Καθαρισμός

Να φανταστώ ότι όταν λέτε για καθαριστικό νιτρου εννοείτε κάποιο ειδικό προϊόν και όχι το απλό διαλυτικό νιτρου, ετσι;
 
Καμια ιδεα με τι να καθαρισω αποτελεσματικα δυο δαχτυλιες απο λιπος κ μαυριλα απο ιδρωτα κ λαδια σε καποια σημεια απο τη βαση του 725 εχουμε? Εκτος απο Flitz...
Ειδικα αυτο με το λιπος, δεν το πιστευα... Ειχα παρει ενα τρυγονι του Σεπτεμβρη κ ηρθε το σκυλι ενος γνωστου, το επιασε στο στομα του κ το εσφιγγε χωρις να το αφηνει... Εβαλα τα χερια μου κ του ανοιξα το στομα αλλα γεμισα αιμα κ λιπος απο το πουλι.... Σκουπιστηκα βιαστικα αλλα μαλλον οχι καλα κ οπου ακουμπησαν τα δαχτυλα εμεινε μαυριλα... Το λαδι κ το ατσαλομαλλο δεν κανει τιποτα...

Άρη ειναι σαν μαύρες σκιές??
παρατήρησα και εγώ στο δικό μου (b525 ατσάλινη βάση ).....και όντως δεν βγαίνει με λάδι καθαρισμού .
Σε ένα σημείο (από τα τέσσερα) που το κοίταξα καλά φαίνεται το αποτύπωμα το δαχτύλου μου και υπέθεσα οτι το έκανε κάποιο από τα καθαριστικά .
Σκέφτηκα να βάλω brasso ..τι να πω, οποίος έχει αντιμετωπησει κάτι παρόμοιο να μας πεί !

11_zpsnkiuy4nl.jpg

Πέρασε τελικά ο Χρήστος εχθές και έφερε και το B525 του.Τριψαμε την μπασκουλα με το βαμβάκι καθαρισμου που φαινεται αριστερά και το μέταλλο καθάρισε τελείως. Μια θαμπάδα που είχε αποκτήσει σε κάποια σημεία δεν ειχαν επηρεάσει σε βάθος το μέταλλο.
Μου έφερε και δυο διακοσμητικες λουριδες πλαστικό 2 και 3 χιλ που μπορούν να μπουν ανάμεσα στο πέλμα και στο κοντακι.Ευχαριστώ Χρήστο.
Σημ. Ωραίο το 525 και μου άρεσαν ιδιαίτερα οι μακριοι κωνοι του.
Αρι κάνε μια προσπάθεια κιεσυ με τετοιο βαμβάκι ή με μπρασσο.
Εγώ περνάω προληπτικά τις βάσεις των οπλων στο τέλος της σεζόν.
 
Last edited:
11_zpsnkiuy4nl.jpg

Πέρασε τελικά ο Χρήστος εχθές και έφερε και το B525 του.Τριψαμε την μπασκουλα με το βαμβάκι καθαρισμου που φαινεται αριστερά και το μέταλλο καθάρισε τελείως. Μια θαμπάδα που είχε αποκτήσει σε κάποια σημεία δεν ειχαν επηρεάσει σε βάθος το μέταλλο.
Μου έφερε και δυο διακοσμητικες λουριδες πλαστικό 2 και 3 χιλ που μπορούν να μπουν ανάμεσα στο πέλμα και στο κοντακι.Ευχαριστώ Χρήστο.
Σημ. Ωραίο το 525 και μου άρεσαν ιδιαίτερα οι μακριοι κωνοι του.
Αρι κάνε μια προσπάθεια κιεσυ με τετοιο βαμβάκι ή με μπρασσο.
Εγώ περνάω προληπτικά τις βάσεις των οπλων στο τέλος της σεζόν.
Κατα αρχήν εγώ ευχαριστώ κ. Γιάννη για την φιλοξενία τον χρόνο και τον ελληνικό καφέ !
Γυρίζοντας σπίτι έκανα ενα σημείο στα μέταλλα της πάπιας με μπρασο που δεν κάναμε και δεν ειναι τοσο αποδοτικό όσο το στυλβωτικο βαμβακι που κάναμε την μπασκουλα!
Το βαμβάκι πέρα απο πρακτικό ειναι πολύ ποιο αποδοτικό .
 
