Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Προτάσεις για φυσίγγια που θα χρησιμοποιηθούν ΜΟΝΟ μεταξύ 21ου και 22ου Μεσημβρινού;
ΦΙΛΕ Elvas
Ζητάς Φυσσιγγια για μια περιοχή με δυτικό όριο απο δυτικές ακτές Πελοπονησου μεχρι Πρεσπες και με πλάτος περι τα 100 χιλιόμετρα ανατολικότερα. Δηλαδή μεχρι Έδεσα, Αιγιο, Καλαμάτα.
Περιοχή πολύ μεγαλη, με ακτές, κάμπους, ελαιώνες, πυκνά δάση, αλπικά λιβάδια.
Με σχεδόν ολη την Πίνδο και τον μισό Ταύγετο.
+ Όλες τις εποχές + όλες τις ώρες της ημέρας + όλα τα θηράματα.
Για να σε βοηθήσουν όσοι ξέρουν πρεπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος.
Εδω στον ίδιο τόπο μεσα σε 1-2 ώρες με την μεταβολή θερμοκρασίας και υγρασίας υπάρχουν μεταπτώσεις στην απόδοση φυσιγγίων.
 
Αφού επιτέλους απόσπασα την προσοχή κάποιων ας κάνουμε μερικές διευκρινίσεις για όποιον θέλει να καταλάβει κάποια πράγματα.
Οι κατασκευαστές όπλων και φυσιγγίων, διεθνώς, είναι υποχρεωμένοι να συμμορφώνονται με κάποια πρότυπα.
Αυτά τα πρότυπα διαμορφώνονται στις μεν ΗΠΑ από τη SAAMI στις δε άλλες (ευνομούμενες) χώρες από τη CIP.
http://saami.org/
http://www.cip-bobp.org/
Όποιος διαβάσει, στα παραπάνω λινκ, σχετικά με κατασκευή φυσιγγίων λειοκάνων, που είναι το θέμα μας, θα διαπιστώσει ότι:
1. Δεν κατασκευάζονται φυσίγγια κλιματολογικών προδιαγραφών (ζέστης, υγρασίας κλπ).
2. Δεν κατασκευάζονται φυσίγγια που ευνοούν κοντόκαννα ή μακρύκαννα όπλα.
3. Η ποιότητα κατασκευής είναι αποκλειστικά και μόνο μέλημα του κατασκευαστή, με δεδομένο ότι πληρούνται οι τεχνικές προδιαγραφές.
Ας έρθουμε τώρα στα δικά μας.
Πιθηκίζοντας (όπως πάντα) τα τελευταία πολλά χρόνια, έχουμε σαν πρότυπο τους Ιταλούς. Αυτό, κατά την άποψή μου, γίνεται για δύο λόγους.
1. Γιατί παίρνουμε από αυτούς όλα τα υλικά κατασκευής φυσιγγίων (πυρίτιδες, κάλυκες, μηχανές κλπ) και τεχνογνωσία.
2. Γιατί νομίζουμε ότι επειδή πρωτοπορούν στην κατασκευή όπλων θα κάνουν το ίδιο και στα φυσίγγια.
Ονομάζοντας ένα φυσίγγιο με το όνομα της πυρίτιδας που γεμίζεται δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. Αυτό που το ξεχωρίζει είναι ο κατάλληλος συνδυασμός ΟΛΩΝ των υλικών που το αποτελούν.
Χρησιμοποιώντας υποδεέστερης ποιότητας υλικά και προσπαθώντας με διάφορα τεχνικά (κατασκευαστικά) τερτίπια να ανεβάσουμε την απόδοση μειώνοντας το κόστος, το μόνο που καταφέρνουμε είναι ανεβάσουμε την δυσαρέσκεια και τα παράπονα των καταναλωτών.
Κατασκευαστής φυσιγγίων χωρίς τμήμα Ε&Ε (έρευνας και εξέλιξης) δεν νοείται. Το να σου δώσει ο Ιταλός κατασκευαστής της μηχανής που αγόρασες πέντε συνταγές που θα τις εφαρμόσεις και θα γίνεις κατασκευαστής φυσιγγίων, είναι ουτοπικό όνειρο. Άλλωστε τις ίδιες συνταγές δίνει σε όλους τους πελάτες του, εσύ σε τι θα διαφέρεις.
Το να ξεκινήσεις σήμερα να κατασκευάζεις φυσίγγια και μέσα σε ένα χρόνο να κάνεις απόσβεση της επένδυσης και να γίνεις και πλούσιος είναι όνειρο θερινής νυχτός.
ΟΜΩΣ, το να κάνεις μια έρευνα ξεκινώντας από τα κενά της αγοράς, τις επιθυμίες του καταναλωτή, το ποιοτικό προιόν και τη σωστή πληροφόρησή του, νομίζω ότι θα έδινε σε οποιαδήποτε σχετική επιχείρηση, ανεξαρτήτως μεγέθους, τη θέση που της αξίζει στην αγορά.
 
