Δράμια - Μονόβολα

Γι΄αυτό το λόγο να κάψω ακόμα ένα για να μας φύγει όλους η απορία..

View attachment 90643
Το ν1 πρέπει να έφυγε πλάγια, μικρή διάμετρος σε σχέση με το ν2. Δεν ξέρω και αν παίζει ρόλο ο τύπος του βλήματος ( Edit: μήπως υπήρξε διαστολή του βλήματος γιαυτό το λέω). Έτσι μου φαίνεται.
 
Εγώ βλέποντας τη φωτογραφία (το σχήμα από τα 3/4 της τρύπας που απέμειναν, και τα ακτινωτά σκισίματα περιφερειακά ) θεωρώ ότι το βλήμα κτύπησε σχεδόν κάθετα, ή λίγο λοξά - με μικρή κλίση της "ουράς" του προς τα αριστερά και κατω. Όταν άρχιζε να τουμπάρει, και προτού γυρίσει εντελώς με το πλάι. Απλά, επειδή το δεύτερο μεγαλύτερης διαμέτρου βλήμα έπεσε πολύ κοντά, το μικρό κομματάκι χαρτιού ανάμεσα στις δύο τρύπες, σκίστηκε και αποκόπηκε.
 
Εγώ βλέποντας τη φωτογραφία (το σχήμα από τα 3/4 της τρύπας που απέμειναν, και τα ακτινωτά σκισίματα περιφερειακά ) θεωρώ ότι το βλήμα κτύπησε σχεδόν κάθετα, ή λίγο λοξά - με μικρή κλίση της "ουράς" του προς τα αριστερά και κατω. Όταν άρχιζε να τουμπάρει, και προτού γυρίσει εντελώς με το πλάι. Απλά, επειδή το δεύτερο μεγαλύτερης διαμέτρου βλήμα έπεσε πολύ κοντά, το μικρό κομματάκι χαρτιού ανάμεσα στις δύο τρύπες, σκίστηκε και αποκόπηκε.
Αυτό πιστεύω και εγώ.
 
Αν σου δουλεύουν τα Remington και εχουν καλη απόδοση πάρε οτι βρεις στο κυνηγομάγαζο διότι τα συγκεκριμένα εχουν καταργηθεί πεντε χρονια τώρα και δεν θα βγουν ξανά.
Μόνο τα συγκεκριμένα η όλα τα sabot Remington?
Πρώτη φορά τα χρησιμοποίησα.Εχω πάρει 2 κουτιά και ήθελα να δω πως πάνε με ραβδωτό τσοκ.
 
Και αυτά δεν τα έχω ρίξει ποτέ.
Όλα αυτά είναι κατασκευασμένα για τις πλήρως ραβδωτες κάννες , αν όμως δουλεύουν με το τσοκ κανένα πρόβλημα . Τα accutip είναι ακριβά και ποιοτικά φυσίγγια αλλα πρώτο ρόλο παίζει η συνεργασία καννη-φυσίγγι . Εμενα μου δούλεψε καλύτερα με την φθηνή σειρά της φεντεραλ παρά με τα ακριβότερα ρεμινγκτον .
 
Όλα αυτά είναι κατασκευασμένα για τις πλήρως ραβδωτες κάννες , αν όμως δουλεύουν με το τσοκ κανένα πρόβλημα . Τα accutip είναι ακριβά και ποιοτικά φυσίγγια αλλα πρώτο ρόλο παίζει η συνεργασία καννη-φυσίγγι . Εμενα μου δούλεψε καλύτερα με την φθηνή σειρά της φεντεραλ παρά με τα ακριβότερα ρεμινγκτον .
Αυτό που έριξα είναι πιο ακριβό. Δεν τα χρησιμοποιώ. Federal έχω και για πιο καλό sauvestre.Αυτα τα ειχαμε αναφερει και τα πηρα πιο πολυ να δω αν πανε καλα με ραβδωτο τσοκ.
 
