Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες των πράξεών του.
Η στάμνα πολλές φορές θα πάει στην βρύση αλλά μια φορά θα σπάσει.
Καταλαβαίνω και τα παιδιά που βλέπουν λίγες φορές παπιά και θέλουν να τα κατεβάσουν από πολύ μεγάλες αποστάσεις.
Το πρόβλημα είναι ότι φορτωμένο σετάπ κανένας δεν θα ελέγξει στους 0 βαθμούς ή στους μείον 10 και θα σου πει ότι είναι ασφαλές.
Ο έλεγχος θα γίνει στους 21 και θα απορριφθεί πιθανόν.
Δεν έχουν γίνει λίγα, ούτε θα σταματήσουν.
Ευτυχώς οι κάνες είναι οι τελευταίες που θα σπάσουν.
Διαβάζω όμως ότι δεν χρειάζεται να σπάσει η κάνη για να τραυματιστείς σοβαρά.
Ο Θεός να βάλει το χέρι του.

Σωστό και αυτό που λέει ο Νίκος.
 
Μεγα ΛΑΘΟΣ.....Μπερδεψες τους ''κασταναδες''.....με τους ιδιογομωτες....

Ιδιογομωτης που ξερει τι κλεινει....Οπλο δεν εχει σπασει. Απο ''κασταναδες'' και εμπορικα φυσιγγια αρκετα
οπλα εσπασαν ή εψαχναν τα κλειστρα τους στα χορταρια !!!
Υπάρχουν αρκετοί ίδιογομωτες καστανάδες όπως λες μπορεί εσυ να ξέρεις αλλά υπάρχουν και άλλοι που ρισκάρουν
 
Το έχω ξαναγράψει....όταν το μισό χωριό ήμασταν καρτέρι για παπί ,σε ένα χωράφι 5 στρέμματα πλημμυρισμένο (κοπάδια με όλα τα είδη παπιού)όταν ο ξάδερφος έριξε σε ένα κοπάδι μπαμπλεκια στα 50 μέτρα ,(παίρνοντας το 3 το μακρύτερο,ρεμ 1100 φουλ 66,34γρ. λαμπρό μπλε ν.3)στο τσακ γλύτωσε το λιντσάρισμα😆
Ασχετα που τον προδωσε το πυρομαχικο καλα εκανε ρε γιαννη με το μισό χωριο σε 5 στρέμματα τι περιμένεις να πιασουν?
 
Οτι ολα τα εμπορικά δεν ειναι σταθερά το δέχομαι αλλά οτι η δυναμίτες της ιδιογομωσης έχουν καταστρέψει οπλα και οπλα, ενω τα εμπορικά με C.I.P ομως δεν εχουν καταστρέψει κανένα
[/QUO το οπλο ναι ταλαιπορειτε αλλα δεν με νοιάζει Παναγιώτη το κεφι μου κανω κιαν κουδουνίζει παραπανω θα παρω αλλο ,τωρα ο καθενας κρινει και κανει ,
 
Ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες των πράξεών του.
Η στάμνα πολλές φορές θα πάει στην βρύση αλλά μια φορά θα σπάσει.
Καταλαβαίνω και τα παιδιά που βλέπουν λίγες φορές παπιά και θέλουν να τα κατεβάσουν από πολύ μεγάλες αποστάσεις.
Το πρόβλημα είναι ότι φορτωμένο σετάπ κανένας δεν θα ελέγξει στους 0 βαθμούς ή στους μείον 10 και θα σου πει ότι είναι ασφαλές.
Ο έλεγχος θα γίνει στους 21 και θα απορριφθεί πιθανόν.
Δεν έχουν γίνει λίγα, ούτε θα σταματήσουν.
Ευτυχώς οι κάνες είναι οι τελευταίες που θα σπάσουν.
Διαβάζω όμως ότι δεν χρειάζεται να σπάσει η κάνη για να τραυματιστείς σοβαρά.
Ο Θεός να βάλει το χέρι του.

