Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Βλέπουμε λοιπόν, ότι στα premium φυσίγγια, και οι Ευρωπαίοι χρησιμοποιούν βύσματα χωρίς ενώσεις στα πτερύγια. Πράγμα που οι Αμερικάνοι το κάνουν σε όλα σχεδόν τα φυσίγγια με κλασικό συγκεντρωτηρα! Αυτοί κάτι ξέρουν!!😉😉
 
Ξηρά κ θάλασσα έχουν γίνει σκουπιδοτοποι κ για αυτό δεν ευθυνεται μόνο ο ανεγκέφαλος κυνηγός η ψαράς....
Και δυστυχώς δεν θα αλλάξει κάτι γιατί σαν λαός το σκουπιδομάνι το έχουμε στο αίμα μας....

Κάδοι ανακύκλωσης που περιέχουν οτιδήποτε άλλο εκτός από ανακυκλώσιμα υλικα...
Κάδοι άδειοι στις παραλιες κ τα σκουπίδια απέξω........
Κόβει τα χόρτα ο Δήμος στις άκρες του δρόμου κ εμφανίζεται ότι σκουπίδι θες...
Κάνουμε ανακαίνιση στο σπίτι μας κ δεν θέλουμε να πληρώσουμε για κάδο,κορόιδα είμαστε, τα μπάζα είναι για τους γκρεμους κ τα χωραφια...

Κλπ κλπ.............

Τι να λέμε...

Οχι πως κ εγω εχω υπάρξει Άγιος κ κανω κήρυγμα.......
Αλλά η μαλακια ειναι μέχρι μια ηλικία......
εδω πας σκουπιδια απο τον κηπο σου η το σπιτι σου , και για να μπεις μεσα στον σκουπιδοτοπο για να τα πεταξης πληρωνης εισοδο 20 ευρω και μονο το πρωι που ειναι ο φυλακας , για αυτο εχουν γεμιση οι ρεματιες και τα ποταμια σκουπιδια
 
Εεεεε
εδω πας σκουπιδια απο τον κηπο σου η το σπιτι σου , και για να μπεις μεσα στον σκουπιδοτοπο για να τα πεταξης πληρωνης εισοδο 20 ευρω και μονο το πρωι που ειναι ο φυλακας , για αυτο εχουν γεμιση οι ρεματιες και τα ποταμια σκουπιδια
Δεν τα τρωο καλητερα
 
Ας κανουμε μια συγκριση....

Να δουμε πως ήταν αυτό το φυσιγγι πριν 15χρ..
Μπορεί να αναγράφει στο κουτί uee αλλά ειχε ήδη εξαγοραστεί από την maxam (2006) κ αυτό φαίνεται κ απο τον καλυκα...

Rio 20 Game load 32γρ- κάλυκας maxam καψουλι λευκο-πυριτιδα csb1 1,78γρ-Συγκεντωτηρας με τα στοιχεία ΒΟSSI A-21-2
(ο γνωστός Α21) -
Σκάγια ν9 με αναγραφομενη διάμετρο 2,00mm από τα οποία μέτρησα κάτι λίγα κ τα βρήκα απο 1,98-2,09mm-βαρος 32,02γρ-κλεισιμο 57,78mm...

View attachment 70561

View attachment 70562
View attachment 70565
Και ο αγώνας συνεχίζεται πανω στα πολυαγαπημένα μας Rio.......

Κανονικά θα έπρεπε να πάνε "παρουσιαση φυσιγγιων" αλλά κ εδώ ίσως να ταιριάζει γιατί σίγουρα θα χρειαστω την γνώμη σας σε κάτι.....

Rio 50 extra game 34 γρ κ αυτά στα παλια κουτιά με το πρασινοκεφαλο σε ν8 κ τα δυο..

Το ένα κουτί έγραφε στο πλαι maxam κ το αλλο uee, κ τα δυο είχαν κάλυκες maxam....
Προφανώς κ ήταν πανω στην εξαγορα της uee από την maxam.........
Υπήρχε ομως μια λεπτομέρεια που με ανάγκασε να πιστέψω πως κάτι διαφορετικό παιζει....
Σε αυτό που το κουτί έγραφε uee ήταν πιο πλακουτσό κ κ στο άλλο πιο συμμαζεμενο....

