Γνώμες Φυσιγγίων

Δεν συμφωνώ φίλε μου αλλά δεν είπα ότι τα προορίζω για τρυγόνια. Μια γνώμη γενική για τα φυσίγγια αυτά ρώτησα.
Κάποτε 2001-2-3 τα δούλευα αποκλειστικά αυτά και τα saga τον Οκτώβριο Νοέμβριο στα Μπασιματα φασσας στην Πρέβεζα...
Τα έπαιρνα από ένα μαγαζί που έχει κλείσει τώρα, τον Νίκο τον Καραμπαλη
Σίγουρα θα έχουν αλλάξει από τότε, αλλά θυμάμαι τον χαρακτηριστικό ξερό ήχο της τουφεκιάς...
Γνωμη μου να τα πάρεις, όπως επίσης να δοκιμάσεις και το 34αρι σε 6αρι και το 36αρι σε 5αρι...
Παρε από 1 κουτί και πες τα αποτελέσματα...
 
Κάποτε 2001-2-3 τα δούλευα αποκλειστικά αυτά και τα saga τον Οκτώβριο Νοέμβριο στα Μπασιματα φασσας στην Πρέβεζα...
Τα έπαιρνα από ένα μαγαζί που έχει κλείσει τώρα, τον Νίκο τον Καραμπαλη
Σίγουρα θα έχουν αλλάξει από τότε, αλλά θυμάμαι τον χαρακτηριστικό ξερό ήχο της τουφεκιάς...
Γνωμη μου να τα πάρεις, όπως επίσης να δοκιμάσεις και το 34αρι σε 6αρι και το 36αρι σε 5αρι...
Παρε από 1 κουτί και πες τα αποτελέσματα...
Τα βρήκα στο κυνηγομάγαζο του νησιού και τα πήρα γιατί δεν τα έχω ρίξει ξανά. Ευχαριστω για τις πληροφορίες, θα τα κρατήσω για περάσματα Οκτωβρίου.
 
Για τα λιοσπορα μια χαρα ειναι πιστευω,για τα περασματιαρικα πας σε 8αρι ακομη και 7αρι...
Γιαννη το 7αρι σκοτωνει μεγαλυτερα θηράματα απ το τρυγονι...Πιο δυσκολο ειναι να το πετύχεις πιστευω.
Οταν τα κυνηγούσα καθημερινα σε καμπο και βουνο με 8,5 sporting ενιωθα καλυμμένος
 
Το καλό 9 σαν χρήστης όλα τα χρόνια του συγκεκριμένου νούμερου σκοτώνει εκεί που δεν σκοτώνει ο σκοπευτής συνήθως λόγο σφάλματος ,το έχω διαπιστώσει πάμπολλες φορές νούμερο που έχει διάτρηση λόγο του ότι είναι σχετικά ψιλό αλλά και ταχυτητα και ικανοποιητικό αριθμό σκαγιών.Παντα και σε όλα ρίχνω 9 άρια ορτύκια,τσίχλες ,τρυγόνα,πέρδικα στα πρώτα φυσίγγια και γενικώς μέχρι τα 35 μέτρα και στα περιστέρια και στις φάσες ακόμη .Έχω ξαναγράψει όποιος νομίζει ότι δε σκοτώνει έχει λανθάνουσα εντύπωση.Ενα πράγμα θέλει να στείλεις τη ντουφέκια εκεί που πρέπει.
 
Κυνηγάω το τρυγόνι εδώ και πάρα πολλά χρόνια με το 9άρι!
Και όχι μόνο μέσα στα σπόρια...
Τα έχω πετύχει πάρα πολλές φορές στα ρέματα να περνάνε σε αποστάσεις πάνω από 30 - 35 μέτρα και αν ήμουν εγώ καλά σκοπευτικά τα πουλιά έπεφταν πέτρες! Προς Θεού δεν θα κατηγορήσω τους φίλους που βάζουν 7άρι, απλά αναφέρω εμπειρίες αρκετών χρόνων που δεν μου έδειξαν ανεπάρκεια του νούμερου 9 σε αυτό το θήραμα!
 
Βασίλη αν θες να ρίξεις το συγκεκριμένο ριχτο σε νο 10 και δεν θα πιστεύεις αυτά που κάνει.εμενα το 9 δεν μ αρεσε.το 10 απλά γελάς μ αυτά που κάνει αλλά πήγε πολύ ψηλά και σταμάτησαν να το φέρνουν κιολας.αν ψάχνεις πολύ καλό 9αρι στα 30 γραμ του κυργια το nova.εξαιρετικο
 
Βασίλη αν θες να ρίξεις το συγκεκριμένο ριχτο σε νο 10 και δεν θα πιστεύεις αυτά που κάνει.εμενα το 9 δεν μ αρεσε.το 10 απλά γελάς μ αυτά που κάνει αλλά πήγε πολύ ψηλά και σταμάτησαν να το φέρνουν κιολας.αν ψάχνεις πολύ καλό 9αρι στα 30 γραμ του κυργια το nova.εξαιρετικο
Ευχαριστω Ευριπιδη. Αυτό το κουτάκι πήρα μόνο έτσι για το καλό. Έχω κάνει τα κουμάντα μου από φυσίγγια φέτος. Θα το αφήσω για Οκτώβρη να δω τι θα κάνει.
 
