Καθαρισμός

Κακό φινίρισμα μετάλλων. Θα σας πρότεινα να ρωτήσετε στον Παπατσαρούχα για μία επεξεργασία σκλήρυνσης της μπάσκουλας που έκανε παλιότερα με εγγύηση εφόρου ζωής, αν θυμάμαι καλά.
 
Γιαννη, δεν στο κρυβω οτι ησουν η ελπιδα μου... .my man.
Θα δω, μπορει να καταφυγω στην Flitz...
Νόμιζα ότι την έχεις δοκιμάσει και δεν έκανε δουλειά.
Άρα ξεκινάς με φλιτζ και πανακι μικροινων που δεν χαραζει το φινίρισμα.
Αν δεν έχεις φλιτζ βάλε μπρασσο.
Πέρασε και όλη την μπασκουλα μαλακα και θα φρεσκαριστει.
 
Last edited:
Εχει έντονη μυρωδιά και ίσως καλό είναι να γίνετε έξω.Μιλαω για το brasso σε μορφή υγρου.
Πιστεύω έχει μεταξύ των άλλων και αμμωνία.
Γενικα όταν υπάρχουν καθαριστικα υγρα και διαλυτες πρέπει να τα δουλεύουμε σε ευαερο περιβάλλον.
 
Άρα ξεκινάς με φλιτζ και πανακι μικροινων που δεν χαραζει το φινίρισμα.
Γιάννη, αυτά τα πανάκια μικροϊνών που τα βρίσκουμε;
Εγώ πριν μερικά χρόνια είχα δει αυτό και είχα πάρει ένα πακέτο, είναι πανάκια 7,5 Χ 7,5 cm, δεν ξέρω από τι υλικό:
Butch's Triple Twill Patches
από αυτό το μαγαζί, ακριβά είναι αλλά έχω ακόμη περίπου το μισό πακέτο (η αλήθεια είναι ότι ... δεν καθαρίζω και πολύ συχνά, ειδικά τα χρωμιωμένα) .yel.
Για το εσωτερικό της κάννης τα τυλίγω στην ορειχάλκινη βούρτσα ή σε μια ειδική μύτη (jag) που είχα πάρει πριν χρόνια από την Kleen-Bore.
Για τις εξωτερικές επιφάνειες, που συνήθως χρειάζονται μεγαλύτερα κομμάτια πανί, πολλές φορές χρησιμοποιώ την "παλιά πρακτική" ... κομμάτια βαμβακερό πανί από ... παλιά σεντόνια ή παλιά φανελάκια και σώβρακα! .ha ha. .big smile.
 
Γιάννη, αυτά τα πανάκια μικροϊνών που τα βρίσκουμε;
Εγώ πριν μερικά χρόνια είχα δει αυτό και είχα πάρει ένα πακέτο, είναι πανάκια 7,5 Χ 7,5 cm, δεν ξέρω από τι υλικό:
Butch's Triple Twill Patches
από αυτό το μαγαζί, ακριβά είναι αλλά έχω ακόμη περίπου το μισό πακέτο (η αλήθεια είναι ότι ... δεν καθαρίζω και πολύ συχνά, ειδικά τα χρωμιωμένα) .yel.
Για το εσωτερικό της κάννης τα τυλίγω στην ορειχάλκινη βούρτσα ή σε μια ειδική μύτη (jag) που είχα πάρει πριν χρόνια από την Kleen-Bore.
Για τις εξωτερικές επιφάνειες, που συνήθως χρειάζονται μεγαλύτερα κομμάτια πανί, πολλές φορές χρησιμοποιώ την "παλιά πρακτική" ... κομμάτια βαμβακερό πανί από ... παλιά σεντόνια ή παλιά φανελάκια και σώβρακα! .ha ha. .big smile.
Αυτά που αγόρασες είναι βαμβακερα σωβρακοφανελα. Είναι μιας χρήσης για τον αυλο.
Τα πανάκια μικροϊνών τα έχουν τα σούπερ μάρκετ στα ειδη καθαρισμου και σε μαγαζια με ειδη αυτοκινήτου.
mikroines-cleaning.jpg

Εγώ παίρνω από το Praktiker αυτά που βλεπεις σε τετράδα 5 € περίπου. Τα κοβεις στα τέσσερα και είναι καταπληκτικά με μερικές σταγονες λαδι οπλου για το καθαρισμα του οπλου μετα το κυνηγι.Το σωστό είναι με ενα τέτοιο στεγνό πανακι πρώτα να καθαριζεις όλο το όπλο και μετά να το λαδωνεις.
Επίσης πλενονται αλλά δεν αξιζει τον κόπο. Από τα λίγα πράγματα που αξίζουν τα λεφτά τους.
 
