Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
4ο το club του κυργια 10βολο 11/0 το οποιο σας το εχω κανει και παρουσιαση αν θυμαστε.
View attachment 56821
Με διαφορα το πιο μεγαλο ανοιγμα σε σχεση με τα δικα μου. Το ενα δραμι πηγε περιπατο.....
Απο κατω η ιιδια βολη σημειωμενη με "τετραγωνο".
View attachment 56822
Για κλειστα καρτερια δεν ειναι ασχημο παντως.
View attachment 56823
Να πως βλεπεις πιο κλωτσαει περισσοτερο οταν εζεις αδρανεια και ριχνεις ακριβως απο το ιδιο σημειο και θεση.
Πανφως δεν βλεπω σημαδια πολλων μπαρ στα καψουλια και τους καλυκες, κλωτσημα νορμαλ αρα καλα πρεπει να ειμαστε.
View attachment 56824

ΥΓ.1 @ΝίκοςΠ δες το 14βολο πιο πανω.....δεν πηγε ασχημα, αλλα δεν πρεπει να εχει ταχυτητες πολλες.
ΥΓ.2 Πρεπει να παρω ταχογραφο ρε γαμωτ

Να σου την γνωμη μου.....Φτιαξε 8βολο 12/0 και 10βολο 11/0 με V1,5-440m/s....και εισαι απολυτα καλυμμενος...
Μονο απο αστοχια σου θα γλυτωσει το γουρουνι στα 45 μετρα.....Μετα απο αυτα τα μετρα του ριχνεις
μονοβολο φιλε !!!
 
Να σου την γνωμη μου.....Φτιαξε 8βολο 12/0 και 10βολο 11/0 με V1,5-440m/s....και εισαι απολυτα καλυμμενος...
Μονο απο αστοχια σου θα γλυτωσει το γουρουνι στα 45 μετρα.....Μετα απο αυτα τα μετρα του ριχνεις
μονοβολο φιλε !!!
Τα εχω ηδη ετοιμα αυτα:cool:😎. Να δω ποτε θα κυνηγησω και θα τα ριξω ειναι το θεμα :confused:
 
4ο το club του κυργια 10βολο 11/0 το οποιο σας το εχω κανει και παρουσιαση αν θυμαστε.
View attachment 56821
Με διαφορα το πιο μεγαλο ανοιγμα σε σχεση με τα δικα μου. Το ενα δραμι πηγε περιπατο.....
Απο κατω η ιιδια βολη σημειωμενη με "τετραγωνο".
View attachment 56822
Για κλειστα καρτερια δεν ειναι ασχημο παντως.
View attachment 56823
Να πως βλεπεις πιο κλωτσαει περισσοτερο οταν εζεις αδρανεια και ριχνεις ακριβως απο το ιδιο σημειο και θεση.
Πανφως δεν βλεπω σημαδια πολλων μπαρ στα καψουλια και τους καλυκες, κλωτσημα νορμαλ αρα καλα πρεπει να ειμαστε.
View attachment 56824

ΥΓ.1 @ΝίκοςΠ δες το 14βολο πιο πανω.....δεν πηγε ασχημα, αλλα δεν πρεπει να εχει ταχυτητες πολλες.
ΥΓ.2 Πρεπει να παρω ταχογραφο ρε γαμωτ
ΈΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΎΠΩΣΗ ΠΩΣ ΈΧΕΙΣ ΥΨΗΛΈΣ ΠΙΈΣΕΣ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΠΕΛ ΣΠΟΡΤ
@elvas;
 
ΈΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΎΠΩΣΗ ΠΩΣ ΈΧΕΙΣ ΥΨΗΛΈΣ ΠΙΈΣΕΣ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΠΕΛ ΣΠΟΡΤ
@elvas;
Μαριε δεν νομιζω αλλα εσεις ξερετε καλυτερα. Και στους αλλους παρομοιες δοσολογιες ειχα, ισως οι cheddite να ειχαν περισσοτερα bar. Απλως τα καψουλια ειναι nobel sport που εχουν αλλο σχημα. Λεω εγω τωρα....οι υπολοιποι τι λενε ομως?
 
4ο το club του κυργια 10βολο 11/0 το οποιο σας το εχω κανει και παρουσιαση αν θυμαστε.
View attachment 56821
Με διαφορα το πιο μεγαλο ανοιγμα σε σχεση με τα δικα μου. Το ενα δραμι πηγε περιπατο.....
Απο κατω η ιιδια βολη σημειωμενη με "τετραγωνο".
View attachment 56822
Για κλειστα καρτερια δεν ειναι ασχημο παντως.
View attachment 56823
Να πως βλεπεις πιο κλωτσαει περισσοτερο οταν εζεις αδρανεια και ριχνεις ακριβως απο το ιδιο σημειο και θεση.
Πανφως δεν βλεπω σημαδια πολλων μπαρ στα καψουλια και τους καλυκες, κλωτσημα νορμαλ αρα καλα πρεπει να ειμαστε.
View attachment 56824

ΥΓ.1 @ΝίκοςΠ δες το 14βολο πιο πανω.....δεν πηγε ασχημα, αλλα δεν πρεπει να εχει ταχυτητες πολλες.
ΥΓ.2 Πρεπει να παρω ταχογραφο ρε γαμωτ
Απόσταση πόση ?
 
