Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Έχω γεμίσει τεκνα με 35γρ νο5 απλά σκάγια στα 420m/s - 410m/sec και νίκελ 5αρια στα 390m/sec στο 1 μέτρο από την καννη όλα.
Με την πρώτη ευκαιρία έχει τενεκε.
Τα φυσίγγια είναι σταθερά με απόκλιση 2-3 m/sec.
Θα τα ρίξω με franchi k gemini IM.
40 μέτρα είναι καλά η να πάμε 45;
Για 5αρια τα 40 είναι απαιτητικά. Καλύτερα 35
 
Το έχω δει Γιάννη.
Ο Κοσκινας έχει πει επίσης ότι τα σκάγια νο5 με 410m/sec έχουν μάπα απόδοση. Τι εννοούσε με αυτό δεν ξέρω
Δεν το έχω ακούσει η διαβάσει αυτό…

Νομίζω, απλοϊκά σκεπτόμενος, ότι όσο το σκάγι χοντραίνει, για τον απλό λόγο ότι ο αριθμός των σκαγιών στην γόμωση μειώνεται ( λίγα σκάγια ), δίνουμε βάρος στην καλή κατανομή και αρκετή συγκέντρωση ( όσον αφορά την βλητική απόδοση του ).Ένας τρόπος για να το πετύχεις αυτό είναι και η «χαμηλή» ταχύτητα, που στην ουσία δεν είναι χαμηλή αλλά η περίφημη «αρκετή» ταχύτητα του Greener...

Επίσης έστω και για σκληρά σκάγια , «εξαιρετικής» ποιότητας, τα σκάγια φτάνουν έτσι ακόμα λιγότερο παραμορφωμένα στο στόχο, και τούτο είναι ακόμα πιο χρήσιμο και βασικό όσο η γόμωση μεγαλώνει και τα σκάγια χοντραίνουνν, διότι όπως είναι λίγα στον αριθμό, το καθένα πρέπει να κάνει τη δουλεία του...

Κάπως έτσι νομίζω ότι θερίζουν τα Αμερικανικά, μπορεί όμως να κάνω και λάθος...:)...
 
Last edited:
Καλησπέρα Νίκο, και με το καλό να επιστρέψεις στο νησί...:)...

Ορμώμενος από τα παραπάνω που έγραψες , σκέφτομαι....think....

Αφού ο Αμερικανός με «εξαιρετική» ποιότητα σκαγιών επιλεγεί τις ταχύτητες των 370-380 μ/δλ, προφανώς για να μειώσει περεταίρω τις παραμορφώσεις και να επιτύχει την κατά το δυνατόν σφαιρική κατάσταση των σκαγιών στο στόχο, που είναι άμεσα συνδεδεμένη με την διάτρηση, εμείς με «υποδεέστερη» ποιότητα αυξάνοντας ταχύτητα δεν έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα, δηλαδή δεν έχουμε ακόμα πιο παραμορφωμένα σκάγια?

Μήπως θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα ρίχνοντας λίγο γκάζια , δηλαδή με «χαμηλότερες» ταχύτητες, και έστω ένα νούμερο πιο χονδρό σκάγι?

Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος...
Δεν ειναι λαθος καπτεν το σκεπτικό σου αλα ο αμερικανικός τα 380 τα εχει σταθερα απ τον Αύγουστο εως την λήξη με οτι καιρο κιαν εχει,ψαξε στην ελληνική αγορα η στους ιδιωγωμοτες να δούμε θα βρεις φυσίγγι 50γρ με 380 και κατω απο 900μπαρ που το μετρας Αύγουστο και τον γεναρη και δινει τα ιδια?
 
Για 5αρια τα 40 είναι απαιτητικά. Καλύτερα 35

Εχω ενα σεταπ δασκαλε με πυριτιδα MG2 και με Τεκνα Ν5 σκαγια απλα στα
36 γραμμαρια....σαν αυτα που εχεις...με την μονη διαφορα που βγαζουν
V1,5-436m/s και οχι 418μ/δ οπως αυτα που εχεις...
Εαν βαλεις τον ντενεκε στα 45 μετρα με 436μ/δ ο ντεκεκες εγινε
σουρωτηρι !!! :)
 
