Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
μπα!μονο καρτερακι καθομαστε κυριε βασιλη?για να μπειτε μεσα στο ντορο με τα σκυλια σε κανενα κολομενο!
Θα προλάβεις να ανέβεις σε δέντρο στην στάμπα εσύ αν σου κάνει μαρς ???
.very funny.
Άρα πάλι δεν ισχύει ...
 
Last edited:
15cm πτώση

Βρε Βασιλη μου εισαι σιγουρος ??? Δλδ στα 100 μετρα σημαδευουμε 20-25 εκατοστα πανω απο το
γουρουνι....για το βρει το βλημα???
Ρωταω γιατι ειμαι ασχετος απο αυτο το κυνηγι...
Και οι δοκιμες μου....αλλα πραγματα μου δειχνουν!!!
Σιγουρα υπαρχει μια πτωση....αλλα νομιζω οτι ειναι και απο θεμα ταχυτητας..δλδ οσο ποιο αργο τοσο
και μεγαλυτερη πτωση...
Οσο ποιο γρηγορο...τοσο και η πτωση μικροτερη...
Δεν αμφισβητω αυτα που λες...πιστευω οτι εκτος απο την ταχυτητα παιζει σημαντικο ρολο και το
στησιμο του βληματος...
ΠΧ. Στις σημερινες δοκιμες μου ...ο BIOR 20 ο πρασινος δεν ''δουλεψε'' καθολου....τον πηρε ο διαολος
και τον σηκωσε...Ενω ο BIOR18 και ο bior 14...''δουλεψαν''...
Ειναι πολυ μεγαλες οι διαφορες απο το στησιμο του βληματος....
Το ενα μονοβολο με ΤΕΚΝΑ και V1,5-448m/s με bior20 δεν βρηκε καν τον στοχο...και το αλλο με το
ιδιο βλημα και την ιδια ταχυτητα στημενο με τον ιδιο τροπο ειχα αποκλιση 35 εκατοστα απο το κεντρο.
Ισως στην πρωτη βολη με αυτο το βλημα να ξεκολλησε ο bior και το βλημα εχασε την ευθυβολια του..οκ
Αλλα και στην δευτερη βολη...ειχα μεγαλη αποκλιση...
Να σου πω και το αλλο....Στα ιδια βληματα πριν 3 χρονια και με ταχυτητες V1,5-480m/s και στημενα
με bior 18 αντι για bior20 που ειχα σημερα...οι αποκλισεις απο τον στοχο ηταν στα 5 και 7 εκατοστα!!

Σου ανεβαζω φωτο με το χαρτι των σημερινων δοκιμων...και πες μου την γνωμη σου!!!
Επισεις οποιος αλλος φιλος η συναδελφος θελει....καλοδεχουμενες ολες μα ολες οι γνωμες θετικες
ή αρνητικες...απο τις ''αρνητικες'' μαθαινουμε.... ;)


εικόνα_Viber_2022-09-16_10-41-52-738.jpg
Το ποιο απιθανο....και στις δυο βολες...ειναι να ειναι και τα δυο βληματα στην ιδια τρυπα...και την ιδια
ταχυτητα...Τωρα που ειδα παλι την αποτυπωση το σκεφτηκα....Αλλα αυτα γινονται....μονο στον κινηματογραφο...
Πιστευω οτι ενα βλημα EINAI εκτος στοχου . Λεω για την βολη που γραφω MG2 -ΜΑ'Ι'Κ 448 BIOR 20..
 
