Ελληνικές βιοτεχνίες φυσιγγίων

Ποιοί έχουν κανονάκι εκτός από τους 3 που ανέφερα;
Επίσης πρέπει τακτικά να ελέγχουν τον αισθητήρα πίεσης με φυσίγγια γνωστών πιέσεων.
Αν τα έχει "παίξει" πάει για αλλαγή.
Είναι σίγουρο ότι έχουν και οι τρεις;;;;; για τον Ναυπλιώτη ναι, αλλά για τους άλλους μου φαίνεται χλομό..... αλλά και έτσι να είναι, αν το πάμε μόνο με σφραγίδες "CIP" τότε όσοι έχουν Remington που δεν έχει σφραγίδες από τράπεζα δοκιμών να τρέμουν τα χέρια τούς,από έναν βιοτέχνη εδώ στην Ηλεία που έχω ρωτήσει για το θέμα μου είπε ότι πληρώνουν και στέλνουν φυσίγγια στον Ναυπλιώτη και τα δοκιμάζει για να τα ρίξουν στην αγορά. Πάντως όπως και να έχει ναι, είναι η αλήθεια ότι πρέπει όλα και όλοι να περνάν έναν έλεγχο.
 
ΤΡΙΜΜΗΣ Νομός Ηλείας
Εκανε κ σάιτ....

https://gtrimmis.gr/
Δεν ξέρω αν βγαίνουν ακόμα τα Super extra του Παπαευαγγελοπουλου (πρώην Μαπακης) τελευταία δεν τα βλέπω καθόλου, μάλλον έκλεισε.
Είναι κοντά μια δεκαετία που έχει κλείσει...


Είναι σίγουρο ότι έχουν και οι τρεις;;;;; για τον Ναυπλιώτη ναι, αλλά για τους άλλους μου φαίνεται χλομό.....
Εχουν...
Υπάρχει κ η σχετική σημανση στα κουτιά των φυσιγγιων τους...


αλλά και έτσι να είναι, αν το πάμε μόνο με σφραγίδες "CIP" τότε όσοι έχουν Remington που δεν έχει σφραγίδες από τράπεζα δοκιμών να τρέμουν τα χέρια τούς,από έναν βιοτέχνη εδώ στην Ηλεία που έχω ρωτήσει για το θέμα μου είπε ότι πληρώνουν και στέλνουν φυσίγγια στον Ναυπλιώτη και τα δοκιμάζει για να τα ρίξουν στην αγορά. Πάντως όπως και να έχει ναι, είναι η αλήθεια ότι πρέπει όλα και όλοι να περνάν έναν έλεγχο.


Προσωπικά δεν τρελαίνομαι αν ο τάδε κατασκευαστής δεν έχει πιστοποιηση cip...
Και έχω ρίξει κ φυσίγγια που δεν τα ήξερε ουτε εκείνος που τα....έφτιαχνε.....

Απο την άλλη μεριά όμως κάτι τέτοιο μου γνωστοποιει ότι το προιον ακολουθεί κάποιες προδιαγραφες κ ειναι βλητικα ελεγμενο έτσι ώστε να μην διατρεξει κάποιο κίνδυνο τόσο ο χρήστης όσο κ το όπλο του..
Που είναι κ το πιο σημαντικό....
το αν θα είναι "καλά" αυτό είναι αλλο θέμα.....


Ναι έτσι πρεπει να γίνεται, οποιοσδήποτε (σοβαρός) κατασκευαστής που δεν διαθέτει βλητικο σταθμό πρεπει να τα στέλνει για έλεγχο..
Βέβαια αυτό εμείς δεν είμαστε σε θέση να το γνωρίζουμε κ βασιζόμαστε στην εμπιστοσύνη του κ στα λόγια του.....

ΥΓ
Με το τελευταίο δεν στοχοποιω κάποιον, γενικά το λέω....
 
Last edited:
αν το πάμε μόνο με σφραγίδες "CIP" τότε όσοι έχουν Remington που δεν έχει σφραγίδες από τράπεζα δοκιμών να τρέμουν τα χέρια τούς
Ποιος σου είπε ότι τα Rem δεν έχουν σφραγίδες cip ?
1668936699299.png
Άμα συγκρίνουμε την Rem, Fed, Win, NSI κτλ με τον κάθε έλληνα βιοτέχνη νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Αν μιλάς για τα όπλα, πρέπει να διαβάσεις τι ισχύει στην Αμερική για την ευθύνη του κατασκευαστή όπλων.
 
