Δοκιμές διάτρησης

  • Thread starter Thread starter leo
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Μην απαξιώνουμε τα οποια σκάγια παραπάνω.
Ένα σκάγι μπορεί να σημαίνει ένα θήραμα.
Είναι πάρα πολλά τα θηράματα που καρπώθηκαν από ΕΝΑ σκάγι.
Ο σωστός κώνος σημαίνει ομαλότερη μετάβαση των σκαγιων από το 20κατι mm της θαλαμης,στο 18κατι του αυλού της κάνης.
Αυτό με την σειρά του σημαίνει λιγότερες παραμορφώσεις των σκαγιων που οδηγεί σε πιο ευθύγραμμες τροχιές των=πιο "γεμάτες"ροζέτες.
Και το μεγάλο όφελος, περισσότερα σκαγια με μεγαλύτερη ταχύτητα(άρα διάτρηση).
Δεν τα απαξιώνουμε Γιάννη ...
Το θέμα είναι το εξής πολύ απλό ...
Γιατί να είναι πιο σημαντικό το 1 σκάγι μέσα στον κύκλο και όχι πχ 10 cm έξω από αυτόν ?????
 
Δεν τα απαξιώνουμε Γιάννη ...
Το θέμα είναι το εξής πολύ απλό ...
Γιατί να είναι πιο σημαντικό το 1 σκάγι μέσα στον κύκλο και όχι πχ 10 cm έξω από αυτόν ?????
Πολυ σημαντικό και αυτό το παραεξω!
Σημαντικότατο!
Το εντός επιθυμητου κύκλου(για τα μέτρα που ρίχνουμε και το θήραμα που επιδιώκουμε να χτυπήσουμε)σημαίνει περισσότερες πιθανότητες για λιγότερα κενά και θηράματα που θα καταβληθούν ακαριαία,δεχομένα τον απαραίτητο αριθμό σκαγιων.
Με περισσότερα,έχουμε περισσότερες πιθανότητες.
Εννοείται ότι αυτό παραμένει και ευννοει για μεγαλύτερες αποστάσεις.
 
Μην απαξιώνουμε τα οποια σκάγια παραπάνω.
Ένα σκάγι μπορεί να σημαίνει ένα θήραμα.
Είναι πάρα πολλά τα θηράματα που καρπώθηκαν από ΕΝΑ σκάγι.
Ο σωστός κώνος σημαίνει ομαλότερη μετάβαση των σκαγιων από το 20κατι mm της θαλαμης,στο 18κατι του αυλού της κάνης.
Αυτό με την σειρά του σημαίνει λιγότερες παραμορφώσεις των σκαγιων που οδηγεί σε πιο ευθύγραμμες τροχιές των=πιο "γεμάτες"ροζέτες.
Και το μεγάλο όφελος, περισσότερα σκαγια με μεγαλύτερη ταχύτητα(άρα διάτρηση).
Φυσικά και 1 μόνο σκάγι έχει δώσει θηράματα σε όλους μας! Εγώ το λέω για το ποσοστό αυτό που θα μεταφραστεί σε 3-4 σκάγια στον κύκλο των 76cm, και όχι για τη συνολική επιφάνεια που θα καλύψουν τα σκάγια σε μια συγκεκριμένη απόσταση. Όσον αφορά τον κώνο, το ζητούμενο πιστεύω ότι είναι η ιδανική γωνιά μετάβασης. Τώρα πόσες μοίρες είναι αυτή η γωνιά, αυτό δεν το γνωρίζω!
 
Μην απαξιώνουμε τα οποια σκάγια παραπάνω.
Ένα σκάγι μπορεί να σημαίνει ένα θήραμα.
Είναι πάρα πολλά τα θηράματα που καρπώθηκαν από ΕΝΑ σκάγι.
Ο σωστός κώνος σημαίνει ομαλότερη μετάβαση των σκαγιων από το 20κατι mm της θαλαμης,στο 18κατι του αυλού της κάνης.
Αυτό με την σειρά του σημαίνει λιγότερες παραμορφώσεις των σκαγιων που οδηγεί σε πιο ευθύγραμμες τροχιές των=πιο "γεμάτες"ροζέτες.
Και το μεγάλο όφελος, περισσότερα σκαγια με μεγαλύτερη ταχύτητα(άρα διάτρηση).
Η γωμωση δεν ξεκιναει απο τη διαμετρο θαλαμης αλλα εσωτερικα του φυσιγγίου οποτε πιο σωστα πρεπει να συγκρίνουμε την εσωτερικη διαμετρο του φυσιγγίου με τον αυλο ειδεικα δε σε χαρτινουν καλυκες που ενει πιο χοντρα τα τοιχοματα
 
