Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έριξα και εγω τα τελευταια φυσίγγια πριν φύγω.

1ο ενα 4+1 με SSB, μονόβολο σφαιρικό 28gr + 4δράμια 11/0
View attachment 56816

2ο ενα 14βολο με M92s, 10 δράμια 11/0 + 4 10/0
View attachment 56817
Πάλι το ίδιο.....View attachment 56818

3ο ενα 8βολο 12/0 με τη δοσολογία που μου ειπε ο @pit1982 , SSB και αλεύρι. Νομίζω θελει ελαφρως ενα φορτωματακι. Ενα 0.05 ή 0.1 πάνω. Δυστυχώς το ενα βολι καπου μου λακισε αλλα νομιζω

Το 8ολο μαυρο που γραφεις Μαριε ποιο ειναι?
Επισης και το 18βολο federal ειναι με συγκεντρωτηρα flight control?

Δηλαδη ποσο περιπου βγαζουν τα win τα μαυρα που γρφουν 1440 fps?
Γυρω στα 420-425 τα πιο πολλα
 
Ξανα μονοβολο breneke 40 gr η sauvestre θα εχω μαζι μου αλιως αστο
Και τα 32 γραμμάρια σε μόνοβολο είναι επαρκη....... Τα σκοπευτικά που έριξες είχαν καθαρό μολύβι και ήταν πολύ μαλακά για αυτό δεν έκοψαν........ Ας ήταν sauester η έστω Remington τύπου foster 28 γραμμάρια κι αυτά και θα έβλεπες τον κάπρο ανάσκελα..... Αυτό που έριξες μαλακό και με μικρή ταχύτητα και δεν δούλεψε... ..
 
Έριξα και εγω τα τελευταια φυσίγγια πριν φύγω.

1ο ενα 4+1 με SSB, μονόβολο σφαιρικό 28gr + 4δράμια 11/0
View attachment 56816

2ο ενα 14βολο με M92s, 10 δράμια 11/0 + 4 10/0
View attachment 56817
Πάλι το ίδιο.....View attachment 56818

3ο ενα 8βολο 12/0 με τη δοσολογία που μου ειπε ο @pit1982 , SSB και αλεύρι. Νομίζω θελει ελαφρως ενα φορτωματακι. Ενα 0.05 ή 0.1 πάνω. Δυστυχώς το ενα βολι καπου μου λακισε αλλα νομιζω
Μιχαλη πως το εκλεισες ; Η δοσολογια ειναι ανεβασμενη ετσι κι'αλιως
 
Και τα 32 γραμμάρια σε μόνοβολο είναι επαρκη....... Τα σκοπευτικά που έριξες είχαν καθαρό μολύβι και ήταν πολύ μαλακά για αυτό δεν έκοψαν........ Ας ήταν sauester η έστω Remington τύπου foster 28 γραμμάρια κι αυτά και θα έβλεπες τον κάπρο ανάσκελα..... Αυτό που έριξες μαλακό και με μικρή ταχύτητα και δεν δούλεψε... ..
Μα ουτε να μεινει ανεσθητος μιλαμε βολες στο κρανιοστα 10 μετρα σκαρτα ετσι ποσο
 
Μιχαλη πως το εκλεισες ; Η δοσολογια ειναι ανεβασμενη ετσι κι'αλιως
Αστέρι αλλα το ρελιασα ελαφρα γιατι δεν ηξερα τι να περιμενω.....το εριξα και στον καμπο με ζεστη. Στο βουνο ισως θελει ενα 0.05 οπως το εκλεισα εγω. Και παλι δυνατο ειναι δεν ειπα το αντιθετο.
 
Παρτε μονοβολα και δραμια με μπολικη δυναμη παιδια το σκ που μας περασε ειχα μαζι μου μονοβολα σκοπευτικα μου ερχετε ο καπρος 100+ κιλα μπαμ στο αυτι μεσα πευτει σηκωνετε παλι αλλο ενα απ την αλλη μερια τα ιδια παλι το τριτο πηγε κατακουτελα στο ψιλο κοκαλο στον εγκεφαλο και τελειωσε στο γδαρσιμο τα μονοβολα ηταν κολλημενα λιομενα στο κρανιο!!!! Ξανα αν δεν εχω σωστα φυσιγγια καλυτερα να μη παω καθολου
καλα ρε!ακομα και στα γουρουνια με οτι να ναι πηγες?
 
Τ
Χαζή ερώτηση
Τι διαφορές έχουν τα Power Shok από τα Vital Shok στα Federal ?
Εγώ τα κόκκινα παίρνω (λόγω γαμάτου χρώματος αχαχαχα)

Νομίζω τα άλλα είναι αυτοάμυνας ή λέω βλακείες ... δεν έχω χρόνο να ψάξω τώρα ...