Το έχω ξαναπεί Βασίλη...
Πέρσι είχα παρει ένα κουτί (ίδιο νουμερο) κ πραγματικά μου άφησαν τις καλυτερες εντυπώσεις.....


z2m συγκεντρωτηρα κ ισπανική...
Του ειχα κανει μία..τομή αλλά δεν το άνοιξα, το κρατάω για μελλοντική παρουσιαση...





Τα βρήκα στο κυνηγομάγαζο του νησιού
Πάλι στον Παπουτσάκη πήγες? .yel.
Δεν σε ρωτάω τιμή γιατί από όπου κ αν το παρεις θα είναι στα υψη...

Πάντως όσοι τα έφερναν περσι που κοίταζα στο ίντερνετ τώρα όλοι τους λένε χωρίς απόθεμα...
Το ίδιο συμβαίνει κ με άλλα φυσίγγια...
 
Το έχω ξαναπεί Βασίλη...
Πέρσι είχα παρει ένα κουτί (ίδιο νουμερο) κ πραγματικά μου άφησαν τις καλυτερες εντυπώσεις.....


z2m συγκεντρωτηρα κ ισπανική...
Του ειχα κανει μία..τομή αλλά δεν το άνοιξα, το κρατάω για μελλοντική παρουσιαση...






Πάλι στον Παπουτσάκη πήγες? .yel.
Δεν σε ρωτάω τιμή γιατί από όπου κ αν το παρεις θα είναι στα υψη...

Πάντως όσοι τα έφερναν περσι που κοίταζα στο ίντερνετ τώρα όλοι τους λένε χωρίς απόθεμα...
Το ίδιο συμβαίνει κ με άλλα φυσίγγια...
Ναι στον Παπουτσάκη. Ο Σιλιβάνης σταμάτησε να πουλάει φυσίγγια λόγω του νέου νόμου. Οποτε φυσίγγια πλέον μόνο ένα κατάστημα έμεινε στο νησί. 10€ τα πήρα και φαινόταν παλιά κουτιά!
 
Οποτε φυσίγγια πλέον μόνο ένα κατάστημα έμεινε στο νησί.
Ορίστε χάλια.....
Και αφου υπάρχει κ αυτό κ πάλι καλά να λέμε.......

10€ τα πήρα και φαινόταν παλιά κουτιά!
Πέρσι έπαιζαν γυρω στα 9,50€ κ η πλάκα είναι που το ίδιο κόστισαν κ τα αντίστοιχα 32γρ...

Είναι συσκευασία της τελευταίας 7ετιας...
Tωρα για ποσο καιρό μπορεί να υπάρχει στα ράφια κλπ είναι άλλο θέμα...
 
Το καλό 9 σαν χρήστης όλα τα χρόνια του συγκεκριμένου νούμερου σκοτώνει εκεί που δεν σκοτώνει ο σκοπευτής συνήθως λόγο σφάλματος ,το έχω διαπιστώσει πάμπολλες φορές νούμερο που έχει διάτρηση λόγο του ότι είναι σχετικά ψιλό αλλά και ταχυτητα και ικανοποιητικό αριθμό σκαγιών.Παντα και σε όλα ρίχνω 9 άρια ορτύκια,τσίχλες ,τρυγόνα,πέρδικα στα πρώτα φυσίγγια και γενικώς μέχρι τα 35 μέτρα και στα περιστέρια και στις φάσες ακόμη .Έχω ξαναγράψει όποιος νομίζει ότι δε σκοτώνει έχει λανθάνουσα εντύπωση.Ενα πράγμα θέλει να στείλεις τη ντουφέκια εκεί που πρέπει.
Δηλαδή φίλε μου με το Ν9 ερειχνες την πέρδικα δεν έκανε γκιχ??Μη μου βάζεις ιδέες τώρα να το δοκιμάσω??Ήδη με έχει βάλει στο λούκι ο κουνιάδος μου γτ πέρυσι δοκίμασε Ν9 χτύπησε 4 πέρδικες και ένα λαγό με Ν9 και ξεραθηκαν ειδικά τον λαγό τον θυμάμαι τον ήτανε σουρωτήρι...Τώρα στο κρύο δεν ξέρω κατά πόσο αποτέλεσμα θα έχει..
 
Και με εντεκά να τους ρίξεις,στα πουλιά που καρφώνει ο σκύλος,θα πέσουν.
Και μετά, θα φτύνεις σκάγια.
Δεν είναι μόνο η κάρπωση,όπως να'ναι.
Είναι και η βρώση,του θηράματος.
Εγώ που ρίχνω 10ρια στην τσίχλα ποτέ δεν βρηκα σκάγια μέσα το αντίθετο έχω βρει 6αρι σε παπιά
 
Back
Top