Last edited:
δεν ειναι τοσο αποδοτικό όσο το στυλβωτικο βαμβακι που κάναμε την μπασκουλα!
Το βαμβάκι πέρα απο πρακτικό ειναι πολύ ποιο αποδοτικό .
Καλά που το διαπιστωσες γιατί εγώ ποτέ δεν έκανα σύγκριση αναμεσα στα δύο.
Άρα μπρασσο για μέσα στις καννες και foamill βαμβάκι για καθαρισμα εξωτερικό της βασης και άλλων εργαλείων.
 
Last edited:
Κατα αρχήν εγώ ευχαριστώ κ. Γιάννη για την φιλοξενία τον χρόνο και τον ελληνικό καφέ !
Γυρίζοντας σπίτι έκανα ενα σημείο στα μέταλλα της πάπιας με μπρασο που δεν κάναμε και δεν ειναι τοσο αποδοτικό όσο το στυλβωτικο βαμβακι που κάναμε την μπασκουλα!
Το βαμβάκι πέρα απο πρακτικό ειναι πολύ ποιο αποδοτικό .
Χρηστο τωρα που το ξανασκεφτηκα, πιστευω οτι πρεπει στο τελος της σεζον να ξεβιδωσεις τη βιδα του κοντακιου
και να ηλεκτροσυγκολλησεις στο πισω μερος της βιδας ενα εξαγωνο παξιμαδι 12-14 χιλ .
Αυτο θα σου επιτρεπει το ευκολο ξεβιδωμα για καθαρισμο ποτε ποτε.
Σημ.Η βιδα του κοντακιου στο 525 ειναι στρογγυλη με εγκοπη για ισιο κατσαβιδι.Το συστημα αυτο ειναι δυσχρηστο
και κινδυνευεις καθε φορα να σου γλιστρησει το κατσαβιδι και να χαλασεις την εγκοπη.
 
Καλά που το διαπιστωσες γιατί εγώ ποτέ δεν έκανα σύγκριση αναμεσα στα δύο.
Άρα μπρασσο για μέσα στις καννες και foamill βαμβάκι για καθαρισμα εξωτερικό της βασης και άλλων εργαλείων.
.well done.Νοικοκύρης...
ενώ το brasso το έχω χρησιμοποιήσει για το εσωτερικό των καννών, το foamill βαμβάκι (παρότι είναι δίπλα με το brasso, στο ράφι του super market) δεν σκέφτηκα ποτέ να το δοκιμάσω...
Μου δώσατε ιδέα όμως και θα το κάνω σύντομα...
 
Χρηστο τωρα που το ξανασκεφτηκα, πιστευω οτι πρεπει στο τελος της σεζον να ξεβιδωσεις τη βιδα του κοντακιου
και να ηλεκτροσυγκολλησεις στο πισω μερος της βιδας ενα εξαγωνο παξιμαδι 12-14 χιλ .
Αυτο θα σου επιτρεπει το ευκολο ξεβιδωμα για καθαρισμο ποτε ποτε.
Σημ.Η βιδα του κοντακιου στο 525 ειναι στρογγυλη με εγκοπη για ισιο κατσαβιδι.Το συστημα αυτο ειναι δυσχρηστο
και κινδυνευεις καθε φορα να σου γλιστρησει το κατσαβιδι και να χαλασεις την εγκοπη.
Έδωσες πολύ καλή ιδέα Γιάννη..όποτε το ξεβιδωμα θα γίνετε πανεύκολα με ενα μακρύ ταφ κ καρυδάκι..Σωστά?
 
Χρηστο τωρα που το ξανασκεφτηκα, πιστευω οτι πρεπει στο τελος της σεζον να ξεβιδωσεις τη βιδα του κοντακιου
και να ηλεκτροσυγκολλησεις στο πισω μερος της βιδας ενα εξαγωνο παξιμαδι 12-14 χιλ .
Αυτο θα σου επιτρεπει το ευκολο ξεβιδωμα για καθαρισμο ποτε ποτε.
Σημ.Η βιδα του κοντακιου στο 525 ειναι στρογγυλη με εγκοπη για ισιο κατσαβιδι.Το συστημα αυτο ειναι δυσχρηστο
και κινδυνευεις καθε φορα να σου γλιστρησει το κατσαβιδι και να χαλασεις την εγκοπη.
Όντος δεν ειναι καθόλου πρακτική αυτή η βίδα , θα κάνω κ εγώ μια απόπειρα να την ξεβιδώσω κάποια στιγμή και αν δεν τα καταφέρω κάποια στιγμή θα περάσω απο των ψυλλάκη να κάνει το πρώτο άνοιγμα μην κάνω καμιά ζημιά.
Ενα παξιμάδι σίγουρα θα ήταν πολύ ποιο βολικό και είναι καλή η ιδέα να κολλήσω ένα , ίσος τωρα που το σκέφτομαι θα μπορούσα να βρω σην αγορά μια αντίστοιχη βίδα (μήκος και σπείρωμα) με παξιμάδι ακόμα και ανοξείδωτη!
 