Αυτό που έριξα είναι πιο ακριβό. Δεν τα χρησιμοποιώ. Federal έχω και για πιο καλό sauvestre.Αυτα τα ειχαμε αναφερει και τα πηρα πιο πολυ να δω αν πανε καλα με ραβδωτο τσοκ.
Εφόσον ρίξεις κι άλλο δοκίμασε με το όπλο στηριγμένο και ρίξε στο κέντρο του κύκλου για να δεις τι απόκλιση έχει σε αυτά τα μέτρα όπως τοποθετείς την ακίδα στο στόχο..... εννοώ αν σκεπάζεις το κέντρο του στόχου ή η κορυφή της ακίδας είναι κάτω από το κέντρο του στόχου
 
Αυτό που έριξα είναι πιο ακριβό. Δεν τα χρησιμοποιώ. Federal έχω και για πιο καλό sauvestre.Αυτα τα ειχαμε αναφερει και τα πηρα πιο πολυ να δω αν πανε καλα με ραβδωτο τσοκ.
Σκετο λευκό χαρτί αν δεν εχεις στόχους και στην μέση κάνε ενα σταυρό με μαρκαδόρο ( δεκα εκατοστά) και ρίξε τρια φυσίγγια με το όπλο σταθερό - ακουμπησμενο σε τραπεζάκι είτε ενα παλιό βαρέλι, είτε ξαπλωμένος και το όπλο να ακουμπάει σταθερά σε ενα σακίδιο ( κάπου που να είναι σταθερό) , κάθε διαφορετικό πυρομαχικο καινούργιο άσπρο χαρτί και τρια φυσίγγια στο στόχο. Έτσι θα δεις στο τέλος ολα τα χαρτιά και θα διαπιστώσεις πιο κανει καλύτερο γκρουπαρισμα , ποιο τα μαζεύει πιο κοντά το ενα με το άλλο.( δεν μας ενδιαφέρει ακόμα και να είναι εκτος του κέντρου , αρκεί να είναι μαζεμένες οι βολές. Αν έχεις Μπορ σνεικ , καλό είναι να κάνεις ενα καθάρισμα επιτόπου ανάμεσα απο τις αλλαγές πυρομαχικών .
 
Εφόσον ρίξεις κι άλλο δοκίμασε με το όπλο στηριγμένο και ρίξε στο κέντρο του κύκλου για να δεις τι απόκλιση έχει σε αυτά τα μέτρα όπως τοποθετείς την ακίδα στο στόχο..... εννοώ αν σκεπάζεις το κέντρο του στόχου ή η κορυφή της ακίδας είναι κάτω από το κέντρο του στόχου
Θα το προσπαθήσω, αν και δύσκολο σε αυτά τα μέτρα σε ένα στόχο 28χ28 να χτυπήσω τον κύκλο.
 
Θα το προσπαθήσω, αν και δύσκολο σε αυτά τα μέτρα σε ένα στόχο 28χ28 να χτυπήσω τον κύκλο.
Σε ένα μεγάλο χαρτί κόλλα το μικρότερο στο κέντρο του και θα έχεις μια εικόνα. Συνήθως εγώ σε τέτοιες δοκιμές βάζω μια τσάντα στην οροφη του αυτοκινήτου για να είμαι όρθιος και στηρίζω το όπλο εκεί ...... είναι κοντά στην φυσική στάση που θα έχεις συνήθως απλά υπάρχει η στήριξη.....
 
Ένα χάρτινο κουτί από απορρυπαντικό πλυντηρίου (μερικά έχουν και χερούλι).
Ρίχνεις μερικές μικρές πέτρες μέσα να κάθεται όρθιο.
Κολλάς μπροστά και μια άσπρη κόλλα Α4 και το στήνεις στα Χ μέτρα (όσο το δυνατόν μετρημένα).
Σταθερό το όπλο όπου βρείς και σε παράλληλη θέση η κάννη με το έδαφος - όχι βολές με κλίση πρός τα πάνω (ανηφορικά) ή πρός τα κάτω (κατηφορικά) γιατί αλλάζει ελαφρώς το πράγμα.
Σημαδεύεις στο κέντρο της άσπρης κόλλας και βαράς.
Άν δεν πετύχουν ούτε το χαρτοκούτι στα 50 m με κανένα τύπο βλήματος κάτι δεν πάει καλά.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι φροντίζεις για τον ΣΙΓΟΥΡΟ και ΑΣΦΑΛΗ τερματισμό των βλημάτων !!!
 
Back
Top