Φυσίγγι σε κουτί "uee" κ καλυκα maxam:
Καψουλι χρώματος πρασινου(!!!!!)
Κλείσιμο 57,50- σκάγια 33,80γρ με αγραφομενη διάμετρος 2,25 κ μετρημένα 2,20-2,30-συγκεντρωτηρας Α21..
φυσίγγια σε κουτι "maxam" κ καλυκα maxam:
Καψουλι χρώματος λευκό, κλείσιμο 57,70mm, όλα τα υπόλοιπα τα ίδια...

Δεν βάζω τις φωτο απο όλα τα υλικά κ των δυο, σκάγια κλπ γιατί δεν έχει σημασία......

IMG_20230419_112701.jpg

IMG_20230419_112624.jpg
IMG_20230419_112618.jpg

Εκανα κάποιες σκέψεις κ προβληματισμους που σίγουρα θα κάνατε κ εσεις....

θα πει κανείς ότι το Rio 20 κ 50 εχουν ίδια πυριτιδα(!?)σε ίδια δόση με διαφορά 2γρ σκάγια κ καποτε κ ενα διαφορετικό καψουλι(!?)....
Άρα ίσως μειονεκτούν τα δευτερα από τα πρωτα... Η μήπως είναι ολόϊδια???

Αν κ παλαιότερα εχω ριξει αρκετά τέτοια(βεβαια δεν θυμάμαι με τι καψουλι ήταν ) δεν είδα ουδεμία πτώση στην απόδοση τους,κάθε άλλο......
Αξέχαστες δυο τουφεκιές σε περδικες με ν8 φίλε @Mafia Calabria κ η μια ήταν οριακά...



Και επίσης σε πολλές συζητήσεις που είχα κάνει με φίλο ο οποίος τα έριχνε φανατικά σε μπεκάτσα, περδικα κ κανα τρυγονι(παντα σε συνδιασμο με τα Rio 32γρ ) κ για πολλα χρονια μου είχε πει ότι δεν είχε διαπιστώσει διαφορά στην απόδοση, μόνο ότι ήταν λίγο πιο ζωηρά από τα rio 32γρ αλλα η ανάκρουση τους ηταν ανεκτή το ίδιο ειχα διαπιστώσει κ εγώ...

Εεεε δεν μπορεί, σίγουρα θα έτυχε να ρίξει δυο διαφορετικα...καψουλια...........................

Αλλά είναι όντως διαφορετικα??
Ομολογω ότι πρασινο ισπανικό καψουλι δεν θυμάμαι να εχω ξαναδεί.....
 
Επειδή έχω ρίξει καράβια από τα Rio όταν τα είχε ο βραχνος τα 34 ήταν όντως πιο δυνατά από τα 32 αλλά σε λογικά πλαίσια αλλά ούτε και εγώ παρατήρησα αυτό με το καψυλι, αυτό που είχα δει είναι ότι το 34αρι δεν τράβαγε με ζέστη.
 
Και ο αγώνας συνεχίζεται πανω στα πολυαγαπημένα μας Rio.......

Κανονικά θα έπρεπε να πάνε "παρουσιαση φυσιγγιων" αλλά κ εδώ ίσως να ταιριάζει γιατί σίγουρα θα χρειαστω την γνώμη σας σε κάτι.....

Rio 50 extra game 34 γρ κ αυτά στα παλια κουτιά με το πρασινοκεφαλο σε ν8 κ τα δυο..

Το ένα κουτί έγραφε στο πλαι maxam κ το αλλο uee, κ τα δυο είχαν κάλυκες maxam....
Προφανώς κ ήταν πανω στην εξαγορα της uee από την maxam.........
Υπήρχε ομως μια λεπτομέρεια που με ανάγκασε να πιστέψω πως κάτι διαφορετικό παιζει....
Σε αυτό που το κουτί έγραφε uee ήταν πιο πλακουτσό κ κ στο άλλο πιο συμμαζεμενο....

