Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Εγω σκεφτηκα να δοκιμασω τα 36αρια rottweil waidmannsheil, δεν προτιμω κατι πανω απο 36gr
Τα ριχνει ο θειος μου παρα πολλα χρονια στον λαγο και τρια χρονια τα εριχνα κι εγω οταν κυνηγουσα με δικαννο. Πολυ σταθερο φυσιγγι το 36αρι, δεν ειχα κανενα παραπονο
 
Λαγός είναι ρε παιδια.μην λυπαστε τα καλα φυσιγγια. Remington ή federal στα 35,5 ή 36 γραμ
Ολα σκοτωνουν, αρκει να κανει καλα τη δουλεια του αυτος πισω απο το οπλο,απλα ψαχνουμε κατι πιο ποιοτικο,αλλα δεν θα επελεγα εγω ποτε φυσιγγια των 35 ευρω,δεν ειναι κ απο χρυσαφι,αλλιως δεν θα ειχαμε καλα αποτελεσματα κ με αλλα φθηνοτερα,σε αυτη την τιμη θεωρω υπερβολη της υπερβολης αυτα τα φυσιγγια
Φιλικα μιλαω παντα
 
Παλικάρια μια ερώτηση....
Τα Αμερικάνικα σκάγια είναι πιο χοντρά ή πιο ψηλά από τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά;
Για παράδειγμα το Αμερικάνικο 7,5άρι σε τι αντιστοιχεί;
2,41 mm
Απο πινακα αντιστοιχιας φυσιγγιων το βρηκα
 
Όταν ένας λαγοκυνηγος ρίχνει όλο το χρόνο ένα κουτί φυσίγγια,που σιγά μην το ρίχνει,αξίζει να πάρει ότι καλύτερο σε φυσίγγια και ας έχει το κουτί και 50€.Σκέφτεται μα χάσεις το λαγό λόγο φυσιγγιου;Επειδή λυπηθηκες λίγα ευρώ;Λαγός είναι αυτός όχι τσιχλιτσα που κοιτας να γλυτώσεις κάναδυο φράγκο.
Προσωπική άποψη πάντα.
 
Όταν ένας λαγοκυνηγος ρίχνει όλο το χρόνο ένα κουτί φυσίγγια,που σιγά μην το ρίχνει,αξίζει να πάρει ότι καλύτερο σε φυσίγγια και ας έχει το κουτί και 50€.Σκέφτεται μα χάσεις το λαγό λόγο φυσιγγιου;Επειδή λυπηθηκες λίγα ευρώ;Λαγός είναι αυτός όχι τσιχλιτσα που κοιτας να γλυτώσεις κάναδυο φράγκο.
Προσωπική άποψη πάντα.
Οπως τα λες είναι ,χωρίς να προυποθέτει οτι και καλά το πολύ ακριβό είναι πάντα καλό.
Σε τετοια κυνήγια χρειάζεσαι πάντα ενα καλοστημένο φυσίγγι που θα επιφέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Βρειτε το καλύτερο για σας και για το όπλο σας και μην αλλάζετε φυσίγγια συνέχεια επιρεαζόμενοι απο αλλους.
 
Λοιπον φιλε louis το condor είναι φονικοτατο και μια χαρά αλλα όχι για ζέστη 35 βαθμων.το neo velox ίδιο κι απαραλαχτο αλλα 9 ευρώ για τσίχλα είναι πανακριβο.το f2 είναι για κρύο και υγρασια.αν το ρίχνεις τώρα βεβαια και δεν θα έχει αποδοση.ακόμα καλυτερο απ το condor είναι το r35 plus τ οποίο είναι ανεκτό και σε αρκετά υψηλές θερμοκρασιες.γενικά ο δορκας στα χοντρά έχει κρατήσει ποιοτητα.μονο το 3α έχει ψιλοχαλασει
Φίλε Γιούρι ένα πιτσιρικάς με τον πατέρα του τα καψαν τα τρυγονακια στην έναρξη με αυτό το φυσιγγι!
 
Καλημέρα παιδιά.....τι φυσιγγαρα το neo velox........ θυμάμαι δούλευε ο θείος μου φύλακας στον δορκα....βασικά έμενε εκεί....κάποια χρονια........σε κάθε επίσκεψη φυσικά θυμάμαι τον εαυτό μου να αλλονιζει μέσα στο εργοστάσιο πάνω στην έκθεση πίσω στο σκοπευτήριο.....και ο χαρακτηριστικός ήχος της μηχανής που έκοβε της τάπες όταν τελείωνε το υλικό....και τον θείο μου να τοποθετεί ένα τεράστιο πλαστικό κύβο στη μηχανή για να συνεχίσει να κόβει......με τους γνωστούς που είχε φυσικά στο εργοστάσιο αγόραζε ο πατέρας μου και ο θείος μου το neo velox 800 δραχμές το κουτι.....όταν το hit8 είχε 950 με 1000 δραχμές......μπόρεσα για λίγο καιρό να το εκμεταλλευτώ και εγώ στα ξεκινήματα μου.....από τα πιο σταθερά φυσίγγια τότε το velox και αρκετά γρήγορο
Ενα απο τα φυσιγγια που εριχνα οταν ξεκινησα το κυνηγι.Ο πατερας μου τα εριχνε μανιωδος.Δεν τα αλλαζε με τιποτα.
Τα αλλαξα οταν αλλαξαν τα εσωψυχα του.
Παλια τα γεμιζε με Α1 αν θυμαμαι καλα.
Αργοτερα εβαλε ισπανιδα μεσα και τα αντικατεστησα με τα κοκκινα οσκαρ.
 
