Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Α ρε ορεξη που την εχεις...πηρα χθες κατι χαρτονια 1x1 αλλα ορεξη δεν υπαρχει...
Καμία όρεξη δεν είχα και φύσαγε λιγάκι σήμερα.
Αλλά ήθελα πολύ καιρό να το κάνω.
Μου έχουν μείνει αρκετά χαρτόνια αλλά για πέταμα θα πάνε μου φαίνεται.

=================================

Τελευταίο το μονόβολο που ήθελα να ξεφορτωθώ.
Να είμαστε καλά, να πηγαίνουμε για κυνήγι !!!
Είδατε το χέρι, βάζει προσκόπευση από μόνο του 🤪

Sellier Bellot Slug.jpg

Μπραβο Βασιλη για ολες τις δοκιμες και την παρουσιαση...η m2 βγαζει ωραια τουφεκια....μου αρεσει περισσοτερο με τα federal
Αν ήταν 000 θα ήταν ιδανικά.

Νομίζω ότι όλες είναι καλές ... από εκεί και πέρα ΔΙΑΤΡΗΣΗ το μεγάλο ερωτηματικό.
Αλλά δεν έχω χάσει και κανένα γουρούνι που έπρεπε να πάρω οπότε είμαι ήσυχος για την ώρα.

Τι γραφουν πανω βασιλη τα αμερικανικα γραφουν ολλα !
Τα έβαλα σε όλα (εκτός τα NSI) ... τι να σε κάνω ?
 
Καμία όρεξη δεν είχα και φύσαγε λιγάκι σήμερα.
Αλλά ήθελα πολύ καιρό να το κάνω.
Μου έχουν μείνει αρκετά χαρτόνια αλλά για πέταμα θα πάνε μου φαίνεται.

=================================

Τελευταίο το μονόβολο που ήθελα να ξεφορτωθώ.
Να είμαστε καλά, να πηγαίνουμε για κυνήγι !!!
Είδατε το χέρι, βάζει προσκόπευση από μόνο του 🤪

View attachment 56792


Αν ήταν 000 θα ήταν ιδανικά.

Νομίζω ότι όλες είναι καλές ... από εκεί και πέρα ΔΙΑΤΡΗΣΗ το μεγάλο ερωτηματικό.
Αλλά δεν έχω χάσει και κανένα γουρούνι που έπρεπε να πάρω οπότε είμαι ήσυχος για την ώρα.


Τα έβαλα σε όλα (εκτός τα NSI) ... τι να σε κάνω ?
Τα nsi τα εχω μετρησει ο ιδιος .my man. εχω παρει απο 370 μεχρι 430 μ/δ αναλογως πως την καυλωνει την sp8 να καει !!!
 
Δες τις δοκιμές από την αρχή στις έχω βάλει ...
Μπράβο φίλε για τις δοκιμές σου.. Εγώ βλέπω ότι πήγαν όλα πολύ καλά αλλά το χογκ χαμερ καλύτερα απ όλα. Το φλαιτ ίσως θα έπρεπε να πάει ακόμα ποιο μαζεμένα λόγω συγκεντρωτηρα.
 
ΕΥΓΕ!!!!!

.love.

Όλες καλές
όλες κρατάνε γουρουνια


εντ δη γουινα ιζζζζζ.............

1st federal flitecontrol 00B 3''
πανέμορφη κατανομή ανοιχτή τόσο- όσο

2nd winchester 000B 3''
σφιχτή κατανομή (ο "βοσκός" που λέει κι ο φωτοβολίδας δεν είναι μακριά) καλή για ανοιχτά καρτέρια αλλά και κλειστά

3rd hoghammer
σφιχτή κατανομή καλή για ανοιχτά καρτέρια, υστερεί στο πλήθος των σφαιριδίων από το Γουιν

και ¨ΟΛΕΣ οι άλλες επίσης πολύ καλές

* κάθε φορα που βλέπω δοκιμές δραμιών, καταλαβαίνω την αξία του πλήθους των σφαιριδίων στην γόμωση, τα 8βολα φαίνονται φτωχά μπροστά στα 15βολα και τα 12βολα
** θα με πείτε καλά τα λες αλλά εσύ υποστηρίζεις τα 0000Β που είναι 6βολο ή 8βολο! Ναι αλλά τα 9,5- 9,7 χιλ δράμια δεν τα "βλέπω" σαν "δράμια" αλλά σαν μικρά μονόβολα
 
ΕΥΓΕ!!!!!

.love.

Όλες καλές
όλες κρατάνε γουρουνια


εντ δη γουινα ιζζζζζ.............

