Δράμια - Μονόβολα

Μια ερωτηση ρε παλικαρια.Στα BRENNEKE CLASIC 31.5gm με τη diana και βιδα να βαλω ενα φελλο 3-4χιλ. πανω στη φουστα για αμορτισερ η το αφηνω οπωs ειναι.
Στα μονόβολα δεν χρειάζεται αμορτισέρ για δύο λόγους (από αυτά που ξέρω)=
δεν στραπατσάρεται τίποτε όπως όταν έχει σκάγια και κυρίως σε κατασκευή brenneke και ο άλλος είναι οι διαφυγές αερίων στην περίπτωση μονόβολου (σκέτου και όχι sabot).
Επειδή στη γεμισιά για μονόβολο μπαίνει πάντα παραπάνω πυρίτιδα γι'αυτό χρειάζεται να έχουμε και κάποιες διαφυγές αερίων.
Και δεν θα σου μείνει και κενός χώρος για να ρελιάσεις.
Μη ξεχνάς ότι η μύτη του πρέπει να καλύπτεται από το ρέλι τουλάχιστον δύο χιλιοστά πιο βαθιά.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, το συγκεκριμένο μονόβολο είναι έτοιμο από τον κατασκευαστή του και δεν θέλει κανένα συμπλήρωμα.
Για το συγκεκριμένο έγινε η αναφορά.
 
Καλησπέρα , βρήκα ένα φίλο και στην συζήτηση μου έδειξε αυτά τα μονοβολα και μου έλεγε καλά λόγια . Επίσης ανέφερε ότι σε κάποιον έφυγε το πλαστικό και έγινε πυροδοτηση στην αποθήκη ; Δεν κατάλαβα καλά . Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο
 

Attachments

  • IMG_8454.jpeg
    IMG_8454.jpeg
    488 KB · Προβολές: 59
  • IMG_8455.jpeg
    IMG_8455.jpeg
    442,9 KB · Προβολές: 59
Καλησπέρα , βρήκα ένα φίλο και στην συζήτηση μου έδειξε αυτά τα μονοβολα και μου έλεγε καλά λόγια . Επίσης ανέφερε ότι σε κάποιον έφυγε το πλαστικό και έγινε πυροδοτηση στην αποθήκη ; Δεν κατάλαβα καλά . Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο
Remington Acutip
Βγαίνουν σε απλά και magnum
Πολύ καλά μονόβολα, δυστυχώς πολύ ακριβά (περίπου 30€/5τμχ). Το συγκεκριμένο μπροστά στο βλήμα έχει μία πράσινη πλαστική μύτη. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο αυτό που ανέφερες ότι αυτή η μύτη έφυγε και πυροδότησε το μπροστινό φυσίγγι. Κυκλοφορούν εδώ και αρκετά χρόνια.
 
Καλησπέρα , βρήκα ένα φίλο και στην συζήτηση μου έδειξε αυτά τα μονοβολα και μου έλεγε καλά λόγια . Επίσης ανέφερε ότι σε κάποιον έφυγε το πλαστικό και έγινε πυροδοτηση στην αποθήκη ; Δεν κατάλαβα καλά . Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο
Σε τι όπλο ( διαμέτρημα , καννη ) τα χρησιμοποιεί ;
 
Nαι. Το Remington πάνω και το federal 2cm περιπου πιο κατω και λιγο αριστερα.
Πήγανε καλά απο οτι βλέπω αλλα την επόμενη φορά συστήνω η βολη να γίνεται απο σταθερό σημειο όπως πάγκο για παράδειγμα καθως επίσης για να έχουμε καλύτερη απεικόνιση της βολής χρειαζόμαστε τουλάχιστον τρια φυσίγγια ανα δοκιμή .
 
Αν ο στόχος έχει 2 βολές, το Accutip, πήγε με το πλάι (δεν σταθεροποιήθηκε) απ' όσο μπορώ να καταλάβω από την φωτογραφία.
Αν πήγαινε στο πλάι θα είχε αυτή την στρογγυλάδα στα 3/4 της τρύπας; Μήπως επειδή είναι κοντά οι βολές εννοηθήκαν ;
 
Όταν το βλήμα δεν σταθεροποιείται, συνήθως πηγαίνει ανάποδα στο στόχο, κάπως πλαγιομετωπικά, και η τρύπα στο στόχο μοιάζει σαν σταγόνα, οβάλ ή κλειδαρότρυπα.
Για να σου φύγει η απορία, ρίξε μόνο ένα βλήμα στο στόχο και παρατήρησε την τρύπα που θα κάνει.
 
Όταν το βλήμα δεν σταθεροποιείται, συνήθως πηγαίνει ανάποδα στο στόχο, κάπως πλαγιομετωπικά, και η τρύπα στο στόχο μοιάζει σαν σταγόνα, οβάλ ή κλειδαρότρυπα.
Για να σου φύγει η απορία, ρίξε μόνο ένα βλήμα στο στόχο και παρατήρησε την τρύπα που θα κάνει.
Θα κάψω ακόμα ένα από τα συγκεκριμένα με την πρώτη ευκαιρία για να μου φύγει η απορία.
Εμ και αυτές δίπλα δίπλα πήγαν..
 
Σε αυτά τα μέτρα και που βρήκε στόχο πιστεύω βοήθησε..
Αν δούμε εδώ με μια νοητή γραμμή τους κύκλους της κάθε σφαίρας το κενό που μένει ανάμεσα είναι πολύ μικρό..
Δεν ξέρω αν έφυγε και ποσό πλαγιά..Γι΄αυτό το λόγο να κάψω ακόμα ένα για να μας φύγει όλους η απορία..

IMG_6605.jpeg
 
Back
Top