Νικο μη σου φαινεται απιθανο. Αυτο ακριβως δειχνει η διπλη τρυπα στο 448
Προσεχουμε παντα αν η τρυπα ειναι ολοστρογγυλη , οπως ειναι οι 477 κι 465.
Εγω κανω βολες σε διαφορες αποστασεις σταδιακα , και βρισκω που περιπου (και αν ) διπλωνει το βλημα . Αν το κανει πριν τα 100 μ απορριπτεται . Συμβαινει αυτο συνηθως απο παραμορφωση σε στενα τσοκ ή αστοχια υλικου ουρας.
Στο 448 ή διπλωσε το βλημα ή το πιθανοτερο επειδη διακρινονται καθαρα δυο κυκλοι ειχες ταυτιση βολων. Εσυ και ο Λουκη Λουκ :):)
 
Νικο μη σου φαινεται απιθανο. Αυτο ακριβως δειχνει η διπλη τρυπα στο 448
Προσεχουμε παντα αν η τρυπα ειναι ολοστρογγυλη , οπως ειναι οι 477 κι 465.
Εγω κανω βολες σε διαφορες αποστασεις σταδιακα , και βρισκω που περιπου (και αν ) διπλωνει το βλημα . Αν το κανει πριν τα 100 μ απορριπτεται . Συμβαινει αυτο συνηθως απο παραμορφωση σε στενα τσοκ ή αστοχια υλικου ουρας.
Στο 448 ή διπλωσε το βλημα ή το πιθανοτερο επειδη διακρινονται καθαρα δυο κυκλοι ειχες ταυτιση βολων. Εσυ και ο Λουκη Λουκ :):)

Επρεπε να παιξω τζοκερ...αντι να παω για δοκιμες !!! :D
Ισως και να εχει συμβει....Αυτο δεν αναιρει οτι ο bior 20 δεν ''δουλεψε''....μεγαλη αποκλιση απο το κεντρο
του στοχου !!
 
Βρε Βασιλη μου εισαι σιγουρος ??? Δλδ στα 100 μετρα σημαδευουμε 20-25 εκατοστα πανω απο το
γουρουνι....για το βρει το βλημα???
Ρωταω γιατι ειμαι ασχετος απο αυτο το κυνηγι...
Και οι δοκιμες μου....αλλα πραγματα μου δειχνουν!!!
Σιγουρα υπαρχει μια πτωση....αλλα νομιζω οτι ειναι και απο θεμα ταχυτητας..δλδ οσο ποιο αργο τοσο
και μεγαλυτερη πτωση...
Οσο ποιο γρηγορο...τοσο και η πτωση μικροτερη...
Δεν αμφισβητω αυτα που λες...πιστευω οτι εκτος απο την ταχυτητα παιζει σημαντικο ρολο και το
στησιμο του βληματος...
ΠΧ. Στις σημερινες δοκιμες μου ...ο BIOR 20 ο πρασινος δεν ''δουλεψε'' καθολου....τον πηρε ο διαολος
και τον σηκωσε...Ενω ο BIOR18 και ο bior 14...''δουλεψαν''...
Ειναι πολυ μεγαλες οι διαφορες απο το στησιμο του βληματος....
Το ενα μονοβολο με ΤΕΚΝΑ και V1,5-448m/s με bior20 δεν βρηκε καν τον στοχο...και το αλλο με το
ιδιο βλημα και την ιδια ταχυτητα στημενο με τον ιδιο τροπο ειχα αποκλιση 35 εκατοστα απο το κεντρο.
Ισως στην πρωτη βολη με αυτο το βλημα να ξεκολλησε ο bior και το βλημα εχασε την ευθυβολια του..οκ
Αλλα και στην δευτερη βολη...ειχα μεγαλη αποκλιση...
Να σου πω και το αλλο....Στα ιδια βληματα πριν 3 χρονια και με ταχυτητες V1,5-480m/s και στημενα
με bior 18 αντι για bior20 που ειχα σημερα...οι αποκλισεις απο τον στοχο ηταν στα 5 και 7 εκατοστα!!

