Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Το περκοσο είναι το πιο αναποδο φυσιγγι είναι μια του ύψους η του βάθους δεν μπορείς να βρεις προσκοπευσεις συνέχεια με διαφορετικες ταχύτητες που βγάζει άμα τα έριχνε με όλους τους καιρούς θα το καταλάβαινες τώρα εκεί συνέχεια με ζεστούς καιρούς που έχεις εκεί δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματά.
Αυτές οι διαφορετικές ταχύτητες δεν φαίνονται στο κυνήγι είναι ψυχαναγκασμοι δεν γινεται όλος ο κόσμος να ρίχνει percorso και να είναι ευχαριστημένος και κάποιος επειδή δεν του αρέσει να το βγάζει άχρηστο εγώ λοιπόν είμαι πολύ ευχαριστημένος και μάλιστα πήρα αρκετά κουτιά για να έχω τώρα όσο για τη ζέστη που λες παλι δεν τα λες όλα γιατι εδώ έχει και τρομερές υγρασιες που είναι πιο δύσκολη για τα φυσιγγια από το κρύο
 
Κάτι άκουσα ότι Έχουν αλλάξει τα Nobel sport για αυτό κυρίως ρωτάω γιατί θυμάμαι πριν 2 3 χρόνια τα χρησιμοποιούσε ένας φίλος μου το καλοκαίρι στα τρυγόνια και μετά στις γαλάζιες είχα πάρει και εγώ 1 κουτάκι και μου άρεσαν πολύ τώρα βέβαια αν δεν κάνω λάθος με sipe δεν είναι γεμισμένα αυτά; Πως του δούλεψαν με ζεστό καιρό δεν ξέρω αλλά έλεγε ότι ήταν καλά
Το gorilla είναι γεμισμένο με 206s formula και το speed 34.της nobel sport με C7......
 
Αυτές οι διαφορετικές ταχύτητες δεν φαίνονται στο κυνήγι είναι ψυχαναγκασμοι δεν γινεται όλος ο κόσμος να ρίχνει percorso και να είναι ευχαριστημένος και κάποιος επειδή δεν του αρέσει να το βγάζει άχρηστο εγώ λοιπόν είμαι πολύ ευχαριστημένος και μάλιστα πήρα αρκετά κουτιά για να έχω τώρα όσο για τη ζέστη που λες παλι δεν τα λες όλα γιατι εδώ έχει και τρομερές υγρασιες που είναι πιο δύσκολη για τα φυσιγγια από το κρύο
Αλλά λόγια να αγαπιόμαστε!
 
Last edited:
Αυτές οι διαφορετικές ταχύτητες δεν φαίνονται στο κυνήγι είναι ψυχαναγκασμοι δεν γινεται όλος ο κόσμος να ρίχνει percorso και να είναι ευχαριστημένος και κάποιος επειδή δεν του αρέσει να το βγάζει άχρηστο εγώ λοιπόν είμαι πολύ ευχαριστημένος και μάλιστα πήρα αρκετά κουτιά για να έχω τώρα όσο για τη ζέστη που λες παλι δεν τα λες όλα γιατι εδώ έχει και τρομερές υγρασιες που είναι πιο δύσκολη για τα φυσιγγια από το κρύο
Απο που ειπαμε εισαι ;;
 
.sarcastic. .very funny.
Να λοιπόν, που μου θύμησες ότι προ καιρού μου είχε δώσει κάποιος μερικά RIO GAME LOAD 32 gr. και ενώ έσφαξα, δεν πρόλαβα να το "παρουσιάσω" εκείνες τις μέρες και το ξέχασα !!! :D
Μάλιστα μου είχε πει ότι δεν του άρεσαν, του φάνηκαν πολύ δυνατά για την εποχή, όντως είχε αρκετή ζέστη τότε. Και ότι έριξε σε 2 τρυγόνια, τα οποία δεν πέθαναν ακαριαία αλλά πέσανε μακριά και τα έχασε ...
Αυτό εμένα βέβαια δεν μου λέει τίποτα, με 2 τουφεκιές δεν βγάζεις συμπέρασμα ... Εγώ από τα 5 που μου έδωσε, έριξα τα 3 στο σκοπευτήριο και μου φάνηκαν νορμάλ για 32αρια, και τα δισκάκια έγιναν σκόνη αν και ήταν σχετικά μακρινά - απομακρυνόμενα ... Αλλά και το στήσιμο του φυσιγγίου, δοσολογία, πάτημα, τελικό κλείσιμο κλπ. δεν παραπέμπει σε ιδιαίτερα σκληρό φυσίγγι ... Δεν το λες και μαλακό, αλλά ... υπάρχουν και σκληρότερα 32αρια !!! ;)
Τα υλικά όπως ήταν αναμενόμενο, κάλυκας, καψούλι, συγκεντρωτήρας, μπαρούτι (CSB1) όλα ισπανικά ΜΑΧΑΜ, τα σκάγια Νο. 8 - 14,7 σκ/γρ. - συνολικά 465 ...

