Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νικο δεν ειναι παρα πολύ ομως? Μεχρι 2.40-45 να την βαλεις αλλα....
Δεν ξερω πολλα, απλως τη γνωμη μου λεω

Και βεβαια ειναι πολυ ( και για μενα ) ....Αλλωστε....δεν την απερριψα τυχαια την Μ92ς στα βολια μου !!!
Το εχω ξανα γραψει....και εχω ανεβασει και φωτο στο παρελθον.
Νορμαλ σεταπ με V1,5-400m/s...στους + βαθμους.....Στους μειον 4 βαθμους το ιδιο σεταπ....εχασε
40 μετρα απο την αρχικη του...και επεσε στο V1,5-360m/s...

Mε 360....ουτε το τομαρι δεν τρυπαει στο γουρουνι....
Το 2,40 -45 ειναι νορμαλ.....εμ' ελα που δεν δουλευει στο κρυο...Γι' αυτο φοτρωνει με την σεσουλα και το
παει στο 2,70 Μαικ !!!

ΤΕΚΝΑ...και Αγιος ο Θεος....Αλλα που την βρεις...Μαικ !!!
Εναλλακτικη λυση SSB-150.....Kαι αυτη δουλευει πολυ καλα στο κρυο...με νορμαλ σεταπ...και η MG2
ΔΥΣΚΟΛΑ θα σε ''πουλησει''.... πολυ δυσκολα.... Λεω για 8βολο 12/0 !!!
 
50ρια γουρουνια....πεφτουν και με 10/0 βολια....Οχι στα 50 μετρα....αλλα μεχρι τα 35 μετρα...εαν την
αρπαξει σε σωστο σημειο λυτρωμο δεν εχει !!!

ΥΓ. Εαν μου επιτρεψει ενας φιλος θα ανεβασω φωτο...με τα γουρουνια που σκοτωσε !!
 
Νίκο μην λες μεγάλες κουβέντες
τα Supermagnum έχουν δεν έχουν 360 μ/δ αρχική, αλλά τα γρουνια τα ξεραίνουν και σε μεγάλες αποστάσεις!

ΟΚ...εγω εμπειρια δεν εχω....λεω αυτα που διαβαζω φιλε !!
Καποιοι λενε....οτι εγραψα ποιο πανω....δεν τα βγαζω απο το κεφαλι μου !!!
Πες σε οποιον θελεις...να παει με αρχικες 360 στο γουρουνι....να δουμε τι θα σου απαντησει φιλε !!! ;)
 
ΟΚ...εγω εμπειρια δεν εχω....λεω αυτα που διαβαζω φιλε !!
Καποιοι λενε....οτι εγραψα ποιο πανω....δεν τα βγαζω απο το κεφαλι μου !!!
Πες σε οποιον θελεις...να παει με αρχικες 360 στο γουρουνι....να δουμε τι θα σου απαντησει φιλε !!! ;)
Κύριε Νίκο, εγώ τόσα χρόνια με εμπορικά φυσιγγια τουφεκουσα στα οποία οι ταχύτητες που αναγράφουν δεν ξέρω εάν είναι αληθινές αλλά είναι στα 400m/s περίπου.
Παρόλα αυτά έπεφταν τα γουρούνια σε λογικές αποστάσεις και μερικά από τυχερές βολές έπεφταν σε πιο μακρινές...

Τώρα με την ιδιογομωση προσπαθώ να κερδίσω 5μετρα ακόμα απόσταση... Να σιγουρέψουμε τα 45😄😄
 
50ρια γουρουνια....πεφτουν και με 10/0 βολια....Οχι στα 50 μετρα....αλλα μεχρι τα 35 μετρα...εαν την
αρπαξει σε σωστο σημειο λυτρωμο δεν εχει !!!

ΥΓ. Εαν μου επιτρεψει ενας φιλος θα ανεβασω φωτο...με τα γουρουνια που σκοτωσε !!
με 10/0 δράμια Φ 8,10 πέφτουν και στα 50 και παραπάνω μέτρα, αν το βρουν σε καλό σημείο
εδώ πέφτουν και με Φ 7,50 !!!
αλλά τι θα γίνει αν εκεί που περιμένεις 40αρια 50αρια γρουνια σΕ βγουν 70αρια ή κανας κάπρος 100++++?