Όλα τα Αμερικανικά και ευρωπαϊκά που έχω στην κατοχή μου, έχουν cip πλην ενός win super x εννιάβολα, στο οποίο μάλλον δεν το πρόσεξα.
Από τα 4 ελληνικά, τα δύο έχουν, το ένα μάλιστα, βιοτέχνη, που αναφέρει και την τράπεζα δοκιμών ( μουρουλης, πριοβολος) που δοκιμάστηκαν.
 
Όλα τα Αμερικανικά και ευρωπαϊκά που έχω στην κατοχή μου, έχουν cip πλην ενός win super x εννιάβολα, στο οποίο μάλλον δεν το πρόσεξα.
Τα παλιά κουτιά δεν είχαν ...

Η πιστοποίηση cip στα φυσίγγια αργά ή γρήγορα θα γίνει υποχρεωτική.
Θα απαγορευτεί να κυκλοφορούν φυσίγγια χωρίς σφραγίδα cip.
Το πιο πιθανό είναι να γίνει με ευρωπαϊκή οδηγία η οποία θα ενσωματωθεί στο εθνικό δίκαιο όπως είναι.
Ίσως δοθεί μια περίοδος χάριτος.
Αυτό πιστεύω και καλά θα κάνει να γίνει.
Κάποιοι πιστεύουν ότι φυσίγγια με cip δεν σκοτώνουν ... διαφωνώ πλήρως.
 
Ποιος σου είπε ότι τα Rem δεν έχουν σφραγίδες cip ?
View attachment 60631
Άμα συγκρίνουμε την Rem, Fed, Win, NSI κτλ με τον κάθε έλληνα βιοτέχνη νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Αν μιλάς για τα όπλα, πρέπει να διαβάσεις τι ισχύει στην Αμερική για την ευθύνη του κατασκευαστή όπλων.
Για τα όπλα είπα, όχι για τα φυσικά, λάθος μου που δεν το είπα από την αρχή
 
Τα παλιά κουτιά δεν είχαν ...

Η πιστοποίηση cip στα φυσίγγια αργά ή γρήγορα θα γίνει υποχρεωτική.
Θα απαγορευτεί να κυκλοφορούν φυσίγγια χωρίς σφραγίδα cip.
Το πιο πιθανό είναι να γίνει με ευρωπαϊκή οδηγία η οποία θα ενσωματωθεί στο εθνικό δίκαιο όπως είναι.
Ίσως δοθεί μια περίοδος χάριτος.
Αυτό πιστεύω και καλά θα κάνει να γίνει.
Κάποιοι πιστεύουν ότι φυσίγγια με cip δεν σκοτώνουν ... διαφωνώ πλήρως.
Αν σκοτώνουν λέει;;;;και βέβαια σκοτώνουν,
 
πιστοποίηση cip στα φυσίγγια αργά ή γρήγορα θα γίνει υποχρεωτική.
Θα απαγορευτεί να κυκλοφορούν φυσίγγια χωρίς σφραγίδα cip.
Κάτι σαν τα χάρτινα καλαμάκια .big smile.
Κάποιοι πιστεύουν ότι φυσίγγια με cip δεν σκοτώνουν ... διαφωνώ πλήρως
Σκοτωνει αυτό που είναι σωστά και ισορροπημένα στημένο.Ή έχει cip ή όχι....Cip είναι ένα πιστοποιητικό ασφαλείας .Μπορεί να υπάρχουν και φυσίγγια χωρίς cip που σκοτώνουν ...προς τα πίσω όμως
 
Για τα όπλα είπα, όχι για τα φυσικά, λάθος μου που δεν το είπα από την αρχή
Ο κατασκευαστής όπλων στο USA φέρει ακέραια την ευθύνη για οποιονδήποτε τραυματισμό από το προϊόν του.
Και εκεί δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα όπως εδώ που επιτρέπουμε να εισάγονται όπλα χωρίς καμιά πιστοποίηση ... βλέπε πχ τούρκικα και ενδεχομένως και άλλα.
Διάβασε το τρίτο ποστ στην πρώτη σελίδα και το τελευταίο ποστ στην σελίδα 18
https://www.trapshooters.com/threads/gun-blew-up-on-the-line.611529/
Έριχνε δικά του φυσίγγια, παρόλα αυτά ο κατασκευαστής του όπλου δέχθηκε την ευθύνη !!!

Κάποιοι αντιτείνουν το "έλα μωρέ, εξάγονται και στην Αγγλία και Αμερική και σφραγίζονται εκεί" ... οκ ας γίνει και εδώ το ίδιο ... τουλάχιστον θα έχει μια λογική η αύξηση των τιμών τους.
 