Σωστό και αυτό που λέει ο
Ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες των πράξεών του.
Η στάμνα πολλές φορές θα πάει στην βρύση αλλά μια φορά θα σπάσει.
Καταλαβαίνω και τα παιδιά που βλέπουν λίγες φορές παπιά και θέλουν να τα κατεβάσουν από πολύ μεγάλες αποστάσεις.
Το πρόβλημα είναι ότι φορτωμένο σετάπ κανένας δεν θα ελέγξει στους 0 βαθμούς ή στους μείον 10 και θα σου πει ότι είναι ασφαλές.
Ο έλεγχος θα γίνει στους 21 και θα απορριφθεί πιθανόν.
Δεν έχουν γίνει λίγα, ούτε θα σταματήσουν.
Ευτυχώς οι κάνες είναι οι τελευταίες που θα σπάσουν.
Διαβάζω όμως ότι δεν χρειάζεται να σπάσει η κάνη για να τραυματιστείς σοβαρά.
Ο Θεός να βάλει το χέρι του.

Σωστό και αυτό που λέει ο Νίκος.
Μην θεωρεις αθώα πολλα που σερβίρονται για ποιο νορμαλ καταστάσεις δεν ξερεις ποτε θα την πατήσεις ,μονο με το πιεσομετρο του elvas μπορεις να εισαι σίγουρος και να εκμετάλλευτεις την πιριτηδα όπως θες
 
Υπάρχουν αρκετοί ίδιογομωτες καστανάδες όπως λες μπορεί εσυ να ξέρεις αλλά υπάρχουν και άλλοι που ρισκάρουν

Την σημερον ημερα.....με τοση πληροφορηση απο το διαδικτυο και οχι μονο....δυσκολα θα σπασει
οπλο ιδιογομωτης...
Οπλα εσπαγαν παλια ( την εποχη του πατερα μου ) που δεν υπηρχε πληροφορηση + γνωσεις.
Τωρα βεβαια εαν καποιος θελει να μεινει ''καστανας'' ειναι θεμα μυαλου...
Και ολοι ''ρισκαρουμε'' αλλα παντα μεσα στα ορια της ασφαλειας !!!

Μην βαζουμε και μην μπερδευουμε τους ιδιογομωτες με τους αλλους σε ενα τσουβαλι !!!

Εχω παρα πολλα χρονια να ακουσω σπασιμο οπλο απο ιδιογομωτη....ενω απο εμπορικα ολο και κατι
διαβαζω !!!
 
Την σημερον ημερα.....με τοση πληροφορηση απο το διαδικτυο και οχι μονο....δυσκολα θα σπασει
οπλο ιδιογομωτης...
Οπλα εσπαγαν παλια ( την εποχη του πατερα μου ) που δεν υπηρχε πληροφορηση + γνωσεις.
Τωρα βεβαια εαν καποιος θελει να μεινει ''καστανας'' ειναι θεμα μυαλου...
Και ολοι ''ρισκαρουμε'' αλλα παντα μεσα στα ορια της ασφαλειας !!!

Μην βαζουμε και μην μπερδευουμε τους ιδιογομωτες με τους αλλους σε ενα τσουβαλι !!!

Εχω παρα πολλα χρονια να ακουσω σπασιμο οπλο απο ιδιογομωτη....ενω απο εμπορικα ολο και κατι
διαβαζω !!!
απο εμπορικο με CIP πας και αποζημιώνεσαι αυτος ειναι και ο λογος που υπάρχουν οι έλεγχοι και οι πιστοποιήσεις.
 
Να συμπληρωσω....Να εισαι μελλος του HL να ειμαι ιδιογομωτης και να σπασω οπλο...ε' πρεπει
να ειμαι πολυ μαλάκας !!!
Με τοσους ιδιογομωτες.....με τοση πληροφορηση....με τοσες δοκιμες και δοκιμασμενα σεταπ
τι αλλο μπορει να ειμαι ???
 
Μην θεωρεις αθώα πολλα που σερβίρονται για ποιο νορμαλ καταστάσεις δεν ξερεις ποτε θα την πατήσεις ,μονο με το πιεσομετρο του elvas μπορεις να εισαι σίγουρος και να εκμετάλλευτεις την πιριτηδα όπως θες
Το έχω γράψει 2--3 φορές.
Τα μεγαλύτερα μπαμ τα έχω δει σε σκοπευτικά εμπορικά παλιότερα.
Δεν διαφωνώ.
 
απο εμπορικο με CIP πας και αποζημιώνεσαι αυτος ειναι και ο λογος που υπάρχουν οι έλεγχοι και οι πιστοποιήσεις.