Δεν ειναι λαθος καπτεν το σκεπτικό σου αλα ο αμερικανικός τα 380 τα εχει σταθερα απ τον Αύγουστο εως την λήξη με οτι καιρο κιαν εχει,ψαξε στην ελληνική αγορα η στους ιδιωγωμοτες να δούμε θα βρεις φυσίγγι 50γρ με 380 και κατω απο 900μπαρ που το μετρας Αύγουστο και τον γεναρη και δινει τα ιδια?
... δεν γνωρίζω για τα εμπορικά φιλέ μου για να απαντήσω, όπως και για γομώσεις 50 γρ., οσον αφορά τις πιέσεις δεν είναι νομίζω το θέμα μας αυτό, αλλά αν θες να απαντήσω πιστεύω ότι ένας γνωστής ιδιογομωτής μπορεί να στήσει ασφαλή φυσίγγια 50 γρ., και για το καλοκαίρι και για το χειμώνα με 380 μ/δλ, προσαρμόζοντας την δοσολογία της πυρίτιδας ανάλογα, ίσως και το στήσιμο του ...

Και πάλι όμως τονίζω ότι το θέμα μας δεν είναι αυτό, και για τούτο είμαι βέβαιος… :) ...
 
Δεν ειναι λαθος καπτεν το σκεπτικό σου αλα ο αμερικανικός τα 380 τα εχει σταθερα απ τον Αύγουστο εως την λήξη με οτι καιρο κιαν εχει,ψαξε στην ελληνική αγορα η στους ιδιωγωμοτες να δούμε θα βρεις φυσίγγι 50γρ με 380 και κατω απο 900μπαρ που το μετρας Αύγουστο και τον γεναρη και δινει τα ιδια?

Ναι υπαρχει τετοιο φυσιγγιο σε ιδιογομωτες στημενο με ΤΕΚΝΑ.
48+2 γραμμαρια αλευρι Ν3 με V1,5-400m/s που δουλευει σε ολους
τους καιρους.
Και οτι θα ''ακουσεις'' με το Αμερικανικο στις 20 αυγουστου εαν το
ριξεις μεσημερι...το ιδιο θα ''ακουσεις'' με το ιδιογομωσης !!!
 
Ναι υπαρχει τετοιο φυσιγγιο σε ιδιογομωτες στημενο με ΤΕΚΝΑ.
48+2 γραμμαρια αλευρι Ν3 με V1,5-400m/s που δουλευει σε ολους
τους καιρους.
Και οτι θα ''ακουσεις'' με το Αμερικανικο στις 20 αυγουστου εαν το
ριξεις μεσημερι...το ιδιο θα ''ακουσεις'' με το ιδιογομωσης !!!
Αν το εχεις μετρισει σε κανονακι και είσαι σε μπαρ ενα με τον Αμερικανό με αυτην την πυρίτιδα ειδικα καλοκαίρι πραγματικά σε παραδέχομαι!!
 
... δεν γνωρίζω για τα εμπορικά φιλέ μου για να απαντήσω, όπως και για γομώσεις 50 γρ., οσον αφορά τις πιέσεις δεν είναι νομίζω το θέμα μας αυτό, αλλά αν θες να απαντήσω πιστεύω ότι ένας γνωστής ιδιογομωτής μπορεί να στήσει ασφαλή φυσίγγια 50 γρ., και για το καλοκαίρι και για το χειμώνα με 380 μ/δλ, προσαρμόζοντας την δοσολογία της πυρίτιδας ανάλογα, ίσως και το στήσιμο του ...

Και πάλι όμως τονίζω ότι το θέμα μας δεν είναι αυτό, και για τούτο είμαι βέβαιος… :) ...
Καθε ενας εχει την αποψη του με βαση τις εμπειρίες του αυτοι που επιλέγουν να παστωνουν τα μπαρουτια να κατεβαίνουν σε γρ να πηγαίνουν τα μπαρ πολλες φορες στον θεο κατι παραπανω θα ψάχνουν απο αυτο που δινει το 380 και για να συνεχιζουν να το κάνουν κατι θα έχουν δει.
 
Αν το εχεις μετρισει σε κανονακι και είσαι σε μπαρ ενα με τον Αμερικανό με αυτην την πυρίτιδα ειδικα καλοκαίρι πραγματικά σε παραδέχομαι!!