IMG_20180820_214052.jpg
IMG_20180820_214157.jpg
IMG_20180820_214328.jpg
IMG_20180820_215235.jpg
IMG_20180820_215537.jpg

Υ.Γ. Βρέθηκα σε δίλημμα, σε ποιο θέμα να το ανεβάσω, στο "Φυσίγγια για τρυγόνι" ή στο "Φυσίγγια για τσίχλα" ... think
αφού ... 32 γρ. Νο.8 ... ταιριάζει και στα δυο !!!
Γι' αυτό το έβαλα εδώ, που είναι πιο γενικό θέμα και τα περιλαμβάνει όλα !!!.sarcastic.
Ας κανουμε μια συγκριση....

Να δουμε πως ήταν αυτό το φυσιγγι πριν 15χρ..
Μπορεί να αναγράφει στο κουτί uee αλλά ειχε ήδη εξαγοραστεί από την maxam (2006) κ αυτό φαίνεται κ απο τον καλυκα...

Rio 20 Game load 32γρ- κάλυκας maxam καψουλι λευκο-πυριτιδα csb1 1,78γρ-Συγκεντωτηρας με τα στοιχεία ΒΟSSI A-21-2
(ο γνωστός Α21) -
Σκάγια ν9 με αναγραφομενη διάμετρο 2,00mm από τα οποία μέτρησα κάτι λίγα κ τα βρήκα απο 1,98-2,09mm-βαρος 32,02γρ-κλεισιμο 57,78mm...

IMG_20230418_142522.jpg

IMG_20230418_142623.jpg
IMG_20230418_142133.jpg
 
Ας κανουμε μια συγκριση....

Να δουμε πως ήταν αυτό το φυσιγγι πριν 15χρ..
Μπορεί να αναγράφει στο κουτί uee αλλά ειχε ήδη εξαγοραστεί από την maxam (2006) κ αυτό φαίνεται κ απο τον καλυκα...

Rio 20 Game load 32γρ- κάλυκας maxam καψουλι λευκο-πυριτιδα csb1 1,78γρ-Συγκεντωτηρας με τα στοιχεία ΒΟSSI A-21-2
(ο γνωστός Α21) -
Σκάγια ν9 με αναγραφομενη διάμετρο 2,00mm από τα οποία μέτρησα κάτι λίγα κ τα βρήκα απο 1,98-2,09mm-βαρος 32,02γρ-κλεισιμο 57,78mm...

View attachment 70561

View attachment 70562
View attachment 70565
Τα έριξα πέρυσι... Ίδιος κάλυκας, ίδιο βύσμα, ίδια αναγραφόμενα στοιχεία πάνω στον κάλυκα... Το κουτί όμως ήταν λευκό και μπλε, old school ας πούμε. Αν το έχω κρατήσει, θα το ανεβάσω σε φωτογραφία.

Καλά φυσίγγια ήταν! Και τα "καινούργια" καλά πάνε αν έχουν κέφια!😅🤣 Τι εννοώ: ή θα θερίζουν, ή θα είναι για γιορτές!!
 
Τα έριξα πέρυσι... Ίδιος κάλυκας, ίδιο βύσμα, ίδια αναγραφόμενα στοιχεία πάνω στον κάλυκα... Το κουτί όμως ήταν λευκό και μπλε, old school ας πούμε. Αν το έχω κρατήσει, θα το ανεβάσω σε φωτογραφία.
Αυτό λες.....
Αυτό είναι το αμέσως επόμενο κουτι από αυτά που έβαλα παραπανω....
Κ αυτά ωραία κ μαλακά φυσίγγια (κάποια στιγμή θα δουμε τι έχουν)..
IMG_20230418_152851.jpg

Καλά φυσίγγια ήταν! Και τα "καινούργια" καλά πάνε αν έχουν κέφια!😅🤣 Τι εννοώ: ή θα θερίζουν, ή θα είναι για γιορτές!!
Το '19 είχα παρει ένα κουτι(όπως αυτά του του Στέλιου, δλδ τα σημερινά) κ δεν είδα καμια διαφορά στην απόδοση..
Το μόνο που παρατηρησα ειναι πως τα έχουν "δυναμώσει" σαν αίσθηση κ δεν μου θυμιζαν τα προηγουμενα........
 
Last edited:
Με 10€+το κουτι!!!είναι φυσηγγαρες αλλά πανκριβα
10 κάνουν τα speed και 12,5 ή 14 δεν θυμάμαι τα gorilla για φασσα ή για λαγό δεν είναι και πολύ ακριβά εδώ για τις τσίχλες πήγαν 8 και 9 ευρώ που καταντήσαμε
 
Το περκοσο είναι το πιο αναποδο φυσιγγι είναι μια του ύψους η του βάθους δεν μπορείς να βρεις προσκοπευσεις συνέχεια με διαφορετικες ταχύτητες που βγάζει άμα τα έριχνε με όλους τους καιρούς θα το καταλάβαινες τώρα εκεί συνέχεια με ζεστούς καιρούς που έχεις εκεί δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματά.
Παλεύει ο καψερος ο Ιταλός να αντιγράψει το biturbo σε δύναμη- συγκέντρωση και σταθερότητα αλλά ΔΕΝ:p
 
