Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Σίγουρα το ένα καψούλι δεν είναι το ισπανικό. Αλλά το 688 (Nobelsport). Αυτό πάντως δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, έχω δει κι άλλες φορές τέτοιες αλλαξοκ@λιές μεταξύ εταιρειών που, υποτίθεται, είναι ανταγωνίστριες μεταξύ τους !
Έχεις δίκιο σε όλα......
Το σκέφτηκα αργότερα αλλα δεν ηθελα να το.. πιστεψω.....
Γιατί δεν είχε τυχει να δω άλλη φορά ιταλικό καψουλι σε ισπανικά φυσιγγια....

Τι θα ελεγες για το γεγονός πως η δόση της πυριτιδας ήταν ίδια στα 32 κ 34γρ κ προφανως κ τα καψουλια?

Δεν θα έπρεπε να ήταν "τσιμπημενη" λίγο παραπανω??

Οχι πως τα φυσίγγια δεν απέδιδαν!!!!!!!

Αλλά μου έχει κινήσει την περιεργεια...


Σπύρο, το κιτρίνισμα της φούστας μάλλον δεν οφείλεται αποκλειστικά στη νιτρογλυκερίνη. Ίσως και κάτι άλλο το προκαλεί, σίγουρα σε συνδυασμό με την πολυκαιρία. Το έχω συναντήσει και σε (παλιά) φυσίγγια που είχαν καθαρά μονοβασική πυρίτιδα. Δε θυμάμαι ποια ήταν και με ποια πυρίτιδα, το είχα κουβεντιάσει πάντως και με τον Τάσο και του είχα δείξει φωτογραφίες. Ίσως να τα θυμάται αυτός ...
Νομίζω οτι ηταν Ελληνικό το φυσιγγι που λες αλλά δεν θυμάμαι τόσο καλά αυτή την συζήτηση...
Πάντως έχεις δίκιο αν κ είναι ένα όχι συνηθισμένο φαινόμενο..
Ένα παλιο φυσιγγι με μονοβασικη που θυμαμαι να εχω δει κιτρινίλα ηταν το maionchi az20 με C7 (1,70γρ) ....
 
Last edited:
Τα Rio32 είναι κορυφαίο χειμερινο φυσιγγι για εμενα τοσο για κρυο οσο και στις 100% υγρασιες που κανει εδω για να μην λέμε ότι οι μονοβασικές δεν τραβάνε στα δύσκολα με νορμάλ καιρό και ζέστη δεν θα το δοκίμαζα
 
Τα Rio 32 τα είχα ρίξει και γω παλιότερα, αλλά είχαν φοβερές μεταπτώσεις στις καιρικές μεταβολές,οπότε και δεν ξανασχοληθηκα και μιλάω για τα παλιά,επί βραχνού
Εξαρτάται που κυνηγάς Λαυρέντη...
Για εδώ στο νησί που δεν έχουμε δυνατά κρυα κ χιονιαδες μια χαρά πηγαιναν..

Αλλά κ παλι.....
Ολα ειναι σχετικά όταν μιλάμε για φυσίγγια.....
Ο καθένας πορευεται με βάση ότι βλέπει...

Εγω σας τα ελεγα...δεν με ακουγατε....
Αλλαξε ο Μανωλιος...εβαλε τα ρουχα αλλιως...
Να μαθετε λοιπον οσοι δεν ξερουν τι κανουν οι μονοβασικες... :D peng
Έχεις δίκιο Νικο!


Αλλα λέω κ το άλλο...
Οτι μπορεί ο Μανωλιός να έβαλε τα ρουχα του αλλιώς όμως αυτό δεν είχε επιπτώσεις....

Θα μπορουσε με διαφορετικα ρουχα να μην ήταν... ωραίος...


Για τις μονοβασικες δεν το κατάλαβα...
Τι κάνουν?
 
Εξαρτάται που κυνηγάς Λαυρέντη...
Για εδώ στο νησί που δεν έχουμε δυνατά κρυα κ χιονιαδες μια χαρά πηγαιναν..

Αλλά κ παλι.....
Ολα ειναι σχετικά όταν μιλάμε για φυσίγγια.....
Με πολύ κρύο δεν τα δοκίμασα, με βοριαδακι ήταν καλά, με υγρασία υστερούσαν
 
Εξαρτάται που κυνηγάς Λαυρέντη...
Για εδώ στο νησί που δεν έχουμε δυνατά κρυα κ χιονιαδες μια χαρά πηγαιναν..