Σε κανονακι δεν το εχω μετρησει...Οπως και κανενα μου φυσιγγιο.
Ωστοσο ειναι απολυτα ασφαλες...δοκιμασμενο και απο εμενα και
απο φιλους... και με νορμαλ δοσολογια σε πυριτιδα .
Τιποτα δεν δινω ( να χαρησω ) εαν δεν το εχω δοκιμασει πρωτα εγω.
Την αποτυπωση της δοκιμης μπορεις να την δεις στο ΘΕΜΑ Βλητικες
δοκιμες σελιδα 180.
Η δοκιμη εγινε εαν θυμαμαι καλα στους + 16 βαθμους...δεν το γραφω
στον στοχο αλλα σιγουρα το εχω στις σημειωσεις μου που δεν τις
εχω εδω μαζι μου.
 
Καθε ενας εχει την αποψη του με βαση τις εμπειρίες του αυτοι που επιλέγουν να παστωνουν τα μπαρουτια να κατεβαίνουν σε γρ να πηγαίνουν τα μπαρ πολλες φορες στον θεο κατι παραπανω θα ψάχνουν απο αυτο που δινει το 380 και για να συνεχιζουν να το κάνουν κατι θα έχουν δει.
...ειναι νομίζω θεμα οπτικής , όπως το βλέπει ο κάθεις ... Βέβαια ανάλογα την προσωπικότητα του καθενός , όλοι έχουμε και τα "χουγία" μας...νομίζω...
 
Μερικές λεπτομέρειες που είναι σημαντικές.

1. Όταν λέμε την λέξη ταχύτητα πρέπει να αναφέρουμε και την θερμοκρασία πυρίτιδας κατά τις δοκιμές.
Άλλο 400 στους 21 και άλλο στους -10.
2. Η ανάκρουση δεν έχει καμία σχέση με την αναπτυσσόμενη μέγιστη πίεση.
3. Όσοι φουσκώνουν πυρίτιδα, λογικά φουσκώνουν και αλεύρι.
4. Το ότι δεν έχει ανοίξει κάνη (εξαιρετικά δύσκολο ακόμα και με χοντρά λάθη στην γόμωση) δεν σημαίνει ότι το φυσίγγι δεν θα δημιουργήσει προβλήματα αλλού στο όπλο.

Η κάνη είναι η τελευταία που θα επηρρεαστεί, αν επηρρεαστεί ποτέ.
Άρα, δεν είναι η κάνη απόδειξη ή πιστοποιητικό ασφάλειας του φυσιγγίου.
 
Last edited:
Αυτο μου λετε Νικο ,εγω κυνηγαω τα παντα εκτος απο περδικα με ολλους τους καιρους! τι πρεπει δηλαδη να εχω απο ολλα τα νο σκαγια σε ολλα τα βαρη για να κανω τα κυνηγια μου !! η να κουβαλαω στο κυνηγοτοπο 200 νο σκαγιων και αν αλλαξει ο καιρος μετα απο 2 ωρες να ψαχνω τι φυσιγγι θα βαλω για να εχω διατριση !! 3αρια,5αρια και 8 αρια κανεις ολλα τα κυνηγια τα κανεις λιγο τουρμπο και κυνηγας παντα
Όχι απλά να χρησιμοποιείς ένα νουμ μικρότερο από ότι θα χρησιμοποιουσες στο ανάλογο θήραμα και να μην ψάχνεις τις τρελές ταχύτητες τώρα εάν θέλεις να τα κυνηγάς όλα με 5 αρι είναι άλλο έργο και εγώ θέλω με 9 αρι .
 
Μερικές λεπτομέρειες που είναι σημαντικές.

1.Όταν λέμε την λέξη ταχύτητα πρέπει να αναφέρουμε και την θερμοκρασία πυρίτιδας κατά τις δοκιμές.
Άλλο 400 στους 21 και άλλο στους -10.
2. Η ανάκρουση δεν έχει καμία σχέση με την αναπτυσσόμενη μέγιστη πίεση.
3. Όσοι φουσκώνουν πυρίτιδα, λογικά φουσκώνουν και αλεύρι.
4. Το ότι δεν έχει ανοίξει κάνη (εξαιρετικά δύσκολο ακόμα και με χοντρά λάθη στην γόμωση) δεν σημαίνει ότι το φυσίγγι δεν θα δημιουργήσει προβλήματα αλλού στο όπλο.

Η κάνη είναι η τελευταία που θα επηρρεαστεί, αν επηρρεαστεί ποτέ.
Άρα, δεν είναι η κάνη απόδειξη ή πιστοποιητικό ασφάλειας του φυσιγγίου.

Σωστα τα λες...Αλλα οταν ακολουθεις δοσολογιες απο τον κατασκευαστη
πυριτιδας...και οχι απο το κεφαλι σου....+ να ξερεις τι κλεινεις...ουτε
το οπλο ουτε η κανη σου θα παθει τιποτα και ας μην εχει μετρηθει σε
κανονακι το φυσιγγιο .!!!
 