Αφού επιτέλους απόσπασα την προσοχή κάποιων ας κάνουμε μερικές διευκρινίσεις για όποιον θέλει να καταλάβει κάποια πράγματα.
Οι κατασκευαστές όπλων και φυσιγγίων, διεθνώς, είναι υποχρεωμένοι να συμμορφώνονται με κάποια πρότυπα.
Αυτά τα πρότυπα διαμορφώνονται στις μεν ΗΠΑ από τη SAAMI στις δε άλλες (ευνομούμενες) χώρες από τη CIP.
http://saami.org/
http://www.cip-bobp.org/
Όποιος διαβάσει, στα παραπάνω λινκ, σχετικά με κατασκευή φυσιγγίων λειοκάνων, που είναι το θέμα μας, θα διαπιστώσει ότι:
1. Δεν κατασκευάζονται φυσίγγια κλιματολογικών προδιαγραφών (ζέστης, υγρασίας κλπ).
2. Δεν κατασκευάζονται φυσίγγια που ευνοούν κοντόκαννα ή μακρύκαννα όπλα.
3. Η ποιότητα κατασκευής είναι αποκλειστικά και μόνο μέλημα του κατασκευαστή, με δεδομένο ότι πληρούνται οι τεχνικές προδιαγραφές.
Ας έρθουμε τώρα στα δικά μας.
Πιθηκίζοντας (όπως πάντα) τα τελευταία πολλά χρόνια, έχουμε σαν πρότυπο τους Ιταλούς. Αυτό, κατά την άποψή μου, γίνεται για δύο λόγους.
1. Γιατί παίρνουμε από αυτούς όλα τα υλικά κατασκευής φυσιγγίων (πυρίτιδες, κάλυκες, μηχανές κλπ) και τεχνογνωσία.
2. Γιατί νομίζουμε ότι επειδή πρωτοπορούν στην κατασκευή όπλων θα κάνουν το ίδιο και στα φυσίγγια.
Ονομάζοντας ένα φυσίγγιο με το όνομα της πυρίτιδας που γεμίζεται δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. Αυτό που το ξεχωρίζει είναι ο κατάλληλος συνδυασμός ΟΛΩΝ των υλικών που το αποτελούν.
Χρησιμοποιώντας υποδεέστερης ποιότητας υλικά και προσπαθώντας με διάφορα τεχνικά (κατασκευαστικά) τερτίπια να ανεβάσουμε την απόδοση μειώνοντας το κόστος, το μόνο που καταφέρνουμε είναι ανεβάσουμε την δυσαρέσκεια και τα παράπονα των καταναλωτών.
Κατασκευαστής φυσιγγίων χωρίς τμήμα Ε&Ε (έρευνας και εξέλιξης) δεν νοείται. Το να σου δώσει ο Ιταλός κατασκευαστής της μηχανής που αγόρασες πέντε συνταγές που θα τις εφαρμόσεις και θα γίνεις κατασκευαστής φυσιγγίων, είναι ουτοπικό όνειρο. Άλλωστε τις ίδιες συνταγές δίνει σε όλους τους πελάτες του, εσύ σε τι θα διαφέρεις.
Το να ξεκινήσεις σήμερα να κατασκευάζεις φυσίγγια και μέσα σε ένα χρόνο να κάνεις απόσβεση της επένδυσης και να γίνεις και πλούσιος είναι όνειρο θερινής νυχτός.
ΟΜΩΣ, το να κάνεις μια έρευνα ξεκινώντας από τα κενά της αγοράς, τις επιθυμίες του καταναλωτή, το ποιοτικό προιόν και τη σωστή πληροφόρησή του, νομίζω ότι θα έδινε σε οποιαδήποτε σχετική επιχείρηση, ανεξαρτήτως μεγέθους, τη θέση που της αξίζει στην αγορά.
ΦΙΛΕ Elvas
Αφού ξέρεις τόσα πολλά τότε προς τι η ερώτηση σου για Φυσσιγγια παντός καιρού και ...μισής Ελλάδας;