Η γωμωση δεν ξεκιναει απο τη διαμετρο θαλαμης αλλα εσωτερικα του φυσιγγίου οποτε πιο σωστα πρεπει να συγκρίνουμε την εσωτερικη διαμετρο του φυσιγγίου με τον αυλο ειδεικα δε σε χαρτινουν καλυκες που ενει πιο χοντρα τα τοιχοματα
Μην το μετράς έτσι.
Τα τοιχώματα του κάλυκα κατά την πυροδότηση συμπιέζονται πολύ και διευρύνεται η εσωτερική τους διάμετρος.
Περισσότερο στο πλαστικό,λιγότερο στο χάρτινο,μηδαμινά σε μεταλλικό κάλυκα.
 
Μην το μετράς έτσι.
Τα τοιχώματα του κάλυκα κατά την πυροδότηση συμπιέζονται πολύ και διευρύνεται η εσωτερική τους διάμετρος.
Περισσότερο στο πλαστικό,λιγότερο στο χάρτινο,μηδαμινά σε μεταλλικό κάλυκα.
Διευρύνεται ναι αλλα παλι εχουμε μικροτερη διαμετρο το ποσο ειναι παει θαλαμη συνβτα τοιχοματα του καλυκα
 
Ενα φυσιγγιο 40 γραμμαριων με Ν4 σκαγια εχει 232 σκαγια στην γομωση του.
Εαν παρουμε ενα 65% συγκεντρωση που ειναι συνηθες ( για μενα ) στα 50 μετρα ο φονικος κυκλος
των 76 εκατοστων θα εχει μεσα 150 σκαγια.
Ενω αυτο που εχει ενα 55% συγκεντρωση στα ιδια μετρα θα 127 σκαγια.
Εαν τα 23 σκαγια διαφορα μεσα στον φονικο κυκλο τα θεωρουν καποιοι αμελητεα για μενα δεν ειναι !!! :)
 
Αυτο που μου ''αρεσει'' περισσοτερο....ασχολειστε με κωνους.....και καννες....και δεν κοιτατε τι φυσιγγια
μας πουλανε!!!
Ριχτε 5-10 φυσιγγια απο ενα κουτι σε στοχο......δειτε τις αποκλισεις που εχουν μεταξυ τους σε ταχυτητες
και συγκεντρωση - κατανομη και βγαλτε τα συμπερασματα σας !!!
Εχουμε φτασει στο σημειο ...να δυιλιζουμε τον κωνωπα και καταπινουμε την καμηλον !!!
Την οποια διαφορα και να δωσει ο κωνος ΑΝ δωσει....την εξαφανιζει η αποκλιση των φυσιγγιων !!!
Εδω αγοραζουμε φυσιγγια και δεν ξερουμε εαν οντως το Νρο σκαγιων ειναι αυτο που γραφει η
συσκευασια του....
Μου εχει συμβει αρκετες φορες σε φυσιγγια που αγορασα για δοκιμες....και δεν νομιζω οτι ειμαι ο
μοναδικος....
Οχι οτι ειναι κακο να συζητατε για κωνους και καννες....ισα -ισα περναει και ευχαριστα και η ωρα...
αλλα δωστε και λιγη μεγαλυτερη σημασια στο τι βαζετε στην θαλαμη σας !!!!;)
 
Αυτό που έχω απορία είναι το εξής: πώς μπορεί κάποιος σε σεταπ πατέντα να υπολογίσει τις παραγόμενες πιέσεις, εμπειρικά τουλάχιστον, αφού δεν διαθέτει κανονάκι δοκιμής?!
Δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς τις παραγόμενες πιέσεις Μπορείς όμως από τις αρχικές ταχύτητες και την εμπειρία σου να το φέρεις στα μέτρα του ασφαλούς.
 