Όχι απλά να χρησιμοποιείς ένα νουμ μικρότερο από ότι θα χρησιμοποιουσες στο ανάλογο θήραμα και να μην ψάχνεις τις τρελές ταχύτητες τώρα εάν θέλεις να τα κυνηγάς όλα με 5 αρι είναι άλλο έργο και εγώ θέλω με 9 αρι .
το 5 αρη ηταν σαν παραδειγμα και οχι δεν κυνηγαω μονο με ενα νο αλλα με τα τρια που εγραψα !! ποιο ειναι το θεμα εχω 2 φυσιγγια 5αρι και το 3αρη για πρωτο και δευτερο σε 36 γρ με αυτα θα κυνηγησω ειτε με 10 ειτε με -5 βαθμους αν ειναι ψωφιο με το πιο πολυ κρυο θα κλασει !!! ενω αν ειναι τουρμπο θα κανει την δουλεια του γιατι σωνη και καλα πρεπει να κατεβω στα παπια σε 2-1 νο για να εχω διατρηση οταν τα φτησει το νομαλ (ψωφιο) φυσιγγι ! ειμαι δηλαδη απο το αμαξι 1 ωρα ποδαροδρομο καταμεσου στο βαλτο και εκει που εχεις 4-5 βαθμους ξεκιναει να χιονιζει και πεφτει η θερμοκρασια 0,-1 υγρασια κακο και αρχηζουν τα 3 αρια και κλανουν και γινεται της που@@@νας απο παπια τι κανεις θα πας 1 ωρα ποδαροδρομο και αλη 1 να γυρισεις 2 για να αλαξεις ενα νουμερο φυσιγγια η θα καθεσαι να τα χαζευεις σαν φελος ? εδω σας θελω εγω να δω τι θα κανατε?
 
Εγω να θεσω ενα ερωτημα....λεμε ολοι για τα Αμερικανικα φυσιγγια! Εχει μετρησει καποιος απο το φορουμ ενα Αμερικανικο φυσιγγι π.χ. το καλοκαιρι και τον χειμωνα με μειον?
Να ρωτήσω κι εγώ...Γιατί λέμε ο Αμερικάνος είναι χαμηλά σε ταχύτητες;Ας πούμε το εξπρές είναι στα 1330-405μ/δ.Να μην αναφερθώ στα δράμια που φτάνει κοντά τα 450μ/δ.Εκ των πραγμάτων, ανεβαίνοντας σε φορτίο σκαγιων,πέφτουμε σε ταχύτητα.Και τα baby magnum της maionchi ,στα 42γρ.,κάπου στα 360-370 ήταν αν θυμάμαι καλά.Ενα φυσιγγι στα πχ 52γρ με αρχική 370,σε ακραίες συνθήκες,άντε να αλλάξουμε την προσκοπευση. Κάτι αντίστοιχο σε πχ 36γρ.,με τα δικά μας υλικά,περα απ'τη φονικοτητα, ενδεχομένως να μην επαρκεί για να πραγματοποιηθεί ο κύκλος λειτουργίας ενός αυτογεμους.Ο Αμερικάνος,εκτός από καλύτερης ποιότητας σκάγια,έχει απ'ότι λένε,και ανεπηρέαστες πυρίτιδες σε σχέση με τις ευρωπαϊκές.Τωρα ποιος θ'ανεβαινε στο Έβρο με μια 1000αδα ρεμινγκτον,είναι ένα ερώτημα....
 
Last edited:
Να ρωτήσω κι εγώ...Γιατί λέμε ο Αμερικάνος είναι χαμηλά σε ταχύτητες;
Κουβέντα να γίνεται 😂
Ενα φυσιγγι στα πχ 52γρ με αρχική 370,σε ακραίες συνθήκες,άντε να αλλάξουμε την προσκοπευση.
Προσωπικά δεν έχω αλλάξει ποτέ προσκόπευση είτε σε ψιλά είτε σε χοντρά.
Σε πιατάκια μπορεί από έναν πολύ καλό σκοπευτή, με ψιλά σκάγια να φανεί η αλλαγή μερικών εκατοστών.
Τωρα ποιος θ'ανεβαινε στο Έβρο με μια 1000αδα ρεμινγκτον,είναι ένα ερώτημα....
Κανένας.
 
Back
Top