Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Βρε σεις τα έχουμε γράψει 500 φορές.
Άλλο μπογιά, άλλο επιχάλκωση στα Χ μικρά, άλλο νίκελ μπογιά και άλλο επιχάλκωση στα Χ μικρά και μετά επινικέλωση στα Υ μικρά.
Μην είμαστε ινδιάνοι που τους γελούσαν με μπιχλιμπίδια.

px
Εγώ πάντως είμαι ο αρχηγός των ινδιάνων οπότε ισχύει και για μένα το παραπάνω.
Ινδιάνε φτιάξε καμία λακέρδα για όσπρια και άσε τα σκάγια.
 
Ο Βασιλης900 μιλαμε για πολυ καλο τουφεκι..
Τα 22-23στα 25 τα εχει χωρις δευτερη κουβεντα...!!
Μην τα παραλές ρε και μας πάρουν στο ψιλό όταν αρχίσουμε το κλαμπανιζόλ.
Δεν είδες αυτόν τον @leo ; Όλο παρατηρήσεις μου έκανε 😍🤣

Δεν πιστεύω να ξέχασες τα φυσίγγια που σου έδωσα στην ταβέρνα ;
Ένα σφάξε, ένα ρίξε.
Αν είναι τόσο καλά όσο λένε θα ξαναπάρω ένα κουτάκι να το έχω μέχρι τα 60 μου. 🤣

Ο Λεό θα τα δοκιμάσει σε ζωντανό θήραμα, γιατί αν τα ρίξουμε εμείς τζάμπα θα πάνε 🤪
 
Δεν εχει σημασια αυτο. Πιστευω μετα τις 15/1/23...αλλα μπορεις να
το κρατησεις και να το στειλεις οταν εχεις ολοκληρωσει τις δοκιμες σου.
Ο Κώστας είναι εξαιρετικός άνθρωπος !!!!
Μου την σπάζει λίγο με τις Benelles αλλά τι να κάνεις ; Όλοι έχουμε τα κουσούρια μας 🤣 😍

Θα βρεθούμε μεγάλη παρέα όταν κατέβω.
Μπερετάκιας, κόλλιας, jnp, Κώστας, Λεο, Άρης, ο Lambroφονιάς ο Άλεξ και όσοι άλλοι θέλουν.
Να ξεκαπνίσουμε τις κάνες λίγο.
Σκοπευτήριο όποιο θέλετε.

Αν δεν μπορούμε να συγχρονιστούμε θα το κάνουμε σε δόσεις.
 
Θ
Δεν εχει σημασια αυτο. Πιστευω μετα τις 15/1/23...αλλα μπορεις να
το κρατησεις και να το στειλεις οταν εχεις ολοκληρωσει τις δοκιμες σου.
Δεν μιλάω για το τσοκ Νικόλα. Έτσι κι αλλιώς μάλλον δεν θα μου κάνει. Εμένα είναι Optima hp. Το θέμα είναι να βρεθούμε να ρίξουμε παρέα να γουστάρουμε
 
Καλημέρα Λεωνίδα! ... :) ...

Είναι από άρθο έγκριτου αρθρογράφου, διασταυρωμένο με άλλες πήγες εξίσου αξιόπιστες (για μένα) που έβρισκα κατά καιρούς (κυρίως ξενόγλωσσές πηγές), δεν είναι δικό μου ( παρά μόνον η κατασκευή του πίνακα ) ...

Για τις διαφορές , αν δεν κάνω λάθος το επιχαλκωμένα πρώτα επινικελώνεται με μια μικρή στρώση και μετά επιχαλκώνεται ... αν αυτό μπορεί να βοηθήσει...