Αλλά κ παλι.....
Ολα ειναι σχετικά όταν μιλάμε για φυσίγγια.....
Ο καθένας πορευεται με βάση ότι βλέπει...


Έχεις δίκιο Νικο!


Αλλα λέω κ το άλλο...
Οτι μπορεί ο Μανωλιός να έβαλε τα ρουχα του αλλιώς όμως αυτό δεν είχε επιπτώσεις....

Θα μπορουσε με διαφορετικα ρουχα να μην ήταν... ωραίος...


Για τις μονοβασικες δεν το κατάλαβα...
Τι κάνουν?

Ξερεις οτι σε σεβομαι....οπως αλλωστε ολους τους φιλους...
Δεν ξερω απο εμπορικα φυσιγγια....Ξερω ομως λιγο απο ιδιογομωση....και αυτο που εχω δει....ειναι οτι
οι μονοβασικες οι απλες οχι οι τροποποιημενες...στην φουλ υγρασια φτηνουν μεντες...
Μονο σε κοντρα δοση μπορουν να δουλεψουν...
Δεν ξερω λοιπον εαν στο εμποριο κυκλοφορουν φυσιγγια με ΚΟΝΤΡΑ ΔΟΣΗ γιατι την εποχη που
αγοραζα δεν υπηρχαν Τασο μου !!!
Ο καθε ενας λοιπον μην λεει λογια ''καφενειου''....γιατι την πληρωνουν συναδελφοι και φιλοι που δεν
γνωριζουν απο πυριτιδες και φυσιγγια.. !!!
Επισεις να πω...αλλο ξηρος καιρος και κρυο....και αλλο υγρασια και κρυο...!!!!
 
Το έχω ξαναγράψει και το ξαναγράφω.

Οποιαδήποτε πυρίτιδα πρέπει να κάνει βασικά 3 δουλειές.
1. να επιταχύνει τα σκάγια σε μια αξιοπρεπή αρχική
2. να μην σηκώνει μεγάλη pmax για το συγκεκριμένο setup
3. τα 2 παραπάνω να γίνονται επαναλαμβανόμενα σε μεγάλα εύρη θερμοκρασιακών αλλαγών (αν είναι δυνατόν)

οποιαδήποτε πυρίτιδα κάνει αυτά τα 3 πράγματα το φυσίγγι θα είναι μια χαρά αρκεί και τα σκάγια να είναι και αυτά αξιόλογα και σε σωστό νούμερο.

Η υγρασία (=ομίχλη) και η σχετικά χαμηλή θερμοκρασία έχουν επίπτωση στην απόδοση του φυσιγγίου (διάτρηση), μόνο όταν το # σκαγιών είναι οριακό.

Με πολύ απλά λόγια ... δεν μπορώ να καταλάβω πως 2 πυρίτιδες που βγάζουν την ίδια αρχική, με τα ίδια σκάγια + τις ίδιες παραμορφώσεις σε αυτά, στις ίδιες καιρικές συνθήκες, την ίδια στιγμή η μία να σκοτώνει και η άλλη όχι.
Αυτό δεν γίνεται, εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.
 
Με πολύ κρύο δεν τα δοκίμασα, με βοριαδακι ήταν καλά, με υγρασία υστερούσαν
Eδω εγώ τα εριχνα με υγρασία στο 100 % από τις 3 το απόγευμα και γύρω στους 0 δεν έχουμε και πολύ κρύο εδώ και κατέβαζαν τις τσίχλες από τη στρατόσφαιρα και άλλο έλεγαν ότι μόνο τα sipe τραβούσαν εκείνες τις μέρες βέβαια τους έφυγε η ιδέα μέρα από μερικές τουφεκιες μου μπορεί και να μου ταίριαζαν δεν ξέρω αλλά στα 32 γραμμάρια τα θεωρώ κορυφαία όπως και τα RC32 για τις ζεστές μέρες
 
αλλο ξηρος καιρος και κρυο....
Το κρύο επηρεάζει την εσωτερική και εξωτερική βλητική (μιας και επηρεάζει την αρχική θερμοκρασία της πυρίτιδας και αυξάνει την πυκνότητα του αέρα)
και αλλο υγρασια και κρυο...!!!!
Αν μιλάμε για υγρασία μη ορατή δεν επηρεάζει και είμαι 100% σίγουρος για αυτό, άσχετα με ότι λέγεται.
Αν η υγρασία είναι ορατή (ομίχλη) επηρεάζει.
 