, ίσος τωρα που το σκέφτομαι θα μπορούσα να βρω σην αγορά μια αντίστοιχη βίδα (μήκος και σπείρωμα) με παξιμάδι ακόμα και ανοξείδωτη!
Είχα ρωτήσει παλιά εδώ στο νησί σε μαγαζί με σιδηρικα..Για τον ίδιο ακριβώς λόγο(για το μπαικαλ)Αλλα μου είπαν δύσκολο να βρεθεί..Ισως στην Αθήνα να υπαρχουν..
 
  • Like
Reactions: jnp
Όντος δεν ειναι καθόλου πρακτική αυτή η βίδα , θα κάνω κ εγώ μια απόπειρα να την ξεβιδώσω κάποια στιγμή και αν δεν τα καταφέρω κάποια στιγμή θα περάσω απο των ψυλλάκη να κάνει το πρώτο άνοιγμα μην κάνω καμιά ζημιά.
Ενα παξιμάδι σίγουρα θα ήταν πολύ ποιο βολικό και είναι καλή η ιδέα να κολλήσω ένα , ίσος τωρα που το σκέφτομαι θα μπορούσα να βρω σην αγορά μια αντίστοιχη βίδα (μήκος και σπείρωμα) με παξιμάδι ακόμα και ανοξείδωτη!
Ρωτα στην Αθηνας στον Ρεππα η σε αλλα μαγαζια με βιδες.
 
Είχα ρωτήσει παλιά εδώ στο νησί σε μαγαζί με σιδηρικα..Για τον ίδιο ακριβώς λόγο(για το μπαικαλ)Αλλα μου είπαν δύσκολο να βρεθεί..Ισως στην Αθήνα να υπαρχουν..
Το καλοκαιρι για να ανοιξω το βαικαλ ενος φιλου μου βγηκε η ψυχη.
Το ιδιο του ειπα να κανει.
 
Ωραιος Γιαννη, ευχαριστω... Θα το δοκιμασω κ θα ενημερωσω... Λογικα θα το βρω στα σουπερμαρκετ...
Επισης μπραβο που βρεθηκατε κ τα ειπατε κ απο κοντα... Αυτα ειναι τα ομορφα της ιντερνετικης ενασχολησης...
Μεσα απο το ιντερνετ εγω γνωρισει κ εγω πολυ αξιολογους ανθρωπους αλλα κυριως κ φιλους που μεσα σε λιγα χρονια μπηκαν στην καρδια μου κ ισως να μην γνωριζα ποτε... Οσο μπορειτε να αποζητατε κ την προσωπικη επαφη με οσους κρινεται εσεις, εναν καφε, μια κυνηγετικη βολτα, ενα σκοπευτηριο... Να ειστε σιγουρο οτι μπορει να δημιουργησετε πολυ ισχυρες φιλιες σχεδον απο το πουθενα... ;)
 
BISLEY PARKER βούρτσα & ανταπτορας
Αγόρασα μια καταπληκτική στο ματι βουρστα αλλα το σπείρωμα πρόβλημα !!

Ετσι λοιπών έκανα την πρώτη απόπειρα κατασκευής ανταπτορα για Ιταλικό σπείρωμα μια και δεν ήθελα να την έχω σταθερή σε custom βέργα .
Τα υλικά : ενα "δορυφορικό" βύσμα απο ηλεκτρονικά που το σπείρωμα ταιριάζει (σχεδόν) με της βούρτσας , μια βίδα και ένα παξιμάδι στο σπείρωμα της βέργας μου.
τρόχισα το κεφάλι της βίδας για να περάσει μέσα στο βύσμα (στο τέλος έχει πατούρα) και καργαρα απο πάνω το παξιμάδι

έβγαλα το πάνω μέρος του βύσματος για να καργάρει καλύτερα το παξιμάδι και έκοψα την βίδα που περίσσευε..

