Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Evri15metri
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.


Αυτό στην ουσία θα αντικαταστήσει το νιτρο φασαντ. Το οποίο σε λίγο θα σταματήσει να παράγεται. Όπου βλέπεις νιτρο φασαντ πάρτο άφοβα είναι με 7% αντιμονιο. Το άλλο Όχι.
Αυτά είναι ποιό τα φθηνά για φασιανο σε μαύρο καλυκα και ασημένιο παφυλα .
Τα nitro βγαίνουν ακόμα.
 
Για το λαγό τα θέλω αλλά είμαι περίεργος τι κάνουν στα 40μ+ αντιλαμβάνομαι να πω την αλήθεια .sarcastic.
Δεν έχω ρίξει ποτέ νο3 (νο4 αμερικανικο)

Φυσιγγια είναι μην τα λυπάσαι φίλε. Ρίξτα στον στόχο να ξέρεις τι κατανομή βγάζουν. Κι αν σου κάνουν παίρνεις ένα κουτάκι ;).shoot.
 
Αυτά είναι ποιό τα φθηνά για φασιανο σε μαύρο καλυκα και ασημένιο παφυλα .
Τα nitro βγαίνουν ακόμα.
αυτο το φυσιγγι με εβαλε σε πολλες αποριες.....ενω το νουμερο 6 θεριζε...το νουμερο πεντε πολυ χαλια και απο κατανομη και απο συγκεντρωση!
 
ωραια ολα αυτα για της καιρηκες συνθηκες , αλλα ρηξε ενα φυσιγγιο το χειμωνα μαγνουμ , και αργοτερα ρηξτω τον αυγουστο , τοτε να δεις τι θα παθει ο ομος σου , και τι αποδωσει θα εχει το χειμωνα , και τι το καλοκαιρι , σου εφερα ενα ακραιο παραδειγμα , για να μην παω σε καλοκαιρηνες γομοσεις το 30 γραμμαριων , που ρηχνοντε ανετα και ευχαρηστα με καλη αποδωση και μια καλη ζεστη χειμωνιατηκη μερα , που το ιδιο δεν ισχιει για τα 36 γραμμαρια και πανω , εκτος εαν τα ρηχνεις καλοκαιρι πρωι με θερμοκρασια 27 βαθμους , ενω μετα το μεσημερι με ζεστη 36 βαθμους, θα τρως μια δυνατη κλωτσια στον ομο και τα σκαγια θα σκορπηζουν στο απειρο
 
αυτο μαλον το εγραψαν για να μην μπενουν στο κοπο τα εργοστασια μετα απο απαιτηση των καταναλοτων ,να φτιαχνουν κατηγοριες φυσιγγιων και να ξεχωρηζουν τα καλοκαιρηνα απο τα χειμερηνα , και στο τελος τα καλοκαιρηνα που εχουν λιγοτερη καταναλοση να της μενουν στο ραφι .Αν και μερηκοι λιγοι , κατασκευαστες εχουν ξεχωρηση τα φυσιγγια τους σε καλοκαιρηνο , και κατι αλλο ειχα παρει παλια , και εχω ακομα , τα φυσιγγια της νομπελ σπορ τα κολεκσιον τορτορα , που ηταν αποκληστηκα για τρυγονια σε δυο νουμερα αναμηκτα 7|8 , στην ζεστη στα τρυγονια δεν εκαναν τιποτα , αργοτερα οταν ψυχρανε ο καιρος , ηταν φοβερα στα αγριοπερηστερα , ανηξα ενα και βρηκα δυβασηκη πυρητηδα την S4 που αποδηδει καλυτερα στο κρυο και στην υγρασια , και σκευτηκα την αστοχια και την βλακεια να βαλουν αυτη την πυρητηδα σε ενα φυσιγγιο που θα το ρηξει καπιος το καλοκαιρι με ζεστη και 33 γραμμαρια
 
Μια γρήγορη βόλτα με τον Μάνο στο cabelas σήμερα, είχε έκπτωση σε πυριτιδες και καψουλια. Εμένα όμως δεν μου καθόταν καλά η νιλα με τα express την περασμένη και πήγα γραμμή στα φυσίγγια. .sarcastic.