Ξερεις οτι σε σεβομαι....οπως αλλωστε ολους τους φιλους...
Δεν ξερω απο εμπορικα φυσιγγια....Ξερω ομως λιγο απο ιδιογομωση....και αυτο που εχω δει....ειναι οτι
οι μονοβασικες οι απλες οχι οι τροποποιημενες...στην φουλ υγρασια φτηνουν μεντες...
Μονο σε κοντρα δοση μπορουν να δουλεψουν...
Δεν ξερω λοιπον εαν στο εμποριο κυκλοφορουν φυσιγγια με ΚΟΝΤΡΑ ΔΟΣΗ γιατι την εποχη που
αγοραζα δεν υπηρχαν Τασο μου !!!
Ο καθε ενας λοιπον μην λεει λογια ''καφενειου''....γιατι την πληρωνουν συναδελφοι και φιλοι που δεν
γνωριζουν απο πυριτιδες και φυσιγγια.. !!!
Επισεις να πω...αλλο ξηρος καιρος και κρυο....και αλλο υγρασια και κρυο...!!!!
Και εγώ σε σέβομαι Νικόλα κ προπαντων τον κόπο που κάνεις!!

Σχετικά με τις μονοβασικες πυριτιδες..
Από ότι έχω δει κ καταλάβει όλο το παν ειναι στο στήσιμο του φυσιγγιου..
Και οι Ισπανικές κ οι Ιταλικες θα αποδώσουν αν όλα γίνουν σωστά...

Και εγώ από νησί είμαι κ έχει κ αρκετή υγρασία......
Μπορώ να σε διαβεβαιώσω( το εχω πει κ παλαιοτερα) πως εκείνα τα πρωινα που τα χορτάρια κ το αυτοκίνητο είναι..μουσκεμα δεν παω για τσίχλες με φυσίγγια που περιεχουν sipe, S4 η οποιαδήποτε άλλη διβασικη......
Δεν λειτουργω έτσι......
Ουτε κ πιστευω για πυριτιδες παντως καιρου....


Παρόλα αυτα δεν θα διαφωνήσω με οποιοδήποτε συνάδελφο έχει αντίθετη άποψη με την δική μου......
 
Το έχω ξαναγράψει και το ξαναγράφω.

Οποιαδήποτε πυρίτιδα πρέπει να κάνει βασικά 3 δουλειές.
1. να επιταχύνει τα σκάγια σε μια αξιοπρεπή αρχική
2. να μην σηκώνει μεγάλη pmax για το συγκεκριμένο setup
3. τα 2 παραπάνω να γίνονται επαναλαμβανόμενα σε μεγάλα εύρη θερμοκρασιακών αλλαγών (αν είναι δυνατόν)

οποιαδήποτε πυρίτιδα κάνει αυτά τα 3 πράγματα το φυσίγγι θα είναι μια χαρά αρκεί και τα σκάγια να είναι και αυτά αξιόλογα και σε σωστό νούμερο.

Η υγρασία (=ομίχλη) και η σχετικά χαμηλή θερμοκρασία έχουν επίπτωση στην απόδοση του φυσιγγίου (διάτρηση), μόνο όταν το # σκαγιών είναι οριακό.

Με πολύ απλά λόγια ... δεν μπορώ να καταλάβω πως 2 πυρίτιδες που βγάζουν την ίδια αρχική, με τα ίδια σκάγια + τις ίδιες παραμορφώσεις σε αυτά, στις ίδιες καιρικές συνθήκες, την ίδια στιγμή η μία να σκοτώνει και η άλλη όχι.
Αυτό δεν γίνεται, εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.
Τις ίδιες απορίες είχα/έχω και εγώ! Απλά, το θέμα είναι αν πράγματι θα βγάλουν τις ΊΔΙΕΣ (ή τουλάχιστον παραπλήσιες) αρχικές. Εκεί παίζεται όλο το παιχνίδι, με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για ίδια σκάγια, παραμορφώσεις κτλ.
 