τι θυμήθηκα τώρα:
ένας φίλος του πατέρα μου - συγχωρεμένοι κι οι δυο τώρα - δούλευε αποκλειστικά τα 1 buck Φ7,62
τα είχε μάθει από ένα 16αρι δίκαννο που είχε
στην καραμπίνα λοιπόν δούλευε τα wichester 1 buck 16βολα (βρήκε μετά και *μάγκνουμ? 20βολα)
δεν του γλύτωνε γουρούνι μέχρι τα 40-45 μ
του λέγαν οι άλλοι βάλε χοντρα! τίποτε αυτός: "αφού τα σκοτώνω"!!!
μέχρι που του' ρθε το καπρί (οχι κανα τέρας - κάτω από 100 κιλά) του ριξε 5 από κοντά 25? 30? 35? μ
και το γρουν εγινε λαγός!!!!
οπότε το γύρισε σε 00Β 12βολα ντεμί μαγκνουμ και 9βολα ιμπεριαλ.............
 
ΟΚ...εγω εμπειρια δεν εχω....λεω αυτα που διαβαζω φιλε !!
Καποιοι λενε....οτι εγραψα ποιο πανω....δεν τα βγαζω απο το κεφαλι μου !!!
Πες σε οποιον θελεις...να παει με αρχικες 360 στο γουρουνι....να δουμε τι θα σου απαντησει φιλε !!! ;)
Έλα εσυ εδώ και πες στον αρχηγό μου και στους σουπερμαγκνουμάδες της παρέας να μην πανε με σουπερμαγκνουμ φυσίγγι γιατί έχει 360 μ/δ αρχικές να δούμε τι θα σε πουν!!!! .yelling.


Άλλο τα 9βολια κι άλλο τα 18 κι ας πάνε σαν χελώνες!!!!
 
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Αγριόχοιρος.29/post-647259
από παλιο μου μηνυμα

Ίσως το ΜΟΝΟ κυνήγι της χώρας μας που δεν είναι υπερβολή το σούπερ - ντούπερ μαγκνουμ είναι του αγριόχοιρου
(εφόσον βέβαια κυνηγάμε αποκλειστικά με δράμια - μπλιαχ και μάλιστα με 11/0 ή 00ΒΚ - δυό φορές μπλιάχ)
τα 18 σούπερ μαγκνουμ είναι 100% περισσότερα σαν πλήθος από τα 9 απλά δράμια
εκεί που θα το βρουν 2 δράμια με το απλό και θα σου φύγει, θα το βρουν 4 δράμια με το σουπερ ντουπερ και θα το κρατήσουν

τις ταχύτητες μην τις πολυφοβάστε, σημασία έχουν οι μένουσες κι όχι οι αρχικές
θα σας πω εν τάχει ένα παράδειγμα
χάριν παραδείγματος υποθέτουμε ολόιδια κατασκευή φυσιγγίων (δράμια, βυσμάτωση, μπάφερ κ.λ.π.) και ίδια απόδοση βλητική
9 βολο με αρχική 450 μ/δ
18βολο με αρχική 350 μ/δ
εκατο ολόκληρα μ/δ διαφορά!!!

στα 50μ απόσταση που το 9βολο θα πέσει στα 305 μ/δ (θα χάσει 145 μ/δ) το 18 βολο ΔΕΝ θα πέσει στα 205 μ/δ αλλά θα κρατήσει ταχύτητα 258 μ/δ!!!! ενέργεια κάθε δραμιού 174,59 j vs 124.55j
στα 80μ απόσταση που το 9βολο θα πέσει στα 257 μ/δ (θα χάσει 193 μ/δ) το 18 βολο ΔΕΝ θα πέσει στα 157 μ/δ αλλά θα κρατήσει ταχύτητα 224 μ/δ!!!! ενέργεια κάθε δραμιού 124.95 j vs 94.13j

ας υποθέσουμε ότι το βρίσκει ένα δράμι από το 9 βολο εμ τότε θα το βρουν 2 δράμια από το 18βολο
τουτέστιν
στα 50μ: 9 βολο 174,59J 18bolo 2X124.55j= 249.1j!!!
στα 80μ: 9 βολο 124.95 j 18bolo 2X94.13j= 188.6j!!!
σε κάθε περίπτωση το 18βολο μεταφέρει λόγω διπλάσιων πληγμάτων μεγαλύτερη ενέργεια!
όσο πιο πολλά δράμια το βρουν τόσο πιο πολύ αυξάνεται η διαφορά υπερ του 18βολου!
το προσέξατε ότι το 18βολο στα 80 μ μεταφέρει περισσότερη ενέργεια στο θήραμα λόγω πλήθους πληγμάτων απ' ότι το 9βολο στα 50μ;;;;;;
το βλέπεις Νίκο φίλε μου;