Ο κατασκευαστής όπλων στο USA φέρει ακέραια την ευθύνη για οποιονδήποτε τραυματισμό από το προϊόν του.
Και εκεί δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα όπως εδώ που επιτρέπουμε να εισάγονται όπλα χωρίς καμιά πιστοποίηση ... βλέπε πχ τούρκικα και ενδεχομένως και άλλα.
Διάβασε το τρίτο ποστ στην πρώτη σελίδα και το τελευταίο ποστ στην σελίδα 18
https://www.trapshooters.com/threads/gun-blew-up-on-the-line.611529/
Έριχνε δικά του φυσίγγια, παρόλα αυτά ο κατασκευαστής του όπλου δέχθηκε την ευθύνη !!!

Κάποιοι αντιτείνουν το "έλα μωρέ, εξάγονται και στην Αγγλία και Αμερική και σφραγίζονται εκεί" ... οκ ας γίνει και εδώ το ίδιο ... τουλάχιστον θα έχει μια λογική η αύξηση των τιμών τους.
👍👍👍👍
 
Η πιστοποίηση cip στα φυσίγγια αργά ή γρήγορα θα γίνει υποχρεωτική.
Θα απαγορευτεί να κυκλοφορούν φυσίγγια χωρίς σφραγίδα cip.
Για να γίνει όμως αυτό θα πρέπει να δημιουργηθεί Εθνική Τράπεζα Δοκιμών.
Κομμάτι δύσκολο το βλέπω, τουλάχιστον στο άμμεσο μέλλον.
 
Ο κατασκευαστής όπλων στο USA φέρει ακέραια την ευθύνη για οποιονδήποτε τραυματισμό από το προϊόν του.
Και εκεί δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα όπως εδώ που επιτρέπουμε να εισάγονται όπλα χωρίς καμιά πιστοποίηση ... βλέπε πχ τούρκικα και ενδεχομένως και άλλα.
Διάβασε το τρίτο ποστ στην πρώτη σελίδα και το τελευταίο ποστ στην σελίδα 18
https://www.trapshooters.com/threads/gun-blew-up-on-the-line.611529/
Έριχνε δικά του φυσίγγια, παρόλα αυτά ο κατασκευαστής του όπλου δέχθηκε την ευθύνη !!!

Κάποιοι αντιτείνουν το "έλα μωρέ, εξάγονται και στην Αγγλία και Αμερική και σφραγίζονται εκεί" ... οκ ας γίνει και εδώ το ίδιο ... τουλάχιστον θα έχει μια λογική η αύξηση των τιμών τους.
Πολύ σωστά
 
Για να γίνει όμως αυτό θα πρέπει να δημιουργηθεί Εθνική Τράπεζα Δοκιμών.
Κομμάτι δύσκολο το βλέπω, τουλάχιστον στο άμμεσο μέλλον.
Ενδεχομένως ναι, αλλά ο Lambro τώρα πως σφραγίζει χωρίς Εθνική Τράπεζα Δοκιμών ?
Ίσως αυτό να είναι το μεγάλο κόλπο για να κλείσουν οι μεγάλοι όλους τους μικρούς, μέσα σε μια νύχτα.
Για αυτό έχω προτείνει οι μικροί να ξυπνήσουν αλλιώς θα κοιμηθούν αιώνια ή θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν.
:cool:
 
Ο Κύργιας πάντως γράφει αυτά στο site του
Το 1998 γίνεται η τελευταία μέχρι σήμερα μετεγκατάσταση της εταιρείας στην Νεοχωρούδα Θεσσαλονίκης σε ιδιόκτητους χώρους 35.000 τ.μ., με στεγασμένους χώρους 5.000 m2 οπού βρίσκονται οι υπερσύγχρονες αποθήκες όπλων και των άλλων προϊόντων που εμπορεύεται. Στους ιδίους χώρους λειτουργεί και το σύγχρονο εργοστάσιο κατασκευής φυσιγγίων (με δυνατότητα παραγωγής 160.000 φυσιγγίων ημερησίως) διαθέτοντας τις πιο σύγχρονες μηχανές παραγωγής φυσιγγιών στην ΕΛΛΑΔΑ οι οποίες είναι πλήρως αυτοματοποιημένες με δυνατότητες παραγωγής όλων των τύπων και όλων των διαμετρημάτων φυσιγγίων, με σταθμό βλητικού ελέγχου των παραγόμενων φυσιγγίων και αποθηκευτικούς χώρους για 30.000 κιλά πυρίτιδας και 9.000.000 τεμ. φυσιγγίων, πλήρως εναρμονισμένους σε όλους τους κανόνες ασφαλείας και σωστής αποθήκευσης .

Ο Ναυπλιώτης σίγουρα έχει

Ο Δορκάς δεν γράφει τίποτα
 
Back
Top