Αν ο σκοπός σου ήταν να προκαλέσεις την προσοχή "κάποιων", σε πληροφορώ οτι υπάρχουν εδω μεσα πολλοί ευαίσθητοι πραγματικά συνάδελφοι κυνηγοί που έχουν βοηθήσει και εμένα στις αναζητήσεις μου και έχουν καλύψει πολλές φορές την άγνοια μου σε οτι δεν κατέχω. (Ετσι και εγώ προσπαθώ να βοηθήσω, μόνο ομως με οτι ξέρω, με παρατήρηση, πείραμα και διάβασμα απο έγκυρες πηγές).
Και όλοι αυτοί θα σε συντρέξουν εφ´ όσον γίνεις συγκεκριμένος όπως σου έγραψα.

Γράφεις για πιθηκίζοντες (αδικείς πολλούς με αυτό) και Ιταλούς. Εγώ δεν ξέρω αλλα απο οτι διαβάζω εδω υπάρχουν και πολλές αναφορές σε Ισπανία αλλά και σε ΗΠΑ.

Σχετικά με τα Φυσσιγγια υπάρχουν κατασκευαστές που αν τους συναντήσεις (ξέρω προσωπικά και τον ALECTORIS και τον PRINCE) ή τους καλέσεις θα σου πουν ακριβώς τι χρειάζεστε ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ.
Αν ψάχνεις για οδηγίες γραπτές, δεν βλέπω ούτε οι ξένοι μεγαλοκατασκευαστές να γράφουν τίποτε. Εδω κοιτάζουμε μονόβολα και δράμια κολοσσών και ψαχνόμαστε με τι Τσόκ τα ρίχνουμε (δεν σχετικό τοπικ). Μην μας φταίνε για όλα οι Έλληνες.
Τωρα αν όλοι δεν καλύπτουν ολη την γκάμα ή ακολουθούν πεπατημένες,
αν δεν έχουν επίσημο (με ...ΙΚΑ) τμήμα R&D (οι δοκιμές που κάνουν πολλοί απο αυτούς στις παρτίδες τους σε συγκεκριμένο Test Site και τα σχόλια (feedback) που πέρνουν απο σοβαρούς Έλληνες κυνηγούς και σκοπευτές δεν ειναι μέρος της διαδικασίας εξέλιξης;)
ή αν οι τιμές τους ειναι υπερβολικές, τι να σου πω.
Ελεύθερη αγορα έχουμε και για αυτό εδω αλληλοενημερονομαστε για να πληρώσουμε το Φυσσιγγι που αξίζει.
Ακόμη και λίγο ακριβότερο αν ειναι ποιοτικό.
Άλλωστε όπως λένε και στο χωριό μου το πολύ φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι.

Όσο για αυτά που γράφεις, τα σέβομαι αλλα ΜΠΟΡΕΙΣ να τα γράφεις και χωρίς ....δόλωμα :)
Φιλικά

Υ/Γ : Δεν απαντώ ως θιγμένος, αλλά λογω πολύ ελεύθερου χρόνου .fishing.
 
Last edited:
Εδώ μέσα μπαίνουμε και διαβάζουμε για κάποια φυσίγγια,γνώμες συναδέλφων που τα έχουν δοκιμάσει.Αυτό βέβαια δεν μας καλύπτει,απλά μας προβληματίζει.Αν δεν πάρεις το όπλο σου να κάνεις δοκιμές πρώτα στο χαρτόνι και μετά στο κυνήγι,δεν κάνεις τίποτα.Το καλύτερο φυσιγγι για μένα είναι το χειρότερο για τον άλλο και το αντίστροφο.Δεν είναι όλα τα όπλα και όλοι οι σκοπευτές το ίδιο.Δεν μπορεί να συμφωνούμε όλοι μεταξύ μας και προς Θεού αν.κάποιος έχει αντίθετη άποψη από μας ούτε άσχετος είναι ούτε ψεύτης,απλά του κάθεται αλλιώς το φυσιγγι.Το ξαναλέω δοκιμές και πάλι δοκιμές.Αυτά...
 