1st federal flitecontrol 00B 3''
πανέμορφη κατανομή ανοιχτή τόσο- όσο

2nd winchester 000B 3''
σφιχτή κατανομή (ο "βοσκός" που λέει κι ο φωτοβολίδας δεν είναι μακριά) καλή για ανοιχτά καρτέρια αλλά και κλειστά

3rd hoghammer
σφιχτή κατανομή καλή για ανοιχτά καρτέρια, υστερεί στο πλήθος των σφαιριδίων από το Γουιν

και ¨ΟΛΕΣ οι άλλες επίσης πολύ καλές

* κάθε φορα που βλέπω δοκιμές δραμιών, καταλαβαίνω την αξία του πλήθους των σφαιριδίων στην γόμωση, τα 8βολα φαίνονται φτωχά μπροστά στα 15βολα και τα 12βολα
** θα με πείτε καλά τα λες αλλά εσύ υποστηρίζεις τα 0000Β που είναι 6βολο ή 8βολο! Ναι αλλά τα 9,5- 9,7 χιλ δράμια δεν τα "βλέπω" σαν "δράμια" αλλά σαν μικρά μονόβολα
Εδώ οι θκοιμας τα γρουνια βαριά στα 40 μέτρα τα ριχν‼️Απού εικουσπεντι ως είκει‼️
Φεντεραλ μ'αρεσε κ μένα πολύ‼️
 
ΕΝ ΤΑΧΕΙ
απαντήσεις σε φίλους:
@pit1982 @Kostas_p : Ναι έχω συναντήσει παρόμοιες περιπτώσεις, άμα σας πω κι εγώ ιστορίες με τραυματισμένα δεν μας φτάσει όλο το φόρουμ, λέτε όμως για τραυματισμούς με μαυρα αμερικάνικα που είναι πολύ υψηλών ταχυτήτων 440 μ/δ!!!!
θα σας πω δύο περιπτώσεις: 18βολο ρεμ τουφεκια σε καπρί ούτε στα 45 μ όταν το γδάραμε δεν είχε περάσει ούτε ένα μέσα - το βρήκαν στο καλκάνι, 8βολο μαυρο τουφεκια σε σκρόφα μεγάλη στα 45-50 μ την βρήκαν δυο έκαναν διαμπερή στο στήθος και την σκρόφα την βάρεσαν στην στάμπα υστερα από 2-3 ώρες. στην α περίπτωση υποδιάτρηση λόγω ανεπαρκών μενουσών αλλά ΚΥΡΙΩΣ λόγω σημείου πρόσπτωσης στη δευτερη περίπτωση ανεπαρκές πλήθος πληγμάτων
κι αλλη μια:
πέρισυ ο αρχηγός μας πάει να γυρίσει ένα καπρί που πήγαινε να βγει εξω από την παγάνα, του ρίχνει με 18βολο φεντεραλ σε απόσταση που δεν την γράφω γιατί δεν θα με πιστέψετε. Το καπρί χωνεται στο ρέμα και δεν βγαίνει. το βρήκαν νεκρό στο ρέμα ούτε50μ απο εκει που τουφεκίστηκε......

@ΝίκοςΠ τα πράγματα και για μενα είναι απλά και για τον πονοκέφαλο ντεπόν! .yelling.
το παν εκτός από την σκόπευση είναι να έχεις το κατάλληλο φυσίγγι για την περίσταση
με όσο το δυνατόν μεγαλύτερες μένουσες, όσο το δυνατόν μεγαλύτερα βόλια κι όσο το δυνατόν περισσότερα βόλια
γουρούνια έχουν πέσει κι από λαγάδες με 2αρια 3αρια σκάγια
αν βγουν σουπερ μαγκνουμ 12βολα 0000Β και 16βολα 000Β εγώ την άλλη μέρα θα αγοράσω την SBE III

@accuracy lover όπως στα είπε ο Λευτέρης. Σωβεστρ και αμερικάνικα με βολίδα BRI ΜΑΚΡΑΝ τα πιο ευθύβολα (κι ας γραφουν τα ΒΡΙ στο κουτί ότι έχουν καλύτερα αποτελέσματα με ραβδωτές κάννες). Υπόψη στα (πανάκριβα) σωβεστρ παρατηρήθηκαν επικίνδυνες αστοχίες σε κάλυκες....

@Michael03 έχεις δίκο φίλε σορρυ
 
ΕΥΓΕ!!!!!

.love.

Όλες καλές
όλες κρατάνε γουρουνια


εντ δη γουινα ιζζζζζ.............