και τοποθετημένη στην βέργα μου !

Δεν ξέρω ποσο θα αντέξει γιατι το υλικό του βύσματος ειναι μέτριας σκληρότητας μέταλλο.. αλλά όσο πάει , άλλωστε το σκεπτικό ήταν να μπορεί να μπαίνει στην σπαστή βέργα που χρισιμοπιώ μονο σε ταξίδι . Οπότε σύντομα θα φτιάξω μια μονοκόμματη βέργα με το σπείρωμα της βούρτσας απο αλουμίνιο σαν μια που έχω για ιταλικό σπείρωμα.
Αυτά λοιπόν απο τον " μαστροχρήστρο'' τωρα έχω να μαζέψω τα ρινίσματα απο τον πάγκο της κουζίνας .wash.
 
Ωραίος Χρήστο, πιάνουν τα χέρια σου...
Μια παρόμοια βούρτσα, μαζί με την βέργα καθαρισμού απο αγριοτριανταφυλλιά, είχα πάρει από τον Παπατσαρούχα (την πήρα στις παλιές καλές εποχές βέβαια, που οι αγελάδες ήταν ''τροφαντές''.sarcastic.)
καταπληκτική βούρτσα, κάνει καλή δουλειά και δεν υπάρχει κίνδυνος να αφήσει αμυχές στην κάννη.
Εγώ ψέκαζα την κάννη με καθαριστικό και την πέρναγα από τη θαλάμη μονοκόματα μέχρι να βγει από το στόμιο και μετά την τραβούσα πάλι με μια κίνηση πίσω...
πεντεξι περασιές και μετά σκούπισμα με πανάκι και η κάννη ''έλαμπε''.
Δυστυχώς όμως με τη χρήση ''μάδησε'' μονόπαντα και δεν μπορώ να βρω παρόμοια βούρτσα στα Γιάννενα, μάλλον θα παραγγείλω αντικαταβολή μια καινούρια από τον Παπατσαρούχα.
 
Ωραίος Χρήστο, πιάνουν τα χέρια σου...
Μια παρόμοια βούρτσα, μαζί με την βέργα καθαρισμού απο αγριοτριανταφυλλιά, είχα πάρει από τον Παπατσαρούχα (την πήρα στις παλιές καλές εποχές βέβαια, που οι αγελάδες ήταν ''τροφαντές''.sarcastic.)
καταπληκτική βούρτσα, κάνει καλή δουλειά και δεν υπάρχει κίνδυνος να αφήσει αμυχές στην κάννη.
Εγώ ψέκαζα την κάννη με καθαριστικό και την πέρναγα από τη θαλάμη μονοκόματα μέχρι να βγει από το στόμιο και μετά την τραβούσα πάλι με μια κίνηση πίσω...
πεντεξι περασιές και μετά σκούπισμα με πανάκι και η κάννη ''έλαμπε''.
Δυστυχώς όμως με τη χρήση ''μάδησε'' μονόπαντα και δεν μπορώ να βρω παρόμοια βούρτσα στα Γιάννενα, μάλλον θα παραγγείλω αντικαταβολή μια καινούρια από τον Παπατσαρούχα.
Ωριωνας εγώ την πήρα από air gunshot με 9,20€
http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=1924
Την έχω βρει και eBay
www.ebay.co.uk/itm/Parker-Hale-Bisley-Payne-Galway-Brush-12g-12-bore-20g-20-bore-/201491295699?var=&hash=item2ee9d12dd3:m:mj0auiMoGa84yHdKJ3kFlUQ
Καλή φαίνεται και αυτή εδώ
http://m.ebay.co.uk/itm/161405083586?_mwBanner=1
 
Χρηστο οι πρωτες δυο βουρτσες της Parker ειναι για να καθαριζουμε την θαλαμη και μονο,
αν καθαριζεις την καννη με αυτη ευκολα καταστρεφονται τα συρματακια της.
Η τριτη επιλογη που αναφερεις ειναι η σωστη για καθαρισμα της καννης και των τσοκ.
 
Last edited:
Back
Top