Το έχω ξαναγράψει και το ξαναγράφω.

Οποιαδήποτε πυρίτιδα πρέπει να κάνει βασικά 3 δουλειές.
1. να επιταχύνει τα σκάγια σε μια αξιοπρεπή αρχική
2. να μην σηκώνει μεγάλη pmax για το συγκεκριμένο setup
3. τα 2 παραπάνω να γίνονται επαναλαμβανόμενα σε μεγάλα εύρη θερμοκρασιακών αλλαγών (αν είναι δυνατόν)

οποιαδήποτε πυρίτιδα κάνει αυτά τα 3 πράγματα το φυσίγγι θα είναι μια χαρά αρκεί και τα σκάγια να είναι και αυτά αξιόλογα και σε σωστό νούμερο.

Η υγρασία (=ομίχλη) και η σχετικά χαμηλή θερμοκρασία έχουν επίπτωση στην απόδοση του φυσιγγίου (διάτρηση), μόνο όταν το # σκαγιών είναι οριακό.

Με πολύ απλά λόγια ... δεν μπορώ να καταλάβω πως 2 πυρίτιδες που βγάζουν την ίδια αρχική, με τα ίδια σκάγια + τις ίδιες παραμορφώσεις σε αυτά, στις ίδιες καιρικές συνθήκες, την ίδια στιγμή η μία να σκοτώνει και η άλλη όχι.
Αυτό δεν γίνεται, εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.

Οταν εχουν την ιδια αρχικη...και τα ιδια σκαγια οκ...
Απο που βγαινει οτι μονοβασικες σε ολες τις καιρικες συνθηκες εχουν την ιδια αρχικη ???
Να σου θυμησω την δοκιμη μου με την Μ92ς που εχασε 45μ/δ απο την αρχικη της ταχυτητα στους
μειον βαθμους...!!!
Βασιλη οι μονοβασικες φτηνουν μεντες στην υγρασια...και στους μειον βαθμους...
Στην φουλ υγρασια θελουν φορτωμα και ισχυρα καψουλια φιλε...αλλιως τα αιματα και φευγα δεν εχουν
τελος !!
Δεν ειναι μαλάκες οι Ρωσοι που δουλευουν τις μονοβασικες ΜΟΝΟ σε ΚΟΝΤΡΑ ΔΟΣΗ...!!!
 
Οταν εχουν την ιδια αρχικη...και τα ιδια σκαγια οκ...
Απο που βγαινει οτι μονοβασικες σε ολες τις καιρικες συνθηκες εχουν την ιδια αρχικη ???
Να σου θυμησω την δοκιμη μου με την Μ92ς που εχασε 45μ/δ απο την αρχικη της ταχυτητα στους
μειον βαθμους...!!!
Βασιλη οι μονοβασικες φτηνουν μεντες στην υγρασια...και στους μειον βαθμους...
Στην φουλ υγρασια θελουν φορτωμα και ισχυρα καψουλια φιλε...αλλιως τα αιματα και φευγα δεν εχουν
τελος !!
Δεν ειναι μαλάκες οι Ρωσοι που δουλευουν τις μονοβασικες ΜΟΝΟ σε ΚΟΝΤΡΑ ΔΟΣΗ...!!!
Κύριε Νίκο, οι τροποποιημένες μονοβασικες, "σώζουν" ας πούμε "την παρτίδα", ή και αυτές θέλουν ιδιαίτερο στήσιμο?
 
Και εγώ σε σέβομαι Νικόλα κ προπαντων τον κόπο που κάνεις!!

Σχετικά με τις μονοβασικες πυριτιδες..
Από ότι έχω δει κ καταλάβει όλο το παν ειναι στο στήσιμο του φυσιγγιου..
Και οι Ισπανικές κ οι Ιταλικες θα αποδώσουν αν όλα γίνουν σωστά...

Και εγώ από νησί είμαι κ έχει κ αρκετή υγρασία......
Μπορώ να σε διαβεβαιώσω( το εχω πει κ παλαιοτερα) πως εκείνα τα πρωινα που τα χορτάρια κ το αυτοκίνητο είναι..μουσκεμα δεν παω για τσίχλες με φυσίγγια που περιεχουν sipe, S4 η οποιαδήποτε άλλη διβασικη......
Δεν λειτουργω έτσι......
Ουτε κ πιστευω για πυριτιδες παντως καιρου....