Σου ανεβαζω φωτο με το χαρτι των σημερινων δοκιμων...και πες μου την γνωμη σου!!!
Επισεις οποιος αλλος φιλος η συναδελφος θελει....καλοδεχουμενες ολες μα ολες οι γνωμες θετικες
ή αρνητικες...απο τις ''αρνητικες'' μαθαινουμε.... ;)


View attachment 55776
Το ποιο απιθανο....και στις δυο βολες...ειναι να ειναι και τα δυο βληματα στην ιδια τρυπα...και την ιδια
ταχυτητα...Τωρα που ειδα παλι την αποτυπωση το σκεφτηκα....Αλλα αυτα γινονται....μονο στον κινηματογραφο...
Πιστευω οτι ενα βλημα EINAI εκτος στοχου . Λεω για την βολη που γραφω MG2 -ΜΑ'Ι'Κ 448 BIOR 20..
Αν υπάρχει κίνδυνος να αποκολληθεί το βύσμα από το μονόβολο όταν δεν πρέπει τότε είναι καλύτερα νομίζω ένα Remington - Winchester μονόβολο τύπου foster ή ένα απλό ( όχι μάγκνουμ δηλαδή) ροτβαιλ μπρενεκε. Είναι κρίμα να το έχεις σημαδέψει σωστά το γουρούνι και να μην πέσει από αστοχία υλικού. Είναι καλά και αξιόπιστα τα μονόβολα που αναφέρω. Λίγο ακριβά αλλά στο γουρουνι η τιμή του φυσιγγίου έρχεται σε δεύτερη μοίρα.
 
Αν υπάρχει κίνδυνος να αποκολληθεί το βύσμα από το μονόβολο όταν δεν πρέπει τότε είναι καλύτερα νομίζω ένα Remington - Winchester μονόβολο τύπου foster ή ένα απλό ( όχι μάγκνουμ δηλαδή) ροτβαιλ μπρενεκε. Είναι κρίμα να το έχεις σημαδέψει σωστά το γουρούνι και να μην πέσει από αστοχία υλικού. Είναι καλά και αξιόπιστα τα μονόβολα που αναφέρω.

Εχω καλα και αξιοπιστα μονοβολα και βολια Κωστή μου!!! Δοκιμασμενα απο φιλους στο γουρουνι ...
Εαν ειναι να αρχισω να αγοραζω εμπορικα...προτιμω το χαρακιρι φιλε !!!:D

Πλακα κανω....αλλα στο εμπορικο δεν γυριζω...Αυτα τα λεω...χωρις να εχω καβαλησει το καλαμι φιλε !!! :)
 
Βρε Βασιλη μου εισαι σιγουρος ???
Ότι λέω είναι σίγουρο ... (σχεδόν πάντα αχαχα)

Για να δούμε αν δουλεύει σωστά το εξελάκι ... :)
Remington slugger 2 3/4", 28gr το βλήμα.
1560fps = 475m/s στα 3 πόδια από το στόμιο.

Rem slugs1.JPG
Rem slugs.JPG

Πτώση στις 75 γιάρδες (=68,5m) λέει η Remington 5,47 ίντσες.
Εγώ βρίσκω 5,48 ίντσες δηλαδή 14 εκατοστά.

Αν λοιπόν δουλεύει με το Rem δουλεύει και με το δικό σου .... !!!!!
Θες να βάλω και θερμοκρασία μείον 40 ?
Εκεί πρέπει να μου δώσεις και την σύσταση του μετάλλου της κάνης πέρα από την νέα αρχική ταχύτητα.
.sarcastic.


Untitled 1.jpg
 
Last edited:
@ΝίκοςΠ
Πόσα γραμμάρια βλήμα χρησιμοποιείς να σου βγάλω πτώση από 0-100m ?
Τα 15cm που σου είπα στα 70m είναι για 28gr βλήμα.

Η πτώση είναι ένας ακόμα βασικός λόγος τα όπλα να ψηλοτουφεκάνε λιγάκι ειδικά σε μακρινές οριζόντιες βολές.
 
Last edited:
.....