Για όποιον κάνει δοκιμές και θέλει να περάσει την αποτύπωση ηλεκτρονικά ...

1. Χρειάζεται φωτό όλου του χαρτιού και μια από τις δύο κίτρινες διαστάσεις.
2. ή εναλλακτικά 2 σημάδια πάνω στο χαρτί που να γνωρίζουμε την απόστασή τους (οι γραμμές μέσα στα κόκκινα ορθογώνια απέχουν 80cm)
3. Μια όσο πιο κάθετη φωτογραφία του χαρτιού, όχι υπό γωνία !!!

Πριν πετάξω τα χαρτιά, μέτρησα με μετροταινία την διάμετρο του κύκλου που βρήκα υπολογιστικά και την σύγκρινα με την πραγματική.
Η διαφορά ήταν κάτω από εκατοστό σε όλες τις βολές !!! (0-5 χιλιοστά)
Άρα και ο υπολογιστικός τρόπος εύρεσης αποστάσεων δουλεύει τέλεια.

Remington Hoghammer 70 8p 000.jpg
 
Μιάς και το θυμήθηκα και είναι εντός του σωστού θέματος μια μικρή αναδρομή στο παρελθόν.

Την δεκαετία του 80 κυκλοφορούσαν κάτι μονόβολα Ιταλικά από την εταιρεία Mirage με την βολίδα Solengo.
Το είχε κάνει παρουσίαση και ο Αιγινήτης αν θυμάμαι καλά στην "Κυνηγεσία & Κυνοφιλία" τότε.

Σαν ανήσυχο παιδί πήγα και αγόρασα ένα από ένα μαγαζί και το άνοιξα για να δώ το βλήμα - δεν το κράτησα όμως.

Γνωρίζει κάποιος σχετικά με αυτά τα μονόβολα ή τα έχει χρησιμοποιήσει ή τα έχει δεί κάπου να πουλιούνται;
Άξιζαν τίποτα;

Βρήκα στο διαδίκτυο μια φωτο της παλιάς συσκευασίας τους και την παραθέτω.

http://www.myslivost-lovectvi.cz/foto_fotografie/281171.jpg
 
Παρτε μονοβολα και δραμια με μπολικη δυναμη παιδια το σκ που μας περασε ειχα μαζι μου μονοβολα σκοπευτικα μου ερχετε ο καπρος 100+ κιλα μπαμ στο αυτι μεσα πευτει σηκωνετε παλι αλλο ενα απ την αλλη μερια τα ιδια παλι το τριτο πηγε κατακουτελα στο ψιλο κοκαλο στον εγκεφαλο και τελειωσε στο γδαρσιμο τα μονοβολα ηταν κολλημενα λιομενα στο κρανιο!!!! Ξανα αν δεν εχω σωστα φυσιγγια καλυτερα να μη παω καθολου
 
Για όποιον κάνει δοκιμές και θέλει να περάσει την αποτύπωση ηλεκτρονικά ...

1. Χρειάζεται φωτό όλου του χαρτιού και μια από τις δύο κίτρινες διαστάσεις.
2. ή εναλλακτικά 2 σημάδια πάνω στο χαρτί που να γνωρίζουμε την απόστασή τους (οι γραμμές μέσα στα κόκκινα ορθογώνια απέχουν 80cm)
3. Μια όσο πιο κάθετη φωτογραφία του χαρτιού, όχι υπό γωνία !!!

Πριν πετάξω τα χαρτιά, μέτρησα με μετροταινία την διάμετρο του κύκλου που βρήκα υπολογιστικά και την σύγκρινα με την πραγματική.
Η διαφορά ήταν κάτω από εκατοστό σε όλες τις βολές !!! (0-5 χιλιοστά)
Άρα και ο υπολογιστικός τρόπος εύρεσης αποστάσεων δουλεύει τέλεια.

View attachment 56827
Βασίλη τους κυκλους που φτιάχνεις με το κιτρινο φωντο οπου φαινεται η αποτυπωση της τουφεκιας πως το κανεις? Ειναι ευκολο? Δεν καταλαβα με τα παραπανω αν εννοεις αυτο ή κατι αλλο.
 