Προσωπικά πιστεύω, ότι ο πίνακας ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα , αλλά δεν είναι απόλυτος...
θεωρώ πως είναι αναξιόπιστα τα όσα γράφει Γιάννη, όπως σωστά είπε ο sam13 η σωστή (ηλεκτρολυτικη) επιμεταλλωση γίνεται πρώτα με επιχαλκωση και κατόπιν με επινικελλωση, επίσης ισχύει αυτό που υπέθεσε ο Στέλιος, για επινικελωση πχ σε ν6 ,προσθέτουν χαλκό και νικέλιο σε σκάγια ν6, άρα τα σκάγια που προκύπτουν είναι ελάχιστα βαρύτερα και μεγαλύτερα. Τα επινικελωμενα που κυκλοφορούν εδώ είναι από Ιταλία και δεν είναι προϊόν ηλεκτρολυτικης εναποθεσης, αλλά απλή βαφή, δηλαδή μόνο εμφάνιση και πρακτικά ίδιο σε σκληρότητα με τον πυρήνα, και η επιμεταλλωση είναι ασήμαντη, περίπου 2 μικρον, δηλαδή ένα σκαγι διαμέτρου 2,700 χιλιοστά, καταλήγει 2,702. Η επιμεταλλωση στα κορυφαίας ποιότητας μολυβδινα, έχει πάχος 25 με 35 μικρον και καθιστά το σκαγι πραγματικά σκληρό. Οσο για διαφορές επιχαλκωμενων με επινικελωμενα, το ειδικό βάρος χαλκού και νικελίου είναι ίδιο, με το νικέλιο να έχει σημαντικά μεγαλύτερη σκληρότητα, άρα η διαφορά που λέει το άρθρο μου φαίνεται παράλογη.
 
Πάλι σουρωτήρι τον έκανες τον τενεκέ. Πώς γίνεται αυτό;
Γιατι να μη γινει φιλαρακι μου; το Κικς εχω γραψει τι κανει στο δικο μου οπλο, για εμενα ειναι τσοκαρα και δουλευει.
Αρα 7½
Γιατι να ειναι 7.5? Οσα φυσιγγια του εχω σφαξει ειναι οκ τα νουμερα στην Ιταλικη κλιμακα.
Εχω τσεκαρει και το συγκεκριμενο αλλα σε νο5.
 
Γιατι να μη γινει φιλαρακι μου; το Κικς εχω γραψει τι κανει στο δικο μου οπλο, για εμενα ειναι τσοκαρα και δουλευει.

Γιατι να ειναι 7.5? Οσα φυσιγγια του εχω σφαξει ειναι οκ τα νουμερα στην Ιταλικη κλιμακα.
Εχω τσεκαρει και το συγκεκριμενο αλλα σε νο5.
2.40χιλ εγω το βρήκα οχι 2.50
 
Θ

Δεν μιλάω για το τσοκ Νικόλα. Έτσι κι αλλιώς μάλλον δεν θα μου κάνει. Εμένα είναι Optima hp. Το θέμα είναι να βρεθούμε να ρίξουμε παρέα να γουστάρουμε

Δεν το καταλαβα Κωστη μου...Ασε να την βγαλουμε ''καθαρη΄΄
την Παρασκευη το βραδυ....και μετα προγραμματιζουμε οτι
γουσταρουμε φιλε!!!
Και οταν λεω ''καθαρη''...εννοω απο το πιοτι μην χασουμε την
περπατησια μας!!! :D
 
Διαβασμενοι πολυ !!!!!
Και ο Δασκαλος και Βασιλης....Το τι ειπαμε στην ταβερνα για οπλα
καννες φυσιγγια-κυνηγια..δεν λεγεται!!!
Ο Δασκαλος πολυ ψαγμενος με τα οπλα φιλε...Οτι λεει δεν ειναι τυχαιο!!!
Αν τα έλεγε στη τύχη δε θα ήταν δάσκαλος .Αν δεν είναι ψαγμενος ο leo ποιος θα ήταν ?
 
Καλημέρα Λεωνίδα! ... :) ...

Είναι από άρθο έγκριτου αρθρογράφου, διασταυρωμένο με άλλες πήγες εξίσου αξιόπιστες (για μένα) που έβρισκα κατά καιρούς (κυρίως ξενόγλωσσές πηγές), δεν είναι δικό μου ( παρά μόνον η κατασκευή του πίνακα ) ...

Για τις διαφορές , αν δεν κάνω λάθος το επιχαλκωμένα πρώτα επινικελώνεται με μια μικρή στρώση και μετά επιχαλκώνεται ... αν αυτό μπορεί να βοηθήσει...

Προσωπικά πιστεύω, ότι ο πίνακας ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα , αλλά δεν είναι απόλυτος...
Ανάποδα πρώτα επιχαλκωνεται και μετά επινικελωνεται.
 