View attachment 55776
Το ποιο απιθανο....και στις δυο βολες...ειναι να ειναι και τα δυο βληματα στην ιδια τρυπα...και την ιδια
ταχυτητα...Τωρα που ειδα παλι την αποτυπωση το σκεφτηκα....Αλλα αυτα γινονται....μονο στον κινηματογραφο...
Πιστευω οτι ενα βλημα EINAI εκτος στοχου . Λεω για την βολη που γραφω MG2 -ΜΑ'Ι'Κ 448 BIOR 20..
Στο 448 ή διπλωσε το βλημα ή το πιθανοτερο επειδη διακρινονται καθαρα δυο κυκλοι ειχες ταυτιση βολων. Εσυ και ο Λουκη Λουκ :):)
Κατά τη γνώμη μου, σίγουρα η τρύπα είναι από ένα βλήμα, που δίπλωσε και χτύπησε με το πλάι ... καθαρά περίπτωση "key hole", όπως το λένε οι αμερικάνοι !!! ;)
Το να μπήκαν και τα 2 βλήματα στην ίδια τρύπα, εγώ προσωπικά, το αποκλείω κατηγορηματικά !!!
Αν οι βολές ήταν κέντρο, ή πολύ κοντά στο κέντρο, δεν θα ήταν καθόλου απίθανο, συμβαίνει πολλές φορές!!!
Αλλά με απόκλιση 35 πόντους από το σημείο που σημαδεύεις (point of aim) και να πέσουν ακριβώς στο ίδιο σημείο ... αυτό όχι μόνο ο Λούκυ Λουκ ... αλλά ούτε ο Κλιντ Ήστγουντ ... ούτε ο Μοντγκόμερυ Γουντ, δεν θα μπορούσαν να το καταφέρουν !!! :oops: .sarcastic..very funny.
 
Last edited:
@ΝίκοςΠ
Πόσα γραμμάρια βλήμα χρησιμοποιείς να σου βγάλω πτώση από 0-100m ?
Τα 15cm που σου είπα στα 70m είναι για 28gr βλήμα.

Η πτώση είναι ένας ακόμα βασικός λόγος τα όπλα να ψηλοτουφεκάνε λιγάκι ειδικά σε μακρινές οριζόντιες βολές.

Παω σε δουλεια...το απογευμα θα σου δωσω λεπτομερειες φιλε !!!
Ευχαριστωωωωω !!!
 
Κατά τη γνώμη μου, σίγουρα η τρύπα είναι από ένα βλήμα, που δίπλωσε και χτύπησε με το πλάι ... καθαρά περίπτωση "key hole", όπως το λένε οι αμερικάνοι !!! ;)
Το να μπήκαν και τα 2 βλήματα στην ίδια τρύπα, εγώ προσωπικά, το αποκλείω κατηγορηματικά !!!
Αν οι βολές ήταν κέντρο, ή πολύ κοντά στο κέντρο, δεν θα ήταν καθόλου απίθανο, συμβαίνει πολλές φορές!!!
Αλλά με απόκλιση 35 πόντους από το σημείο που σημαδεύεις (point of aim) και να πέσουν ακριβώς στο ίδιο σημείο ... αυτό όχι μόνο ο Λούκυ Λουκ ... αλλά ούτε ο Κλιντ Ήστγουντ ... ούτε ο Μοντγκόμερυ Γουντ, δεν θα μπορούσαν να το καταφέρουν !!! :oops: .sarcastic..very funny.
Φίλε ΣΤΕΛΙΟ ,"Αν οι βολές ήταν στο κέντρο ή πολυ κοντά" θα μιλούσαμε για ευθυβολία. Νομίζω ότι το θέμα των βολών τύπου"στην ίδια τρύπα" αφορά την ακρίβεια του συνδιασμού κάνης-βλήματος... Έχω ενα "8αρι" αποτυπωμένο σε χαρτί δοκιμής και μάλιστα φαίνονται καθαρά τα δόντια του brenneke(δεν τούμπαρε) στα 100(!) Πολύ κοντά του κέντρου! Η ευθυβολία όμως βγήκε από τα τριγωνομετρικά που φόραγα στη remi και το "8άρι" από την ακρίβεια που απέδιδε η κάνη με το συγκεκριμένο πυρομαχικά (rotweill 3"). Μια άποψη...
 