Δεν με ενδιαφερουν τα εμπορικα.....Σταματησα να μου πιανουν τον κ@λο με τις φολες τους εδω και
αρκετα χρονια !!
Μονο το σπασιμο μετραει ???
Οταν βλεπεις σιγουρο θηραμα και σου κουναει το μαντηλι...ποιον μουτζωνεις ??
Τουλαχιστον εγω...ξερω ποιον !!!
 
Ασχετα που τον προδωσε το πυρομαχικο καλα εκανε ρε γιαννη με το μισό χωριο σε 5 στρέμματα τι περιμένεις να πιασουν?
Να μπουν καλά οι κοπαδιες τι άλλο....αυτός έριξε στα μπαμπλεκια ,ενώ ερχόταν ένα κοπάδι ψαλίδια....εκείνη τη μέρα μόνο καντίνα δεν είχε ο "βάλτος"
 
Να μπουν καλά οι κοπαδιες τι άλλο....αυτός έριξε στα μπαμπλεκια ,ενώ ερχόταν ένα κοπάδι ψαλίδια....εκείνη τη μέρα μόνο καντίνα δεν είχε ο "βάλτος"
Καλα είστε σε αναλογία σε εμας ειναι το μισό νησι σε 5 στρέμματα ,τωρα αν έρχονταν κι αλλα πουλια ναι έπρεπε να κρατήθει λιγο
 
Καλα είστε σε αναλογία σε εμας ειναι το μισό νησι σε 5 στρέμματα ,τωρα αν έρχονταν κι αλλα πουλια ναι έπρεπε να κρατήθει λιγο
Τόσα παπιά δεν έχω ματαξαναδει....τον ξυπνάω στις 5 για να είμαστε εκεί 5:30 να πιάσουμε μέρος,φτάνουμε στο χωράφι κ ακούω‼️ ,"ωωωωωχ ,ρε δε βλέπεις"❓ω να γαμησω ,ψελιζω,που να σε δω ρε του λέω😆σε όλο το τετράγωνο του χωραφιού υπήρχε κυνηγός‼️τα παπιά να έρχονται κ να ξαναέρχονται ‼️καθαρια,ψαλίδια,σφυρίχτρα,μικρά τσιιιιι πουτανας γινόταν.....αποτέλεσμα ,δεν έριξα ουυυυυτε ντουφέκια‼️μια μλκ ο ξάδερφος μια μαλακιά τα βόρεια καρτερία ,παπί δεν έφτασε στο μέσο του χωραφιού‼️
 
Τα κοινά εμπορικά είναι για κοινές καταστάσεις
Το λέει και το όνομα.

Μετράς διάτρηση και πως ;
αν και με τις δοκιμες δεν τοχω ριχνω σε ενα Παλιό αντλιοστασιο σε μια μεγαλη μεταλικη πορτα απλονωντας στο χωμα ενα μια παλια κουρτινα απο την μια Βλέπεις την κατανομη κι απο την Άλλη σε τι Κατάσταση ειναι τα σκαγια ,αν τα βρω οπως τα γεμισα το σετ υπ θελει Διόρθωση.
 
Τόσα παπιά δεν έχω ματαξαναδει....τον ξυπνάω στις 5 για να είμαστε εκεί 5:30 να πιάσουμε μέρος,φτάνουμε στο χωράφι κ ακούω‼️ ,"ωωωωωχ ,ρε δε βλέπεις"❓ω να γαμησω ,ψελιζω,που να σε δω ρε του λέω😆σε όλο το τετράγωνο του χωραφιού υπήρχε κυνηγός‼️τα παπιά να έρχονται κ να ξαναέρχονται ‼️καθαρια,ψαλίδια,σφυρίχτρα,μικρά τσιιιιι πουτανας γινόταν.....αποτέλεσμα ,δεν έριξα ουυυυυτε ντουφέκια‼️μια μλκ ο ξάδερφος μια μαλακιά τα βόρεια καρτερία ,παπί δεν έφτασε στο μέσο του χωραφιού‼️
Και σε εμας μια απο τα ιδια ,παντα κάποιος θα ριξει , καποιον θα δουν οταν εχει πολύ κοσμο αυτα ειναι αναμενομενα .
 
Back
Top