και αυτά υπό ιδανικές συνθήκες "ισοτιμίας" μεταξύ 9βολου και 18βολου, αν αναλογιστούμε ότι τα 18βολα κατασκευάζονται προσεγμένα με υπερπροοδευτικές πυρίτιδες, με όσον το δυνατόν πιο ομαλές καμπύλες καύσης, με αντιτριβικά και επιμεταλλωμένα δράμια κ.λ.π., μάλλον ακόμα πιο αποτελεσματικά είναι...
στο κάτω κάτω της γραφής, άλλη ΑΞΙΑ έχουν:
18βολο μπαμ και τάλιρο, 9βολο μπαμ και δίφραγκο το πολύ
 
Last edited:
Και βεβαια ειναι πολυ ( και για μενα ) ....Αλλωστε....δεν την απερριψα τυχαια την Μ92ς στα βολια μου !!!
Το εχω ξανα γραψει....και εχω ανεβασει και φωτο στο παρελθον.
Νορμαλ σεταπ με V1,5-400m/s...στους + βαθμους.....Στους μειον 4 βαθμους το ιδιο σεταπ....εχασε
40 μετρα απο την αρχικη του...και επεσε στο V1,5-360m/s...

Mε 360....ουτε το τομαρι δεν τρυπαει στο γουρουνι....
Το 2,40 -45 ειναι νορμαλ.....εμ' ελα που δεν δουλευει στο κρυο...Γι' αυτο φοτρωνει με την σεσουλα και το
παει στο 2,70 Μαικ !!!

ΤΕΚΝΑ...και Αγιος ο Θεος....Αλλα που την βρεις...Μαικ !!!
Εναλλακτικη λυση SSB-150.....Kαι αυτη δουλευει πολυ καλα στο κρυο...με νορμαλ σεταπ...και η MG2
ΔΥΣΚΟΛΑ θα σε ''πουλησει''.... πολυ δυσκολα.... Λεω για 8βολο 12/0 !!!
Συνεννοηθήκαμε!
 
κι εγω υπερ της ταχύτητας ήμουν
αλλά όταν είδα ΕΠΑΝΕΛΕΙΜΜΕΝΑ απίστευτες αποστάσεις καταβολής
άλλαξα γνώμη
την έψαξα και θεωρητικά την δουλειά και η θεωρία συμφωνεί με την πράξη....

*εννοείται ότι όταν πρόκειται για φυσίγγια με ΙΔΙΟ αριθμό σφαιριδίων επιλέγουμε το ταχύτερο

** κουιζ: φυσίγγι με 12 επιχαλκωμενα δράμια 00 Β με 440 μ/δ vs μολύβδινο 15βολο 00 Β με 375 m/s ποιο να προτιμήσουμε;
 
Last edited:
https://www.remington.com/shotshell/29-20632.html
ντεμι μαγκνουμ 393 μ/δ (στο όνομα τους έπινε νερό ο αείμνηστος πατέρας μου - τα δουλεύω κι εγώ όπως χιλιάδες γουρουνάδες)

https://www.remington.com/shotshell/29-20620.html
και το απλό 9βολο στα 403 μ/δ

Kαι η δικη μου απορια.... Γιατι ριχνεις Ντεμι μαγκνουμ. με 393 και 9 βολο με 403 αρχικη...και δεν δουλευεις
18 βολα φιλε ??
 
Εγω πρωτημω ενα 8 βολο 9 βολο με 460+++ μ/δ και να το βρουν 2 βολια και να πεσει
αυτό το σκεπτικό είχα κι εγώ αλλά είναι ΛΑΘΟΣ
καπρί 100 κιλών (μικτό) θέλει 140 joule να πέσει
κι ΕΝΑ δράμι τα έχει τα 140 joule στα 50 μ!
αλλά ΠΟΣΑ καπριά πέφτουν από ένα μόνο δράμι?
ΠΟΣΑ από 2?
τι πιθανότητες έχουν τα 2 δράμια να το πλήξουν σε ζωτικά σημεία;
τρώνε 1-2 δράμια και φεύγουν!!!