Παλεύει ο καψερος ο Ιταλός να αντιγράψει το biturbo σε δύναμη- συγκέντρωση και σταθερότητα αλλά ΔΕΝ:p
Θα τον γλωσσοφαμε τον άνθρωπο κ θα του μαγκωσει καμια μηχανή γομωσης.... 😂😂

Και αφου είμαστε στις γνωμες φυσιγγιων να πω κ εγω την δική μου.....
Τα φυσίγγια που γεμίζει για cal.36/410 είναι απο τα καλυτερα, τον εχω παραδεχτεί......
 
Θα τον γλωσσοφαμε τον άνθρωπο κ θα του μαγκωσει καμια μηχανή γομωσης.... 😂😂

Και αφου είμαστε στις γνωμες φυσιγγιων να πω κ εγω την δική μου.....
Τα φυσίγγια που γεμίζει για cal.36/410 είναι απο τα καλυτερα, τον εχω παραδεχτεί......
Βγάζει η Λάμπρο φυσίγγια για μικρότερα διαμετρήματα; Δεν είχα ποτέ και δεν το ήξερα. Έχεις 36 αρι Τάσο;
 
Αυτό λες.....
Αυτό είναι το αμέσως επόμενο κουτι από αυτά που έβαλα παραπανω....
Κ αυτά ωραία κ μαλακά φυσίγγια (κάποια στιγμή θα δουμε τι έχουν)..
View attachment 70566


Το '19 είχα παρει ένα κουτι(όπως αυτά του του Στέλιου, δλδ τα σημερινά) κ δεν είδα καμια διαφορά στην απόδοση..
Το μόνο που παρατηρησα ειναι πως τα έχουν "δυναμώσει" σαν αίσθηση κ δεν μου θυμιζαν τα προηγουμενα........
Αυτό ακριβώς Τάσο!!!! Και εγώ το ίδιο παρατήρησα!!
 
Last edited:
Συνέχεια του προηγούμενου ποστ μου. Στα περάσματα τον Οκτώβριο του 2021, την πρώτη μέρα στις τσίχλες, τα Ριο έδωσαν ρέστα!! Πραγματικά θέριζαν. Αφού ξέμεινα, πήγα και πήρα αλλά 2 κουτιά καθώς και cheddite tordo. Την επόμενη μέρα, τα ριο δεν δούλευαν τόσο καλά. Είχε βέβαια και αρκετή υγρασία... Αυτά στο μπλέ κουτί, ήταν καταπληκτικά!!! Σε ένα μαγαζί που είχε στοκ, τα έπαιρνα μέχρι πέρυσι. Γενικά, το 9αρακι το ισπανικό, 9.5 ελληνοϊταλικό, είναι ίσως το καλύτερο σκάγι για τσίχλες σε νορμάλ καιρό!
 
Βγάζει η Λάμπρο φυσίγγια για μικρότερα διαμετρήματα; Δεν είχα ποτέ και δεν το ήξερα. Έχεις 36 αρι Τάσο;
Πως δεν βγάζει.. Οχι παίζουμε...😂😂
Ενα Baikal μονοκαννο αγορασμενο το 1996....

Αυτό ακριβώς Τάσο!!!! Και εγώ το ίδιο παρατήρησα!!
Ζωηρά για δικαννο..
Το ίδιο είδα κ με τα διασποράς που παρεπιπτόντως εδωσαν ξερα πουλιά...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-168

Τώρα όσο αφορά της σημερινές πυριτιδες maxam..
Όπως είχε πει κ ο Στελιος τα έχει μπερδεψει λίγο......
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-168

Για αυτό κ αυτή η αλλαγή.......ισως........
 
Πως δεν βγάζει.. Οχι παίζουμε...😂😂
Ενα Baikal μονοκαννο αγορασμενο το 1996....


Ζωηρά για δικαννο..
Το ίδιο είδα κ με τα διασποράς που παρεπιπτόντως εδωσαν ξερα πουλιά...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-168

Τώρα όσο αφορά της σημερινές πυριτιδες maxam..
Πως είχε πει κ ο Στελιος τα έχει κανει λίγο χάλια....
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-168

Για αυτό κ αυτή η αλλαγή.......
Το λάκτισμα ήταν αρκετά αισθητό όταν ανέβαινε η θερμοκρασία, ακόμα και με τη Browning. Δεν θυμάμαι να τα είχα ρίξει με το δίκανο... Σε πολύ κρύο, ήθελαν αρκετή προσκοπευση γιατί με τη συνηθισμένη ή θα έμενα πίσω, ή θα είχα ξεπουπουλιασματα. Στο καινούργιο αναφέρομαι. Επίσης, έχουν αλλάξει και το βύσμα, από Α21 έχουν βάλει z2m (μου αρέσουν πολύ και τα 2)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top