cx2000 1.85γρ να προορίζεται για πιο ζεστές χώρες .sarcastic.
 
Πήρα την απάντηση από τους Ιταλούς, το percorso caccia είναι με 688 στο 1.90 η τέκνα αυτή την στιγμή.
Ίσως η παρτίδα που έχουμε εδώ cx2000 1.85γρ να προορίζεται για πιο ζεστές χώρες .sarcastic.
Νικολή, στην απάντησή τους εμπεριέχεται η φράση "αυτήν τη στιγμή";
Αν ναι, τότε είναι καλυμμένοι για τη χρονική στιγμή παραγωγής. Αυτή καθ΄αυτή η φράση αποδεικνύει την έλλειψη σταθερότητας στα υλικά τους...
 
Δεν ξέρω κατά ποσο ισχύει για αυτούς, έλλειψη σταθερότητας στα υλικά τους. Τι εννοώ, στην Ελλάδα συμφωνούμε με αυτο που λες, δεν έχω πρόσβαση σε βλητικό σταθμό οποτε δυσκολεύομαι να ξανά βρω το ισορροπημένο σεταπ που είχα (Ιδιογομωση).
Στην Ιταλία υπάρχουν ιδιωτικοί βλητικοί σταθμοί με την γνωστή κρατική τράπεζα δοκιμών που διορθώνουν τα σεταπ στην καλύτερη ισορροπία κατανομής / διάτρησης με διαφορετικά υλικά ή αναπροσαρμογή της πυρίτιδας. Συνήθως χρεώνουν τα τρία ή πέντε φυσίγγια 10€ στον ιδιώτη.
Πριν την κυκλοφορία της πυρίτιδας υπάρχει γραπτή ενημέρωση για την αλλαγή της προοδευτικότητα και γίνονται οι ανάλογες αλλαγές απο τις ίδιες τις εταιρίες φυσιγγίων.
 
Δε διαφωνω με αυτο που ειπες. Εγω αναφερομουν στη μη σταθεροτητα ως προς την επιλογη υλικων και οχι ως προς τη σταθεροτητα της επίδοσής των, παιρνοντας αφορμη απο τη σχετικη φραση τους στην απαντηση που σου εδωσαν ... ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top