από την εμπειρία μου το πράμα αρχίζει και αλλάζει στα 3 δράμια και πάνω (υπάρχουν βέβαια πάμπολλες εξαιρέσεις)
 
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Αγριόχοιρος.29/post-647259
από παλιο μου μηνυμα

Ίσως το ΜΟΝΟ κυνήγι της χώρας μας που δεν είναι υπερβολή το σούπερ - ντούπερ μαγκνουμ είναι του αγριόχοιρου
(εφόσον βέβαια κυνηγάμε αποκλειστικά με δράμια - μπλιαχ και μάλιστα με 11/0 ή 00ΒΚ - δυό φορές μπλιάχ)
τα 18 σούπερ μαγκνουμ είναι 100% περισσότερα σαν πλήθος από τα 9 απλά δράμια
εκεί που θα το βρουν 2 δράμια με το απλό και θα σου φύγει, θα το βρουν 4 δράμια με το σουπερ ντουπερ και θα το κρατήσουν

τις ταχύτητες μην τις πολυφοβάστε, σημασία έχουν οι μένουσες κι όχι οι αρχικές
θα σας πω εν τάχει ένα παράδειγμα
χάριν παραδείγματος υποθέτουμε ολόιδια κατασκευή φυσιγγίων (δράμια, βυσμάτωση, μπάφερ κ.λ.π.) και ίδια απόδοση βλητική
9 βολο με αρχική 450 μ/δ
18βολο με αρχική 350 μ/δ
εκατο ολόκληρα μ/δ διαφορά!!!

στα 50μ απόσταση που το 9βολο θα πέσει στα 305 μ/δ (θα χάσει 145 μ/δ) το 18 βολο ΔΕΝ θα πέσει στα 205 μ/δ αλλά θα κρατήσει ταχύτητα 258 μ/δ!!!! ενέργεια κάθε δραμιού 174,59 j vs 124.55j
στα 80μ απόσταση που το 9βολο θα πέσει στα 257 μ/δ (θα χάσει 193 μ/δ) το 18 βολο ΔΕΝ θα πέσει στα 157 μ/δ αλλά θα κρατήσει ταχύτητα 224 μ/δ!!!! ενέργεια κάθε δραμιού 124.95 j vs 94.13j

ας υποθέσουμε ότι το βρίσκει ένα δράμι από το 9 βολο εμ τότε θα το βρουν 2 δράμια από το 18βολο
τουτέστιν
στα 50μ: 9 βολο 174,59J 18bolo 2X124.55j= 249.1j!!!
στα 80μ: 9 βολο 124.95 j 18bolo 2X94.13j= 188.6j!!!
σε κάθε περίπτωση το 18βολο μεταφέρει λόγω διπλάσιων πληγμάτων μεγαλύτερη ενέργεια!
όσο πιο πολλά δράμια το βρουν τόσο πιο πολύ αυξάνεται η διαφορά υπερ του 18βολου!
το προσέξατε ότι το 18βολο στα 80 μ μεταφέρει περισσότερη ενέργεια στο θήραμα λόγω πλήθους πληγμάτων απ' ότι το 9βολο στα 50μ;;;;;;
το βλέπεις Νίκο φίλε μου;

και αυτά υπό ιδανικές συνθήκες "ισοτιμίας" μεταξύ 9βολου και 18βολου, αν αναλογιστούμε ότι τα 18βολα κατασκευάζονται προσεγμένα με υπερπροοδευτικές πυρίτιδες, με όσον το δυνατόν πιο ομαλές καμπύλες καύσης, με αντιτριβικά και επιμεταλλωμένα δράμια κ.λ.π., μάλλον ακόμα πιο αποτελεσματικά είναι...
στο κάτω κάτω της γραφής, άλλη ΑΞΙΑ έχουν:
18βολο μπαμ και τάλιρο, 9βολο μπαμ και δίφραγκο το πολύ
Μας την πηδήξες για πρεσβυωπια μέσα ,με το πορτοκαλί‼️
 
Kαι η δικη μου απορια.... Γιατι ριχνεις Ντεμι μαγκνουμ. με 393 και 9 βολο με 403 αρχικη...και δεν δουλευεις
18 βολα φιλε ??
γιατί καλέ μου φίλε δεν έχω όπλο με θαλάμη 89 χιλ και μέχρι πρόσφατα δεν είχα όπλο με θαλάμη 76 χιλ
9βολα δεν δουλεύω ούτε με την απλή θαλάμη
αντιθέτως δουλεύω 8βολα 9,1 χιλ (τώρα και 10βολα)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top