1st federal flitecontrol 00B 3''
πανέμορφη κατανομή ανοιχτή τόσο- όσο

2nd winchester 000B 3''
σφιχτή κατανομή (ο "βοσκός" που λέει κι ο φωτοβολίδας δεν είναι μακριά) καλή για ανοιχτά καρτέρια αλλά και κλειστά

3rd hoghammer
σφιχτή κατανομή καλή για ανοιχτά καρτέρια, υστερεί στο πλήθος των σφαιριδίων από το Γουιν

και ¨ΟΛΕΣ οι άλλες επίσης πολύ καλές

* κάθε φορα που βλέπω δοκιμές δραμιών, καταλαβαίνω την αξία του πλήθους των σφαιριδίων στην γόμωση, τα 8βολα φαίνονται φτωχά μπροστά στα 15βολα και τα 12βολα
** θα με πείτε καλά τα λες αλλά εσύ υποστηρίζεις τα 0000Β που είναι 6βολο ή 8βολο! Ναι αλλά τα 9,5- 9,7 χιλ δράμια δεν τα "βλέπω" σαν "δράμια" αλλά σαν μικρά μονόβολα
Παραλειπόμενα ...

Δράμια είχα ρίξει μόνο 2 σε στόχο, ένα μου φαίνεται rem 10p γιατί ήταν πολύ παλιό (20ετίας ???) και ένα win 10p.
Πάντα με LM, γιατί με αυτό κυνηγάω.
Απόσταση δεν είχα μετρήσει τότε, αν δεν κάνω λάθος τα είχα ρίξει στα 40-45 μεγάλα βήματα (~m).
Δεν είδα κάτι που δεν μου άρεσε.

Η δοκιμή αυτή ήταν επιβεβλημένη γιατί πλέον έχω αρκετά διαφορετικά.
Γενικά τα φυσίγγια που εμπιστεύομαι απόλυτα είναι το Hoghammer και το Win 10p.
Πολύ καλά πήγαν ... το Hoghammer σφιχτό.
Με Rem 10p (20ετίας) έχω πάρει το μεγαλύτερο γουρούνι που έχω χτυπήσει ~70κ καθαρό στα περίπου 25-30m. Έχω άλλα δύο τέτοια.
Με το ίδιο έχω πάρει τα περισσότερα γουρούνια.
To Rem 15p ήταν το τελευταίο που είχα ... και αυτό 20ετίας. :)

Για τις δοκιμές τώρα:
Το Win 12p πολύ δυνατό σε ανάκρουση (κρατούσα περίεργα το όπλo στις δοκιμές γιατί το είχα στιριγμένο πλάγια στον ουρανό του αυτοκινήτου και δεν το είχα στιρίξει καλά στον ώμο) οπότε την ανάκρουση την ένιωθα πολλαπλάσια.
To NSI 10p και το Win 10p θα έλεγα ότι ήταν τα δεύτερα σε ανάκρουση.
Το ιταλικό το Win 8p ήταν φυσίγγι φλόμπερ :)
Κάτι άλλο δεν μου έκανε εντύπωση.

Aααα ο αφρός καθαρισμού (αυτός με τα μικροσωματίδια αχαχαχα) δουλεύει πολύ καλά.

Δοκίμασα και τις ηλεκτρονικές ωτοασπίδες ... πολύ καλές αλλά όταν σηκώνω το όπλο μερικές φορές με ενοχλούν.
Αν είναι να κουφαθώ με 10 φυσίγγια τον χρόνο, ας κουφαθώ :)
Στις τσίχλες θα τις χρησιμοποιώ.

ps
Τα Federal με το flite θέλουν σφιχτό ή ανοιχτό τσοκ ?
 
σε απόσταση που δεν την γράφω γιατί δεν θα με πιστέψετε.
Οι απίστευτες αποστάσεις με δράμια και μονόβολα είναι πάνω από 100m.
Κάτω από 100m είναι όλες πιστευτές (για εμένα).

Απόσταση = 92/cos(35) = 92/0.82 = 112m

1664522665666.png

αν βγουν σουπερ μαγκνουμ 12βολα 0000Β και 16βολα 000Β εγώ την άλλη μέρα θα αγοράσω την SBE III
Αν πάρεις την SBE3 θα την πάρω και εγώ να σου κάνω παρέα :)
 
Last edited:
Οι απίστευτες αποστάσεις με δράμια και μονόβολα είναι πάνω από 100m.
Κάτω από 100m είναι όλες πιστευτές (για εμένα).
εμ γι αυτό λέω απίστευτες! ;)
Αν πάρεις την SBE3 θα την πάρω και εγώ να σου κάνω παρέα :)

ωραία!
να στείλω μήνυμα στην CCI & στην Olin να μας φτιάξουν από καμιά χιλιάδα 0000Β & 000Β σουπερ ντουπερ μαγκνουμ

κι άλλο ένα στην μπενέλλα να παει τις θαλάμες από τα 89 στα 100 χιλ

χμμμ και ένα στην Βεκταν να φτιάξει την SP2418
 
Αυτές τις Vihtavuori τις πυρίτιδες τις δουλεύει κανένας ?
Διαβάζω καλά λόγια για αυτές.