@ΝίκοςΠ
Πόσα γραμμάρια βλήμα χρησιμοποιείς να σου βγάλω πτώση από 0-100m ?
Τα 15cm που σου είπα στα 70m είναι για 28gr βλήμα.

Η πτώση είναι ένας ακόμα βασικός λόγος τα όπλα να ψηλοτουφεκάνε λιγάκι ειδικά σε μακρινές οριζόντιες βολές.


εικόνα_Viber_2022-09-16_19-29-48-616.jpg
Βλημα deer με MG2 = V1,5-477m/s Αμορτισερ BIOR 18 και τα δυο βληματα.
Το ιδιο βλημα με Τεκνα = V1,5-461m/s με το ιδιο στησιμο...αλλα με αλλη δοσολογια πυριτιδας.


εικόνα_Viber_2022-09-16_19-36-59-730.jpg

Βλημα Μα'ι'κ με MG2 και Τεκνα = V1,5-448m/s και οι δυο βολες...η μια εκτος στοχου....και την πρωτη
βολη στα 35 εκατοστα αποκλιση απο το κεντρο του στοχου. Αμορτισερ BIOR 20.

εικόνα_Viber_2022-09-16_19-46-32-976.jpg

Βλημα DEER -με ΑΟ -Αμορτισερ BIOR 14 = V1,5-465m/s

Aυτο ειναι το βαρος που εχει το καθε μονοβολο Βασιλη μου.

ΟΚ...Η λογικη λεει...οσο ποιο βαρυ το βλημα...τοσο και μεγαλυτερη πτωση...Αλλα υπαρχει αυτο το αλλά...
Σε δοκιμη μου με Βυσμα ΓΚΟΥΑΛΑΝΤΙ 40 γραμμαρια μονοβολο και V1,5-422m/s Στα 50 μετρα η αποκλιση
απο τον στοχο δεν ηταν ουτε 5 εκατοστα.....Επισεις σε παλιες δοκιμες με το βλημα του Μαικ οι αποκλισεις
απο τον στοχο στα 70 μετρα αμελητεες...δλδ 5 και 7 εκατοστα απο το κεντρο με τα βληματα διπλα
το ενα στο αλλο...Η μονη διαφορα στησιματος...ειχα bior 18 αντι bior 20 που ειχα σημερα !!!
Ψαχνω την δοκιμη με τα 40 γραμμαρια το μονοβολο του γκουαλαντι...δεν την βρισκω...Ισως και να
μην την εχω αποθηκευσει με το μυαλο που εχω...Εχω ομως τις σημειωσεις και την αποδοση στο
τετραδιο. Τις αλλες με το βυσμα του Μαικ ( τις παλιες ) δεν γινεται να τις ανεβασω...
Τις εχεις στο βαιπερ...θα στις ξανα στειλω...να στις θυμισω..
Οπως θα καταλαβες....εχω μπλεξει τα μπουτια μου.... και ακρη δεν εχω βγαλει ακομα με αυτες τις
διαφορες !!
εικόνα_Viber_2022-07-10_17-04-37-532.jpg
Το βλημα του Γκουαλαντι 40 γραμμαρια...αυτο με το κοκκινο αμορτισερ .
 
View attachment 55812
Βλημα deer με MG2 = V1,5-477m/s Αμορτισερ BIOR 18 και τα δυο βληματα.
Το ιδιο βλημα με Τεκνα = V1,5-461m/s με το ιδιο στησιμο...αλλα με αλλη δοσολογια πυριτιδας.


View attachment 55813

Βλημα Μα'ι'κ με MG2 και Τεκνα = V1,5-448m/s και οι δυο βολες...η μια εκτος στοχου....και την πρωτη
βολη στα 35 εκατοστα αποκλιση απο το κεντρο του στοχου. Αμορτισερ BIOR 20.

View attachment 55814

Βλημα DEER -με ΑΟ -Αμορτισερ BIOR 14 = V1,5-465m/s

Aυτο ειναι το βαρος που εχει το καθε μονοβολο Βασιλη μου.