Έχουν όμως την ίδια διάμετρο ??? :oops::rolleyes: Δεν ξέρω τι ακριβώς διαδικασία ακολουθείται στην επιχάλκωση & επινικέλωση των σκαγιών, αλλά η λογική (μου) λέει ότι ξεκινούν από μολύβδινα του ίδιου νούμερου. Δηλαδή, για να φτιάξουν επινικελωμένα Νο.6 για παραδειγμα, θεωρώ ότι ξεκινούν από μολύβδινα Νο.6 πάλι, κι όχι μικρότερα, ούτε αφαιρούν επιφανειακό στρώμα μολύβδου απ' το σκάγι (πώς να το αφαιρέσουν) !!!
Αν η διάμετρος του Νο.6 είναι (κατά μέσον όρο) 2,7 mm, μετά την επιμετάλλωση άντε να πάει το πολύ 2,71-2,72 mm ... Το πάχος της συνολικής επιμετάλλωσης είναι πάρα πολύ μικρό, δεν νομίζω ότι ξεπερνά ποτέ το 0,01 mm, δηλ. τα 10 μ (μικρά: χιλιοστά του χιλιοστού). Και πολύ λέω, αν θυμάμαι καλά συνήθως κυμαίνεται γύρω στα 5-7 μ ... Οπότε αυξάνεται μεν (ελάχιστα) η διάμετρος, αλλά όχι τόσο ώστε να αλλάξει το νούμερο των σκαγιών. Αλλά το βάρος του επιμεταλλωμένου είναι μεγαλύτερο του απλού μολύβδινου στο ίδιο νούμερο ... Έτσι νομίζω ...:cool:
Σωστά νομίζεις το 6 Άρι επιχαλκωνεται η επιχαλκωνεται και επινικελωνεται και πωλείται για 6αρι ελάχιστο το πάχος που προσθέτει η διαδικασία.
 
Μην τα παραλές ρε και μας πάρουν στο ψιλό όταν αρχίσουμε το κλαμπανιζόλ.
Δεν είδες αυτόν τον @leo ; Όλο παρατηρήσεις μου έκανε 😍🤣

Δεν πιστεύω να ξέχασες τα φυσίγγια που σου έδωσα στην ταβέρνα ;
Ένα σφάξε, ένα ρίξε.
Αν είναι τόσο καλά όσο λένε θα ξαναπάρω ένα κουτάκι να το έχω μέχρι τα 60 μου. 🤣

Ο Λεό θα τα δοκιμάσει σε ζωντανό θήραμα, γιατί αν τα ρίξουμε εμείς τζάμπα θα πάνε 🤪

Λαθος...Δεν σου εκανε παρατηρηση...
Απλα σου εξηγουσε γιατι εχασες τα δυο δισκακια...Στην καρεκλα καθοταν
και ηξερε ποτε θα αστοχησεις...

Μου θυμησε...αυτο που λενε...στο ανεκδοτο....Φτου οδηγαρα ο πουστης!! :D
 
Πάλι τα ίδια έβγαλες ... Θα τον κουφάνεις τον @Alex76 ...
🤪

Καθήστε ήμουν για ψάρεμα ... Μπορεί να ζεματίσω και τον άλλο τενεκέ το απόγευμα 🤣

View attachment 63856

Η δοκιμη εδωσε αυτα τα αποτελεσματα...δεν τα εβγαλα εγω. :)
 
Πάλι τα ίδια έβγαλες ... Θα τον κουφάνεις τον @Alex76 ...
🤪

Καθήστε ήμουν για ψάρεμα ... Μπορεί να ζεματίσω και τον άλλο τενεκέ το απόγευμα 🤣

View attachment 63856
Βασιλη σε χθεσινες δοκιμες μου το μαμα φουλ εβαλε 79 νο6 στον τενεκε με 41 τρυπες, το Kicks 101 νο6 με 61 τρυπες, καντε ποσο τα % ειναι διαφορα
 
Καλα...''τραγουδα'' και εσυ...Οτι λεω ισχυει ...
Και στην ταβερνα εφαγα κοτσι προβατινας με μακαρονια....
Ο Δασκαλος ψαγμενος σε ολα....!! :)

ΥΓ. Το θεμα ειναι οτι αρχισε να μου λειπει το εργαστηρι μου..στην Σαμο.:(
Τι έγινε.... Νίκο γυρνάμε στην παλιά αγάπη και θα ξεχάσουμε την νέα ( leo ) 🤣🤣🤣
 
Τι έγινε.... Νίκο γυρνάμε στην παλιά αγάπη και θα ξεχάσουμε την νέα ( leo ) 🤣🤣🤣

Οχι βρε Τασο μου...Απλα αρχισε να με πιανει το συνδρομο ιδιογομωτικης
στερησης φιλε !! :)

ΥΓ. Στην Σαμο δεν περναγε ημερα χωρις να γεμισω η να δοκιμασω
καποιο σεταπ...Με ''πιανεις'' τωρα...??:)
 
Back
Top