Ο @pit1982 νομίζω έχει και τις έχει δουλέψει ... Δημήτρη ποιά ακριβώς έχεις ?
Και ο κρητικός @Giannis k θα τις έχει δουλέψει σίγουρα.
Ο Λευτέρης @Xklefteris είχε γράψει νομίζω κολακευτικά λόγια παλιότερα ...

Τις φέρνει κανένας Ελλάδα ?
 
εμ γι αυτό λέω απίστευτες! ;)


ωραία!
να στείλω μήνυμα στην CCI & στην Olin να μας φτιάξουν από καμιά χιλιάδα 0000Β & 000Β σουπερ ντουπερ μαγκνουμ

κι άλλο ένα στην μπενέλλα να παει τις θαλάμες από τα 89 στα 100 χιλ

χμμμ και ένα στην Βεκταν να φτιάξει την SP2418
Υπαρχουν τα φυσιγγια που λες σε cal 10 !!!
Υγ . τα win πολυ σπανια βγαζουν την ταχυτητα που αναφερουν !!!
 
Αυτές τις Vihtavuori τις πυρίτιδες τις δουλεύει κανένας ?
Διαβάζω καλά λόγια για αυτές.

Ο @pit1982 νομίζω έχει και τις έχει δουλέψει ... Δημήτρη ποιά ακριβώς έχεις ?
Και ο κρητικός @Giannis k θα τις έχει δουλέψει σίγουρα.
Ο Λευτέρης @Xklefteris είχε γράψει νομίζω κολακευτικά λόγια παλιότερα ...

Τις φέρνει κανένας Ελλάδα ?
Εγω εχω την N320 δεν ειδα κατι να πω ουαααου αφου να φανταστεις την πληρωσα 60 ευρω το μισοκιλο και σκευτομαι να την καψω φετος στις τσιχλες !!! Οχι δεν τις εισαγει κανεις Ελλαδα
 
Έριξα και εγω τα τελευταια φυσίγγια πριν φύγω.

1ο ενα 4+1 με SSB, μονόβολο σφαιρικό 28gr + 4δράμια 11/0
20220930_074150.jpg

2ο ενα 14βολο με M92s, 10 δράμια 11/0 + 4 10/0
20220930_075709.jpg
Πάλι το ίδιο.....20220930_080000.jpg

3ο ενα 8βολο 12/0 με τη δοσολογία που μου ειπε ο @pit1982 , SSB και αλεύρι. Νομίζω θελει ελαφρως ενα φορτωματακι. Ενα 0.05 ή 0.1 πάνω. Δυστυχώς το ενα βολι καπου μου λακισε αλλα νομιζω εφταιγε η ταπα που εβαλα στο στησιμο.
20220930_080624.jpg
Και εδω παλι η ιδια με σημειωμένα βολια(τρίγωνο).....
20220930_080754.jpg

Ακολουθει και ενα εμπορικο......
 
4ο το club του κυργια 10βολο 11/0 το οποιο σας το εχω κανει και παρουσιαση αν θυμαστε.
20220930_081603.jpg
Με διαφορα το πιο μεγαλο ανοιγμα σε σχεση με τα δικα μου. Το ενα δραμι πηγε περιπατο.....
Απο κατω η ιιδια βολη σημειωμενη με "τετραγωνο".
20220930_081709.jpg
Για κλειστα καρτερια δεν ειναι ασχημο παντως.
20220930_081157.jpg
Να πως βλεπεις πιο κλωτσαει περισσοτερο οταν εζεις αδρανεια και ριχνεις ακριβως απο το ιδιο σημειο και θεση.
Πανφως δεν βλεπω σημαδια πολλων μπαρ στα καψουλια και τους καλυκες, κλωτσημα νορμαλ αρα καλα πρεπει να ειμαστε.
20220930_081334.jpg

ΥΓ.1 @ΝίκοςΠ δες το 14βολο πιο πανω.....δεν πηγε ασχημα, αλλα δεν πρεπει να εχει ταχυτητες πολλες.
ΥΓ.2 Πρεπει να παρω ταχογραφο ρε γαμωτ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top