ΟΚ...Η λογικη λεει...οσο ποιο βαρυ το βλημα...τοσο και μεγαλυτερη πτωση...Αλλα υπαρχει αυτο το αλλά...
Σε δοκιμη μου με Βυσμα ΓΚΟΥΑΛΑΝΤΙ 40 γραμμαρια μονοβολο και V1,5-422m/s Στα 50 μετρα η αποκλιση
απο τον στοχο δεν ηταν ουτε 5 εκατοστα.....Επισεις σε παλιες δοκιμες με το βλημα του Μαικ οι αποκλισεις
απο τον στοχο στα 70 μετρα αμελητεες...δλδ 5 και 7 εκατοστα απο το κεντρο με τα βληματα διπλα
το ενα στο αλλο...Η μονη διαφορα στησιματος...ειχα bior 18 αντι bior 20 που ειχα σημερα !!!
Ψαχνω την δοκιμη με τα 40 γραμμαρια το μονοβολο του γκουαλαντι...δεν την βρισκω...Ισως και να
μην την εχω αποθηκευσει με το μυαλο που εχω...Εχω ομως τις σημειωσεις και την αποδοση στο
τετραδιο. Τις αλλες με το βυσμα του Μαικ ( τις παλιες ) δεν γινεται να τις ανεβασω...
Τις εχεις στο βαιπερ...θα στις ξανα στειλω...να στις θυμισω..
Οπως θα καταλαβες....εχω μπλεξει τα μπουτια μου.... και ακρη δεν εχω βγαλει ακομα με αυτες τις
διαφορες !!
View attachment 55817
Το βλημα του Γκουαλαντι 40 γραμμαρια...αυτο με το κοκκινο αμορτισερ .
Δεν είναι σωστό να βάλω βάρος πλαστικών μέσα ... σκέτο το βλήμα που ταξιδεύει.

Σε δοκιμη μου με Βυσμα ΓΚΟΥΑΛΑΝΤΙ 40 γραμμαρια μονοβολο και V1,5-422m/s Στα 50 μετρα η αποκλιση απο τον στοχο δεν ηταν ουτε 5 εκατοστα
8cm την βρίσκω για το παραπάνω gualandi ;)
 
Καλησπέρα,
Μήπως αν το στήσεις διαφορετικά και χάσεις λίγο από την ταχύτητα κερδίσεις καλύτερη συγκέντρωση?
Τι να την κανω τη συγγεντρωση αν ειναι για πιο σφυχτα μπορω με τις ιδιες ταχυτητες να εχω πιο σφυχτη, τι να το κανω ειδες σε τι αποσταση και με τι τσοκ ειναι ; Αν ειναι βαραω μονοβολα δεν εχω ψυχολογικα θεματα !! Ο σκοπος των δραμιων ειναι να ανοιγουν για διωρθοση σκοπευτικου λαθους
 
Τι να την κανω τη συγγεντρωση αν ειναι για πιο σφυχτα μπορω με τις ιδιες ταχυτητες να εχω πιο σφυχτη, τι να το κανω ειδες σε τι αποσταση και με τι τσοκ ειναι ; Αν ειναι βαραω μονοβολα δεν εχω ψυχολογικα θεματα !! Ο σκοπος των δραμιων ειναι να ανοιγουν για διωρθοση σκοπευτικου λαθους

76907238.gif

.yelling..very funny.

1663351830052.png
 
Δεν είναι σωστό να βάλω βάρος πλαστικών μέσα ... σκέτο το βλήμα που ταξιδεύει.

Σε δοκιμη μου με Βυσμα ΓΚΟΥΑΛΑΝΤΙ 40 γραμμαρια μονοβολο και V1,5-422m/s Στα 50 μετρα η αποκλιση απο τον στοχο δεν ηταν ουτε 5 εκατοστα
8cm την βρίσκω για το παραπάνω gualandi ;)

ΟΚ...ΕΔΩ συμφωνουμε...παντα υπαρχει και ο παραγοντας σκοπευση φιλε !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top