Να σου την γνωμη μου.....Φτιαξε 8βολο 12/0 και 10βολο 11/0 με V1,5-440m/s....και εισαι απολυτα καλυμμενος...
Μονο απο αστοχια σου θα γλυτωσει το γουρουνι στα 45 μετρα.....Μετα απο αυτα τα μετρα του ριχνεις
μονοβολο φιλε !!!
Εγω να δεις πατατα που εφαγα στα 7 μετρα με μονοβολο σκοπευτικο αχαχαχαχχα θα με κλαιγαν οι ρεγγες ελα μωρε λεω σε μενα θα τυχει το γουρουνι δε θελω να αναφερω μαρκα νικο αλλα τα σκοπευτικα μονοβολα που κυκλοφορουνε ελληνα κατασκεβαστη 28 γραμμαριων κουτι 25 τεμαχια ποση ταχυτητα βγαζουν και κινιτηκη ενεγεια για να μη ζαλιστει καν ο πουστης ο καπρος
 
Έπρεπε να τις έχετε πάρει ήδη (ή τη SuperVinci).
Φυσικα μονο στα γουρουνια ειναι χρησιμες η 89αρες οπου αλλου μας καλυπτει ανετα η εβδομινταρα με εξαιρεση τα παπια εκει ανα σωβαρο 76αρι φυσιγγι κανει τη διαφορα οπως το ρεμινγκτον νιτρο μαγκ
 
ΕΝ ΤΑΧΕΙ
απαντήσεις σε φίλους:
@pit1982 @Kostas_p : Ναι έχω συναντήσει παρόμοιες περιπτώσεις, άμα σας πω κι εγώ ιστορίες με τραυματισμένα δεν μας φτάσει όλο το φόρουμ, λέτε όμως για τραυματισμούς με μαυρα αμερικάνικα που είναι πολύ υψηλών ταχυτήτων 440 μ/δ!!!!
θα σας πω δύο περιπτώσεις: 18βολο ρεμ τουφεκια σε καπρί ούτε στα 45 μ όταν το γδάραμε δεν είχε περάσει ούτε ένα μέσα - το βρήκαν στο καλκάνι, 8βολο μαυρο τουφεκια σε σκρόφα μεγάλη στα 45-50 μ την βρήκαν δυο έκαναν διαμπερή στο στήθος και την σκρόφα την βάρεσαν στην στάμπα υστερα από 2-3 ώρες. στην α περίπτωση υποδιάτρηση λόγω ανεπαρκών μενουσών αλλά ΚΥΡΙΩΣ λόγω σημείου πρόσπτωσης στη δευτερη περίπτωση ανεπαρκές πλήθος πληγμάτων
κι αλλη μια:
πέρισυ ο αρχηγός μας πάει να γυρίσει ένα καπρί που πήγαινε να βγει εξω από την παγάνα, του ρίχνει με 18βολο φεντεραλ σε απόσταση που δεν την γράφω γιατί δεν θα με πιστέψετε. Το καπρί χωνεται στο ρέμα και δεν βγαίνει. το βρήκαν νεκρό στο ρέμα ούτε50μ απο εκει που τουφεκίστηκε......

@ΝίκοςΠ τα πράγματα και για μενα είναι απλά και για τον πονοκέφαλο ντεπόν! .yelling.
το παν εκτός από την σκόπευση είναι να έχεις το κατάλληλο φυσίγγι για την περίσταση
με όσο το δυνατόν μεγαλύτερες μένουσες, όσο το δυνατόν μεγαλύτερα βόλια κι όσο το δυνατόν περισσότερα βόλια
γουρούνια έχουν πέσει κι από λαγάδες με 2αρια 3αρια σκάγια
αν βγουν σουπερ μαγκνουμ 12βολα 0000Β και 16βολα 000Β εγώ την άλλη μέρα θα αγοράσω την SBE III

@accuracy lover όπως στα είπε ο Λευτέρης. Σωβεστρ και αμερικάνικα με βολίδα BRI ΜΑΚΡΑΝ τα πιο ευθύβολα (κι ας γραφουν τα ΒΡΙ στο κουτί ότι έχουν καλύτερα αποτελέσματα με ραβδωτές κάννες). Υπόψη στα (πανάκριβα) σωβεστρ παρατηρήθηκαν επικίνδυνες αστοχίες σε κάλυκες....

@Michael03 έχεις δίκο φίλε σορρυ
Το 8ολο μαυρο που γραφεις Μαριε ποιο ειναι?
Επισης και το 18βολο federal ειναι με συγκεντρωτηρα flight control?
Υπαρχουν τα φυσιγγια που λες σε cal 10 !!!
Υγ . τα win πολυ σπανια βγαζουν την ταχυτητα που αναφερουν !!!
Δηλαδη ποσο περιπου βγαζουν τα win τα μαυρα που γρφουν 1440 fps?
 
Βασίλη τους κυκλους που φτιάχνεις με το κιτρινο φωντο οπου φαινεται η αποτυπωση της τουφεκιας πως το κανεις? Ειναι ευκολο? Δεν καταλαβα με τα παραπανω αν εννοεις αυτο ή κατι αλλο.
Κάπου είχα βάλει βίντεο .. θα το ξαναβάλω αλλά όχι τώρα ... τρέχωωωωω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top