Φυσίγγι σε κουτί "uee" κ καλυκα maxam:
Καψουλι χρώματος πρασινου(!!!!!)
Κλείσιμο 57,50- σκάγια 33,80γρ με αγραφομενη διάμετρος 2,25 κ μετρημένα 2,20-2,30-συγκεντρωτηρας Α21..
φυσίγγια σε κουτι "maxam" κ καλυκα maxam:
Καψουλι χρώματος λευκό, κλείσιμο 57,70mm, όλα τα υπόλοιπα τα ίδια...

Δεν βάζω τις φωτο απο όλα τα υλικά κ των δυο, σκάγια κλπ γιατί δεν έχει σημασία......

View attachment 70669

View attachment 70671
View attachment 70670

Εκανα κάποιες σκέψεις κ προβληματισμους που σίγουρα θα κάνατε κ εσεις....

θα πει κανείς ότι το Rio 20 κ 50 εχουν ίδια πυριτιδα(!?)σε ίδια δόση με διαφορά 2γρ σκάγια κ καποτε κ ενα διαφορετικό καψουλι(!?)....
Άρα ίσως μειονεκτούν τα δευτερα από τα πρωτα... Η μήπως είναι ολόϊδια???

Αν κ παλαιότερα εχω ριξει αρκετά τέτοια(βεβαια δεν θυμάμαι με τι καψουλι ήταν ) δεν είδα ουδεμία πτώση στην απόδοση τους,κάθε άλλο......
Αξέχαστες δυο τουφεκιές σε περδικες με ν8 φίλε @Mafia Calabria κ η μια ήταν οριακά...



Και επίσης σε πολλές συζητήσεις που είχα κάνει με φίλο ο οποίος τα έριχνε φανατικά σε μπεκάτσα, περδικα κ κανα τρυγονι(παντα σε συνδιασμο με τα Rio 32γρ ) κ για πολλα χρονια μου είχε πει ότι δεν είχε διαπιστώσει διαφορά στην απόδοση, μόνο ότι ήταν λίγο πιο ζωηρά από τα rio 32γρ αλλα η ανάκρουση τους ηταν ανεκτή το ίδιο ειχα διαπιστώσει κ εγώ...

Εεεε δεν μπορεί, σίγουρα θα έτυχε να ρίξει δυο διαφορετικα...καψουλια...........................

Αλλά είναι όντως διαφορετικα??
Ομολογω ότι πρασινο ισπανικό καψουλι δεν θυμάμαι να εχω ξαναδεί.....
Σίγουρα το ένα καψούλι δεν είναι το ισπανικό. Αλλά το 688 (Nobelsport). Αυτό πάντως δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, έχω δει κι άλλες φορές τέτοιες αλλαξοκ@λιές μεταξύ εταιρειών που, υποτίθεται, είναι ανταγωνίστριες μεταξύ τους !!
 
Επειδή έχω ρίξει καράβια από τα Rio όταν τα είχε ο βραχνος τα 34 ήταν όντως πιο δυνατά από τα 32 αλλά σε λογικά πλαίσια αλλά ούτε και εγώ παρατήρησα αυτό με το καψυλι, αυτό που είχα δει είναι ότι το 34αρι δεν τράβαγε με ζέστη.
Και πολύ καλά φυσίγγια.......
 
Και ο αγώνας συνεχίζεται πανω στα πολυαγαπημένα μας Rio.......

Κανονικά θα έπρεπε να πάνε "παρουσιαση φυσιγγιων" αλλά κ εδώ ίσως να ταιριάζει γιατί σίγουρα θα χρειαστω την γνώμη σας σε κάτι.....

Rio 50 extra game 34 γρ κ αυτά στα παλια κουτιά με το πρασινοκεφαλο σε ν8 κ τα δυο..

Το ένα κουτί έγραφε στο πλαι maxam κ το αλλο uee, κ τα δυο είχαν κάλυκες maxam....
Προφανώς κ ήταν πανω στην εξαγορα της uee από την maxam.........
Υπήρχε ομως μια λεπτομέρεια που με ανάγκασε να πιστέψω πως κάτι διαφορετικό παιζει....
Σε αυτό που το κουτί έγραφε uee ήταν πιο πλακουτσό κ κ στο άλλο πιο συμμαζεμενο....