Ακριβώς όπως πρέπει να είναι το χαμηλό ρελι και ακουστικά μια χαρά ένα δύο σκάγια χτυπάνε μέσα, φαίνεται ότι στα προηγούμενα έπεσα στην περίπτωση .xm..
 
Μια γρήγορη βόλτα με τον Μάνο στο cabelas σήμερα, είχε έκπτωση σε πυριτιδες και καψουλια. Εμένα όμως δεν μου καθόταν καλά η νιλα με τα express την περασμένη και πήγα γραμμή στα φυσίγγια. .sarcastic.


Ακριβώς όπως πρέπει να είναι το χαμηλό ρελι και ακουστικά μια χαρά ένα δύο σκάγια χτυπάνε μέσα, φαίνεται ότι στα προηγούμενα έπεσα στην περίπτωση .xm..
Δε πηρες μερικα πακετα 6 και 7 1/2 για τα περδικακια???.sarcastic.
Παλσιοτερα φερνανε απο αμερικη αρκετα πακετα και τα μοιραζαν δεν ξερω αγινεται να φερνεις πλεον οπως παλια?.xm.
 
Δε πηρες μερικα πακετα 6 και 7 1/2 για τα περδικακια???.sarcastic.
Παλσιοτερα φερνανε απο αμερικη αρκετα πακετα και τα μοιραζαν δεν ξερω αγινεται να φερνεις πλεον οπως παλια?.xm.
Πήρα μερικά 7,5 την περασμένη αλλά μου βγηκαν λίγο loose (η ατυχία μου δεν έχει όρια), έχουν αλλάξει τα πράγματα είναι λίγο ρισκο . Έφερναν και μας στο νησί αρκετά αφού η πλειοψηφία ήταν μετανάστες και ακομα και σημερα οι παλιοί κυνηγοί σε ρωτάνε έφερες κάνα remington. Αυτοί τα είχαν σε μεγάλη εκτίμηση δεν έβαζαν άλλο φυσιγγι στην πέρδικα και όπλο remi 1100 η browning a5 . Εγώ πάλι ευχαριστημενος με τα ιταλικά είχα ρίξει ελάχιστα express στην πέρδικα , τώρα θέλω να δω τι κάνουν στο 20αρι.
 

Δεξια ειναι απο το rottweil waidmannsheil κ αριστερα απο το remington express,λογικα ο power piston,του rottweil ειναι της ιδιας εταιριας ή καποιας αλλης;

Πυριτιδα του remigton,στρογγυλα φυλλιδια σε σκουρο ανθρακι χρωμα,λογικα ball powder

Πυριτιδα του rottweil,εχει διχρωμια,μπορει κ τριχρωμια,εχει σιγουρα πρασινοπα φυλλιδια κ τα αλλα ειναι σαν γκρι μεταλλικου χρωματος,αλλα κ καφε,δεν ξερω αν ειναι της rottweil ή η mb36
Εδω παιδια θελω τα φωτα σας

Για τα σκαγια:
Του remigton No5-3.05mm ηταν πιο γυαλιστερα στο χρωμα κ οχι ολα της ιδιας διαμετρου
Του rottweil No5-3.00mm ηταν καλυτερης σφαιρικοτητας κ ιδιας σκληροτητας, αν οχι ελαχιστα πιο σκληρα κ σχεδον ολα της ιδιας διαμετρου
 
Last edited:
Δεν ειναι ball powder αυτη.Η ball ειναι σε κοκους.Εξου και το ονομα.Δεν ξερω ομως ποια πυριτιδα της remington ειναι.
Η αλλη μαλλον ειναι ΑΟ.Σε ποσα γρμ φυσιγγι ηταν?
Το 5αρι το Αμερικανικο ειναι 4 σε μας.Εχουμε ενα νουμερο διαφορα.Αυτο που μετρησες ομως βγαινει 3αρι και μου κανει εντυπωση η ανομοιομορφια στν rem..
Το Γερμανικο 5αρι ομως ειναι ολα τα λεφτα(3,00mm)Τα "δικα" μας ειναι 2,9χιλ.
 