Όταν ένας λαγοκυνηγος ρίχνει όλο το χρόνο ένα κουτί φυσίγγια,που σιγά μην το ρίχνει,αξίζει να πάρει ότι καλύτερο σε φυσίγγια και ας έχει το κουτί και 50€.Σκέφτεται μα χάσεις το λαγό λόγο φυσιγγιου;Επειδή λυπηθηκες λίγα ευρώ;Λαγός είναι αυτός όχι τσιχλιτσα που κοιτας να γλυτώσεις κάναδυο φράγκο.
Προσωπική άποψη πάντα.
Συμφωνώ με το σκεπτικό ότι λαγό τουφεκας και όχι κιχλα αλλά και πάλι ρε παιδιά 35€ ένα κουτί φυσηγγια είναι αισχροκέρδεια πιστεύω. Πληρώνω το Mygra becaccia 13€ για κάποιες φορές που θα βάλω μαλινη τάπα αλλά είναι 13 όχι 35€. Δόξα το Θεό υπάρχουν πιο οικονομικά φυσηγγια στη τιμή όχι στη ποιότητα για το λαγό που τα χρησιμοποιούν χρόνια και χρόνια τόσοι κυνηγοί αλλά βέβαια περί ορέξεως......
Παράδειγμα ξέρω φανατικό λαγά φίλο του πατέρα μου που χρόνια τώρα ρίχνει στο λαγό Λάμπρο μπλε όλο το χρόνο και δεν το αλλάζει ποτέ.
 
Το πολυ πολυ κανονίζουμε κ καμια τσιπουρο - μπυροκατάσταση....ν ανταλάξουμε κ κυνηγετικες εμπειρίες.eat.
Φαντάζει εξαιρετική ιδέα!
Ωχχχχ θα μαζευτουμε καμια 10αρια εξω απο τον Αλεξη
 
Όταν ένας λαγοκυνηγος ρίχνει όλο το χρόνο ένα κουτί φυσίγγια,που σιγά μην το ρίχνει,αξίζει να πάρει ότι καλύτερο σε φυσίγγια και ας έχει το κουτί και 50€.Σκέφτεται μα χάσεις το λαγό λόγο φυσιγγιου;Επειδή λυπηθηκες λίγα ευρώ;Λαγός είναι αυτός όχι τσιχλιτσα που κοιτας να γλυτώσεις κάναδυο φράγκο.
Προσωπική άποψη πάντα.
Συμφωνω απολυτα, και ειναι οντως δυσκολο να ριξεις ενα κουτι φυσιγγια στο λαγο τουλαχιστον στα μερη μου. Ας ειμαι καλυμενος απο το φυσιγγι κι ας κανει 45 ευρω, χαλασα το μισο κουτι nitro mag φετος σε δοκιμες για να δω σε ποιες αποστασεις με καλυπτει!
 
Για ποτέ λες Φιλίππα?να φέρω τσίπουρο;
Δεν εχω σκοπο ακομα να ψωνισω Ηλια.
Θελω να δωσω μια ευκαιρια στα 28αρια του κενταυρου.Αν δεν τα βρουμε......τοτε θα δω τι θα ψωνισω.Χρονια τωρα ψωνιζω απο τον Αλεξη
 
Όταν ένας λαγοκυνηγος ρίχνει όλο το χρόνο ένα κουτί φυσίγγια,που σιγά μην το ρίχνει,αξίζει να πάρει ότι καλύτερο σε φυσίγγια και ας έχει το κουτί και 50€.Σκέφτεται μα χάσεις το λαγό λόγο φυσιγγιου;Επειδή λυπηθηκες λίγα ευρώ;Λαγός είναι αυτός όχι τσιχλιτσα που κοιτας να γλυτώσεις κάναδυο φράγκο.
Προσωπική άποψη πάντα.
Σεβαστη η αποψη του καθενος,αλλα προσωπικα δεν θα εδινα τοσα κ τηλεκατευθηνομενο να ηταν το φυσιγγι,πιστευω πως υπαρχουν πολυ φθηνοτερα κοντα στην ποιοτητα του συγκεκριμενου,μπορει κ ιδιας,απλα στην Αμερικη πεγτει πολυ χρημα για το κυνηγι,δεν θα πληρωνουμε κ εμεις απλα κ μονο το ονομα
 
Παλικάρια μια ερώτηση....
Τα Αμερικάνικα σκάγια είναι πιο χοντρά ή πιο ψηλά από τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά;
Για παράδειγμα το Αμερικάνικο 7,5άρι σε τι αντιστοιχεί;

2,41 mm
Απο πινακα αντιστοιχιας φυσιγγιων το βρηκα

Εγω απο αλλο πινακα βρηκα οτι το αμερικανικο 7,5 εχει διαμετρο 2.25mm..Κατι αναμεσα σε 8-8,5 ελληνικο..Τι να ισχυει αραγε?.xm.
Οταν μπορεσω θα βαλω φωτο τον πινακα..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top