Παρόλα αυτα δεν θα διαφωνήσω με οποιοδήποτε συνάδελφο έχει αντίθετη άποψη με την δική μου......

Τασο μου δεν καταλαβες φιλε μου !!!
Δεν διαφωνω γιατι διαφορετικη αποψη που εχει....ΔΙΑΦΩΝΩ με την λαθος αξιολογηση των φυσιγγιων
που εχει...!!!
Τα βαλαμε ολα σε ενα τσουβαλι....Αναρωτιεμαι...ξερει τουλαχιστον με τι πυριτιδα ειναι στημενα τα
συγκεκριμενα φυσιγγια .. ??
 
Κύριε Νίκο, οι τροποποιημένες μονοβασικες, "σώζουν" ας πούμε "την παρτίδα", ή και αυτές θέλουν ιδιαίτερο στήσιμο?

Αντεχουν περισσοτερο απότι οι απλες μονοβασικες....στις μεταβολες του καιρου !!
Να ξερεις ομως διβασικες ΔΕΝ ειναι !!!
Με πουλησε δικο μου σετατ σε βροχαρια και κρυο...με πυριτιδα MG2 που ειχε σε νορμαλ καιρο 438μ/δ.
Εφαγε ολη την τουφεκια η φασσα και ακομα παει...
Η sipe ME εσωσε εκεινη την ημερα φιλε μου !!!
 
Τις ίδιες απορίες είχα/έχω και εγώ! Απλά, το θέμα είναι αν πράγματι θα βγάλουν τις ΊΔΙΕΣ (ή τουλάχιστον παραπλήσιες) αρχικές. Εκεί παίζεται όλο το παιχνίδι, με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για ίδια σκάγια, παραμορφώσεις κτλ.
Χρησιμοποιούνται οριακά σκάγια στις αποστάσεις που τουφεκούν.
Ή θέλουμε να χρησιμοποιούμε τα ίδια # σκαγιού σε συγκεκριμένο θήραμα.
Για εμένα εκεί είναι το πρόβλημα.

Τις αρχικές τις φτιάχνεις, δεν είναι πρόβλημα ούτε επηρεάζουν τόσο πολύ.
Η υγρασία επίσης δεν επηρεάζει τις αρχικές.

Δεν πας με #10 σε τσίχλες και #6 σε παπιά όταν οι συνθήκες είναι αντίξοες.
Πας με #8 και #4 ή #2.

Κατεβαίνεις νούμερα μέχρι να έχεις το αποτέλεσμα που θες ... δεν ανεβάζεις αρχικές.
 
Χρησιμοποιούνται οριακά σκάγια στις αποστάσεις που τουφεκούν.
Ή θέλουμε να χρησιμοποιούμε τα ίδια # σκαγιού σε συγκεκριμένο θήραμα.
Για εμένα εκεί είναι το πρόβλημα.

Τις αρχικές τις φτιάχνεις, δεν είναι πρόβλημα ούτε επηρεάζουν τόσο πολύ.
Η υγρασία επίσης δεν επηρεάζει τις αρχικές.

Δεν πας με #10 σε τσίχλες και #6 σε παπιά όταν οι συνθήκες είναι αντίξοες.
Πας με #8 και #4 ή #2.
Αυτό είναι το μυστικό για την υγρασία ένα νούμερο πιο χοντρό και ένα τσοκ πιο κλειστό.........
 
Τασο μου δεν καταλαβες φιλε μου !!!
Δεν διαφωνω γιατι διαφορετικη αποψη που εχει....ΔΙΑΦΩΝΩ με την λαθος αξιολογηση των φυσιγγιων
που εχει...!!!
Τα βαλαμε ολα σε ενα τσουβαλι....Αναρωτιεμαι...ξερει τουλαχιστον με τι πυριτιδα ειναι στημενα τα
συγκεκριμενα φυσιγγια .. ??
Ωωωχχχχχ.....
Τώρα κατάλαβα που αναφέρεσαι...........

Έτσι όπως το είπες νόμιζα πως σχολιασες στα φυσίγγια που έσφαξα προηγουμένως για αυτό σου απάντησα.......

Αλλά δεν πειραζει..
Ξαναειπα την γνωμη μου γυρω απο τις πυριτιδες.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top