Δεν ειναι ball powder αυτη.Η ball ειναι σε κοκους.Εξου και το ονομα.Δεν ξερω ομως ποια πυριτιδα της remington ειναι.
Η αλλη μαλλον ειναι ΑΟ.Σε ποσα γρμ φυσιγγι ηταν?
Το 5αρι το Αμερικανικο ειναι 4 σε μας.Εχουμε ενα νουμερο διαφορα.Αυτο που μετρησες ομως βγαινει 3αρι και μου κανει εντυπωση η ανομοιομορφια στν rem..
Το Γερμανικο 5αρι ομως ειναι ολα τα λεφτα(3,00mm)Τα "δικα" μας ειναι 2,9χιλ.
Δημητρη τα express ειναι στα περισσοτερα χρονια που υπαρχουν με dupont η οποια ειναι ball powder οπως σχεδον οι περισσοτερες αμερικανες
 

Δεξια ειναι απο το rottweil waidmannsheil κ αριστερα απο το remington express,λογικα ο power piston,του rottweil ειναι της ιδιας εταιριας ή καποιας αλλης;

Πυριτιδα του remigton,στρογγυλα φυλλιδια σε σκουρο ανθρακι χρωμα,λογικα ball powder

Πυριτιδα του rottweil,εχει διχρωμια,μπορει κ τριχρωμια,εχει σιγουρα πρασινοπα φυλλιδια κ τα αλλα ειναι σαν γκρι μεταλλικου χρωματος,αλλα κ καφε,δεν ξερω αν ειναι της rottweil ή η mb36
Εδω παιδια θελω τα φωτα σας

Για τα σκαγια:
Του remigton No5-3.05mm ηταν πιο γυαλιστερα στο χρωμα κ οχι ολα της ιδιας διαμετρου
Του rottweil No5-3.00mm ηταν καλυτερης σφαιρικοτητας κ ιδιας σκληροτητας, αν οχι ελαχιστα πιο σκληρα κ σχεδον ολα της ιδιας διαμετρου
Του γερμανικού μάλλον mb36 του remington μοιάζει με την 800x η εταιρεία λέει ότι χρησιμοποιεί blended powder. Ναι ο συγκεντρωτηρας είναι ο power piston.
 
Δεν ειναι ball powder αυτη.Η ball ειναι σε κοκους.Εξου και το ονομα.Δεν ξερω ομως ποια πυριτιδα της remington ειναι.
Η αλλη μαλλον ειναι ΑΟ.Σε ποσα γρμ φυσιγγι ηταν?
Το 5αρι το Αμερικανικο ειναι 4 σε μας.Εχουμε ενα νουμερο διαφορα.Αυτο που μετρησες ομως βγαινει 3αρι και μου κανει εντυπωση η ανομοιομορφια στν rem..
Το Γερμανικο 5αρι ομως ειναι ολα τα λεφτα(3,00mm)Τα "δικα" μας ειναι 2,9χιλ.
Το γερμανικο 36gr κ το Αμερικανικο σε 35.5gr
Οι πυριτιδες στην καυση ειχαν διαφορα,του remi αναψε προοδευτικα κ φουντωσε με καλη κ σταθερη ταχυτητα του rottweil ξεκινησε κ αυτο προοδευτικα,αλλα μετα φουντωσε πιο αποτομα απο την αλλη κ εκανε κ μεγαλυτερη φλογα κ ενταση
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top