Ενα φυσιγγιο 40 γραμμαριων με Ν4 σκαγια εχει 232 σκαγια στην γομωση του.
Εαν παρουμε ενα 65% συγκεντρωση που ειναι συνηθες ( για μενα ) στα 50 μετρα ο φονικος κυκλος
των 76 εκατοστων θα εχει μεσα 150 σκαγια.
Ενω αυτο που εχει ενα 55% συγκεντρωση στα ιδια μετρα θα 127 σκαγια.
Εαν τα 23 σκαγια διαφορα μεσα στον φονικο κυκλο τα θεωρουν καποιοι αμελητεα για μενα δεν ειναι !!! :)
Γιατί τον λες φονικό κύκλο ?
Τα σκάγια που είναι 30 πόντους έξω από τον κύκλο δεν σκοτώνουν ?
Αν τα 23 σκάγια είναι μέσα ή έξω από τον κύκλο είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ διότι σχεδόν κανένας δεν βάζει το κέντρο του κύκλου στο θήραμα, ειδικά στα 50+m.
Αν κάποιος τον βάζει σχεδόν πάντα τον βολεύει τα 23 να είναι εντός.
Αν κάποιος δεν είναι σίγουρος ότι θα τον βάλει τον βολεύει τα 23 να είναι εκτός.
Επίσης αν το πράσινο θέλει 90 σκάγια στον κύκλο για σχεδόν σίγουρη κάρπωση, τα υπόλοιπα βολεύει να είναι εκτός κύκλου (και μην γελάς αχαχαχαχ) !!!!!!!!
Και κάποιος θα πει ... αν είναι μέσα θα σκοτώνω μακρύτερα, οκ δεκτό και θα χάνει τα πιο κοντινά ...
Τα πάντα είναι θέμα συμβιβασμών ...

Ακόμα και ο νεροσωλήνας με το χειρότερο δυνατό φυσίγγι πάντα έβαζε τα απαιτούμενα σκάγια στον κύκλο για το ανάλογο θήραμα στα 36,5m.
Γι αυτό λέω μην κοιτάτε ΜΟΝΟ τις συγκεντρώσεις και μεγαλύτερη σημασία έχει η διάτρηση !!!
Μην το παρεξηγήσετε όμως ... την συγκέντρωση την μετράμε για να δούμε αν βάζει τα απαιτούμενα σκάγια στον κύκλο ανάλογα το θήραμα και την απόσταση που θα χρησιμοποιήσουμε το πυρομαχικό.
Δεν είναι στόχος (δικός μου τουλάχιστον) να την κάνω την μέγιστη δυνατή εκτός μακρινών παπιών.

Όσοι είναι κέντρο, καλά κάνουν και ψάχνονται για το ένα σκάγι ... εγώ που δεν είμαι δεν με ενδιαφέρει καθόλου.
 
Last edited:
Ενα φυσιγγιο 40 γραμμαριων με Ν4 σκαγια εχει 232 σκαγια στην γομωση του.
Εαν παρουμε ενα 65% συγκεντρωση που ειναι συνηθες ( για μενα ) στα 50 μετρα ο φονικος κυκλος
των 76 εκατοστων θα εχει μεσα 150 σκαγια.
Ενω αυτο που εχει ενα 55% συγκεντρωση στα ιδια μετρα θα 127 σκαγια.
Εαν τα 23 σκαγια διαφορα μεσα στον φονικο κυκλο τα θεωρουν καποιοι αμελητεα για μενα δεν ειναι !!! :)
Τα 23 σκάγια δεν καθόλου αμελητέα! Αλλά τα 3-4 δεν νομίζω ότι θα κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά. Προσωπική μου άποψη πάντα.
 
Επίσης αν το πράσινο θέλει 90 σκάγια στον κύκλο για σχεδόν σίγουρη κάρπωση, τα υπόλοιπα βολεύει να είναι εκτός κύκλου (και μην γελάς αχαχαχαχ) !!!!!!!!


Ακόμα και ο νεροσωλήνας με το χειρότερο δυνατό φυσίγγι πάντα έβαζε τα απαιτούμενα σκάγια στον κύκλο για το ανάλογο θήραμα στα 36,5m.

Τα 90 σκάγια θεωρούνται ως οριακά αρκετά μόνο όταν υπάρχει ισοκατανομή, πράγμα σπάνιο.

Τα 36,5 μέτρα στον πράσινο είναι κοντινή τουφεκιά σε ρεαλιστικές συνθήκες, εκτός αν μιλάμε για κυνήγι εξωτερικού με φιντες. Άσε που ακόμα και αυτές οι μέτριες αποδόσεις των μολύβδινων θα μας λείψουν συγκριτικά με τα ατσάλινα που μπλέξαμε τώρα.
 
Back
Top