Φυσίγγι σε κουτί "uee" κ καλυκα maxam:
Καψουλι χρώματος πρασινου(!!!!!)
Κλείσιμο 57,50- σκάγια 33,80γρ με αγραφομενη διάμετρος 2,25 κ μετρημένα 2,20-2,30-συγκεντρωτηρας Α21..
φυσίγγια σε κουτι "maxam" κ καλυκα maxam:
Καψουλι χρώματος λευκό, κλείσιμο 57,70mm, όλα τα υπόλοιπα τα ίδια...

Δεν βάζω τις φωτο απο όλα τα υλικά κ των δυο, σκάγια κλπ γιατί δεν έχει σημασία......

View attachment 70669

View attachment 70671
View attachment 70670

Εκανα κάποιες σκέψεις κ προβληματισμους που σίγουρα θα κάνατε κ εσεις....

θα πει κανείς ότι το Rio 20 κ 50 εχουν ίδια πυριτιδα(!?)σε ίδια δόση με διαφορά 2γρ σκάγια κ καποτε κ ενα διαφορετικό καψουλι(!?)....
Άρα ίσως μειονεκτούν τα δευτερα από τα πρωτα... Η μήπως είναι ολόϊδια???

Αν κ παλαιότερα εχω ριξει αρκετά τέτοια(βεβαια δεν θυμάμαι με τι καψουλι ήταν ) δεν είδα ουδεμία πτώση στην απόδοση τους,κάθε άλλο......
Αξέχαστες δυο τουφεκιές σε περδικες με ν8 φίλε @Mafia Calabria κ η μια ήταν οριακά...



Και επίσης σε πολλές συζητήσεις που είχα κάνει με φίλο ο οποίος τα έριχνε φανατικά σε μπεκάτσα, περδικα κ κανα τρυγονι(παντα σε συνδιασμο με τα Rio 32γρ ) κ για πολλα χρονια μου είχε πει ότι δεν είχε διαπιστώσει διαφορά στην απόδοση, μόνο ότι ήταν λίγο πιο ζωηρά από τα rio 32γρ αλλα η ανάκρουση τους ηταν ανεκτή το ίδιο ειχα διαπιστώσει κ εγώ...

Εεεε δεν μπορεί, σίγουρα θα έτυχε να ρίξει δυο διαφορετικα...καψουλια...........................

Αλλά είναι όντως διαφορετικα??
Ομολογω ότι πρασινο ισπανικό καψουλι δεν θυμάμαι να εχω ξαναδεί.....
Συμφωνώ με το Στέλιο...για 688 το κόβω το καψουλι...
Ένα άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι το "κιτρινισμα" της φουστας του ενος βύσματος...
Χαρακτηριστικό των πυριτιδων που περιέχουν νιτρογλυκερινη...
Απο οσο ξερω ομως, οι ισπανικές PSB και CSB είναι "καθαρόαιμες" νυτροκυτταρινουχες (μονοβασικες)
 
Συμφωνώ με το Στέλιο...για 688 το κόβω το καψουλι...
Ένα άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι το "κιτρινισμα" της φουστας του ενος βύσματος...
Χαρακτηριστικό των πυριτιδων που περιέχουν νιτρογλυκερινη...
Απο οσο ξερω ομως, οι ισπανικές PSB και CSB είναι "καθαρόαιμες" νυτροκυτταρινουχες (μονοβασικες)
Σπύρο, το κιτρίνισμα της φούστας μάλλον δεν οφείλεται αποκλειστικά στη νιτρογλυκερίνη. Ίσως και κάτι άλλο το προκαλεί, σίγουρα σε συνδυασμό με την πολυκαιρία. Το έχω συναντήσει και σε (παλιά) φυσίγγια που είχαν καθαρά μονοβασική πυρίτιδα. Δε θυμάμαι ποια ήταν και με ποια πυρίτιδα, το είχα κουβεντιάσει πάντως και με τον Τάσο και του είχα δείξει φωτογραφίες. Ίσως να τα θυμάται αυτός ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top