View attachment 56831
Τα power απλα εχουν δυναμη τα vital βρησκουν ζωτικα σειμεια ρε βασιλη το λεει τι δεν καταλαβενεις αχαχαχαχαχ
 
καλα ρε!ακομα και στα γουρουνια με οτι να ναι πηγες?
Σκοπευτικα παρακαλω αχαχαχαχ ειπα δε θα με τυχερος αλλα τελεικα ειμουν αχαχαχαχα ελα ομως μια μερα να δεις τι κανω τις φασσες με 10 αρακια 32 γρ μεχρι τα 30 μετρα που με τα δωσανε δωρο να δεις εκει γελιο
 
Αστέρι αλλα το ρελιασα ελαφρα γιατι δεν ηξερα τι να περιμενω.....το εριξα και στον καμπο με ζεστη. Στο βουνο ισως θελει ενα 0.05 οπως το εκλεισα εγω. Και παλι δυνατο ειναι δεν ειπα το αντιθετο.
Θα το ρελιασεις κανονικα και δεν εχει αναγκη μπορει να σου φαινεται οτι θελει κιαλο γιατι ειναι υπερπροοδευτηκη η πυριτηδα και ειναι στα χαμηλοτερα βαρη της αλλα δεν εχει αναγκη
 
Γυρω στα 420-425 τα πιο πολλα
Αρα καλο ειναι για εμπορικο, δεν παω για γουρουνια απλα εχω παντα μαζι μου 3-4 για καλο και για κακο...
Μα ουτε να μεινει ανεσθητος μιλαμε βολες στο κρανιοστα 10 μετρα σκαρτα ετσι ποσο
Δεν του ριχνες ρε καμια πετρα στο κεφαλι καλυτερα... .sarcastic.
Χωρις πλακα παντως αυτα τα ζωα ειναι απιστευτα σκληρα, μπορει να δεις ολα τα απιθανα να συμβουν!
 
Θα το ρελιασεις κανονικα και δεν εχει αναγκη μπορει να σου φαινεται οτι θελει κιαλο γιατι ειναι υπερπροοδευτηκη η πυριτηδα και ειναι στα χαμηλοτερα βαρη της αλλα δεν εχει αναγκη
Οκ θα παιξω με τις ταπες να δω κατανομες, ρελιαζοντας κανονικα και θα την αφησω ετσι την ποσοτητα πυριτιδας.
Να σε ρωτησω κατι? Ανεβαινοντας σε σκαγια με αυτην την ανεβαινεις και σε πυριτιδα? Γιατι ο πινακας που εχω ανεβαινει και μου φαινεται περιεργο.
 
Σκοπευτικα παρακαλω αχαχαχαχ ειπα δε θα με τυχερος αλλα τελεικα ειμουν αχαχαχαχα ελα ομως μια μερα να δεις τι κανω τις φασσες με 10 αρακια 32 γρ μεχρι τα 30 μετρα που με τα δωσανε δωρο να δεις εκει γελιο
αι ρε κλαμπανι καθιστες και ο γιος μου της τουφεκαει! .yelling.
 
Χαζή ερώτηση
Τι διαφορές έχουν τα Power Shok από τα Vital Shok στα Federal ?
Εγώ τα κόκκινα παίρνω (λόγω γαμάτου χρώματος αχαχαχα)

Νομίζω τα άλλα είναι αυτοάμυνας ή λέω βλακείες ... δεν έχω χρόνο να ψάξω τώρα ...

View attachment 56831
Και τα δυο είναι για κυνηγετική χρήση.
Τα Power-Shok είναι μάλλον η εμπορική ονομασία για την "απλή" σειρά φυσιγγιών - τα δράμια δεν είναι επιμεταλλωμένα και ίσως να τους λείπει και κάτι άλλο (κλειστό κυάθιο ή πλαστικό σε σκόνη - buffer ή και τα δύο).
Τα κόκκινα είναι η "καλή" σειρά προϊόντων και η ακριβότερη με επιχαλκωμένα δράμια και προστατευτικό κυάθιο και σκόνη buffer κλπ κλπ).
Αυτά που είναι για αυτοάμυνα στο σπίτι ή αλλού (home defence το λένε εδώ οι συγχωριανοί 😁) με σχετικά χαμηλότερες ταχύτητες είναι αυτά που αναγράφουν την λέξη Tactical .
 
@gvp9000 βγαλε νουμερα κινιτηκης ενεργειας γτ θα τρελαθω μονοβολο σκοπευτικο 28 γρ ταχυτητες δε ξερω θα σου στειλω πμ δε θελω να αναφερω κατασκεβαστη γτ το λαθος ειναι καθαρα δικο μου απλα
Δεν τους λείπει η κινητική ενέργεια ... τους λείπει η διάτρηση λόγω μαλακού υλικού !!!!!!!!!!!!!!!
Γίνονται πλάκα όταν χτυπάνε σε κόκκαλο.

Κάποια άλλα σπάνε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top