Last edited:
Πιστεύω έχει μεταξύ των άλλων και αμμωνία.
Γενικα όταν υπάρχουν καθαριστικα υγρα και διαλυτες πρέπει να τα δουλεύουμε σε ευαερο περιβάλλον.
Έχεις δίκιο σαν αμμωνία μυρίζει.Εγω δουλέψει σχεδόν όλα τα καθαριστικα..Αλλα αυτό αν δεν ειναι ανοιχτός ο χώρος νομίζεις ότι σου κόβετε η ανασα..
 
Έχεις δίκιο σαν αμμωνία μυρίζει.Εγω δουλέψει σχεδόν όλα τα καθαριστικα..Αλλα αυτό αν δεν ειναι ανοιχτός ο χώρος νομίζεις ότι σου κόβετε η ανασα..
Ένα ανεμιστηρακι και ανοιχτό παράθυρο λυνει το πρόβλημα.
 
Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά είχα ακούσει παλιότερα ότι η αμμωνία καταστρέφει το χρώμιο...
Έχεις σύνδρομο φοβιας καταστροφης του χρωμίου .fff..

Γιάννη εγώ δεν νομίζω πως είναι θέμα συνδρόμου φοβίας. Απλά έγραψα για κάτι που άκουσα και όπως ανάφερα χωρίς να γνωρίζω αν ισχύει... ;)
 
Γιάννη εγώ δεν νομίζω πως είναι θέμα συνδρόμου φοβίας. Απλά έγραψα για κάτι που άκουσα και όπως ανάφερα χωρίς να γνωρίζω αν ισχύει... ;)
Επειδή το έχεις ξαναγράψει, γιαυτο λέω δεν το έχεις ξεπεράσει. .what.
 
Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά είχα ακούσει παλιότερα ότι η αμμωνία καταστρέφει το χρώμιο...
Αν βάλεις στην μηχανή αναζητησης :αμμωνία φούρνος, θα δεις ότι με τους ατμούς αμμωνίας καθαριζουν το εσωτερικο του φούρνου της κουζίνας από τα λίπη χωρίς κανένα πρόβλημα στις χρωμιωμενες σχαρες.
Ελπίζω να πεισθηκες.
 
Last edited:
Αν βάλεις στην μηχανή αναζητησης :αμμωνία φούρνος, θα δεις ότι με τους ατμούς αμμωνίας καθαριζουν το εσωτερικο του φούρνου της κουζίνας από τα λίπη χωρίς κανένα πρόβλημα στις χρωμιωμενες σχαρες.
Ελπίζω να πεισθηκες.

Ναι αλλά μπορεί να είναι επικίνδυνη για το χρώμιο του όπλου.... .yel. .ha ha ha..big smile. .smashfrak. .smashfrak. .smashfrak.
Πέρα από την πλάκα δεν θυμόμουν ότι είχες αναφέρει ότι η αμμωνία δεν βλάπτει το χρώμιο... .buy buy.
 
Ναι αλλά μπορεί να είναι επικίνδυνη για το χρώμιο του όπλου.... .yel. .ha ha ha..big smile. .smashfrak. .smashfrak. .smashfrak.
Πέρα από την πλάκα δεν θυμόμουν ότι είχες αναφέρει ότι η αμμωνία δεν βλάπτει το χρώμιο... .buy buy.
Τα μαγικά της αμμωνίας
Βάλτε σε ένα γυάλινο μπολ μισό φλιτζάνι υγρή αμμωνία και το μπολ σε κρύο φούρνο. Κλείστε την πόρτα και αφήστε το εκεί όλη τη νύχτα. Το επόμενο πρωί «περάστε» όλο το εσωτερικού του φούρνου με ένα νωπό πανί και τα καμένα λίπη θα ξεκολλήσουν αμέσως!

Για ακόμα πιο επίμονα λίπη υπάρχει και πιο δραστική λύση: Γεμίστε ένα κατσαρολάκι με νερό και βάλτε μέσα ένα φακελάκι αμμωνία (αυτή που χρησιμοποιείτε και στη ζαχαροπλαστική). Βάλτε το κατσαρολάκι με το νερό να βράσει για 1-2 λεπτά, απομακρύνετε από τη φωτιά και βάλτε το στον φούρνο της κουζίνας, κλείνοντας την πόρτα. Αφήστε την κατσαρόλα στον φούρνο όλη τη νύχτα. Το πρωί βγάλτε τη και σκουπίστε όλο τον φούρνο και τις σχάρες με χαρτί κουζίνας. Τα λίπη θα πρέπει να φύγουν πολύ εύκολα!

- See more at: http://www.mama365.gr/13222/pos-tha...-apotelesmatika-kai.html#sthash.7ZZsNgcd.dpuf
.shake.
 


Μονταρίστηκε πάλι ο κορμός όλα δουλεύουν μια χαρά και πεντακάθαρα,συμπεριλαμβανομένης της βελόνας... Τελικά το carb cleaner έκανε θαύματα, αλλά αν και καθάρισε ο κορμός δεν κατάφερα να τον γυαλίσω.hit.απλά ξεφορτώθηκα τα παλιογράσα και τις βρομιές από τον μηχανισμό
 
Back
Top