Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Προς το παρων μετ την καραμπινα ειμαι οκ,απλα μολις παρω το baikal mp 27m ( το εχω προγραμματισμενο ) εχει 90MPa πιεσεις καθημερινης χρησης κ σκεφτηκα μηπως ξεφευγει λιγο αυτο το φυσιγγι πανω απο τα 750bar
Ριξτο άνετα, φυσιγγάρα με 0 ανάκρουση.
 
Καλησπερα σας. Για βοηθηστε λιγο το νεο. Εχθες με τη βροχη, με δυο μονο τουφεκιες με το μπαικαλακι σουπερποζε που εχω παρατηρησα οτι οι κανες ειχαν πολλα υπολειμματα. Ειναι θεμα καιρου ή φυσιγγιου? Τα φυσιγγια παρεμπιπτοντως ηταν b&p mb extra 35gr 5αρια.
 
Εχω δει οτι ειναι θεμα φυσιγγιου αλλα επισης εχω δει οτι το φαινομενο αυτο ειναι πιο εντονο τα πρωινα με υγρασια κ επισης οτι η καννη καπνιζει περισσότερο μετα την τουφεκιά..
Μπορει να ειναι κ η ιδεα μου βεβαια...xm.
 
γηνετε αυτο σε φυσιγγια με συγκεκρημενες πυρητηδες , οπως ειναι οι δυβασηκες , και σε κακοδιατηρημενα φυσιγγια που εχουν παρει υγρασια , με το πρωτο δηλαδη με της δυβασηκες με λιγα ομως καταλυπα ,δεν θα εχεις πρωβλημα με την αποδοση του , ενω με τα κακοδιατηρημενα φυσιγγια , που μπωρει να ειναι ακομα και 1 χρονου εως 10 χρονια θα εχεις πρωβλημα και ποιο πολλα καταλυπα , ΥΓ εχω φυσιγγια 20ατιας και βαλε , τα ρηχνω ακομα στης περδηκες χωρης κανενα πρωβλημα , γιατι τα εχω σε ξηληνα ντουλαπια μακρια απο υγρασια και ζεστη
 
Παιδια ξερει κανεις με τι πυριτιδα γεμιζονται τα παλια express 34?και αν θα μου αποδωσουν σε υγρασια και 10-15 βαθμους θερμοκρασια?
Καποιος να ξερει?εχω βρει μεγαλη ποσοτητα στοκ και σε καλη τιμη και λεω να τα τσιμπησω
 
691bar βρηκα εγω σε 1 αρθρο
Αν εβγαζε κοντα στα 740-750bar επρεπε πανω στον καλυκα να γραφει υποχρεωτικα MAX 1050bar ( συμφωνα με τον κανονισμο της CIP )
Σωστα λεω ή οχι;

Κάλυκας Remington Unibody Plastic 70mm t4
Καψουλι Remington 209P
Πυρίτιδα IMR Hi Skor 800X 1,75 (+/-0,02gr)
Συγκεντρωτήρας Power Piston SP12
Σκάγια gr 35,5( ανιχνεύθηκε 35,350gr) n°6
Κλείσιμο : αστέρι 6 πτυχώσεις στα 58,6mm
V0 = 402mt/sec
Πιέσεις 735bar σε αυλό 18.2mm
Τραπεζα δοκιμών Ιταλίας.
Οπότε σε μεγαλύτερους αυλούς η πίεση θα ειναι χαμηλότερη.
 
Προς το παρων μετ την καραμπινα ειμαι οκ,απλα μολις παρω το baikal mp 27m ( το εχω προγραμματισμενο ) εχει 90MPa πιεσεις καθημερινης χρησης κ σκεφτηκα μηπως ξεφευγει λιγο αυτο το φυσιγγι πανω απο τα 750bar
90MPa ή 90 Mega Pascal ισούται με 900bar
 
Κάλυκας Remington Unibody Plastic 70mm t4
Καψουλι Remington 209P
Πυρίτιδα IMR Hi Skor 800X 1,75 (+/-0,02gr)
Συγκεντρωτήρας Power Piston SP12
Σκάγια gr 35,5( ανιχνεύθηκε 35,350gr) n°6
Κλείσιμο : αστέρι 6 πτυχώσεις στα 58,6mm
V0 = 402mt/sec
Πιέσεις 735bar σε αυλό 18.2mm
Τραπεζα δοκιμών Ιταλίας.
Οπότε σε μεγαλύτερους αυλούς η πίεση θα ειναι χαμηλότερη.
Σ' ευχαριστω πολυ Νικολη, να εισαι καλα
 
Τώρα που το θυμήθηκα μιας και το συζητάγαμε αυτές τις μέρες. Σε κάποια ρεμινγκτον έγραφε πάνω 1050 bar. Δυστυχώς μου τελείωσαν και δεν μπορώ να το τσεκάρω πάλι.
Έτσι είναι Σταμάτη και στα εικοσαριά 2 3/4 το γράφει πάνω, νομίζω το κάνουν για να είναι καλυμμένοι λόγω εξαγωγών δεν παράγουν τέτοιες πιέσεις.
παιδια τα federal σε τι πιεσεις παιζουν το Muzzle Velocity η ταχυτιτα ειναι?
Αν δεν κάνω λαθος Νικόλα αυτή είναι η ταχύτητα από την έξοδο της καννης, τα αμερικανικά μην τα φοβάστε στο θέμα πιέσεων.
 
Αν δεν κάνω λαθος Νικόλα αυτή είναι η ταχύτητα από την έξοδο της καννης, τα αμερικανικά μην τα φοβάστε στο θέμα πιέσεων.
έλεγα να δοκιμάσω κάτι δράμια με το baikal κ μην μου αρχίσει κ ξεκλειδώνει.sarcastic.
 
Θυμαται κανεις κατι φυσιγγια laser σε μπλε χρωμα ποιας εταιρειας ηταν?
Βασίλη λες τα Lazer G. ; Έριχνα τα διασποράς μπλε κάλυκας με χρυσό χρώμα το λογότυπο αν θυμάμαι καλά. Αυτό που θυμάμαι σίγουρα ότι μ΄αυτά μαμούσε το Baikal μου...
Τι εννοείς ποιας εταιρείας ήταν; Η φίρμα τους αυτή ήταν.
 
Βασίλη λες τα Lazer G. ; Έριχνα τα διασποράς μπλε κάλυκας με χρυσό χρώμα το λογότυπο αν θυμάμαι καλά. Αυτό που θυμάμαι σίγουρα ότι μ΄αυτά μαμούσε το Baikal μου...
Τι εννοείς ποιας εταιρείας ήταν; Η φίρμα τους αυτή ήταν.
Ναι αυτά λέω Χρήστο. Δεν θυμόμουν αν ανήκαν σε κάποια εταιρεία ή αν η εταιρεία η ίδια λεγόταν έτσι. Ευχαριστώ πολύ :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top