Φιλε μου εγω φετος πηρα το imperial 32γρ και τα εριξα με καλες εντυπωσεις.
Δεν παρατηρησα κατι για κακη καυση και κατάλοιπα στο οπλο.
Εμεινα ικανοποιημένος και λεω να δοκιμασω και τα 28αρια οπως εχουν προτείνει ο Απόστολος και ο Σάκης που τα χρησιμοποιει πολυ και τωρα στα ορτυκια.
 
+10000 like
Έτσι είναι φίλε Ευριπίδη,πριν 4-5 χρόνια τα έβαζες στο όπλο Οκτώβρη και τα έβγαζες Φλεβάρη,σκότωναν με όλους τους καιρούς.Μετά άλλαξαν σίγουρα καψουλι και συγκετρωτηρα και πάπαλα,τώρα δεν σκοτώνουν κιόλας.Πέρση στα περάσματα έριξα 4 κουτιά και κράτησα 21 πουλιά ολοζώντανα,αν δεν είχα το σκύλο δεν θα έβρισκα κανένα,αν τα έβαζα σε κλουβί θα κελαηδούσαν ακόμα...
 
Φιλε μου εγω φετος πηρα το imperial 32γρ και τα εριξα με καλες εντυπωσεις.
Δεν παρατηρησα κατι για κακη καυση και κατάλοιπα στο οπλο.
Εμεινα ικανοποιημένος και λεω να δοκιμασω και τα 28αρια οπως εχουν προτείνει ο Απόστολος και ο Σάκης που τα χρησιμοποιει πολυ και τωρα στα ορτυκια.
Τα 28 και τα 30 είναι άλλο πράγμα.Αν τα βρεις παρτα,είναι άλλα φυσίγγια,πάρα πολύ καλά,εγώ για τα 32 μιλάω.Μήπως ρίχνεις με δικανο;
 
Φιλε μου εγω φετος πηρα το imperial 32γρ και τα εριξα με καλες εντυπωσεις.
Δεν παρατηρησα κατι για κακη καυση και κατάλοιπα στο οπλο.
Εμεινα ικανοποιημένος και λεω να δοκιμασω και τα 28αρια οπως εχουν προτείνει ο Απόστολος και ο Σάκης που τα χρησιμοποιει πολυ και τωρα στα ορτυκια.
αγγελε με κληστα τα ματια παρε τα 28γρ sporting n8 στην τσιχλα ορτυκι και για κορακοειδη 6ευρω το κουτι επισης ωραια και τα 30γρ και 32γρ και γενικα ολη η σειρα ymperial και τα 36 τα δουλευω φασσα παπια.lazy.
 
Τα 28 και τα 30 είναι άλλο πράγμα.Αν τα βρεις παρτα,είναι άλλα φυσίγγια,πάρα πολύ καλά,εγώ για τα 32 μιλάω.Μήπως ρίχνεις με δικανο;
Οχι με μια μ2 τα εριξα.
Δεν εριξα ποσοτητα.
Ενα κουτι 32 γρ νο 9.
Εχω ακομα δυο που θα τα ριξω σε τσιχλα μιας και για ορτυκι δεν πολυβγαινω λογω έλλειψης χρονου.
 
αγγελε με κληστα τα ματια παρε τα 28γρ sporting n8 στην τσιχλα ορτυκι και για κορακοειδη 6ευρω το κουτι επισης ωραια και τα 30γρ και 32γρ και γενικα ολη η σειρα ymperial και τα 36 τα δουλευω φασσα παπια.lazy.
Αυριο που θα μαι κεντρο θα περασω να παρω και μιας και λες και για το 36αρι θα το δοκιμασω κια αυτο.
Το κλαμπ το 36αρι που εριξα περσι στην φασσα αρχες οκτ.
δεν με παίρνει φετος μιας και εφτασε στα 11 με 11+€.
Θα μοιρασω τις τουφεκιες μισα δικα μου μισα imperial.
Για να δουμε τι θα βγει.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top